Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
јас некаде сретнав дека Исус постои во Куранот како Иса
ако грешам исправете ме
ако сум во право објаснете ми
како постои?
каква улога има?
дали се смета за свето лице или обратно?
дали има Божја природа?
за сега се доста прашања после одговорите ќе следат уште

пс ако има негде објаснето дајте линк оти многу страници има темава
фала однапред
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
јас некаде сретнав дека Исус постои во Куранот како Иса
ако грешам исправете ме
ако сум во право објаснете ми
како постои?
каква улога има?
дали се смета за свето лице или обратно?
дали има Божја природа?
за сега се доста прашања после одговорите ќе следат уште

пс ако има негде објаснето дајте линк оти многу страници има темава
фала однапред

Vistina e deka se vika Isa,predposleden Allahov prateniki daden mu e knigata Indzil (evangelie).
Roden e so cudo od majkata Meryem (marija) i se ocekuva da se vrti za da ja vkusi smrta bidejki nego Allah go vozdigna za da go zastiti od makite
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
значи ли тоа дека исламот е дел од христијанството? или некој вид на продолжение?
многу ме збуни
дали според куранот, напишаните текстови во библијата се точни?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
значи ли тоа дека исламот е дел од христијанството? или некој вид на продолжение?
многу ме збуни
дали според куранот, напишаните текстови во библијата се точни?

Hristijanstvo?
Znaes li zasto se vikate Hristijani?Spored Hristos (demek sledbenici na Isus Hristos) sto ne e nikakva greska...ete na pr:nie da se vikame Muhammedanci...taka bi bilo nesto.

Razlikata pomegu Hristijanstvoto i Islamot e kolku edno tenko vlakno.

Vasata kniga ne e biblija...biblija i go dadoa imeto po toa sto e skupina na knigi inace vistinskata kniga se vika Evangelie ili po Islamski Indzil...sto znaci deka Evangelieto e prodolzenie od Torata so sto i ja potvrduva deka e vistinska a Kur'anot e prodolzenie od evangelieto i negova potvrda....

Me razbra?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Dali e tocno deka vo islamot moze maz da se zeni so 4 zeni i dali bogatite mozat da imaat haremi?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Dali e tocno deka vo islamot moze maz da se zeni so 4 zeni i dali bogatite mozat da imaat haremi?


Da vistina e deka vo Islamot moze da se ima istovremeno 4 zeni..toa e vsusnost i limitot...

So dozvoluvanjeto na brakot so najmnogu cetiri zeni, Islamot vsusnost vostanovil ogranicuvanje na povekezenstvoto i tendencijata za zenata, bidejki ja spasil od sramota, ponizuvanje, porobenost i najbrutalnoto - prisilnata smrt. Za da ne go obrazlagame ova posebno, da se zaprasame dali sovremenata zena vo formalnite uslovi na monogamniot brak e strekna, zadovolna i e na vistinsko nivo na coveckoto dostoinstvo, koga znaeme deka e zadlabocena vo zivot vo koj caruva razvratot i nemoralot od sekoj vid. Sto e podostinstveno za zenata: Da bide vtora zena vo zakonit brak so site prava ili da bide ljubovnica sto vo tajnost bara fizicki zadovolstva?
(copyrano od Ambasadorka)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Da vistina e deka vo Islamot moze da se ima istovremeno 4 zeni..toa e vsusnost i limitot...

So dozvoluvanjeto na brakot so najmnogu cetiri zeni, Islamot vsusnost vostanovil ogranicuvanje na povekezenstvoto i tendencijata za zenata, bidejki ja spasil od sramota, ponizuvanje, porobenost i najbrutalnoto - prisilnata smrt. Za da ne go obrazlagame ova posebno, da se zaprasame dali sovremenata zena vo formalnite uslovi na monogamniot brak e strekna, zadovolna i e na vistinsko nivo na coveckoto dostoinstvo, koga znaeme deka e zadlabocena vo zivot vo koj caruva razvratot i nemoralot od sekoj vid. Sto e podostinstveno za zenata: Da bide vtora zena vo zakonit brak so site prava ili da bide ljubovnica sto vo tajnost bara fizicki zadovolstva?
(copyrano od Ambasadorka)
Една жена. Остај тие закони се за кога ке нема друго решение и кога се ’’мора’’, за да не се смета ко грев дозволено е, ама не се алудира на тоа, ЗЕМАЈ 4 ЖЕНИ!!! Туку едноставно ако е дојдено до тоа, не е грев.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Една жена. Остај тие закони се за кога ке нема друго решение и кога се ’’мора’’, за да не се смета ко грев дозволено е, ама не се алудира на тоа, ЗЕМАЈ 4 ЖЕНИ!!! Туку едноставно ако е дојдено до тоа, не е грев.

Islamot ne ja nareduva poligamijata tuku ja dozvoluva....

I taka vo praksa sekoj si ima po 2 zeni edna za doma druga za vo Hotel ;)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Islamot ne ja nareduva poligamijata tuku ja dozvoluva....

I taka vo praksa sekoj si ima po 2 zeni edna za doma druga za vo Hotel ;)
По која пракса? Ајде реален муабет. Демек мажот да се заштити од срамот дека има швалерка да си ја земе за жена?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
По која пракса? Ајде реален муабет. Демек мажот да се заштити од срамот дека има швалерка да си ја земе за жена?

Apsolutno....zarem e podobro nadvor po hoteli i konaci..

Ako si sposoben i ako mozes da bides praveden podednakvo kon site zeni zasto da ne..
A ima i mnogu tokmaci koi sto na zenite trosat edvaj 100denari mesecno a na shvalerkite trosat bez da zalat..
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Apsolutno....zarem e podobro nadvor po hoteli i konaci..

Ako si sposoben i ako mozes da bides praveden podednakvo kon site zeni zasto da ne..
A ima i mnogu tokmaci koi sto na zenite trosat edvaj 100denari mesecno a na shvalerkite trosat bez da zalat..
А шо бараш повеке од една жена? И никогаш не може 2 или повеке да сакаш исто. Така освен сам ке се лажеш и жените, и децата, и поголем грев од тоа нема.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
А шо бараш повеке од една жена? И никогаш не може 2 или повеке да сакаш исто. Така освен сам ке се лажеш и жените, и децата, и поголем грев од тоа нема.

Mene licno momentalno ne mi treba nitu edna,no koga ke dojde vreme za toa sekako deka ke imam edna zatoa sto se plasam deka ke mozda vo nekoj slucaj ke bidam nepraveden kon NIV
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Mene licno momentalno ne mi treba nitu edna,no koga ke dojde vreme za toa sekako deka ke imam edna zatoa sto se plasam deka ke mozda vo nekoj slucaj ke bidam nepraveden kon NIV
Ајде од почеток. Дозволено е 4 жени оти на времето кога почна Исламот, сите знаеме каква беше положбата на жената. Е сега, за време на војни (а тогаш ги имало многу често) многу мажи биле убиени, нивните жени за да не одат по криви патишта, им било дозволено да се мажат со други мажи, било тоа венчани или не. Тоа е целата поента, а не како што прават сега муслиманите богаташи во некои земји, земат по 3-4 оти така вика верата. И никогаш не може 2 или повеке жени да сакаш исто. Времето се менува, па така и лугето, не живејте во заблуди, не ги маскирајте жените за да не може да ги препознаете :). И не зборував за тебе, туку онака зедов пример.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ајде од почеток. Дозволено е 4 жени оти на времето кога почна Исламот, сите знаеме каква беше положбата на жената. Е сега, за време на војни (а тогаш ги имало многу често) многу мажи биле убиени, нивните жени за да не одат по криви патишта, им било дозволено да се мажат со други мажи, било тоа венчани или не. Тоа е целата поента, а не како што прават сега муслиманите богаташи во некои земји, земат по 3-4 оти така вика верата. И никогаш не може 2 или повеке жени да сакаш исто. Времето се менува, па така и лугето, не живејте во заблуди, не ги маскирајте жените за да не може да ги препознаете :). И не зборував за тебе, туку онака зедов пример.

Apsolutno ni e dozvoleno do 4 zeni predhodno spomenav pod koi uslovi,a ako toa nekoj ne go pocituvas togas neka se seti deka postoi suden den kaj sto ke mora da odgovara za svoite postapki
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom