Опасни верски секти

Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Nekoi, neupateni i neinformirani lugje mislat deka treba da imame trpenie kon site verski uchenja, nezavisno od nivnata laga, samo zatoa shto nekoj vo niv veruva, duri i nazivot "sekta" gi navreduva, ili go smetaat za nepristoen. Megjutoa, ne se svesni deka so takov stav se dozvoluva masovno ubistvo, ne samo duhovno, ami vo nekoi sluchai, i telesno.

Realno, nikoj ne vleguva dobrovolno vo sekta, tuku e voveden preku laga i izmama, pri shto se koristat razni metodi za kontroliranje na soznanieto na chovekot. Obichno, sektite se prekrivaat pod razni iminja na humanitarni, zdravstveni, dobrotvorni, mirotvorni i dr. organizacii, ili bibliski centri i sl. Shto se odnesuva na psevdobibliskite/psevdoevangelski sekti (se povikuvaat na Biblijata i iskluchivo na Svetoto Pismo), tie lazhno se pretstavuvaat kako "hristijani", zloupotrebuvajki go imeto na Hrista.

Na slednite snimki, mozhete sami da vidite i chuete (na angliski jazik) svedoshtva na poraneshni chlenovi na nekoi sekti. Tie objasnuvaat kakva e sektantskata struktura na organizacijata i so kakvi metodi se sluzhat nivnite lideri, za da manipuliraat so svoite sledbenici, odrzhuvajki gi vo besprekorna potchinetost. Za zhal, nekoi ne prezhiveale, dodeka prezhiveanite gi podnesuvaat posledicite, na koi predupreduvaat psihijatri, psiholozi i drugi eksperti.










Opasni verski sekti 5:
http://noolmusic.com/youtube_videos/dangerous_religious_cults_5.php
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Поентата е во поуката...Ако некој се изгорел, неморам и јас.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Сите религии се секти, само некои секти се поопштоприфатени и со тоа демек помалку опасни :baeh:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Сите религии се секти, само некои секти се поопштоприфатени и со тоа демек помалку опасни :baeh:
A ti si profesor po Teologija ili ekspert za Sektologija? Ili, tvojata "nauka" e od oblasta na plazenje na jazikot, koja shto slikovito ja demonstrirash?!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас ја научив поуката и ќе избегавам да влезам во Јапонска самоубиствна секта
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
A ti si profesor po Teologija ili ekspert za Sektologija? Ili, tvojata "nauka" e od oblasta na plazenje na jazikot, koja shto slikovito ja demonstrirash?!
Ако треба да сум професор по било_што за да можам да ги изнесувам размислувањата на јавен форум, тогаш навистина сум ја утнала професијата. Ова беше чисто здраворазумско размислување, извлечено од долгогодишно посматрање на околината, преполна со луѓе кои се сигурни дека баш нивната монотеистичка религја е вистинската.

А за сектите од твоите примери, можам да кажам само едно - природна селекција :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Ако треба да сум професор по било_што за да можам да ги изнесувам размислувањата на јавен форум, тогаш навистина сум ја утнала професијата. Ова беше чисто здраворазумско размислување, извлечено од долгогодишно посматрање на околината, преполна со луѓе кои се сигурни дека баш нивната монотеистичка религја е вистинската.

А за сектите од твоите примери, можам да кажам само едно - природна селекција :)



Ti ne iznesuvash svoe mislenje, tuku tvrdenje. Koga chovekot go iskazhuva svoeto mislenje, veli: Jas mislam...

Samo ne mi e jasno, dali od "zdravorazumsko razmisluvanje" go plazish jazikot?

Ova, za prirodnata selekcija vo vrska so dadenite primeri na sekti, se sheguvash, ili e proizvod na tvoeto dolgogodishno "posmatranje" na biologijata?
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Ti ne iznesuvash svoe mislenje, tuku tvrdenje. Koga chovekot go iskazhuva svoeto mislenje, veli: Jas mislam...
ОК. Јас мислам дека сите религии се секти, само некои секти се поголеми и поприфатени секти од другите секти.

Samo ne mi e jasno, dali od "zdravorazumsko razmisluvanje" go plazish jazikot?
Аман, заман, извини, тоа смајли ми дое прво при рака. У принцип не планирав да се ругам со тебе лично, туку со сите религии одеднаш.

Ova, za prirodnata selekcija vo vrska so dadenite primeri na sekti, se sheguvash, ili e proizvod na tvoeto dolgogodishno "posmatranje" na biologijata?
Некои луѓе се склони кон потпаѓање под туѓи влијанија. Ако не ги улови некоја секта, ќе ги улови некоја друга секта, некоја дрога или некој друг порок. Е сеа, некои ќе имаат шанса да се освестат и да се извадат на време, а некои се заебале за стално. Баш ми е жал за нив, ама будали имало секогаш. Например, самоубиствените секти *за мене* се одличен доказ за природна селекција. Таквите луѓе го подобруваат генетскиот состав на човештвото со отстранување на своите гени од понатамошно ширење.

Во секој случај, информациите за опасните секти се добредојдени, сигурна сум дека на дел од форумџииите кои би можеле да побараат утеха во религијата ќе им бидат корисни.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
ОК. Јас мислам дека сите религии се секти, само некои секти се поголеми и поприфатени секти од другите секти.



Аман, заман, извини, тоа смајли ми дое прво при рака. У принцип не планирав да се ругам со тебе лично, туку со сите религии одеднаш.



Некои луѓе се склони кон потпаѓање под туѓи влијанија. Ако не ги улови некоја секта, ќе ги улови некоја друга секта, некоја дрога или некој друг порок. Е сеа, некои ќе имаат шанса да се освестат и да се извадат на време, а некои се заебале за стално. Баш ми е жал за нив, ама будали имало секогаш. Например, самоубиствените секти *за мене* се одличен доказ за природна селекција. Таквите луѓе го подобруваат генетскиот состав на човештвото со отстранување на своите гени од понатамошно ширење.

Во секој случај, информациите за опасните секти се добредојдени, сигурна сум дека на дел од форумџииите кои би можеле да побараат утеха во религијата ќе им бидат корисни.
Tvojata "prirodna selekcija" so drugi zborovi se vika fashizam! Inaku, prirodnata selekcija se odnesuva na Biologijata, no gledam deka i nea ja poznavash isto kolku i religiite, zatoa si pravish "zdravorazumna" turli-tava.

A da se "rugash" mozhe vo Srbija! Koga vekje pishuvash na forum, ako ne si kulturna/kulturen bidi barem pismena/pismen.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Нјанапред..за авторот на овој topic:Секој има свое право да верува во што сака.
И христијаните за време на старата римска империја биле сметани за секташи и убивани од императорите.И нивното верување се сметало за богохуљење.Секој си има право да верува,без да му бидат наметнати туѓи верувања...било религиозни или спиритуални.ако ме прашаш мене...јас сум роден како православен христијанин,крстен по сите православни церемони...но со времето,согледувајќи ги предрасудите од овој тип,дека нашето е вредно..а туѓото не..престанав да верувам.Во денешно време...сите војни,омрази и други неубави работи се поттикнати од никој друг,туку од самиот врв на секоја религија.Хм....иронично..Истите кои треба да шират мир и љубов низ светот пролеваат крв и поттикнуваат омраза.ЗОШТО? Зошто нештата во кои тие веруваат се правилни...а туѓите не?Нека некој ми изнесе РЕЛЕВАНТЕН факт дека неговите верувања се вистински..ќе клекнам пред него и ќе му се придружам.
Но не можете нели?Најдоброто што можете е да го навредите туѓото.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еве уште ден кој бара факти...Прочепкај малку по форумов, доста е дискутирано по твоето прашање.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Мене ми се јаки тие шо идат по врати и продават религија. Одвај чекам да ми дојдат, ги зафаќам со муабет ко демек сум заинтересиран и после со вкрстени прашања ги срамам.
Баш еден од Јеховини сведоци ми дојде еднаш и културно се однесуваше сеа мора да признам, ко го развртев во реторика му го сменав свето комплетно, можи и се самоуби другиот ден, ако не најмалце се атеизира.

Еве уште ден кој бара факти...Прочепкај малку по форумов, доста е дискутирано по твоето прашање.
Ноф е бе не го карај.

Иначе јас на пример вервам во Дејвид Блејн, кој сака можи да ми се приклучи во религијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom