Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Самото тоа што Мухамед кога ги дал хадисите јасно дал и толкување на Куранот, потоа неговот толкување било толкувано од неговите следбеници и така натака, ду ју фолоу мај мининг!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Самото тоа што Мухамед кога ги дал хадисите јасно дал и толкување на Куранот, потоа неговот толкување било толкувано од неговите следбеници и така натака, ду ју фолоу мај мининг!
Samo sto problemot koj se pojavuva denes ( iako jas ne ni go sfakam toj problem, ocigledno e del na nekoja propaganda koja jas ne mozam da ja ukapiram ), ne se sostoi vo tolkuvanjata na Hadith-ite ( koi, povtorno ke naglasam, ne se tolkuvanje na Kur'anot ), tuku vo tolkuvanjeto na Kuranskite Ajeti ( recenici ), koi patem se istite od samiot pocetok, ne se promeneti. :toe: :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ПРОБЛЕМОТ Е ВО РАЗНИТЕ ИНТЕРПРЕТАЦИИ НА САМИТЕ МИСЛИ!
пТГУ тибам капс локот

Проблемот лежи во повеќеслојноста на секоја мисла во секое свето писмо која може да биде толкувана како кому му одговара.

Изворно нема никаков проблем, ама денес, по извитоперувањето од страна ан оние кои не ја следат светата книга, туку зборовите на другиот кој неа ја интерпретирал се корените на проблемите. Не само за Куранот.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Постои посебна исламска наука "Тефсир" каде што муфесирите (толкувачите) се занимаваат со толкување на Кyранските ајети.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
ПРОБЛЕМОТ Е ВО РАЗНИТЕ ИНТЕРПРЕТАЦИИ НА САМИТЕ МИСЛИ!
пТГУ тибам капс локот

Проблемот лежи во повеќеслојноста на секоја мисла во секое свето писмо која може да биде толкувана како кому му одговара.

Изворно нема никаков проблем, ама денес, по извитоперувањето од страна ан оние кои не ја следат светата книга, туку зборовите на другиот кој неа ја интерпретирал се корените на проблемите. Не само за Куранот.
Za toa moze na siroko da se debatira... mozebi i navistina postoi toj problem, ne vikam ne, sepak e potrebna podlaboka analiza, razglabanje i tumacenje na religiite za da seto toa se rascisti, koe sto iskreno jas ne sum vo moznost da go storam. Priznavam. :)

Sepak, bez pogresno da me sfatis, mislam deka uspeav da ti objasnam deka Hadith-ite nemaat vrska so toj problem.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Оооо Чорбаџи, а бе...аферим...не просветли...и???
чаре?? да им јавиме да дојдат на Кајгана да ни подобјаснат или ќе си разговараме ние тука, меѓусебе, да ни биде убаво и да ни мине времето, па дури и да поднаучиме нешто еден од друг, а??

Ќе да е идејата за когнитивна размена на мисли целта и идејата на дискусијата!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не ми беше идејата да ве "просветлам", туку само да појаснам дека Хадисите сами по себе не се толкувањата на Кyранот (иако се користат при неговото толкување), туку дека постои посебна исламска дисциплина "Тефсир" каде што се толкуваат Кyранските ајети. Постои и Кyран со Тефсир каде што после секој ајет има и толкување на истиот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
MIKI1, ти се чудам на паметот како се осмелуваш да коментираш на одговорите што ти ги даде Омер кога очигледно е дека немаш основни познавања за Исламот.
На темава од тебе се очекува со почит да го персираш Омер во твоите прашања и да му заблагодаруваш на неговите одговори, а не да ја користиш истата за да му проповедаш "православие" и да се обидуваш да го конвертираш во "православец" :)
Ако ти го конвертираш Омер во православец, јас од утре преоѓам во Харе Кришна :vozbud:
Чорбаџи, немој да ми се чудиш на паметот: прво и основно, во својот пост веќе се одградив и очекував ваква реакција од некој од форумџиите. Второ, никаде немам напишано дека го познававам Исламот (или некоја друга религија). Таман работа ако ги познавам сите религии на Земјава. На крај памет не ми паѓа од Омер да правам православен верник, оти ниту јас нема да прејдам во Ислам, туку правиме муабет. А луѓето ги почитувам само поради ликот Божји во нив, а не и нивната вероисповест, оти е нивен личен избор а не мој проблем.

Што се донесува до твоето преоѓање во „кришнаист„, и тоа не би ме чудело.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
На кого мислиш конкретно? :raz:



Побратиме Omer el Faruk, дали овој Ариф е оној кој во Хајделберг има студирано на Христијанскиот Теолошки УНИ?

Ако е тој, тогаш се имаме лично сретнато. А ако го сретнеш пак ти лично, поздрави го одмене и мојте браќа и сестри и кажи му дека секој ќе се поклони пред оној АЛАХ чија МИЛОСТ и МУДРОСТ се отелотвори во Срцето ИСУСОВО!

Иншалах

п.с. Се надевам дека ќе се сети :raz: на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ!
Не е тој. Овој е друг.:)

Даклем...

Пошто насловот од подтемава е „Прашања за Исламот“„ за да не излегувам (пре)многу од темата, само кратко ќе ги коментирам твоите одговори.

Значи...по редослед.

Према томе:
-пошто велише дека Кур,анот е Света Книга, напишана под влијание од Еден и ист Бог, значи, по таа логика, би требало да го познаваш и „тогашното„ (пред Кур,анското) Божјо однесување;
- Бог е Троичиен и во Стариот и во Новиот Завет, од кај одеднаш стана Единечен?
- таман работа кога луѓето би се раѓале без грев-така родени,не би ни умирале.
- не е небулоза, туку став од муслимански верници на форумов, кои тврдат дека човекот нема слободна волја. We are the robots-Kraftwerk.
- кога прашав, од каде „доаѓа„ смртта, не мислев на тоа дека смртта проодела. Мислев на тоа, кој е муслиманскиот став за логиката од постењето на смртта, оти православно-христијанскиот го знам и има логика.
- жената во Исламот, теоретски, може да биде јако издигната. Но, праксата? Таа вели нешто друго...
- тука е проблемот бе Омер. Меѓу Алах и неговите има БЕЗДНА, а меѓу Отецот и Негоите стои Христос, Неговиот Син и Бог. Велиш, Светии не Исламот не му се потребни, И тоа Е одговор? Не сум задоволен...Негирањето на се сешто не е одговор, туку нихилизам...
- посочи ми , како ТИ, лично, можеш да ми ја потврдиш точниста од исламската теорија, а не како НЕКОЈ, таму и некаде би можел тоа да го стори.
- Исус, којзнае колку пати во евангелијата посведочи(л) деке е Бог, дека е Господ, дека е Син Божји, дека е Син човечки...Што уште е потребно? Ати , и верниците муслимански, го спуштате на ниво од пратеник, пророк и сл.
- пошто, нели, Кур,анот е Света Книга, тогаш, како веќе реков, би требало да го знаеш описот за Рајот и пеколот и од Писмото.
- да сме живи и здрави, па да дочекаме некој од Ислам, да промени вера...Ама и жив да биде. Добар пример за тоа се македонците-муслимани, кои никако не сакаат да сменат вера...Прпа, а?
-тешко...На судските процедури, никогаш не му се верува само на еден сведок, туку се повикуваат ПОВЕЌЕ сведоци, кои на наксрното испрашување, ќе се покаже дали лажат, дали кажваат полувистнина или вистина. Таман работа ако на судењата им се верува само на ЕДЕН сведок-така, сите судени би требало да бидат погубени. А евангелистите не се случајно четворица,( а не еден), оти со нивното идентично сведочење, може да се дојде до ЕДНА и ИСТА вистина.
-немам поим како Алах му се јавил на Мухамед, но верувам и знам дека Бог им се јави на Неговите во ВИДЛИВ облик-едноставно Он (Господ Бог) стана СЛИЧЕН со нив, освен во гревот.
- денес, а не само пред 1000 г, на Света Гора сеуште се живи поедини монаси, кои велат дека Го виделе и Христа, и Светиот Дух и мајката Божја. Така Бога можат да Го видат, т.е. на достојните, Он (Исус) Самиот им се јавува.
- според православната Црква и учење, можно е државата да се уреди според верски принципи. Византија е добар пример за тоа, каде власта беше поделена на световна и духовна, но царот беше помазуван од Црквата а не од самиот себе. Или, како што му вели Исус на Пилат: „...немаше да бидеш овде ако тоа не ти беше дадено одозогора...„
- ништо не ми е криво да признаам. Мојата вера ми дава се што ми е потребно.
- велиш, морални доблести? Е па ајде де, кои се тие? Велиш, им нема крај? Ајдеееее....Наброј некоја, само да не биде некоја тешка апстракција, туку нешто кое и јас, кутриот, би можел да го видам кај муслиманските верници.
- веќе реков: постави прашања кои ме копкаат, што незначи дека нема(м) и други...

За тоа-потоа.
Мики1, твојов пост ја покажува твојата вистинска слика: -Врска немаш што пишуваш. :jaj: Ај одмори малце и соземи се.Долга ќе биде зимата...:)

Omer el Faruk, а каде да научиме повеќе за Исламот?:raz:
Од исламската литература. :pos2: Шала на страна,ако некој сака подетални информации,слободно нека го посети следниов линк:

www.islamski-centar.org/forum
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не е тој. Овој е друг.:)



Мики1, твојов пост ја покажува твојата вистинска слика: -Врска немаш што пишуваш. :jaj: Ај одмори малце и соземи се.Долга ќе биде зимата...:)



Од исламската литература. :pos2: Шала на страна,ако некој сака подетални информации,слободно нека го посети следниов линк:

www.islamski-centar.org/forum

Омер, ако моите коментари не ти одговараат, тоа незначи дека „..врска немам...„. Некој друг или други, го мислат спротивното, па твојот коментар ќе го земам само како твое субјективно мислење.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
od denes pa na dalje ti postiram po edno video a ti so fakti dokazi deka islamot e ok
Со овие видеа само се бламираш себе си.Каква реакција очекуваш од оние муслимани кои се окупирани и им се загрозени сите човечки права?

Ако во тебе има и ронка совест, и барем 1 % познавање на тоа што денес им се случува на муслиманите во светот немаше толку високо да ја креваш главата, туку ќе ја закопаше во земјата,како што прават ноевите.

Тие муслимански војници кои ги има на видеото кажи ми каде дејствуваат, каде вршат окупација, во Русија, Израел, Америка, или само се бранат ?

Колку повеќе ќе постираш такви видеа, толку помалку ќе верувам дека си нормален човек.

Не ми беше идејата да ве "просветлам", туку само да појаснам дека Хадисите сами по себе не се толкувањата на Кyранот (иако се користат при неговото толкување), туку дека постои посебна исламска дисциплина "Тефсир" каде што се толкуваат Кyранските ајети. Постои и Кyран со Тефсир каде што после секој ајет има и толкување на истиот.
Добро објаснување Чорбаџија. :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не ми беше идејата да ве "просветлам", туку само да појаснам дека Хадисите сами по себе не се толкувањата на Кyранот (иако се користат при неговото толкување), туку дека постои посебна исламска дисциплина "Тефсир" каде што се толкуваат Кyранските ајети. Постои и Кyран со Тефсир каде што после секој ајет има и толкување на истиот.
Пеки бе Чорбаџи, кажи ми дефиниција за Хадис!

Не говорам јас за дефинирање на дефинирањето. Ниту за дисциплините за толкување.

Говорам што е Хадис....имено...кој прв почна, if you catch my drift!!

Интерпретациите на Мухамед во врска со правлниот начин на живеење vis-a-vis што???
Објасни ми, ете, како на глуп?
Јас, на пример, интерпретирам, дека Мухамед, како пророк божји, устата божја, речта божја, говорел слово божје т.е. како тој го интерпретирал умот и наумот божји, а кој е нели, за сите даден во светата читанка, наречена популарно Куран или Qur'an, за оние кои тешко читаат ќириљиц!
Или грешам?

Inaku, za onie koi не знаат, Мухамед забранува да се прави запис на неговата Реч, слово, ука, поука, а која мопже да биде поинаку интерпретирана од она запишаното во Qur'an-от!

Прашање, такуѓере, ако Мухамед кој требал да биде ПРВИОТ меѓу ЕДНАКВИТЕ, ПРВИОТ до БОГА, негоавата, божјата уста и мисла, како тогаш си дозволувал да изусти нешто кое може поинаку да биде интерпретирано од она од БОГА даденото и запишано со (човечка рака) во светата книга......освен ако нема тука малку меѓуредно читкање, имено, како кому, така и Мухамеду, како што напати, контрадикторно, напати компелементарно, му одговара??

А (при)бидеј(ч)ќи Qur'an-от е малкуцка сувопарен, се користат Хадисите, за негово полесно разбирање и восприемање.

Инаку, ЧОРБАЏИ, оти јас не сум исцибреник, нема да се правам паметен отпојќе, ами ќе ти посочам една и единствена вистина, која јас ја знам, како школарец (изучувач) на религиите и култовите, а во врска со Исламот, а ти покајнички или речи; да Гаро, прав си...или побиј ме со факт!

Елем: Муслиманите четопати ги користат Хадисите за да толкуваат делови на Куранот кога некои стихови не се најјасни или најпрецизни и конкретни, со цел да се постигне и достигне јаснотија и разбирање на истите, а тој процес се нарекува ТАФСИР!!!!!


Значи, хадис е речта Мухамедова, која е толкување на Куранот, а самиот процес на толкување е Тафсир!



Од аспект на философ, кому компаративните религии и култовите му се ука, наука, наобразба и хоби, така звучи сето тоа.

Wow, не сум точен колку сум наобразуван, а??

Или?

Чорбаџи, тебе ти е ред.

П.С. А и малку сум возгордеаН, а ој ми ти е поради гуљамио УМ кој го имам, саде ум сум.

П.П.С. Радапцигер, оди малку на Општи или во Спорт, Играчница или Сеир, ама оди некаде и олади. Не провоцирај. Јасно!

Радапцигер, следниот пост кој е како претходно избришаните ти повлекува БАН!

Радапцигер до утре на бан!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Garfield, со поголем дел од твојот пост се согласувам, но сепак муслиманите поинаку гледаат од нас за некои работи околу Мухаммед како последен пејгамбер кој имал посебен авторитет да го толкува/коментира Аллаховиот збор.
Сепак тоа си е нивната вера, која не е и моја вера, но сепак не ми се навлегува во непотребно и бесцелно препукување од кое никој нема да излезе разубеден, туку само ќе си потрошиме драгоцено време и ќе си создадеме тензии меѓу нас.

Околу хадисите, не би рекол дека тоа е речта Мухаммедова, затоа што во нив нема само зборови на Мухаммед, туку и зборови на други личности, а и на работи што ги направиле Мухаммед и другите околу него.
Јас повеќе би ги споредил хадисите со православните житија на светците, се надевам ќе се сложиш со оваа аналогија без да се натегаме :)
Поздрав!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Значи, хадис е речта Мухамедова, која е толкување на Куранот, а самиот процес на толкување е Тафсир!
Ne e tolkuvanje Garfielde.... :)

:) Kratko kazano druze.
Kur'anot se sostoi od nekolku "poglavja" ( Sure ) i recenici vo tie poglavja ( Ajeti ).
Toa se preneseni zborovi od strana na Muhamed od prvata do poslednata bukva kako sto nemu mu bilo preneseno od Gospod. Znaci Muhamed ne napravil nikakvi modifikacii, gi prenel zborovite kako sto gi "dobil" od Gospos. Od tie zborovi e sostaven Kur'anot.

Hadith-ot se zborovi na Muahamed. Inspiracijata isto taka ja dobil od Gospod no gi prenel so slobodna interpretacija.

E sega toa sto Ag0rA go somna okolu razlicnite tolkuvanje na Kur'anot ne moze da ima vrska so Hadith-ot ( zborovi na Muhamed ), bidejki toa bi mu doslo deka Muhamed so Hadith-ot izvrsil svoevidna modifikacija i slobodna interpretracija na Kur'anot, a toa ne smeel da go pravi.

Problemot na razlicnite tolkuvanja e isklucivo problem na lugeto i "teolozite" koi razlicno gi tolkuvaat Kur'anskite Ajeti ( Bozjite zborovi ). :smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Tolkuvanje, interpretacija, razbiranje, razmisla okolu.....

Nejse, reci go kako sakas....Corbadzi...elem...aj neka ti e zitie, neka...:)!

P.S. Sea uste trilobite da se javi i da podobjasni onaka od aspekt na politeist so golema zelba za monoteizmot na evangelistickata crkva i ke bideme kalpak prikazna.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom