СДСМ во одбрана на Грција по однос на тужбата во Хаг

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Зошто и понатака одиш со глава во ѕид кога јасно ти е докажан секој факт со аргумент, дати, лица?


На што доби и поткрепен одговор од Братот:


И покрај ова, ти одлучи да забегаш наместо да се соочиш со она што избегнуваш да го прифатиш...
Видов еден аргумент, и никаков факт.

Тие што ги браниш ја укакаа Македонија максимално уште од самото осамостојување...а тебе те пуштиле овде да исправаш криви Дрини, без никаков издржан контрааргумент...
Хахаха. Добра ви е тактиката за одвлекување на вниманието во дискусијата од една во друга насока, ама човек по петти пат ќе се свести.:helou:

Ама битно си упорен...:tv:
Упоран дечко.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Како прво да се разбереме.
Аргументи не значи факти....њали ?

ТУПУРКОВСКИ: Не го прашав, туку поднесов оставка истиот ден, на 18-ти мај, на позицијата претставник на претседателот во САД. Мојот став беше јасен, беше политички, но никогаш не се дозволи да се расправа за тоа во Собранието или во РМ .

Vo drzavi kade nema vospitanici na Kumrovac i Bihakjka, posle vakva izjava predavnikot-Gligorov se sudi.


Како второ, пред да ја продолжиме дискусијата, прво да расчистиме со датумот со кој ти тврдиш дека барањето за зачленување во ООН е поднесено на7 јануари 1993 година, а според моите сознанија Република Македонија т.е. Претседателот Глигоров ова барање го доставил еден ден по одржувањето на седницата на собранието, што ќе значи на 30 јули 1992 година.
Ama Gligorov go zgreshil katot na koj se podnesuvalo baranjato za priem.
Vidi ,Crnogorcive "mrzlivi" go pogodile shalterot od prva.

Montenegro held a 21 May 2006 referendum and declared itself independent from Serbia on 3 June.

On 28 June 2006 it was accepted as a United Nations Member State by General Assembly resolution A/RES/60/264.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Само напомена, не дозволувајте да ја отера дискусијава во друга насока, а веќе проба да рашири полето на игра, на друга тема. Типично за него.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Само напомена, не дозволувајте да ја отера дискусијава во друга насока, а веќе проба да рашири полето на игра, на друга тема. Типично за него.
Хехе. Таа е ваша лиценцирана тактика.

Инаку ти поставив прашање на кое сеуште чекам одговор.
Како второ, пред да ја продолжиме дискусијата, прво да расчистиме со датумот со кој ти тврдиш дека барањето за зачленување во ООН е поднесено на7 јануари 1993 година, а според моите сознанија Република Македонија т.е. Претседателот Глигоров ова барање го доставил еден ден по одржувањето на седницата на собранието, што ќе значи на 30 јули 1992 година.
Што и не мора да значи дека веднаш треба да ми одговориш.
може и утре...и задутре....тука сме ебаго:toe:


Едит:

Ја се дубоко испричавам братот, ама не го забележав твојот претпоследен пост.
Одам да ги видам фактите.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Еве, пак се јави СДСМ како не сме требале да ја тужиме Грција зошто не ја почитува времената спогодба со која колку сме ние обврзани, толку е обврзана и Грција.

Овој проблем го создаде СДСМ заедно со Грција уште во 1993 г., кога ја прифати грчката иницијатива да промена на уставното име на Р. Македонија. Во тоа време СДСМ измислуваше секакви изговори дека ќе не снемало ако не сме го променеле името во ФИРОМ и немало да сме влегле во ООН, наместо да се бори за меѓународните права на Македонија, според сите меѓународни повелби усвоени и од самите ОН; но СДСМ одлучи дека не треба да се бориме за нашите права и дека Грција треба да ја слушаме. Ни ја представуваа Грција како Бог, како нешто најсилно, против кого не можеме да се бориме и покрај тоа што правдата (ако ја баравме) беше и е на наша страна. И сега после 17 години, СДСМ не дозволува Македонија да се бори за своите права.

А и тогашното раководство, на големо и помагаше на Грција во тоа, дури и тогашниот председател (СДСМ книшка бр. 1) јавно изјавуваше дека Македонците немаат врска со античките Македонци, туку се чисти Словени, дојдени од зад Карпатите во 6 век и демек немаме право да се нарекуваме Македонци и Македонија; подоцна самиот тој во своите Мемоари спомнува дека Грција, преку министер од тогашна СДСМ влада нудела мито за да се потпише целосно бришење на македонското име.

Но, една единствена добра работа од чедото на СДСМ- Привремната Спогодба за ФИРОМ е што по дефолт, на истата е обврзана и Грција, која пак воопшто не ја почитува, а нашите комуналци на тоа никогаш и не реагирале.

Грција јавно и недвосмислено сега кажува дека не бара само смена на името на Р. Македонија, туку и промена на македонскиот идентитет и јазик и доколку се топтан не се промени, нема ЕУ и НАТО за нас. И покрај ова, СДСМ се залага за компромис за името, а тој компромис е можен само ако се прифата сите услови на Грција- бришење на името, идентитетот и јазикот, зошто Грција НЕМА намера да попушти во ниту еден свој услов. Да потсетам, сите условувања на Грција се надвор од меѓународното право.

Кога Владава тајно ја поднесе тужбата против Грција, која е обврзана пред ОН да не ја блокира Македонија во влезот во меѓународните иституции (НАТО и ЕУ) под референцата ФИРОМ, СДСМ остро се спротистави на тужбата. Со тоа индиректно и даде легитимитет на грција да изигрува Бог (ако дозволи Грција има влез во НАТО и ЕУ), да не угнетува и да ги крши меѓународните договори на кои Грција е оврзана, исто колку што и ние. Искрено, првенствено и јас ја обвинував Владава зошто идејата за тужба на Грција пред м.с.п. во Хаг не ја споделила со СДСМ и Претседателот, но по нивните коментари по однос на тужбата, ми стана јасно дека Владава си знаела со кого си има работа.

И еве ги континуирано СДСМовците и нивните сателити, со жестоки критики зошто сме ја тужеле Грција, дека тоа не оддалечува од ЕУ и НАТО и од конечен договор за името, а тоа решение за името единствено значи прифаќање на сите услови на Грција, заедно со се бришење на идентитето и јазикот македонски.

Сдсм засрами се!

Не дека ВМРО_ДПМНЕ е нешто подобар од другите врска нема само сите си се борат за фотелја кој да седне и што повеке пари да земе. Него му е гајле дали македонија ке влезе во ЕУ или не. Ако влезе ке вика дека благодарение на нас влеговме во ЕУ и НАТО, а другите ке викаат ние започнавме а вие го довршивте. А во случај да мора да се смени името ке го сменат и ке се обвинуваат меѓу себе под притисок на овој на оној. И позз до сите Кои сто си ја сакаат Р.Македонија
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Додека не ми одговориш на прашањата од претходниот пост, немам намера да продолжам со дискусија каде ти ќе ја си моделираш па на што сакаш ќе одговараш.

Аргументи преточени во факти, како милуваш.
Абе ме утепа со аргументи преточени во факти :)
By resolution A/RES/47/225 of 8 April 1993, the General Assembly decided to admit as a Member of the United Nations the State being provisionally referred to for all purposes within the United Nations as "The former Yugoslav Republic of Macedonia" pending settlement of the difference that had arisen over its name.

http://www.un.org/members/list.shtml
Прочепкај малку да видиш колку се цврсти твоите аргументи.

П.С.
A/47/876-S/ 25147



Киро Глигоров требало да поднесе на 30 јули 1992, ден после Собраниската седница.


Но тој не го сторил тоа, а којзнае кога е го сторел тоа доколку на прес конференција на портпаролот на генералниот секретар на ОН во Њујорк на 3 јануари 1993 година не објавил дека Република Македонија “се уште нема поднеснено барање за членство во Обединетите Нации“.

А зашто не го сторил тоа, останува да разгледуваме можни причини и да извлечеме логичен заклучок.
А заклучокот од твоја страна би бил дека Киро ја криел апликацијата во фиока бидејќи сакал Македонија да остане како дел од Југославија. :tv:

Ама видиш.

НЕ ЌЕ ДА Е ТАКА.

Јас тврдам дека апликацијата е поднесена на 30 јули 1992 година, со што твоите аргументи паѓаат во вода.
И сепак ќе ти оставам простор да се запознаеш подобо со материјата која мислиш дека ја владееш, за да имаш можност да се корегираш.

Излагањето на Тупурковски само го потврдува сето она погоре напишано. И наместо да го деградираме Тупурковски сега, што мене ништо не ми значи, подобро да се задржиме на темата, односно за улогата одредени лидери на СДС во најголемото историско предавство на земјава.
Прво да утврдиме кога Македонија ја поднела апликацијата, па потоа можеме да преминеме на она што го изјавил Тупурковски.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Ама видиш.

НЕ ЌЕ ДА Е ТАКА.

Јас тврдам дека апликацијата е поднесена на 30 јули 1992 година, со што твоите аргументи паѓаат во вода.
И сепак ќе ти оставам простор да се запознаеш подобо со материјата која мислиш дека ја владееш, за да имаш можност да се корегираш.

Прво да утврдиме кога Македонија ја поднела апликацијата, па потоа можеме да преминеме на она што го изјавил Тупурковски.
Daj neshto pokonkretno od tvoite tvrdenja za da утврдиме кога Македонија ја поднела апликацијата : broj na aplikacija, koj ja podnel i NAJVAZNOTO KAJ JA PODNEL. Mozebi Gligorov po navika ja dostavil do SSIP(za pomladite savezni sekretarijat za inostrane poslove u Beogradu).
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Prv post na temava...kade ja oteravte...

1.Na 8.4.92 KG prati pisma do site relevantni faktori za priznavanje.
Od ponekade bese i odgovoreno...ama vo princip ne.
2.Na 17.5 imase sredba vo UN so site i nemase predadeno baranje.
3.Prviot US rep vo MK dojde tek vo 4`92...so direktiva da ispita i nikako da vetuva priznavanje...
4.Batalete formalnosti.Ovaa drzava ne bese zrela za priznavanje.Ne sdsm tuku mnozina od MK bea protiv nezavisna MK.
Nekoi principi sega se apsolvirani i jasni,ama togas ne bea.Mene mi e milo sto nikoj ne mectae po Sfrj,ako nisto barem oti ja nema.
5.Ime mora da se meni.Tocka.
Ona sto e bitno e dali ce si go vratime vo dogledno vreme ili ne?
Jas velam da...so nekoi novi lugje.Ne samo vo vlasta,tuku i vo biznis,kultura,sport...
A GR saka razdeli pa vladej.Sega NG vodi proGR politika...vcera BC...utre nekoj tret...se dodeka ne se svestime.

I da ne zaboravam...trebase formal request...ama ionaka ce bese odbien...
Ne mozi da se priznae drzava kade nemas nikoj vnatre...a nikoj od faktorive nemaa.Trebase na vreme da se misli uste od `90 pa da se baraat konzulati...sto bilo...
Denko pa...pacient...abe nie ni denes nemame MNR kamo li togas...
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Prv post na temava...kade ja oteravte...

1.Na 8.4.92 KG prati pisma do site relevantni faktori za priznavanje.
Od ponekade bese i odgovoreno...ama vo princip ne.
2.Na 17.5 imase sredba vo UN so site i nemase predadeno baranje.
3.Prviot US rep vo MK dojde tek vo 4`92...so direktiva da ispita i nikako da vetuva priznavanje...
4.Batalete formalnosti.Ovaa drzava ne bese zrela za priznavanje.Ne sdsm tuku mnozina od MK bea protiv nezavisna MK.
Nekoi principi sega se apsolvirani i jasni,ama togas ne bea.Mene mi e milo sto nikoj ne mectae po Sfrj,ako nisto barem oti ja nema.
5.Ime mora da se meni.Tocka.
Ona sto e bitno e dali ce si go vratime vo dogledno vreme ili ne?
Jas velam da...so nekoi novi lugje.Ne samo vo vlasta,tuku i vo biznis,kultura,sport...
A GR saka razdeli pa vladej.Sega NG vodi proGR politika...vcera BC...utre nekoj tret...se dodeka ne se svestime.

I da ne zaboravam...trebase formal request...ama ionaka ce bese odbien...
Ne mozi da se priznae drzava kade nemas nikoj vnatre...a nikoj od faktorive nemaa.Trebase na vreme da se misli uste od `90 pa da se baraat konzulati...sto bilo...
Denko pa...pacient...abe nie ni denes nemame MNR kamo li togas...
Pero, pred "pismata" na Gligorov ima edna izjava koja otvorashe i rajski vrati:

...Џoрџ Буш, претceдател на Coединетите Американски Држави, сигурно cтоеше зад изјавата на амeриканскиот Cтeјт дeпартмент од 20 декември 1991 гoдина, во која сe "ocудува cекој oбид - можност меѓународнoтo признавање на Република Македониjа дa се иcкoристи какo изговор за употреба на cилa или зaкана за нeјзиниот теритoријален интeгритет"...

ama Gligorov so postapkite okolu priznavanjeto i vrzuvanjeto so Soros ja otfrli AMERIKANSKATA-Bushovata podrshka.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
4.Batalete formalnosti.Ovaa drzava ne bese zrela za priznavanje.Ne sdsm tuku mnozina od MK bea protiv nezavisna MK.
Nekoi principi sega se apsolvirani i jasni,ama togas ne bea.Mene mi e milo sto nikoj ne mectae po Sfrj,ako nisto barem oti ja nema.
5.Ime mora da se meni.Tocka.
Ona sto e bitno e dali ce si go vratime vo dogledno vreme ili ne?
Точно е тоа, независноста дојде како нужно зло и најјугословенското население живееше во Босна и Македонија, затоа и смешната додавка на референдумското прашање и затоа колебањето на ВМРО дали да се оди на референдум кога народот не е припремен ментално за независност.

Името не мора да се смени зошто ако се смени мислам дека никогаш веќе нема да се врати.

Треба да се прекинат преговорите, да се врати проблемот на билатерално ниво и да се побара прием во ОН со вистинското име нормално со претходно добро осмислена дипломатска акција.

Се друго води кон наш пораз.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Pero, pred "pismata" na Gligorov ima edna izjava koja otvorashe i rajski vrati:

...Џoрџ Буш, претceдател на Coединетите Американски Држави, сигурно cтоеше зад изјавата на амeриканскиот Cтeјт дeпартмент од 20 декември 1991 гoдина, во која сe "ocудува cекој oбид - можност меѓународнoтo признавање на Република Македониjа дa се иcкoристи какo изговор за употреба на cилa или зaкана за нeјзиниот теритoријален интeгритет"...

ama Gligorov so postapkite okolu priznavanjeto i vrzuvanjeto so Soros ja otfrli AMERIKANSKATA-Bushovata podrshka.
Tocno.
KG ne go varese Cile...i za to si e kriv...ama ni Cile ne pravese nisto da go obznani toa.Da emancipira vmro...
Cile imase licni kontakti so Bushovci...cela garnitura...ama si taese...
Znaes site mislat mu fali nekoja nemu...a toj si ja imase "love of my life" bas kaj Bushovi...edna od sestrite...valjda go bese sram...teska intima e to.
Steta site izgubivme...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zatoa onoj od Kosovo...so onaa babata...ne se sramese...:) to ti e....
pominaa vreminjata : na vrv na sabjata, sega treba nekoj drug "vrv"
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ептен разочарувачки кога ве читам па тоа биле се лузер до лузер, катастрофа. Ко на мајмуни да си им оставил да прават независна држава а они единствено знаат да ги лупат бананите.

Што ли мислат Албанците кога ги гледаат истите работи?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Zatoa onoj od Kosovo...so onaa babata...ne se sramese...:) to ti e....
pominaa vreminjata : na vrv na sabjata, sega treba nekoj drug "vrv"
Tочно дека не се срамеше Тачи со баба Олбрајт,ама и некој Србин не се срамел со тетка Меркел со оглед на последните бомбашки случувања.Е сега е моментот кога некој наш не треба да се срами со мајката на Челзи,која би свршила убава работа за наша иднина,а богами и нему би му било прилично добро.Само кај да го бараме “таков“?:toe:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Tocno.
KG ne go varese Cile...i za to si e kriv...ama ni Cile ne pravese nisto da go obznani toa.Da emancipira vmro...
Cile imase licni kontakti so Bushovci...cela garnitura...ama si taese...
Znaes site mislat mu fali nekoja nemu...a toj si ja imase "love of my life" bas kaj Bushovi...edna od sestrite...valjda go bese sram...teska intima e to.
Steta site izgubivme...
Neshto ne odi, velish Gligorov ne go vareshe Tupurkovski a samiot toj go imenuva za SPECIALEN PRATENIK.
No da se vratime na bitnoto , LAGATA na "realniot" za navodnata podnesena aplikacija na 30 juli 1992godina.


"...Посебна приказна беше членството на Македонија во Обединетите нации. Во мај 1992 година Собранието конечно донесе одлука за пристапување на Македонија во членство на Обединетите нации. Го овластивме претседателот на Републиката, Глигоров, да го предаде барањето во Њујорк. За жал, некаде во јануари 1993 година во Светскиот македонски конгрес пристигна факс од Соединетите Американски Држави, од брифингот на портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, во кој стоеше на прашањето до каде е со апликацијата на Македонија за членство во Обединетите нации, одговорот на портпаролот е дека таа држава сé уште нема поднесено барање за прием во Обединетите нации. Факсот го умножив и го поделив меѓу пратениците. Бевме подготвени решително да му се спротиставиме на овој мега - скандал. Бевме фрапирани и шокирани од односот на Глигоров како можел, иако изминаа цели десет месеци од собраниската одлука, сé уште да не ја поднесол апликацијата на Македонија за полноправно членство во Обединетите нации. ВМРО-ДПМНЕ најави барање за итна вонредна седница на Собранието за расчистување на оваа дилема. Се договоривме, сепак, да почекаме како ќе реагира претседателот Глигоров. И очекувано, тој што си ја има мувата на капата самиот си ја брка, веднаш, истиот ден, на ударните главни вести на Македонската телевизија, прва беше веста од Кабинетот на претседателот дека наводно се лиферувале шпекулации дека Македонија не поднесла барање за членство во Обединетите нации, арно ама барањето било поднесено на трети кат, па требало да се качи на шести кат поради што портпаролот не бил информиран, и слични пародии, за на крајот коментарот да заврши со реакцијата од Кабинетот дека претседателот Глигоров, сепак, уште еднаш ќе ја поднесе апликацијата за членство на Македонија во Обединетите нации. Замислете, Македонија двапати поднесе апликација за членство во Обединетите нации. Друга држава во светот со две апликации, иронизирам, веројатно нема! Човек да падне од смеа. Но, барем, целта ја постигнавме."

ps."realen" izvorot ke go najdesh sam, go imaat vo Bihakjka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom