Расчистување на дилемите за Венко Марковски

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Чекај сеа, Венко се борел од страната на бугарските фашисти ?
Зевсе, тумбаш нешто или така ми се чини?
Истумбај го до крај, како оној бумбарон во пустиња што го тумба изметот.
 
N

n/a

Гостин
Чекај сеа, Венко се борел од страната на бугарските фашисти ?
Зевсе, тумбаш нешто или така ми се чини?
Истумбај го до крај, како оној бумбарон во пустиња што го тумба изметот.
Јас реков Венко бил член на БКП уште пред II Светска.
Фашисти не спомнуев.
И исто тврдам дека таа мрша е извадена од Македонија не пошто случајно се изм`кнал од кога другари од времето кога бил истакнат член - комунист му помогнале да оди на лечење у странство`...
него после средба Тито- Тодор Живков на која што единствен амандман,единствена желба на Бај Тошо бил...
имено Венко Марковски.
Па си го прибрал другарчето у Софија.

А меѓуредови ти објаснуев дека ордени,чуда,враголии,вили,лимузини и лично обезбедување...
не се даваат џабе нигде.
Венко од секогаш бил ... БУГАРИН.

А на Бај Тошо (таа итра лисица) играта му била јасна.
Се остварува ете денес...
преку тебе и таквите како тебе. :)
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
А значи поради тоа што бил член на БКП лежел на голи оток.
Ја мислев зошто Тито го напаѓал поради решението за не обединета Македонија.
Член на БКП а пеел за Македонија.
Претседателот на БКП од тоа време нели се залагаше за присоединување на Пиринска со Вардарска Македонија.
А ?
 
N

n/a

Гостин
А значи поради тоа што бил член на БКП лежел на голи оток.
Ја мислев зошто Тито го напаѓал поради решението за не обединета Македонија.
Член на БКП а пеел за Македонија.
Претседателот на БКП од тоа време нели се залагаше за присоединување на Пиринска со Вардарска Македонија.
А ?
Лазо ( и за тоа треба да добие он, а не Александар Македонски биста од 30 метара у сред плоштад) им ебал мамата по список на цела екипа од БКП од Македонија на чело со Шарло.
Тоа е ... јавната тајна.
А Венко е еден од поистакнатите примероци од таа екипа.

п.с. Обединета Македонија...сем у врховистичките читанки (читај лажна пропаганда за овци ) НЕМА.
Ниту пак обединување со Пиринска Македонија.
Тоа било можно едино ако Тито ја направел Југославија онака мегаломански како што си ја замислуел,и тоа со Бугарија,Грција и пола Италија у неа.
Пајташот од Бугарија му го уби Сталин...
а енглезите и америте му врзале два-три шамара и му објасниле дека Италија и соодветно Англија се америчка,односно енглеска сфера на интерес.
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Toa e ebal mamata na mlogo vidni Makedonci, ne samo na Venko i Sarlo.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
А треба да добие биста за убивањето на Ченто, Шатев и Брашнаров?:tapp::tapp:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Лазо ( и за тоа треба да добие он, а не Александар Македонски биста од 30 метара у сред плоштад) им ебал мамата по список на цела екипа од БКП од Македонија на чело со Шарло.
Тоа е ... јавната тајна.
А Венко е еден од поистакнатите примероци од таа екипа.

п.с. Обединета Македонија...сем у врховистичките читанки (читај лажна пропаганда за овци ) НЕМА.
Ниту пак обединување со Пиринска Македонија.
Тоа било можно едино ако Тито ја направел Југославија онака мегаломански како што си ја замислуел,и тоа со Бугарија,Грција и пола Италија у неа.
Пајташот од Бугарија му го уби Сталин...
а енглезите и америте му врзале два-три шамара и му објасниле дека Италија и соодветно Англија се америчка,односно енглеска сфера на интерес.
Го вреѓаш овој народ во срж.
Идејата за обединета Македонија не е врховистичка идеја, туку изворно македонска.
Вроховизмот е движење кое сакаше таа идеја да ја претвори во идеја за влез на Македонија во Бугарија, односно денеска во 21 век влез во ЕУ и НАТО со смкнати гаќи, без име и без образ.

Инаку Лазо треба посхумно да се прогласи за предавник поради, читај добро, ДРЖАВНИОТ УДАР ВРЗ ЛЕГАЛНО ИЗБРАНАТА ВЛАДА НА 2 ЗАСЕДАНИЕ НА АСНОМ , со присуство на делегати од сите краишта на ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА.

Тој Лазо Колишевски по начинот и стилот на работа по ништо денеска не се разликува од начинот и стилот на работа Бранко Црвенковски и неговите клонови.

Денеска тие што не мислат исто како СДСМ, тие се изолационисти, анти европски и анти нато, фашисти и со нив само со сила треба.

Читај уште еднаш добро.
НЕЌЕ МОЌИ ПО ДРУГИ ПУТ.
НАУЧИЛИ СМО ЛЕКЦИЈУ.
 
N

n/a

Гостин
А бе не заебаваш ? :pos2:
Ај ќе ти пишам утре уште малку повеќе за да отвориш очи и да го погледнеш светот онаков каков што е.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Марковски ја имал таа несреќна судбина да биде ставен во арсеналот на идеолошките непријатели на Комунистичката партија како припадник на групата автономисти и сепаратисти, на групата која се спротивставила на недемократските методи на владеење на сопствената партија, на групата која не го прифатила како дефинитивно југословенското решение на македонското прашање. Тогаш започнува убивањето на Венко Марковски.





Извадоци од „Извори за ослободителната војна и револуција во Македонија 1941-1945“ издадена од Институт за национална историја во Скопје 1970 год.(Тука се потврдува дека Марковски му бил близок соработник на Ченто, а и неизбежна е пофалбата до него од страна на Добривоје Радосављевиќ)
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Лазо ( и за тоа треба да добие он, а не Александар Македонски биста од 30 метара у сред плоштад) им ебал мамата по список на цела екипа од БКП од Македонија на чело со Шарло......................
Уморен од кретенов.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Zevsuse edno prashanje za tebe: vo biografijata Venko veli: "na 9 juni 1941 godina zaradi otvorena antifashistichka dejnost, i osobeno poradi komunistichkata poema" Bie dvanaeset".......Dve godini podocna bivam ispraten ....... na lechenje........Od zatvorot istiot mesec uspeav da izbegam i da se priklucham na partizanite vo Makedonija.
Protiv kogo Venko Markovski se borel koga se prikluchil na partizanite vo Makedonija????

Biografijata na Venko:

Прегледај го приврзокот 10251Прегледај го приврзокот 10252

Прегледај го приврзокот 10253 Goli Otok Venko-F4.jpg

Прегледај го приврзокот 10255
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
32
Поени од реакции
0
Доколко немаме почитување за основоположникот на македонската литература за кого ќе имаме? Многу се фатиле за неговиот живот после протерувањето од Македонија, но треба да се погледне што правел Венко пред тоа.

Во својата автобиографија чии делови за прв пат пред некоја недела беа објавени во Фокус јасно стои дека тој се смета за Македонец. Всушност во најголемиот дел од биографијата тој се труди да докаже дека секогаш бил само Макеонец. Објаснува уште додека бил во Скопје како се спротиставува на Србите и ја брани макеоднската нација. Зборува и за расправите кои ги имал со студентите михајловисти по однос на макеоднската нација. Веќе се и излезени книгите ’Народни бигори’ и ’Огинот’. Значи прва книга на макеоднски јазик е напиша од негова рака. Колку што знам на пример Вапцаров пишуваше на бугарски, па не му пречи тоа на никого. Тешко дека некој од тие што подоцна го прогонува дека ќе може да се пофали со вакво предратно делување по однос на макеоднската нација. Лазо не ни знаеше да збори макеоднски, тој долго време ’причаше’. Потоа човекот станува макеоднски партизан, значи и тука се одложил кон Македонија. Венко е и во комисија за јазик... Постојат многу манипулации, на пример дека тој сакал да го бугаризира јазикот и писмото, што е смешно. Венко се борел само за зачувување на автохтоноста и не србизирање, како што било случајот со прифаќањето на караџицата.

Потоа нема никакво бугарско делување на Венко во Македонија. Но до судир доаѓа поради неговото не согласување како раководството ја води Македонија. Не е задоволен од односот Скопје-Белград. Влегува во нивната листа на непријатели, а тоа тешко се издржува. Гледаат да го уништат Венко. Му забрануваат престави, го затварот, го малтретираат него и семејството. Значи, тој кој што крене глава против Србите, се бореше и против Бугарите, дочека да биде повторно малтретиран и од земја за која што ги истрпил сите претходни страдања. Земјата за која што се бори му забива нож.

Сега ние можеме да зборуваме дали требало повеќе да издржи. Но, тоа од една страна и малку е лицемерно. Сите имаат некоја точка на кршење, дали неговата била поставена високо или ниско на скалата нема да судам, но факт е дека тој со сето тоа што го има направено заслужува почит. Што ќе остане од макеоднскиот јазик и литература ако ги избришеме основоположниците?

Тодор веќе го ’качил’ текстот за кој пишував... :)
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Jas bi prasal kolkav e brojot na makedonci koj Jugo- komunistickiot rezim gi izbrka ili gi napravi pogolemi bugari od bugarite koj pokasno milum ili silum stanaa navistina ili igraa bugari i denes imame golemi mangu kaj nas koj plukaat po niv samo zasto ne mislele kako komunistite.

Plukajki po takvite licnosti sami se pravite bugari i ja prifakate tezata deka korenot ti bugarski.
 
N

n/a

Гостин
Со цел памет...
еден ешалон `историчари` се трудат да ме прават будала и сакаат да ми `објаснат` дека тута-бугарот Венко (херој на Р.Бугарија) е борец за Македонија. :nesvest: :pos2:
Слична ваква расправа пред некое време имав и околу Тодор Александров.И таму истите фаци `ми објаснуваа`.
Знаете што?
Да ви ебам матер у пичка предавничка јас на вас,племето бугарско да ви се затре.
И да прекинете да го мавтосуете народов со споменици на Александар,дрн-дрн...
до еден сте тута-бугари.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Суштината на денешниов проблем влече корен од тогаш.
“Големиот“ Лазар Колишевски идолот на Зевсус, сотре во корен се што е национална идеја.
Зарем не е истата политика денеска и на наследниците на КПМ, СДСМ ?
Тие денеска името гледаат да го сотрат и радо би они повторно да ги стрелаат Македонците по полиња, ливади, во дупки заеднички да гнијат.

Ама оној горнион се враќа и се наплаќа, ќе дојде денот тие кои судеја ќе им биде судено со иста мера.

А ти Зевсе ти брат имаш само една агенда, да го труеш народот со лаги, да не види виделина, Ѕе у се значи светлина во се.

Зевсус ја отвори душата, му падна маската, удбаш модел - Лазар Колишевски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom