Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Затоа те молам, поради некои залутани и изгубени души, немој да го критизираш целиот ИСЛАМ којшто сеуште (за жал) не го имаш сватено!!
Значи, цела светска историја ќе ја лапне вода, бидејќи ти одлучи дека исламот постоел многу векови пред 622 година?

Егзактност дај, или исчезни.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Значи, цела светска историја ќе ја лапне вода, бидејќи ти одлучи дека исламот постоел многу векови пред 622 година?

Егзактност дај, или исчезни.
Јас никаде нереков дека мухамеданскиот ислам постоел пред 622 година!

Не е мухамед темелот на ИСЛАМОТ туку Вечното СЛОВО АЛАХОВО преку кое е создадено сё и кое за спасение на сите се отелотвори во ИСУС!

Не драг Serpico, вода овојпат нема да ја голтне неверничката историја туку оган поради неверата во ЕВАНГЕЛИЕТО на ЉУБОВТА БОЖЈА!


поздрав
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шпиро, не знам, ама ми идеш на нерви.

П.С. Кој не знае, јас учев компаративни религии и култови. не во Европа, на арапски факуЉтет, па кога некој сере како фока, за теми кои ми се фах, ме нервира.
Втор жут, прв на оваа тема, третиот иде со бан!
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Eве едно прашање:
Колку толкувања и преводи со различно значење,од „Куранот“, постоеле и постојат одкако постои „Куранот“?
( гледав некои документарци на нејшнл ѓеографик.. на кои кажуваа дека куранот бил напишан на некој арабски што речиси никој не го зборувал, па во куранот на некој јазик се спомнувало воени авиони, проектили, тенкови, подморници и такви ствари.. и дека се изменувало толкувањето на куранот и значењето на неговите преводи со цел да се манипулира со верниците.. точно е ова? )
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Eве едно прашање:
Колку толкувања и преводи со различно значење,од „Куранот“, постоеле и постојат одкако постои „Куранот“?
( гледав некои документарци на нејшнл ѓеографик.. на кои кажуваа дека куранот бил напишан на некој арабски што речиси никој не го зборувал, па во куранот на некој јазик се спомнувало воени авиони, проектили, тенкови, подморници и такви ствари.. и дека се изменувало толкувањето на куранот и значењето на неговите преводи со цел да се манипулира со верниците.. точно е ова? )

Agora иди на гугл и пиши Нadis или Hadith, многу што ќе ти стане јасно, околу толкувањата...не околу подморниците и другите глупости.
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Eве едно прашање:
Колку толкувања и преводи со различно значење,од „Куранот“, постоеле и постојат одкако постои „Куранот“?
( гледав некои документарци на нејшнл ѓеографик.. на кои кажуваа дека куранот бил напишан на некој арабски што речиси никој не го зборувал, па во куранот на некој јазик се спомнувало воени авиони, проектили, тенкови, подморници и такви ствари.. и дека се изменувало толкувањето на куранот и значењето на неговите преводи со цел да се манипулира со верниците.. точно е ова? )
Куранот е напишан на арапски јазик, јазик кој и ден денес постои, за разлика од Библијата која е на јазици кои веќе не постојат.
Така да, нема никаква можност да се дојде до манипулација.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Куранот е напишан на арапски јазик, јазик кој и ден денес постои, за разлика од Библијата која е на јазици кои веќе не постојат.
Така да, нема никаква можност да се дојде до манипулација.
Видија оваа хипотеза:
Jaс сум штознам.. син од господ..
Го пишувам ова „ фдгфдхлкјероитгд фдогиуер фшпхитѕјнќ бчлдфјг “
Да речеме дека тоа е напишано на јазик што само јас го знам.
И сега некој што сака.. штознам.. сите луѓе да се ќелави .. тоа ќе го преведе како „ Господ нареди сите да бидат ќелави “..

Ако твојот пост кажуваше дека неможе да се манипулира со менување на значењето/толкувањето на нешто на кое што никој не го знае вистинското значење, тогаш мојот пост е доказ дека твојот пост не е точен.

Доколку твојот пост кажуваше дека неможе да се манипулира со менување на значењето/толкувањето на нешто кое е напишано на јазик кој што сеуште се зборува, тогаш пак твојот пост не е точен.. затоа што јас ако кажам нешто на англиски, немора да значи дека тоа што ќе го кажам ќе биде еднозначно, и уште помалку значи дека никој неможе да го преврти тоа што сум го кажал...

Гарфилд.. никогаш нема да ми биде јасно тоа.. непостои начин да ми биде јасно... зошто непостои начин да бидам 100% сигурен дека е вистина тоа што го читам.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ало, Агора, праша колку толкувања има на Куранот. Јас те упатив да броиш и видиш, јас нема да ти ги бројам за тебе.

Има една вистина постара и до најстарата света реч: колку луѓе, толку вистини!

А и толку интерпретации на едната и единствена вистина.


Перцепција на нештата, ти текиња??
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Agora иди на гугл и пиши Нadis или Hadith, многу што ќе ти стане јасно, околу толкувањата...не околу подморниците и другите глупости.
Samo za informacija.
Hadith-ot nema nikakva vrska so tolkuvanjata na Kur'anot.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ало, Агора, праша колку толкувања има на Куранот. Јас те упатив да броиш и видиш, јас нема да ти ги бројам за тебе.

Има една вистина постара и до најстарата света реч: колку луѓе, толку вистини!

А и толку интерпретации на едната и единствена вистина.


Перцепција на нештата, ти текиња??
Да да.. не реков дека ме упати на погрешно место... само тоа го кажав како.. „информација +“..

Се согласувам со тоа „колку луѓе, толку вистини“...

Незнам што повеќе да кажам.. затоа ќе си чутам..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не бе, нема, а што е? Толкување на?? На делата на Мухамед, кој како пророк божји, единствениот вистински пророк, според Куранот, им го дава на обичниот народ истиот тој Куран!


Упс - Muslim historians say that khalifa Osman (the third khalifa, or successor of Muhammad, who had formerly been Muhammad's secretary), was the first to urge Muslims to write the Qur'an in a fixed form, and to record the hadith, thus interpreting for the first time the word of God!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не бе, нема, а што е? Толкување на?? На делата на Мухамед, кој како пророк божји, единствениот вистински пророк, според Куранот, им го дава на обичниот народ истиот тој Куран!


Упс - Muslim historians say that khalifa Osman (the third khalifa, or successor of Muhammad, who had formerly been Muhammad's secretary), was the first to urge Muslims to write the Qur'an in a fixed form, and to record the hadith, thus interpreting for the first time the word of God!
Ima razlika druze ima, ama ajt..... da ne odolgovlekuvame :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ти очебијно не ме знаеш!

Види, куран значи читанка, така?

Читанката е за читање, нели!

Кој како ја чита, така ја перцепира и интерпретира!

И на времето тоа било наречено како????

Нејсе, нема везе, друг е муабетот на темата, ајс само дадов еден краток одговор.

Башка, според Ахмадинеџад кај и да е ќе биде третото доаѓање на Mahdi и потоа на Јаум ал-Ќијама (Yaum al-Qiyamah) при што сите нас ќе не снема ( и тебе), а (според Ахмадинеџад) ќе останата само правоверниците т.е само оние кои Ахмадинеџадовски т.е ирански си го практикуваат Исламот.

Џабе збориме, једино за доаѓањето на Махди за Јаум ал-Ќијама има исто така три интерпретации, то ест. Махди требда да дојде и да дреме на земјава 7...упс 9...упс 17 годино...како м=кому му врши работа, пред да не порази и да ни се мајке најебе, нели.

:):)!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ти очебијно не ме знаеш!

Види, куран значи читанка, така?

Читанката е за читање, нели!

Кој како ја чита, така ја перцепира и интерпретира!

И на времето тоа било наречено како????

Нејсе, нема везе, друг е муабетот на темата, ајс само дадов еден краток одговор.

Башка, според Ахмадинеџад кај и да е ќе биде третото доаѓање на Mahdi и потоа на Јаум ал-Ќијама (Yaum al-Qiyamah) при што сите нас ќе не снема ( и тебе), а (според Ахмадинеџад) ќе останата само правоверниците т.е само оние кои Ахмадинеџадовски т.е ирански си го практикуваат Исламот.

Џабе збориме, једино за доаѓањето на Махди за Јаум ал-Ќијама има исто така три интерпретации, то ест. Махди требда да дојде и да дреме на земјава 7...упс 9...упс 17 годино...како м=кому му врши работа, пред да не порази и да ни се мајке најебе, нели.

:):)!
:) Kratko kazano druze.
Kur'anot se sostoi od nekolku "poglavja" ( Sure ) i recenici vo tie poglavja ( Ajeti ).
Toa se preneseni zborovi od strana na Muhamed od prvata do poslednata bukva kako sto nemu mu bilo preneseno od Gospod. Znaci Muhamed ne napravil nikakvi modifikacii, gi prenel zborovite kako sto gi "dobil" od Gospos. Od tie zborovi e sostaven Kur'anot.

Hadith-ot se zborovi na Muahamed. Inspiracijata isto taka ja dobil od Gospod no gi prenel so slobodna interpretacija.

E sega toa sto Ag0rA go somna okolu razlicnite tolkuvanje na Kur'anot ne moze da ima vrska so Hadith-ot ( zborovi na Muhamed ), bidejki toa bi mu doslo deka Muhamed so Hadith-ot izvrsil svoevidna modifikacija i slobodna interpretracija na Kur'anot.

Problemot na razlicnite tolkuvanja e isklucivo problem na lugeto i "teolozite" koi razlicno gi tolkuvaat Kur'anskite Ajeti ( Bozjite zborovi ). :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom