Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Луѓе и да гласате само џабе пари ќе трошите победникот веќе се знае,мислам дека вечер треба да има големо обезбедување оти скандалот е неизбежен,само не знам со кои очи ќе излезат победниците кога цела сала ќе свири и ука по нив.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ај ако може настапот на Рок Агресори - ДИНГ ДОНГ нека се тури тука :vozbud:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Глупо е шо се чини дека ке победат Каљопа, Лозана или Некст Тајм. Имајки генста орооооооооооооооооо:vozbud::vozbud:
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
сленг се нешто што може да имаат екстремно добар или екстремно лош резултат...меѓутоа вреди да се пратат. Исто и рок агресори.

Другиве се просечно.

Зарем од 5 (и повеќе) годишно гледање евровизија не заклучивме дека единствените песни кои имаат топ пласман се:

1) екстремно добри, типични песни (руската, украинската последната година, грчката кога победи, српската)
2) екстремно необични (лорди, украинската кога заврши второ место со Vera, исто имаше еднаш еден тип кои ја имаше најлошата песна на свет но му беше 1000% оргинална и заврши во топ 10 или така нешто)

Ако неможеме да измислиме песна под 1) категорија ќе имаме многу подобри шанси ако пратиме 2)...а оваа година ги имаме ДУРИ 2 :)

изгледа дека кај судииве повеќе се гласа врз основа на ИМЕ отколку врз основа на песна што нема логика...

Наместо да биде во стил на Idol каде што им се дава шанса на нови фаци со екстремно добра изведба ова е во стил на некоја си музичка елита во која освен ако немаш врски (дури имај и светска песна) нема да влезеш.

а којзнае може е и до жирито чија старост и искуство не му дозволуваат да прифати нешто неконвенционално различно од типична љубовна песна со рефренот испеан 2-3 пати, меѓу нив ист ритам со строфи обично со љубовен карактер.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Што се однесува до Сленг мислам дека немаат ни теоретски шанси вечерва нешто да направат оти првин ќе бидат саботирани од жирито како сите фаворити кој можат да ги загрозат Каљопа и наум,вечерва ќе добијат малку гласови од жирито се е тоа добро разработена шема која функционира веќе 10години, само го лажат народот да му земаат пари да гласа и ништо повеќе.
 
В

Вори

Гостин
Песнава е легендарна..ни текст има ни ништо..баш би сакал оваа да ја пратиме.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Гледав вчера до 10 песна некаде и искрено песната на Белов беше доста лоша и неатрактивна, али на тие после него, на Калиопи и тој дебелиот беше НАЈЛОШАТА песна што некогаш сум ја слушнала, прво идеа тоа тапаните, кои веќе во Европа се кич и застарен модел, па си викам, ај ветува песната, али после кога почнаа со некои чудни морничави звуци, беше страшно и бев сигурна дека ни жири сега нема да гласа за ниов
А сега па читам по форумов дека добиле 12 и од жири и од публика
Едно е сигурно, Калиопи вечерва победува затоа што жирито многу јасно и е наклонето, тоа се подразбира
А за публика, па не знам вечер и вчера кој гласал за неа?
Али ме чудат поените од публика, па Влатко или Александар се ултра попопуларни од неа
Па Калиопи има милион повесели песни, ова песна нема никаква смисла, ја мислев ќе биде нешто весело рум дум дум, тоа е страшно лошо без рефрен, без ништо
бар досегашните наши песни имале текст, па најинтересно е кога малите дечиња ќе ги пеат победниччките
Најстрашна песна досега, али со среќа во Москва на Калиопи и другиот
 
П

Паган-др

Гостин
Вчера не бев дома за да гледам, а и гледам не сум се заебал. Ако може некој да прати линк да слушнам некоја ДОБРА песна.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
A да седневме и да ги изгласаме овие 2 песни????? и така знаеме жирито кој ке ги форсира:toe:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Вечерва за 1-во место ќе се борат Калиопи и Наум, Ристо Самарџиев, Некст тајм и Александар Белов, додека Сленг и Влатко Лозановски можат да се замешаат тука некаде.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
ринг донг - диририридонг - ринг донг диририридонг - диририририририрдонгдонг....:zver:ска е песнава

A да седневме и да ги изгласаме овие 2 песни????? и така знаеме жирито кој ке ги форсира:toe:
ако ги изгласаме двете ништо нема да напрајме, треба една да се изгласа
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
А бре нема никаква борба, вечерва победува КАЉОПА, жирито ќе гласа за неа, а високи поени жирито ќе даде на Ристо, така да Некст Тајм немаат шанси за победа
Али сепак јас вечерва ќе гласам, и тоа за Некст Тајм и за Орото
А инаку сите на форумов викате вака онака, па што не гласате? јас сум сигурна дека мал процент од вас имаат гласано досега
Јас не гласав , али вечерва 100% гласам
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
А бре нема никаква борба, вечерва победува КАЉОПА, жирито ќе гласа за неа, а високи поени жирито ќе даде на Ристо, така да Некст Тајм немаат шанси за победа
Али сепак јас вечерва ќе гласам, и тоа за Некст Тајм и за Орото
А инаку сите на форумов викате вака онака, па што не гласате?
јас сум сигурна дека мал процент од вас имаат гласано досега
Јас не гласав , али вечерва 100% гласам
па не гласавме, вечер ќе гласаме. :)
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Се поделивме од форумов нажалост,едните ќе гласаат за Динг Донг а другиве за Генгста оро,затоа Калиопи ќе победи :kesa:
:pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom