Креационизам наспроти еволуционизам

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А еве го еволуцинистичкиот пристап: ако немаш одговор, стај едно...хммммм...4,5 милј. години од формирањето на Вселената и сите процеси во таа Вселена ќе имаат доволно временска фора за да се случат, па дури во тој невидено долг временски период, кој со ниедна научна метода не е докажан (каков јаглерод, каков бутур...сега и на јаглеродот му го издолживте периодот на полураспад само за да се вклопи во Вашата шпекулација..) „нешто„ може и да еволуира....Не?
Вселената е стара околу 14 милијарди години.
Земјата е стара 4,5 милијарди години
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ѓаоло бил крив...



педери.
Не постои ѓаволот во таква смисла... Ѓаволите сме самите ние мегу себе, сите матералисти, мислиме само како да стекнеме поголемо богатство, наштетувајки на се друго... Ти не си ѓавол? за да се најадеш ти, со салами, ќебапи, кременадли и што не, знаеш колку животни умреле?
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Според геолошка проценка, Земјава не е постара од 10 000 г., а тоа не е ниту мој ниту црковен став, туку геолошки став, срочен врз основа од објективно работени пресметки.

Бројката од цца 8 000 г., е заснована на Светото Писмо, каде е вршен увид во родословот Христов, ретроспективно до Адама, плус овие 2 000 по Христа Бога.

А со која научна метода се измерени оние 4,5 милј. години? Со кој радиоактивен елемент може да се мерат повеќе од 15 000 г. во минатото?
Која геолошка проценка вели дека „Земјава не е постара од 10 000 г.“?

Изотопот Ураниум-238 има период на полураспаѓање од 4,5 милијарди години. Продукт на распаѓањето е Олово-205.
Изотопот Самариум-147 има период на полураспаѓање од 106 милијарди години. Продукт на распаѓањето е Неодимиум-143.

Останати видови на датирања и конкретни примери можете да видите овде: RADIOMETRIC TIME SCALE http://pubs.usgs.gov/gip/geotime/radiometric.html
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ја мислам дека треба да се направи една јунифајд теори која ке ги опфати и двеве догми.
Што викате вие :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ја мислам дека треба да се направи една јунифајд теори која ке ги опфати и двеве догми.
Што викате вие :)
Јас мислам дека треба некоја трета која не е ни едното ни другото
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Ха-ха! Многу љубам вакви прашања...

Кога бев мал, ме учеа (од географија) дека Земјата била топка. Убо, нека е. Кога почнав да ја запознавам мојата вера, никаде не најдов на тврдење дека Земјата е плоча-никаде! Тоа во Битието е јасно покажано. А тоа дека Земјата е плоча и ја носат вакви или такви животни, тоа се будалаштини по принципот „...мене баба ми ми кажа...„. Моите баби, Бог душа да им прости, никогаш не ми кажаа дека Земјата е плоча...

Просто кажано, има доволно фотографии кои се направени од земјината атмосфера, кои покажуваат дека Земјата има топчест облик...
Според истиот принцип, никаде во Библијата не се тврди дека се на светов не еволуирало. Таму пишува „Во почетокот Бог ги создаде небото и земјата“. Ама не пишува дека тоа се случило туку-така. При создавањето можеби имало процес без разлика колку траел. И при создавањето на животот имало процес. Тој се вика еволуција.

За создавањето на светот во Битие има 31 ред. На толку важна работа и е посветено толку малку простор!? Но кога човек ќе размисли малку (само малку размислување е потребно) ќе сфати дека Библијата не постои за тоа дали човекот еволуира, дали е Земјата тркалезна и дали постојат вонземјани. Библијата се занимава со духовното кај човекот и кога разните Цркви влегуваат во световните работи како науката и политиката, единствено што прават е што го вртат божјиот гнев кон нив, а уште повеќе човечкиот.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Јас мислам дека треба некоја трета која не е ни едното ни другото
Абе види во животот никогаш немаш цела вистина или цела невистина :)
Така да уметноста е да се најде спој од сите работи и да се дојде до некоја конечна вистина.
Се поставува прашањето кој е тој што дезинформира и ја крие вистината цело време.

--- надополнето ---

Има една интересна работа која ни креационистите ни еволуционистите ми се чини не ја знаат.
А таа е дека позади двете догми стои еден ист дезинформатор :)
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Како бе,пред неколку страни беше Луси,откако излезе дека е превара сега Арди некој се јави?!
Слободно побарај назад по темата имаш линкови...

http://english.pravda.ru/science/earth/13-10-2009/109836-ardi-1/
http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1992115,00.html?xid=rss-topstories

И оваа нешто кратко ќе трае...пак мајмун испаѓа некаков...хехех

Знам дека сакаш да има карика која недостаје ама џабе.
Не е типот од Пилтдаун ни чоекот од Небраска ни Луси ни Арди...
Ај до следната карика,која и да е...

Абе лудило еј,преодна алка меѓу горило и чоек (!?) пред 47 милиони години !!????

http://365.com.mk/statii/46-nauka/4073-pronajdena-alkata-koja-nedostasuvashe-video
Никако не може да се утврди, барем денес, дали Луси или Арди биле директни предци на човекот. Но, ако човек ги поврзе точките ќе добие линија, а ако не ги поврзе ќе бидат само еден куп точки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom