Кој стои позади штрајкот на СОНК?

Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
По низата инвестирања во образованието и покачувањето на платите во образованието и целата јавна администрација,сендикатот на образованието науката и културата стапи во генерален штрајк во време кога работите барем во образованието одат кон подобро.

Па се поставува прашањета:

Кој стои позади штрајкот на СОНК?

Дали сдсм е вмешана во штрајкот?

Дали никој сака да заработува на сметка на учениците?

Како учениците ке ги надокнадат изгубените часови?
Strajk pravi sonk.
Tamu ima se i vmrovci i komunjari i neopredeleni i x i y.

Iako sum clen na Vmro-Dpmne,ovaa vlada ne mozam da ja smislam.Valjda mi fali nekoja...ama sto prajme ako na vlada i fali nekoja?

To sega se slucuva...
Preku takvo mu e na site od reklami i perenje mozok...
I se sluci narod...pardon sonk.

ps ABC znase sto mu praj Hugo na negojo sonk?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Мое мислење е дека ова е масло на СДСМ. И самиот Дојчин изјави дека имал притисоци од опозицијата штрајкот да продолжи.
Имал притисоци или имал поддршка да го продолжи штрајкот се до исполнување на барањата? Абре чудни сте вие од ДПМНЕ, кога Дојчин излезе излаган од ДПМНЕ кој до пред некој месец се крстеше во него и кога се реши да не игра на свирката на ДПМНЕ одеднаш наместо да излезете со теза дека ДПМНЕ го изигра маестрално излегувате со нешто типично во дпмнеовски стил како СДСМ и комуњарите му се заканиле на Дојчин и вршеле притисок.Бог да чува и да брани сте.

П.С. Темава е за во Чек Дис Оут :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Малку офтопик:

Зошто човек ако ги искритикува ВМРО го правите дека е автоматски за СДСМ и обратно? Тоа многу ме нервира.
Се` уште има партиски необоени луѓе, колку за потсетување. Иако малку, сепак постојат. Но, иако не мора да биде прифатена, човечко право е да се даде критика, нели?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
На симпатизерите на ДПМНЕ им е ептен провидно кога го напаѓаат ДПМНЕ така да лесно човек ги фаќа со спуштени гаќи,додека оние од СДСМ јавно се огласуваат дека се или симпатизери или членови
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Малку офтопик:

Зошто човек ако ги искритикува ВМРО го правите дека е автоматски за СДСМ и обратно? Тоа многу ме нервира.
Се` уште има партиски необоени луѓе, колку за потсетување. Иако малку, сепак постојат. Но, иако не мора да биде прифатена, човечко право е да се даде критика, нели?
џену во право си
ама од форумов сите шо пишуваат во политика и вести се обоени или лавчиња или овенати ружи
а Дојчин сам си призна дека му помага опозицијата:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Strajk pravi sonk.
Tamu ima se i vmrovci i komunjari i neopredeleni i x i y.

Iako sum clen na Vmro-Dpmne,ovaa vlada ne mozam da ja smislam.Valjda mi fali nekoja...ama sto prajme ako na vlada i fali nekoja?

To sega se slucuva...
Preku takvo mu e na site od reklami i perenje mozok...
I se sluci narod...pardon sonk.

ps ABC znase sto mu praj Hugo na negojo sonk?
Абе Хуго нема ваков СОНК во Венецуела па решил да си го купи Македонскиов и сега ќе си се инсталира за прецедник или премиер во најмала рака,одкако ќе ја сруши владава.Дојчин ќе го клај министер за образование оти Перо многу крадел ебаго,си пишувал хонорари од неколку илјади евра,само што ќе препрочитал некој учебник за 6-то одделение.:smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
...само што ќе препрочитал некој учебник за 6-то одделение.:smir:
За 6-то излезени се само 2 учебници :helou:

Нормално е дека поддршка за штрајк или протест ќе дадат опозициони партии. Нема ваљда вмро сам да си штрајкува себеси кога сите министри и советници се партиски поставени од нив или од дуи.

Претходно критикуваше и подбуцнуваше вмро и дпа, потоа сдсм и дуи, сега сдсм и дпа. Ништо чудно, чак редовно, така да во моментов ако штрајкот е оправдан, оправдано е и она што го прави сдсм.
Партиска раја си игра, и то
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
СДСМ на секој можен начин се обидува да ја дестабилизира владата
Isto kako Dpmne 2004. Pricina za strajk sekogas se naoga.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=12&tabid=1&EditionID=91&ArticleID=5212
СОНК најавува генерален штрајк

21.05.2004
Синдикатот за образование, наука и култура наредната недела ќе протестира во сите градови од земјава и ќе го активира генералниот штрајк на просветните работници, кој беше ставен во мирување. Ова вчера го изјави претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски, кој најави дека ќе поднесе неотповиклива оставка ако Министерството за образование не оствари дијалог со СОНК во врска со отпуштањето од работа на 400 вработени од сметководствената и од угостителската дејност во основните и во средните училишта. Цветановски истакна дека СОНК имал договор со Министерството за условите и социјалниот статус што ќе го имаат сметководителите и угостителите, кои ќе бидат отпуштени од работа. Според Цветановски, Министерството без да го извести синдикатот, испратило писма до основните и до средните училишта, со кои бара да се изменат прописите за систематизација.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
џену во право си
ама од форумов сите шо пишуваат во политика и вести се обоени или лавчиња или овенати ружи

Е па не е така, има и луѓе што мислат со своја глава.

А во поглед на политичка поддршка на штрајк/протест, тогаш чист пример за тое е Светлина и протестите против продавањето на ЕСМ.

Еј замислете си тогаш можеа два тројца да застанат на раскрсница да го малтретираат цело Скопје да неможе да се движи, а сега едно 20.000 просветари неможат да штрајкуваат.

Која е логиката, објасни ми?
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Vodacot na strajkot e sega vraboten na dobra pozicija vo prodadeniot EVN.
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Имал притисоци или имал поддршка да го продолжи штрајкот се до исполнување на барањата? Абре чудни сте вие од ДПМНЕ, кога Дојчин излезе излаган од ДПМНЕ кој до пред некој месец се крстеше во него и кога се реши да не игра на свирката на ДПМНЕ одеднаш наместо да излезете со теза дека ДПМНЕ го изигра маестрално излегувате со нешто типично во дпмнеовски стил како СДСМ и комуњарите му се заканиле на Дојчин и вршеле притисок.Бог да чува и да брани сте.

П.С. Темава е за во Чек Дис Оут :)
Самиот болен дојчин си кажа..што тоа Зајкото КУКУрајковски му велел..

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=4176670A42EC604A96B1BEB7A6022642
:toe:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
СДСМ не може да прави притисок, можат само да скокаат ко петли. Што има Дојчин да се плаши од СДСМ, ако дојдат на следни избори ќе му скратат од платата? Дојчин е на чело на синдикат, ако не знаете што значи тоа подобро информирајте се.

ВМРО прави притисок со тоа што директорите (поставени од ВМРО) се закануваат во сите училишта дека ќе фрчат откази за наставниците кои ќе штрајкуваат (според законот, ако не работеле 3 дена). А во позадина стојат волонтери кои се спремни ако некој наставник штрајкува, да го заменат. Типично македонско сценарио. Наставниците се плашат од тој отказ, која заштита ја има тој ако добие отказ од СОНК? никоја. демек ќе оделе на суд и ќе ги врателе на работа. Куров. 3 години ќе се влечка по судници без работа.

И наставниците се плашат. И јас да сум на нивно место би се плашел, особено ако 20 години сум го работел само тоа и сега некое прле од партија сака да ме смени.

Ова драги мои е типична закана, уцена. Нигде го нема тоа, кога синдикатот вика штрајкувај, некој да ти мафта со отказ. Џабе траскаат глупости и од ВМРО и од СДСМ обидувајќи се да профитираат со поени или да се кријат зад економска криза. Живееме во ебена држава (да не ме сфатите погрешно, јас многу ја сакам, ама доста е бе, ми ги потековте (кон партиите)).

Па уште ко ќе го видам бичиклиски, ми се гади. Уште полошо локалните партиски војничиња по локалните телевизии, ко телетабиси „До овде стигнавме оти Вие од СДСМ сте гојда, јас не зборувам со вас“ и обратно „Вмро е крива, под итно да си поднесат оставка за да дојдиме ние малце и да видите што е држава“. Мојата порака до вас е: Сите за раче и „курац да ватите“
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Hehehehe, lele mori majko, Ljube stana predavnik , Dojcin stana Bolen...sto sleduva ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom