Креационизам наспроти еволуционизам

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Овде:


има мислење поинакво од твоето, кое не е кажано ниту од мене, ниту од Црквата, туку од професионалци и авторитети...

  1. Any tool will give bad results when misused. Radiocarbon dating has some known limitations. Any measurement that exceeds these limitations will probably be invalid. In particular, radiocarbon dating works to find ages as old as 50,000 years but not much older. Using it to date older items will give bad results. Samples can be contaminated with younger or older carbon, again invalidating the results. Because of excess 12C released into the atmosphere from the Industrial Revolution and excess 14C produced by atmospheric nuclear testing during the 1950s, materials less than 150 years old cannot be dated with radiocarbon (Faure 1998, 294).

    In their claims of errors, creationists do not consider misuse of the technique. It is not uncommon for them to misuse radiocarbon dating by attempting to date samples that are millions of years old (for example, Triassic "wood") or that have been treated with organic substances. In such cases, the errors belong to the creationists, not the carbon-14 dating method.
  2. Radiocarbon dating has been repeatedly tested, demonstrating its accuracy. It is calibrated by tree-ring data, which gives a nearly exact calendar for more than 11,000 years back. It has also been tested on items for which the age is known through historical records, such as parts of the Dead Sea scrolls and some wood from an Egyptian tomb (MNSU n.d.; Watson 2001). Multiple samples from a single object have been dated independently, yielding consistent results. Radiocarbon dating is also concordant with other dating techniques (e.g., Bard et al. 1990).
References:


  1. Bard, Edouard, Bruno Hamelin, Richard G. Fairbanks and Alan Zindler, 1990. Calibration of the 14C timescale over the past 30,000 years using mass spectrometric U-Th ages from Barbados corals. Nature 345: 405-410.
  2. Faure, Gunter, 1998. Principles and Applications of Geochemistry, 2nd ed. Upper Saddle River, NJ: Prentice Hall.
  3. MNSU, n.d. Radio-carbon dating. http://emuseum.mnsu.edu/archaeology/dating/radio_carbon.html
  4. Watson, Kathie, 2001. Radiometric time scale. http://pubs.usgs.gov/gip/geotime/radiometric.html

Further Reading:

Higham, Tom, 1999. Radiocarbon WEB-Info. http://www.c14dating.com/

Thompson, Tim, 2003. A radiometric dating resource list. http://www.tim-thompson.com/radiometric.html#reliability
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А што очекуваше, Дарвин да биде гостин?
Очекував во најмала рака човек (во вистинска смисла на зборот), а не отпадник кој е непожелен дури ни и за православната црква во србија, бидејќи е Адвентист (саботар), (кој знае можеби и ти припаѓаш на таа секта) а непожелен е и меѓу научниците бидејќи е избркан од постдипломски студии во Белград.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Ако воопшто си ги погледнал клиповите, би забележал дека не е само Мирољуб гостин, туку дека има и други учесници во емисиите.

2. Ако воопшто си ги погледнал клиповите, би забележал дека во текот од емисиите, дадени се коментари од авторитети, а дадени се и филмувани материјали, како докази.

3. И на крајот: не удирај по самарот...Не ги омаловажувај учесниците, само затоа што не ти се по кеифот, туку дај самиот контра-доказ на она кое учесниците во емисиите го изложуваат и како доказ, и како став на здравиот разум и ако искуствено сознание од нашето секојдневие, кои ни оддалеку не кореспондираат со еволуционистичктата вера...

--- надополнето ---


http://en.wikipedia.org/wiki/Religiosity_and_intelligence#cite_note-intmag-5
После ова прочитаново навистина верувам во овие работи. :tapp:
Аааааа. демек, имаш јак И-КУ....а све друго е боранија.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Која ли случајност, на сите твои „„„ДОКАЗИ“““ се појавува тој истиот поп Миодраг Петровиќ, што ви е заедничко?? Вашата Адвентистичка црква???

Секташи како тебе и тој попот, веќе не сакам ни името да му го споменам, не треба никој да ги сваќа серозно.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
а
Дали увиде дека јас нешто велам според библија?:)
Според моите не толку големи знаења, Австралија се одвоила од Антартика, а двете претходно биле дел од суперконтинентот Гондвана.
Да но според библијата, и црквата земјата е стара околу 6000 години... а 6000 години не се доволни за тој процес на отцепување во толку големи размери...
 

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
а

Да но според библијата, и црквата земјата е стара околу 6000 години... а 6000 години не се доволни за тој процес на отцепување во толку големи размери...
Па очигледно дека не се. Погоре поставив текст и линкови на англиски во врска со радиокарбонско датирање.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Која ли случајност, на сите твои „„„ДОКАЗИ“““ се појавува тој истиот поп Миодраг Петровиќ, што ви е заедничко?? Вашата Адвентистичка црква???

Секташи како тебе и тој попот, веќе не сакам ни името да му го споменам, не треба никој да ги сваќа серозно.
Во ред, тогаш читај „сабрана дела„ од Маркс и Ленин, понешто и од Дарвин и очекувај да се појави еволуцијата...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Во ред, тогаш читај „сабрана дела„ од Маркс и Ленин, понешто и од Дарвин и очекувај да се појави еволуцијата...
Дете батали тие кривоверски религии, барем ако си верник, смести се во некоја нормална немој во тие саботарите. Батали тоа сатанистичките секти.
А јас сум ти рекол еднаш, пошто ти сам си призна дека си бил поголемиот дел од твојот живот марксист-дарвинист, потсети си се.
А јас ни сум бил, ни сум ни ќе бидам ниедно од тие марксист,ленинист, па ни дарвинист.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дете батали тие кривоверски религии, барем ако си верник, смести се во некоја нормална немој во тие саботарите. Батали тоа сатанистичките секти.
А јас сум ти рекол еднаш, пошто ти сам си призна дека си бил поголемиот дел од твојот живот марксист-дарвинист, потсети си се.
А јас ни сум бил, ни сум ни ќе бидам ниедно од тие марксист,ленинист, па ни дарвинист.
„Дете„? Да не се вреѓаме...

А со „саботарите„., лично немам никаков контакт ниту лично познавам некого од таа заедница. Да, поголем дел од мојот живот без патосиран и од „Маркс енд компани„, се до моето запознавање со Божјата наука и Неговата Црква. Така, имам избор, можам да споредувам а не механички да прифаќам она кое ми се нуди како еднострана вистина во милион варијанти...Мене никој не ме принудува и не ми брани да ја исповедам мојата вера.

Мојата верска определба повеќепати ја имам напишано на форумов.

И да, преѓеска заборавив да го наведам и Р. Докинс, само не можев да се сетам на името.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
„Дете„? Да не се вреѓаме...

А со „саботарите„., лично немам никаков контакт ниту лично познавам некого од таа заедница. Да, поголем дел од мојот живот без патосиран и од „Маркс енд компани„, се до моето запознавање со Божјата наука и Неговата Црква. Така, имам избор, можам да споредувам а не механички да прифаќам она кое ми се нуди како еднострана вистина во милион варијанти...Мене никој не ме принудува и не ми брани да ја исповедам мојата вера.

Мојата верска определба повеќепати ја имам напишано на форумов.

И да, преѓеска заборавив да го наведам и Р. Докинс, само не можев да се сетам на името.
Познаваш, познаваш. На секое го спомнуваш тој саботарскиот поп од србија Петровиќ. А дека не си член на таква секта не можеш никого да излажеш. Од секташи баш и не очекувам подобри мислења.

BTW, Ричард Докинс, иако не се сложувам баш со него во целост, е 16 класи повеќе научник од тој твојот поп Петровиќ.

П.С. Бидејќи сам си се изјасни како марксист-дарвинист (пардоне муа, бивш марксист-дарвинист), што од Маркс и од Дарвин ти во тоа време си прочитал?
Дали можеби од Ричард Докинс си читал нешто?
Иако знам дека нема да го одговориш ова, јас одговорот го знам.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Ајде да видиме како тоа Бог твори:

„...И Бог рече: Нека биде светлина!„. И настана светлина...„ (Постанок, 1.3.)
„...И Бог рече: „Нека израсте од земјата зеленило-трева, што дава семе, плодоносни дрвја кои во себе имаат семе според својот род и вид!„. И стана така...„. (Постанок, 1.11).

Значи, кога Бог нешто ќе рече-настанот се случува. Меѓу од Бога реченото и и стореното, нема временска луфта, туку настанот се случува веднаш после од Бога кажаното. Така, немаш ни теоретска можност да вметнеш еволуција меѓу од Бога реченото и стореното.



Јак аргумент поткрепен со многу докази.

Зошто Бог не создава повеќе? Да не се изморил нешто?
Зошто ние не сме сведоци на некое негово создавање, креација?

--- надополнето ---

:tapp: ти си дете за жалење.
Ах, Игоре...

Тоа погоре ти е само статистика, реално прикажување на работите, доказ.

А колку што можам да забележам, не е далеку од вистината.
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Овде:


има мислење поинакво од твоето, кое не е кажано ниту од мене, ниту од Црквата, туку од професионалци и авторитети...
Со ова мислење тотално се согласувам. Во геологијата се потврдени уштe неколку вакви брзи промени на релјефот кои што се случиле во неколку години наместо неколку илјади години. Но, за староста на Земјата треба да се земат во предвид и други докази, како движењето на континентите кои укажуваат на постоење на суперконтиненти во минатото (Гондвана и Пангеа). Како доказ дека ова се случува и денес се Хималаите кои го имаат најголемиот степен на пораст од 1 цм годишно. Се проценува дека креирањето на Хималаите почнало пред околу 50 милиони години со судирањето на Индискиот потконинент со Азија. Ова тектонско движење продолжува и денeс со брзина од 5 cm годишно. ( 2.2 The making of the Himalaya http://comp1.geol.unibas.ch/~zanskar/CHAPITRE2/page23.html# )

Ако гледаме на Монт Еверест од гледна точка на млада Земја (старост од 6 000 години) тогаш според Библијата (1. Мојс. 7:20): „петнаесет лакти се издигаше водата над планините откако ги покри.“ Денес Монт Еверест е висок 8 848 метри. Ако водата го покрила значи нивото на водата при потопот било 8 848 метри + „петнаесет лакти“ (не знам колку е тоа).

Со малку математика (Волумен на топка
, радиусот на земјат r = 6353 km) се добива дека се потребни 4,5 Е+18 (4 500 000 000 000 000 000) метри кубни вода само за да се покрие Монт Еверест. На Земјата денес има 1,260 Е+18 (1,260,000,000,000,000,000) метри кубни вода(How much water is there on Earth? http://science.howstuffworks.com/environmental/earth/geophysics/question157.htm), што е за околу три пати помалку од водата што е потребна за да се добие библиски потоп! Од каде дојде толку вода и каде замина после само 150 дена?

Ное застанал со ковчегот некаде на Блискиот Исток (се спомнува планина Аратрат 1. Мојс. 8:4). И потоа откако ги пуштил животните тие ја населиле Земјата. Се поставува прашање како стигнале кенгурите во Австралија? Или како стигнале мрзливците во Јужна Америка? Или армадилото во Северна Америка? И ако стигнале од Блискиот Исток, зошто нема никава трага од нив таму или некаде по патот за таму?

Но што е уште почудно, како стигнале луѓето во овие краишта, ако се знае дека има докази за непрестано човечко населување на Австралија во тек на 40 000 години, а на Америка барем 12 000 години? Дали тие биле истребени со Потопот и потоа пак стигнале таму?

--- надополнето ---

Постојат и други методи освен радиометриско тестирање. Едно од нив е дендрохронологија (http://sonic.net/bristlecone/dendro.html) или датирање со помош на прстените на дрвјата. Самата дендрохронологија се користи при калибрирање на податоците што се добиени од радиометриските тестирања спроведени со C-14. Со помош на овој метод се добива хронологија од 8 681 години во Калифорнија и 7 272 години во Западна Европа (http://www.nature.com/nature/journal/v312/n5990/abs/312150a0.html).

Ледената обвивка на Антарктикот е стара 850 000 години! (http://antarcticsun.usap.gov/science/contenthandler.cfm?id=1919) Односно тоа е најстариот мраз што е откриен на Антаркиткот на длабочина од 3 270 метри. Овде (Methods of Dating Ice Cores http://www.talkorigins.org/faqs/icecores.html) можете да видите кои се методи за одредување на староста на ледената обвивка.

Ова се докази кои водат кон заклучок дека Земјата е далеку постара од 6 000 години. Дури и дрвјата „зборуваат“ за историја од 7-8 илјади години.

--- надополнето ---

Погоре имаше прашање за тоа како дошле луѓето во Австралија. Овде (Atlas of the Human Journey https://genographic.nationalgeographic.com/genographic/lan/en/atlas.html) има одговор за тоа како стигнале луѓето во Австралија, во Америка (што за мене е многу поинтересно) поткрепено со археолошки докази и генетски маркери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom