Лоши искуства со банки

Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
Параглајдер! Ќе те разочарам ама не работам во Унибанка! Завршив ЕТФ не работам во банка и немам допирна точка со банка ! Имам многу пријатели што работат во банка и тоа не само во Уни, него и во други банки! И ако не примети, немав намера да ја бранам баш Унибанка или било која банка, но имам многу против серковци како тебе и затоа изреагирав! Пошто гледам дека уживаш да болдираш тектови и да се, условно речено дереш низ текстот што си го напишал ја ќе ти одговорам малку посмирено!
Криво ми е што те разочарувам со фактот дека не сум вработен во Унибанка, бидејќи изгледа сакаше да се испукаш на форумов (нормално такви серковци како тебе само на форуми можат, а во банка лижат гз со раширени раце) за тоа што луѓето кои работат таму ти го "направиле"!
Еве, сакам да застанам во одбрана на тие луѓе и на таа банка за да има 2 страни дискусијава! И не само на Унибанка него општо на сите банки, затоа што тоа можело да ти се случи во било која банка, а лингур како тебе нормално дека ќе просере за било која банка! Горе некој спомна некаква случка баш за нападнатава банка. Знам еден куп други случки, и смешни и трагични за Охридска Банка и за Тутунска итн итн кои е безцелно да ги кажувам овде зашто дискусијава ќе се сведе на тоа која банка била подобра, што не е тема на дискусија. Темата на дискусија овде е што одредена група на разноразни луѓе кои имаат заедничко тоа што работат во случајов во Унибанка се говеда за некој искомплексиран тип на кого светот му е крив! Несакам слепо да ги бранам. Да, на човекот му згрешиле и тоа се случува секаде, конкретен пример ќе дадам само затоа што Фирго искоментира случка па еве да покажам дека на секој му се случува: БАШ Охридска Банка му изгуби од сметка на брат ми 27 500 ден. Фирго, ако сакаш ќе ти дадам на приватна порака име презиме и датум и види дали има поднесено жалба на тој датум со тоа име, за да не се сомневаш во вистинитоста на ова што го пишувам. Значи тоа не ја прави Охридка Банка , банка на говеда? Или ја прави??? Тоа ќе ви кажат типови како овој Параглајдерот со високото образование ... во Бугарија! :icon_roll
27 000 ден се многу повеќе од твоите 900 ден, па фино лепо, бидејќи никој не сакаше да преземе одговорност во Охридска си напишавме жалба која стигна до директорите и замисли бе Параглајдер, директорите место да си купат станови и коли со нашите пари, си успеаа да најдат одговорен за таа грешка, убаво го казнија, ни пратија извинување и ни ги најдоа парите! Ем брат ми задоволен, ем ни се направи ќеифот да казнат некого зашто брат ми се мрцварел ем парите назад!
Но тука не е проблемот со банката! Тука е проблемот со тебе!
Ниедна банка ни Уни ни Охридска ни Тутунска нема да помисли да те краде тебе 900 ден.
Сигурен сум дека нема еден од тие вработени таму што не сакале да ти го решат проблемот, затоа што со тоа си тргаат проблем од глава!
И ајде малце во твој стил море копук еден во тој проблем ти ризикуваш 900 ден а тој што пробува да го реши ризикува работа да изгуби
И немој да јадеш бурек дека не сакале проблемот да ти го решат! Него среќа на тие што те виделе муле и сигурно некој рекол овој не е доволно бистар за да напише жалба па да ни ебе мамата на сите овде, овој по форуми гомна ќе јаде, па не се исплашиле :pos2: зашто на тој директорот горе кога ќе му стигне твојата жалба и кога ќе помисли дека може становите и колите да ги изгуби затоа што некој клиент не е задоволен, е верувај тогаш си направил нешто корисно и ќе си добиеш правда!
А вака ако шириш смрдеа, секогаш ќе се најде некој како мене кој
ќе направи кисела фаца на твојата реа и ќе ти каже да се избањаш за да не ти смрди поганата уста до овде!

И ДА ТИ ПОЈАСНАМ ТРОА ПОЈЌЕ - НЕМАМ ПРОБЛЕМ СО ТОА ДАЛИ НЕКОЈ ЌЕ ГИ САКА УНИБАНКА ИЛИ НЕ, НО ИМАМ СО ГОМНАРИ НА КОИ ШТО РЕШЕНИЕ ЗА СЕКОЈ ПРОБЛЕМ ИМ Е ДА ЈАДАТ Г*МНА! Таквите како тебе ги земам за пример за пропалица, еден мал проблем му се јавил и на него сите му се криви и шири ли шири трула смрдеа! Некој погоре спомна негативен маркетинг...:raz: па негативен маркетинг од пропалица е одличен маркетинг! Оди во Унибанка да ти кажат фала! :icon_lol:
Толку за тебе Параглодер!

До Badluckgay,
не работам во банка бе типче, немора да се палиш толку, а веќе кога спомнуваш тињи иди информирај се малце! Што слушаш и читаш бе момче?? :icon_lol: Ајде напиши де!!! Со задоволство ќе им пренесам на луѓето од Унибанка тоа што си го прочитал и слушнал!!! :vozbud: патетик!!!!
П.С. Ја немам проблем со банките, парите ќе си ги чувам во банка, така да ти со параглајдер под рака и ...друже тито ми ти се кунемо... :pos2:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Параглајдер! Ќе те разочарам ама не работам во Унибанка! Завршив ЕТФ не работам во банка и немам допирна точка со банка ! Имам многу пријатели што работат во банка и тоа не само во Уни, него и во други банки! И ако не примети, немав намера да ја бранам баш Унибанка или било која банка, но имам многу против серковци како тебе и затоа изреагирав! Пошто гледам дека уживаш да болдираш тектови и да се, условно речено дереш низ текстот што си го напишал ја ќе ти одговорам малку посмирено!
Криво ми е што те разочарувам со фактот дека не сум вработен во Унибанка, бидејќи изгледа сакаше да се испукаш на форумов (нормално такви серковци како тебе само на форуми можат, а во банка лижат гз со раширени раце) за тоа што луѓето кои работат таму ти го "направиле"!
Еве, сакам да застанам во одбрана на тие луѓе и на таа банка за да има 2 страни дискусијава! И не само на Унибанка него општо на сите банки, затоа што тоа можело да ти се случи во било која банка, а лингур како тебе нормално дека ќе просере за било која банка! Горе некој спомна некаква случка баш за нападнатава банка. Знам еден куп други случки, и смешни и трагични за Охридска Банка и за Тутунска итн итн кои е безцелно да ги кажувам овде зашто дискусијава ќе се сведе на тоа која банка била подобра, што не е тема на дискусија. Темата на дискусија овде е што одредена група на разноразни луѓе кои имаат заедничко тоа што работат во случајов во Унибанка се говеда за некој искомплексиран тип на кого светот му е крив! Несакам слепо да ги бранам. Да, на човекот му згрешиле и тоа се случува секаде, конкретен пример ќе дадам само затоа што Фирго искоментира случка па еве да покажам дека на секој му се случува: БАШ Охридска Банка му изгуби од сметка на брат ми 27 500 ден. Фирго, ако сакаш ќе ти дадам на приватна порака име презиме и датум и види дали има поднесено жалба на тој датум со тоа име, за да не се сомневаш во вистинитоста на ова што го пишувам. Значи тоа не ја прави Охридка Банка , банка на говеда? Или ја прави??? Тоа ќе ви кажат типови како овој Параглајдерот со високото образование ... во Бугарија! :icon_roll
27 000 ден се многу повеќе од твоите 900 ден, па фино лепо, бидејќи никој не сакаше да преземе одговорност во Охридска си напишавме жалба која стигна до директорите и замисли бе Параглајдер, директорите место да си купат станови и коли со нашите пари, си успеаа да најдат одговорен за таа грешка, убаво го казнија, ни пратија извинување и ни ги најдоа парите! Ем брат ми задоволен, ем ни се направи ќеифот да казнат некого зашто брат ми се мрцварел ем парите назад!
Но тука не е проблемот со банката! Тука е проблемот со тебе!
Ниедна банка ни Уни ни Охридска ни Тутунска нема да помисли да те краде тебе 900 ден.
Сигурен сум дека нема еден од тие вработени таму што не сакале да ти го решат проблемот, затоа што со тоа си тргаат проблем од глава!
И ајде малце во твој стил море копук еден во тој проблем ти ризикуваш 900 ден а тој што пробува да го реши ризикува работа да изгуби
И немој да јадеш бурек дека не сакале проблемот да ти го решат! Него среќа на тие што те виделе муле и сигурно некој рекол овој не е доволно бистар за да напише жалба па да ни ебе мамата на сите овде, овој по форуми гомна ќе јаде, па не се исплашиле :pos2: зашто на тој директорот горе кога ќе му стигне твојата жалба и кога ќе помисли дека може становите и колите да ги изгуби затоа што некој клиент не е задоволен, е верувај тогаш си направил нешто корисно и ќе си добиеш правда!
А вака ако шириш смрдеа, секогаш ќе се најде некој како мене кој
ќе направи кисела фаца на твојата реа и ќе ти каже да се избањаш за да не ти смрди поганата уста до овде!

И ДА ТИ ПОЈАСНАМ ТРОА ПОЈЌЕ - НЕМАМ ПРОБЛЕМ СО ТОА ДАЛИ НЕКОЈ ЌЕ ГИ САКА УНИБАНКА ИЛИ НЕ, НО ИМАМ СО ГОМНАРИ НА КОИ ШТО РЕШЕНИЕ ЗА СЕКОЈ ПРОБЛЕМ ИМ Е ДА ЈАДАТ Г*МНА! Таквите како тебе ги земам за пример за пропалица, еден мал проблем му се јавил и на него сите му се криви и шири ли шири трула смрдеа! Некој погоре спомна негативен маркетинг...:raz: па негативен маркетинг од пропалица е одличен маркетинг! Оди во Унибанка да ти кажат фала! :icon_lol:
Толку за тебе Параглодер!

До Badluckgay,
не работам во банка бе типче, немора да се палиш толку, а веќе кога спомнуваш тињи иди информирај се малце! Што слушаш и читаш бе момче?? :icon_lol: Ајде напиши де!!! Со задоволство ќе им пренесам на луѓето од Унибанка тоа што си го прочитал и слушнал!!! :vozbud: патетик!!!!
П.С. Ја немам проблем со банките, парите ќе си ги чувам во банка, така да ти со параглајдер под рака и ...друже тито ми ти се кунемо... :pos2:
Брат ти за жал си бил премногу глуп и ретардиран за да разбереш било што од тоа што ти се пишува....

Одам за пола саат до педер*ката уни банка, па ке ви пишам што сум направил :)

П.С.
Сигурен сум дека нема еден од тие вработени таму што не сакале да ти го решат проблемот, затоа што со тоа си тргаат проблем од глава!
Вртати се назад, прочитај го мојот прв пост во оваа тема, и ке си најдеш одговор на ова твое дрдорење.
 
P

Princ

Гостин
НЕМАМ ПРОБЛЕМ СО ТОА ДАЛИ НЕКОЈ ЌЕ ГИ САКА УНИБАНКА ИЛИ НЕ, НО ИМАМ СО ГОМНАРИ НА КОИ ШТО РЕШЕНИЕ ЗА СЕКОЈ ПРОБЛЕМ ИМ Е ДА ЈАДАТ Г*МНА!
И пишувањето жалба за мене е јадење гомна :toe:
Сепак, ќе си останам на мислењето и ставот дека си вработен во уни банка, или пак имаш некој ептен близок вработен таму.
Човек што се навреди толку од коментариве, неосновано (бидејќи и сам си јадел гомна што си пишувал жалба во охридска банка ли беше), си ги зел навредите за себе. Мувата под капа ти е друже, а старата народна вика кој носи капа да ми го лапа.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Eeeej dab bidete malku pokulturni na forumov bankite opsto se legalizirani kradci od toa ziveat i ne treba nikogo da go cudi ova ...
Nego imam edno prasane dali moze nekoj od Ceska da prefrli pari na mojata kartica se raboti za 500 eura i kolku ce mu zemat nemu, a kolku mene samo provizija ili ima nekoi drugi troskovi ???
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
jas da kazam eden slucaj aj da recam blizok do ova

uplatuvav za onie sto znaat suporter opcija za hattrick( on line menager) za godina koja bese 25 evra, nejkev preku net zasto trebase da vadam karticka so tocna suma zasto ne mi se stavase poveke da ne letnat na netov.

vo stopanska banka prvin mi nalozija da otvoram devizna smetka (kniska) mi rekoja dka tie zemaat 6 evra provizija na taa suma i deka bankata vo svedska kade se uplatuva toa ke zeme uste 6 evra, znaci mi rece stavi 40 evra na smetkata i taka bidna

znaci za 25evra uplata mene provizija mi letna 6+6=12 evra
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
И пишувањето жалба за мене е јадење гомна :toe:
Сепак, ќе си останам на мислењето и ставот дека си вработен во уни банка, или пак имаш некој ептен близок вработен таму.
Човек што се навреди толку од коментариве, неосновано (бидејќи и сам си јадел гомна што си пишувал жалба во охридска банка ли беше), си ги зел навредите за себе. Мувата под капа ти е друже, а старата народна вика кој носи капа да ми го лапа.
ццц што да ти одговорам на ова? Епа можеби треба место жалби кои ќе придонесат да ти се реши проблемот и притоа да се подобри квалитетот на работењето на фирмата, да јадеме бурек по форуми кои буквално никако нема да го решат проблемот туку само ќе создадат револт и омраза како кај тој што го пишал тоа така и кај тие што го читаат?

А незнам што не ти е јасно, кога ти кажав дека не работам во банка а за блиски таму реков дека имам пријатели не само во Унибанка него и во многу други банки вклучувајќи ја и Охридска!
А за кој што лапал и каква капа имал можеме до бесвест да дискутираме!

Брат ти за жал си бил премногу глуп и ретардиран за да разбереш било што од тоа што ти се пишува....
:pos2: иди лечи се бре човек! Верувај потребно ти е! Само мудрец како тебе може да почне тема со ваков наслов!
Дојди јас ќе ти ги дадам 960 денари само немој да кинеш живци!
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
не знам конкретно за твојов случај ама знам мене шо ми се деси...
преку стопанска уплаќав некои си 70 долари (ми се чини) во америка...
си платив провизија исто ко ти шо имаш пишано и се останато...

и од фирмава америка ми пишат дека им стигнале само 35 долари...
бев во стопанска се малтретирав таму и на крај ми објаснаа дека американската банка си зела 35 долари провизија и затоа им стигнале само 35...

јебига... такви се, ем не ќе завршиш работа, ем ќе се изнервираш, ем пари ќе ти заминат упм...

потоа во истата фирма плаќав со картичка преку интернет... денар не ми земаа ни за провизија ни за ништо...
картичката ми е виза електрон од про кредит (и многу сум задоволен од про кредит засега)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
А ти покажаа доказ од Стопанска дека баш америчката банка зела 35 долари од 70???Добро бе немат шанси 50 % провизија да е!!!!!!:tapp:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Сте се испозаклале овде. Да не ве банирам и двајцата за меѓусебно пцуење, нека пројде со опомена.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Не е баш некое лошо искуство со Комерцијална искрено не како параглајдер меѓутоа персоналот и услугата му е очајна и спора.

Значи за да потпишам документација треба да чекам на шалтер за да ме упатат на врата кај шефот,па треба да го чекам редарот да провери во канцеларија дали е шефот,па ако имам среќа да го начекам шефот во канцеларија и е расположен да ме прими тогаш можам да потпишам едноставно се чуствувам како јас да им вршам услуга ,а не тие мене.

За разлика во другите две банки кој ги користам го немам тој проблем сега засега и кадарот му е далеку подобар за очи од Комерцијална.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
До Badluckgay,
не работам во банка бе типче, немора да се палиш толку, а веќе кога спомнуваш тињи иди информирај се малце! Што слушаш и читаш бе момче?? :icon_lol: Ајде напиши де!!! Со задоволство ќе им пренесам на луѓето од Унибанка тоа што си го прочитал и слушнал!!! :vozbud: патетик!!!!
П.С. Ја немам проблем со банките, парите ќе си ги чувам во банка, така да ти со параглајдер под рака и ...друже тито ми ти се кунемо... :pos2:
Баце.:)
Да не работиш во УНИ, не би скокал како попарен овдека.:)
Принц ти кажа убаво.
А да имаш малце мозок, би дискутирал квалитетно, ама пошто немаш, мрсиш муда бе бачко.
За информации немај гајле, не чекам ти да ми кажиш, се што треба да знам-си знам.
А ти...ти си тој што лечи комплекси овдека изгледа....судејќи по бројот на постови што ги имаш...може и специјално за дрвен адвокат се имаш регистрирано.:icon_lol:
Пиши малце покултурно и не мрси муда. Може прочите претпоставениот да види што си направил на форумов, па да ти кине 15% од плата.:)
И да...парите си ги чувам во банка...ама не во таа каде работиш.
Не давам пари јас во бугарска банка.:helou:
 
P

Princ

Гостин
ццц што да ти одговорам на ова? Епа можеби треба место жалби кои ќе придонесат да ти се реши проблемот и притоа да се подобри квалитетот на работењето на фирмата, да јадеме бурек по форуми кои буквално никако нема да го решат проблемот туку само ќе создадат револт и омраза како кај тој што го пишал тоа така и кај тие што го читаат?
Тука воопшто (како и во се друго впрочем) не се согласувам со тебе.
Ако се жалам до шефот, ќе ме прочита он. Ако му е внук или син вработениот за кој се жалам, он мојата жалба ќе ја фрли во корпа.
На најмасовниот македонски форум да се пожалам е сосема во ред и крајно ефективно. Еве, ти со твоето присуство, и твојата регистрација на форумов, само и исклучиво да реплицираш на темава, ја потврди таа теза. Ова е веќе доста широка јавност. Најширока ако не - тој што штеди пари во банка сигурно е доволно паметен да уклучи компјутер.

И немој да му нудиш 900 денари на параглајдер. На него не му е дојдено сигурно ни до моите пари, а ни до твоите. Се работи за принципи кои во ниту еден случај не смеат да бидат погазени. Јас во темава не читам износи, читам СЛУЧКИ, читам заебувања на муштерии. Тоа го читам јас. Дали се работи за 2 денари или 20.000, многу малку ми е важно. Чесна банка не би те заебала ни за 2 денари (во банката кај што штедам јас, требаше да ми дадат xxxx денари и 80 дени, и вработената фино-лепо ми ја кажува таа сума ама ми дава полн денар. Наместо да задржи 80 дени. Тоа е веќе чесност.) ни за 20.000. Принципи на работење го викаат тоа, ама ти сигурно си избегал од тој час.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
А да имаш малце мозок, би дискутирал квалитетно, ама пошто немаш, мрсиш муда бе бачко.
Квалитетно? На тема насловена како што беше оваа?? Со постови како твоите и на параглајдер??? Размисли малце што пишуваш бе момче!
Јас никого прв не плукнав! Вие мрсевте муда и ширевте негативна енергија овде и потоа спомнуваш квалитетна дискусија!
И не ми јасно како после толку испишани страни уште не сфати дека моите постови овде се наменети исклучиво против начинот на дискусија на параглајдер на кој ти како попарен се приклучи!
Ако место Унибанка беше Комерцијална Тутунска или било која друга банка моите постови ќе беа сосема исти!

Тука воопшто (како и во се друго впрочем) не се согласувам со тебе.
Ако се жалам до шефот, ќе ме прочита он. Ако му е внук или син вработениот за кој се жалам, он мојата жалба ќе ја фрли во корпа.
На најмасовниот македонски форум да се пожалам е сосема во ред и крајно ефективно. Еве, ти со твоето присуство, и твојата регистрација на форумов, само и исклучиво да реплицираш на темава, ја потврди таа теза. Ова е веќе доста широка јавност. Најширока ако не - тој што штеди пари во банка сигурно е доволно паметен да уклучи компјутер.

И немој да му нудиш 900 денари на параглајдер. На него не му е дојдено сигурно ни до моите пари, а ни до твоите. Се работи за принципи кои во ниту еден случај не смеат да бидат погазени. Јас во темава не читам износи, читам СЛУЧКИ, читам заебувања на муштерии. Тоа го читам јас. Дали се работи за 2 денари или 20.000, многу малку ми е важно. Чесна банка не би те заебала ни за 2 денари (во банката кај што штедам јас, требаше да ми дадат xxxx денари и 80 дени, и вработената фино-лепо ми ја кажува таа сума ама ми дава полн денар. Наместо да задржи 80 дени. Тоа е веќе чесност.) ни за 20.000. Принципи на работење го викаат тоа, ама ти сигурно си избегал од тој час.
И пак не ми го одговори прашањето како тоа форумот ќе ти го реши проблемот со банката?
И се согласувам со тебе дека е пожелно да ги споделиш своите искуства! Но да се пишува во широка јавност со пцовки и на простачки начин е правиот начин? Размисли малку пред да напишеш нешто бре човек ако сакаш луѓето да те сфатат сериозно! Ако не тогаш не се буни кога некој ќе ти врати со иста мера!

И уште една работа! Ако си ти шеф во некоја фирма, банка што и да е.... и добиеш жалба од клиент која се однесува на внук ти или син ти, што ќе направиш? Биди искрен и конструктивен во одговорот. Ако си со задоволство ќе дебатирам, а ако сакаш да се навредуваме, нема да ти одговорам затоа што на дискусија од таков тип веќе кажав што имав!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Квалитетно? На тема насловена како што беше оваа??
Параглајдер ни го пренесе своето лично искуство со таа банка и како изреволтиран нормално малку погрубо го направи тоа, додека ти (како незасегнат од тоа, што тешко дека е вистина) улета како џокер и одма почна во множина буквално сите да не пцуеш и да држиш лекции, дури и по историја....
И што..... каква реакција очекуваше?!?
А за во таа банка дека нешто не е во ред со односот кон странките со чии пари всушност и работи, не е во ред и тоа многу, мала земја сме горе доле се познаваме па лесно се шират работите.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Ѓоле види сега вака...

Во форумот за eкономија и бизнис горе долу сме сите возрасни луге, така да рачунај дека нема кој да лажеш дека не си вработен во Уни Банка, или дека немаш директен интерес од таму. Во спротивен случаj како што кажа Бедлакгај не би скокал овде како попарен.

Мене ми зедоа пари 7 месеци по извршување на трансакцијата без да ми кажат дека ми земале или дека ке ми земат... А и пред 7 месеци никој не ми спомна дека ке ми земаат. И сега ми скинаа.

И?

Треба да се преправам дека не се случило ништо ли? Не брат. Само што стигнав дома, едвај чекав да седнам на компјутерот, додуша не се ни пресоблеков, сакав да знаат лугето какво искуство имав со твојата љубена банка, и не се штедев во зборови. Далеку од тоа.

Поради сево ова што ми се случи имам право да бидам изнервиран, и додуша имам право и да ги отерам во три п.м. Само што немам намера да се тепам таму во банката. Се што мислам ке кажам овде, да читаат сите.

А ти нешто пишиш тука, сељак бил, ваков наков, Тито, комуњари, .... И тоа приметив Тито и комуњарите два пати ми ги зборуваш нешто...

Море...

Што имам јас врска со Тито, ти нормален ли си? :)

Гледам си искомплексиран бааги од Тито што ти згрешил толку човекот незнам.
Еве ти го на слика, за да спиеш поубаво вечерва.



Еве ти го Тито, Ѓоле...


Инаку бев денес, поднесов барање за детален извештај за трансакцијата, па ке видиме што ке се случи.

Ке ви кажам :)

п.с. Ми го смениле насловот.... Ајде Ѓоле насмеј се сега. Ајде Ѓолееее :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom