АЛБАНЦИ = ИЛИРИ ?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
TUKA E PROBLEMOT STO NI EDEN NE SPOMNAL ZA ALBANITE DEKA SE ILIRI,ONA STO IMA SE DEKA ALBANITE MU SE PRIKLUCILE NA HERAKLE OD ALBANSKITE PLANINI SO CEL DA GI VRSAT SPOREDNITE RABOTI,I KAKO ZASLUGA DOBIVAAT TERITORIJA NA DENESEN KAZAKSTAN I DAGESTAN.DODVURUVAJKI SE NA DARIJ PERSISKIOT CAR OSTANUVAAT TAMU,KADE VO 1014GOD SRPSKIOT KRAL VLADISLAV ZA BITKATA KAJ TERMOPOLITE GI POTPUNUVA TRUPITE VIZANTISKI SO PLATENICI OD DRZAVATA ALBAONA,KOJA TOGAS SE NAVOGALA NA TERITORII NA DENESEN KAZAKSTAN I DAGESTAN.VE MOLIME PROCITAJTE GI DETALNO NASITE TEKSTOVI I KE JA SVATITE POENTATA,NE SAMO POVRSINSKI BIDEJKI MATERJALITE SE KORISTENI OD POVEKE AVTORI.ZATOA VE MOLIME CENETE GO TOJ TRUD STO VI GO DOSTAVUVAME IZGVAKANO DO SITE VAS.POZDRAV
Кодот на Да Винчи од Ден Браун
Филипова Историја од Јустин
Херодот,Тукидит,Јувенал за Ксерксовиот-Канал
Илјадата од Хомер
Историја на Пелапонеската Војна од Тукидит
Александрова Војна – Анабаза од Аријан
Историја на Александар Македонски од Квинт Куртуј
Херодовата Историја од Херодот
Терписхора од Херодот
Античка Македонија од Љубомир Домазетовиќ
Декади,една Историја на Рим од Ливиус-Тит Ливиј
Јохан Хан – Германски патописец
Тукидит,Птолемеј за Албаните
Расказ од Ана Комнен
Димитрие Болинтинеану – Романски патописец
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Орелот е симбол на премногу фамилии па потоа држави во Европа. Србија, Полска, Албанија, Германија....Се почнало од јаки фамилии кои си имале свој грб. Така и Скендербег(Искиндар, Александар или како и да е веќе) во својата фамилија имал грб и тоа бил двоглавиот орел. Потоа државата Албанија (или на Албански како и да е) си го земала како дел од знамето. А чив бил и за кого се борел тоа ке биде дискусија до крај на светов.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
КОЈ СКЕНДЕР БЕГ...ГОРГИЈА ЛИ подоцна именуван ИСКЕНДЕР-АЛЕКСАНДАР од турците:pos2::pos2::pos2:

А ОРЕЛОТ Е ПАК ПОСТАР И ОД НЕГО....КАПАЦИТЕТ СИ БРЕ:tapp:

МОРА И СРБИТЕ РУСИТЕ ЦРНОГОРЦИТЕ И ГРЦИТЕ..СЕ АЛБАНЦИ ДА СЕ...:tapp:


ОРЕЛОТ ГО ИМАТЕ ДОНЕСЕНО ОД КАВКАЗ КАКО ПРАВОСЛАВЕН СИМБОЛ.аЛБАНИЈА таа првата е мегу првите православни земји....

НО ПОДОЦНА вашето племе го предало господ и се потурчило католизицирало и што ти не...ЗАТОА ИМАТЕ ОРЕЛ :tapp:

:vozbud::vozbud::vozbud:ПАТОС СМЕЕЊЕ..они ИЛИРИ знамето од 18 век ПРАВОСЛАВНО али и исламско од селџуците

најди му крај


Ti vikas nie sme od Kafkaz, toj drugiot vika nis sme bile Italijanci, od Albanskite planini, pa toj tretiot vika sme bile od Skostska, a mene da ti kazam pravo k** me boli, posebno za degeni ko Anaveno, a toa si ti.

Орелот е симбол на премногу фамилии па потоа држави во Европа. Србија, Полска, Албанија, Германија....Се почнало од јаки фамилии кои си имале свој грб. Така и Скендербег(Искиндар, Александар или како и да е веќе) во својата фамилија имал грб и тоа бил двоглавиот орел. Потоа државата Албанија (или на Албански како и да е) си го земала како дел од знамето. А чив бил и за кого се борел тоа ке биде дискусија до крај на светов.
A jas prosto ke ti kazam BRAVO za postov, navistina bravo. Jas nisto ne osporiv, ne rekov deka toj simbol e originalno Albanski. Samo fakt e deka seuste i vo denesno vreme, ovoj simbol ima mitsko znacenje za albancite, osobeno vo vremeto koga se borevme protiv Turcite, taka da i tokmu od ovoj simbol go nosime imeto SHQIPTAR, Sinovi na orelot.

@ MAKEDONCKI:



KAZI MI ZOSTO POSLE SMRTA NA SKENGEBEG,KOGA IZBEGAA ZA ITALIJA "MAKEDONCITE", SO NIV I FAMILIJATA KASTRIOTI, ZOSTO SEUSTE ZBORUVAAT ALBANSKI, ZOSTO NE ZBORUVAAT MAKEDONSKI????????

ZNAES ZOSTO? ZOSTO SE ALBANCI, I SEUSTE ZBORUVAAT ALBANSKI.

KAKO STO PRIMETIV VO SLIKATA, IMA DVOJAZICNOST VO KALABRIJA, I TOA NA ALBANSKI.



Prior to the Ottoman invasion of Albania, the native people in the area of Albania were all called Arbëreshë. After some were forced out of their homeland to Italy, these Italian-born Albanians continued to use the term Arbëresh whilst those in Albania called themselves Shqiptarë (compare the Albanian word Shqip, present in the local name for the country and the language).
The Arbëreshë originally lived in Albania. Between the 11th and 14th centuries, they moved in small groups towards the south of Greece (Thessaly, Corinth, Peloponnesus, Attica) where they founded colonies. Their military skill made them favourite mercenaries of the Franks, Catalans, Italians and Byzantines.
The invasion of Greece by the Ottoman Turks in the 15th century forced many Arbëreshë to emigrate to the south of Italy. Indeed, in 1448, King Alfonso V of Aragon, known as Magnanime (1396-1458), King of Naples, wanting to repress a rebellion of Italian lords, called on his ally, Gjergj Kastrioti i Krujës, known as "Skanderbeg", head of the Albanian Alliance. Several clans of Arbëreshë and Albanians were deployed to subdue the rebellion. Alfonso of Aragon rewarded them by giving them land in the province of Catanzaro.
In 1450, another force of Arbëresh intervened in Sicily and was established close to Palermo. Thus, the Arbëreshë contributed to the creation of the Kingdom of the Two Sicilies.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Влора пак шитас како што тебе ти одговара
Европа денес зошто ве толелира,затоа што сте староседелци на Европа,и им е супер сто присвојувате туги симболи,туги историји.
Инаку двоглавиот орел е симбол на паонскиот крал Паон,син на Аврариј,и внук на Илириј.
Паон има понатаму два сина Трибал - денесните Срби и
Скодар - денесните Црногорци
Додека Илириј има двајца браќа и тоа се Гал и Келт.
За ова има докази од локалитетот Црквиште во село Мородвис -
со пронајден прстен златен двоглав орел,што ,,поцитуваните,,археолози Паско Кузман и Кирил Трајковски што е нивна работа се уште пред јавноста не ви го преставиле,зошто прасајте на имаел pasbukefal@yahoo.com
молчат највероватно зошто не им одговара на вавилонската курва Европа.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Cekaj, i praska napisav, nisto ne rekov deka Dvoglaviot Orel e samo albanski simbol i deka ima albansko poteklo. Toa e djumbuz rabota, Germanci, Srbi, Poljaci...site imaat orel, taka da, toa e toa.

Jas rekov, deka vistinata e Dvoglaviot Orel e mitski simbol na Albancite denes.

Za mene Pasko Kuzman e cisto klosar, amater po arheologija i istorija, vo ist kos vleguvaat i Ilov, Tentov. Nema sto da gi pocituvam koga i dobar del od makedoski unniverzitetski profesori ze zaebavaat so nivnata neserioznost i komicnost.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
A be druze, kako ne spomnal nikoj, imas lista na pleminja ALBANI. Sega ne me zezaj. Taka da ako ne ti se dopaga, ako tolku mnogu ti preci da plemeto Albani se Iliri, togas nareci gi kako sakas, ali ubavo se spomenuva od Ptolomej, Albanoi, vo denesna Albanija.



Albany, Albion, Alba toa e anticko ime za Skotska na Latinski
Нe бе не се плаши, ова е листа на википедија, мене ме интересира од кое дело е извлечен овој список. Илирите за себе не оставиле пишани документи, нив ги опишувале и набројувале Грците и Римјаните. Во нивни дела се наоѓаат имињата на племињата кои му припаѓаат на илирскиот народ. Јас не сретнав до сега некој антички писател да запишал дека Албанои се илирски народ, па ме интересира тој список кој го составил и врз основ на чии записи, дали се базирал на записите на Псевдо Скимонос во Geographi minores graeci или Херодот во својата Историја или кај Плиниј во “Naturalis Historia“ или кај Помпониј Мела во “De Chronographia“, или кај Тукидид “Историја на Пелопонеските војни“ или кај Сексти Помпеи Фести, ил кај Полибиј во “Historiae" можеби кај Аријан во “Historia Romana" или кај Тит Ливиј, Хекатеј, Апијан Александриски, .....

Кој ги опишал Албаноите како илирски народ.
Можеби се Келти ?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
vo ist kos vleguvaat i Ilov, Tentov. Nema sto da gi pocituvam koga i dobar del od makedoski unniverzitetski profesori ze zaebavaat so nivnata neserioznost i komicnost.

Ај да не претеруваме сега....
Тентов не е археолог или историчар, меѓутоа е универзитетски професор на скопскиот државен универзитет.....а оваа високо-образовна институција сеуште има најголем кредибилитет во државата, во споредба со сите останати високо-образовни институции
Точно е дека се занимава со проблематика која не му е специјалност, но не гледам проблем во ваквата ситуација.....
Напротив, тоа што тој и Бошевски го имаат направено, неможе да го направи никој лингвист или историчар.....
Од едноставна причина.....таков е проблемот....!
И никој не се заебава со нив.....надвор од МК.....напротив, такви сме како народ, прво треба од надвор да ни кажат дека нешто наше чини, па и ние да дадеме "ОК" .... добро е ова....
Овие тука кај нас да, се заебаваат, меѓутоа тоа си има заднина и не е тема на муабетов.....
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Клошари се затоа што нивните достигнивања и работа не одговараат некому:tapp:

П.С Без нервоза нусе
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Za mene Pasko Kuzman e cisto klosar, amater po arheologija i istorija, vo ist kos vleguvaat i Ilov, Tentov. Nema sto da gi pocituvam koga i dobar del od makedoski unniverzitetski profesori ze zaebavaat so nivnata neserioznost i komicnost.
А извини кој авторитет си ти да даваш проценки за нечија стручност?


Знаеш ли кои се Шамполион и Јанг?

Шамполион немал никакво образование, но бил полиглот.
А Томас Јанг кој исто така работел со него во дешифрирањето на Каменот од Розета бил Математичар и Физичар.

А нивните теории се досега најшироко прифатени и учени насекаде во светот.

Ова е само една компарација во однос на “стручноста“ на Тентов и Бошевски.

И нормално дека неможеш да ги почитуваш и признаваш бидејќи ви ги уриваат сите националистички митови.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
mozebi i pcelata e vas simbol.Eve vi eden dokaz na znacaen artefakt koj e pronajden od edna grobnica,kade na kvarcen mermer ima gravura na pcela.
site umiraat za majkata - matricata,za kralot,za carot,za cezarot.
koga nasi sogragani od albanska nacionalnos(makedonski albanci)ke se skoncentrirate na ovoj artefakt mozebi ke go zabelezite i likot na onoj kral makedonski sto e negova grobnicata.nie vi garantirame vo mnogu blisko vreme celiot svet ke vidi sto znaci MAKEDONIJA,a i vie nasi sogragani togas ke bidete gordi i togas ke svatite sto e Makedonija.pozdrav

Ako vi e malku,eve uste eden dokaz za cuvarot na grobnicata.
kamena figura na Diuskur,od paganstvoto koj ima pretstava na lavica kako sedi so glava od orel.Orelot e atribut na nasiot zaednicki tatko,dodeka lavicata e atribut na majkata.
izvine te ni za orelot,koj navistina go ima ova znacenje kaj drevnite makedonski kralevi koj mnogu dobro znaele za pocetokot na ova civilizacija,pa zarem Zevs ne ni e pretstaven so Orel,togas i toj e albanec.
svatete orelot e zaednicki za site,ne e samo vas simbol.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
А извини кој авторитет си ти да даваш проценки за нечија стручност?


Знаеш ли кои се Шамполион и Јанг?

Шамполион немал никакво образование, но бил полиглот.
А Томас Јанг кој исто така работел со него во дешифрирањето на Каменот од Розета бил Математичар и Физичар.

А нивните теории се досега најшироко прифатени и учени насекаде во светот.

Ова е само една компарација во однос на “стручноста“ на Тентов и Бошевски.

И нормално дека неможеш да ги почитуваш и признаваш бидејќи ви ги уриваат сите националистички митови.
Bratu, znaes sto, idi prvo ovie raboti kazi im gi na drugive univerzitetski profesori, makedonci, koi navistina se zaebavat. A ova rabota se vika NESERIOZNOST.

I iskreno ke ti kazam deka ne mi preci ama bas ic tvojata makedonstina, ne mozam da ti go osporam pravoto da se cuvstvuvas takov, Anticki Makedonec ili sto bilo. Samo mi precat nekoi raboti, kako SKENDERBEG, ILIRI = Sloveni, Albanci = Kafkaz, Albanci = Skotska, Albanci = Turcija, e za ovie raboti ke se karame(ke diskutirame) zosto vo opsto ne gi priznavam. Me nerviraat luge, histericari, koi izleguvaat vo televizija i mi kazuvaat kaj mi bilo mestoto, me narekuva pleme narod.

Mene kamenot na Rozeta ne mi uriva nisto, ne mi preci, ni Anticka Makedonija.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
A be ti navistina si tvrdoglav, ne te razbiram ama bas nisto sto sakas da mi kazez poveke. Jas ti kazav, deka ne e samo kaj nas orelot, i me boli kur civ bil prvo, samo znam deka za mene ima golemo znacenje, kako i za site albanci.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Bratu, znaes sto, idi prvo ovie raboti kazi im gi na drugive univerzitetski profesori, makedonci, koi navistina se zaebavat.

I iskreno ke ti kazam deka ne mi preci ama bas ic tvojata makedonstina, ne mozam da ti go osporam pravoto da se cuvstvuvas takov, Anticki Makedonec ili sto bilo. Samo mi precat nekoi raboti, kako SKENDERBEG, ILIRI = Sloveni, Albanci = Kafkaz, Albanci = Skotska, Albanci = Turcija, e za ovie raboti ke se karame(ke diskutirame) zosto vo opsto ne gi priznavam.
Немам јас што да се занимавам со нечии комплекси и завист.

Признание од “ману“ или некои професори препишувачи од ресачката школа на СФРЈ не ми се потребни ниту очекувам нивна поддршка. Што побргу заминат од нивните “вечни“ функции толку подобро.

Вистинското внимание и признание го добија во Словенија на собирот на повеќе научни академии, после што следуваше и покана од Руската Академија на Науки каде што целосно ги прифатија тезите на Т. и Б.

http://rosetta-stone.feit.ukim.edu.mk/index.php?q=en/node

И доколку си убедена во својата верзија на историјата, односно толкување тогаш нема што да ти смета дискусија на ниво каде ќе спротивставиме аргументи.

Нема потреба од карање, исто како што нема место за потценување и омаловажување едни со други.

Да потенцирам, јас не се осеќам како “антички“ или како “словен“, јас сум единствено Македонец, а тие два термини само го дообјаснуваат современото сфаќање за Македонците.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom