Најсигурен оперативен систем

operativni systemi sigurnost


  • Вкупно гласачи
    210

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
Oficijalno ne bese pusten toa bea nekolku verzii prehodni megu 95-98 ... nesto ko Longhorn sto trebase da izleze... pred Vistata.... idei sto ne vidoa bel den ;P, oficijalno .... imam soft uste od 486-ki koga bea u moda.... koga na Sitel ja pretstavuvaa Blood 1 igrata so grafika 800X600 pix. VGA mode.... trebase da imas 2MB graficka karta .... toa bea klasiki hahhahah
Ако се сеќавам добро, помеѓу 95-98 испадна 97 (беше 95ката + нешо најново тогаш Internet Explorer)...иако можно е да имало и 96..

п.с. имам 386ка зајачувана нешто близу до 486ка... мислам 8мб рам дека имаше или така нешто...еее....времиња :D

ај и на темава да искоментирам,од моето "огромно" познавање на оперативните системи..
Win-ot мислам сите се согласуваме дека е шит кога станува збор за сигурност а пак сите (ок де не сеа сите скроз,али појше од 50% у светот)...
Јас би рекол линуксот...иако не сум имал баш многу искуство со него,сепак имам читано дека е доста сигурен и стабилен...затоа мојот глас оди за линукс...
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Нема многу избор дадено. Гласав MS Windows, да би можел за Vista. UAC ги фаќа буквално сите руткитс. Плус со мало внимание од корисникот, не би требало никогаш да имате проблеми со malware.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
MS Windows дефинитивно
Под ова, мора да мислаш на Vista. Другите ОС не имаат добра заштита. Со сите промени во кернелот, Виста може да се справи буквално со сите руткитови (и поголемиот дел од спајвер/адвер). Vista + Eset Smart Security, и нема што да се секираш.

За 2000, XP, да не зборуваме, заштитата им е катастрофа. Најверојатно тие што веке гласале, својот глас го базирале на овие 2 ОС.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
До сега Linux платформата е најсигурна, за работа, за Интернет, секако најголем дел од серверите и на најуспешните компании во светот на информатичката технологија кои што работат со било кој дел од истата, се на Linux пред се поради безбедноста од напади, вируси и слично, според тоа јасно е дека се број еден во тој поглед, но сите имаат недостатоци ништо не е совршено и сепак зависи за што ќе го користите оперативниот систем.
Microsoft е далеку од безбедноста, но веројатно тоа е нормално бидејќи најголем дел од корисниците во светот користат оперативни системи од оваа компанија и со тоа хакерскиот свет најмногу тука делува каде што е густо :)
Инаку само би дополнил Windows 7 се покажа како одличен во поглед на безбедноста и сигурноста но сеуште не е јасно дали така ќе остане. :duel:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
За мене е Windows XP/Vista/7 нај сигурен па не вируси што сака нека има нај сигурен ми е :pos2:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
До сега Linux платформата е најсигурна, за работа, за Интернет, секако најголем дел од серверите и на најуспешните компании во светот на информатичката технологија кои што работат со било кој дел од истата, се на Linux пред се поради безбедноста од напади, вируси и слично, според тоа јасно е дека се број еден во тој поглед, но сите имаат недостатоци ништо не е совршено и сепак зависи за што ќе го користите оперативниот систем.
Microsoft е далеку од безбедноста, но веројатно тоа е нормално бидејќи најголем дел од корисниците во светот користат оперативни системи од оваа компанија и со тоа хакерскиот свет најмногу тука делува каде што е густо :)
Инаку само би дополнил Windows 7 се покажа како одличен во поглед на безбедноста и сигурноста но сеуште не е јасно дали така ќе остане. :duel:
Затоа и општо сфаќање е дека Windows не е сигурен (иако со Vista и 7 сето тоа паѓа во вода). Оти нели нормално е дека ќе се обидеш да направиш штета на 90% од пазарот, а не на 10%. :)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Оти нели нормално е дека ќе се обидеш да направиш штета на 90% од пазарот, а не на 10%. :)
Сакате да кажете дека никој не се обидува да хакне сервер? На сите целна група им се домашни корисници?
Како е распоредот на пазарот Windows / Unices кај серверите? :smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Сакате да кажете дека никој не се обидува да хакне сервер? На сите целна група им се домашни корисници?
Како е распоредот на пазарот Windows / Unices кај серверите? :smir:
1. Се сложвам со тебе потполно. Нормално дека од интерес е да хакираш сервер а не некое компјутерот на некое детенце.
2. Последни бројки за кои имав служнато се движеја >70% на јуниксоиди према се друго.
3. Единствен интерес за хакирање кај обични домашни системи е прво шо секој ги има и секој можи да си игра со нив. Второ бидејќи таквите дупки понекоја случајност се полесни да се најдат и трето поголема маса на луѓе имаат пол-позиција со тоа што знаат да работат со нив.
4. Никој не вика дека јуниксоидите се безгрешни нели излегуваат нонстоп пачови и за нив ама финтата е шо излегват навреме и ги има многу поретко од овие другите. Зборам за пакетите кои се наменети за сервери не за програмчиња за десктоп на кои си играат некои дечиња.
5. Ја имам постирано фразава и ќе ја постирам пак:
Only two remote holes in the default install, in a heck of a long time!
- OpenBSD - Униксоид кој почитува ненормално здрав модел на развој.
Доолговреме беше, ниедна па една па сега заборавив кога го сменаја на 2 дупки во дифолтна инсталација. Нека најди некој посигурно од ова па вреди да се збора.
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
До сега Linux платформата е најсигурна, за работа, за Интернет, секако најголем дел од серверите и на најуспешните компании во светот на информатичката технологија кои што работат со било кој дел од истата, се на Linux пред се поради безбедноста од напади, вируси и слично, според тоа јасно е дека се број еден во тој поглед, но сите имаат недостатоци ништо не е совршено и сепак зависи за што ќе го користите оперативниот систем.
Microsoft е далеку од безбедноста, но веројатно тоа е нормално бидејќи најголем дел од корисниците во светот користат оперативни системи од оваа компанија и со тоа хакерскиот свет најмногу тука делува каде што е густо :)
Инаку само би дополнил Windows 7 се покажа како одличен во поглед на безбедноста и сигурноста но сеуште не е јасно дали така ќе остане. :duel:
Koj go poznava mnogu dobro linux , da gi znae skoro site komandi . za nego zima nema da ima. naj niska plata za sistem administrator e 3.000evra. ovde na kajgana citav deka i ovie od google ke se baziraat na linux. jas koristam na laptop asus eee pc 900 Ubuntu zosto mi blokira so windows.


Pozdrav
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Не е тајна дека Windows е најдобар но и најнебезбеден OS, додека Linux е посигурен но за жал понепопуларен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom