Креационизам наспроти еволуционизам

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Што е слобода за тебе Игоре?
Што мислиш дека може со зборови да се каже што е слобода ?
The Tao that can be spoken of is not the absolute Tao.
Пробај го овој концепт дека не си слободен барем на една недела па ај ке правиме муабет после.
Се што ке правиш нека биде у духот на оваа хипотеза.
Пробај во временски период од една недела да ја докажеш .
Користи ги сите можни ресурси а богами покрај нетов се многу .
По една недела пиши на форумов , ама биди искрен .
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Брат имаш андерграунд и комерцијала :toe:
Бирај со кого ке се дружиш.Хахах уствари ти веке си одбрал , тоа е работа на срцето.
Или си едното или другото , трето нема.
Уствари има и трето ама ај да речеме дека сега за сега е недостапно.
Едните работат заради општо добро и од љубов а другите за пари.
Проблемот кај тебе е што неможеш да ги надминеш парадигмите поставени од твојата "религија".
Како слеп за стап се држиш исто како и сите други што веруваат во други религии.
И како дојде до овој генијален заклучок, може ли да знам? Како заклучи ти дека неможам да ги надминам парадигмите на "мојата" религија?
Бидејќи или работиш за општо добро или за пари, може ли да ни одкриеш во која група спаѓаш ти? Дали кога ќе дојде први, платата ја даваш за општо добро? И најважно од се, каква врска има сето тоа со конкретнава тема? Сум забележал дека ти и уште еден член, се знае кој немора да го споменувам! Не пропуштате прилика да искоментирате за тоа каде е проблемот со мене, што е проблемот со мене, како јас сум слеп а вие сте просветлените.......! Тоа се случува без разлика која е темата, во секој можен контекст!
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
И како дојде до овој генијален заклучок, може ли да знам? Како заклучи ти дека неможам да ги надминам парадигмите на "мојата" религија?
Бидејќи или работиш за општо добро или за пари, може ли да ни одкриеш во која група спаѓаш ти? Дали кога ќе дојде први, платата ја даваш за општо добро? И најважно од се, каква врска има сето тоа со конкретнава тема? Сум забележал дека ти и уште еден член, се знае кој немора да го споменувам! Не пропуштате прилика да искоментирате за тоа каде е проблемот со мене, што е проблемот со мене, како јас сум слеп а вие сте просветлените.......! Тоа се случува без разлика која е темата, во секој можен контекст!
Немаш некој голем проблем , само депрограмирај се .
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Немаш некој голем проблем , само депрограмирај се .
Игоре ти воопшто не ја познаваш мојата "програма", затоа не си го пикај носот каде што не му е место. Јас имам проблем единствено со оние кој ќе се обидат да ми ја наметнат нивната воља над мене, секој друг што ќе покаже почитување, истото и ќе го добие од мене. Несакам да се провоцираме на форумов, имаме заеднички мислења и погледи кон одредени теми и наместо провокација може во тие области да се насочиме кон дискусија. Се надевам дека ова ќе го сватиш како чин на добра воља.
П.С. Се извинувам за офтопиков.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Што мислиш дека може со зборови да се каже што е слобода ?
The Tao that can be spoken of is not the absolute Tao.
Пробај го овој концепт дека не си слободен барем на една недела па ај ке правиме муабет после.
Се што ке правиш нека биде у духот на оваа хипотеза.
Пробај во временски период од една недела да ја докажеш .
Користи ги сите можни ресурси а богами покрај нетов се многу .
По една недела пиши на форумов , ама биди искрен .
И потоа јас не сум бил слободен...
Хехе, Игоре, ти си поголем роб отколку што мислиш, само (со твој речник) те имаат програмирано воопшто да не се сомневаш во тоа.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Игоре ти воопшто не ја познаваш мојата "програма", затоа не си го пикај носот каде што не му е место. Јас имам проблем единствено со оние кој ќе се обидат да ми ја наметнат нивната воља над мене, секој друг што ќе покаже почитување, истото и ќе го добие од мене. Несакам да се провоцираме на форумов, имаме заеднички мислења и погледи кон одредени теми и наместо провокација може во тие области да се насочиме кон дискусија. Се надевам дека ова ќе го сватиш како чин на добра воља.
П.С. Се извинувам за офтопиков.
Не е ова у речник на чин на добра воља повеќе е закана :)
Ама нема везе знам дека немаш лоша душа , за да мислиш лоши работи за некој друг.
Јас ти наметнувам моја воља ?!
Нема везе отидов апла офтопик
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не е ова у речник на чин на добра воља повеќе е закана :)
Ама нема везе знам дека немаш лоша душа , за да мислиш лоши работи за некој друг.
Јас ти наметнувам моја воља ?!
Нема везе отидов апла офтопик
Очигледен пример дека воопшто не се разбираме! Никаде јас нереков дека ти ми наметнуваш било што, туку реков дека единствено имам проблем само со оние кој се обидуваат да ми ја наметнат нивната воља! Сите останати кој ме почитуваат ќе бидат почитувани и од мене! Нема овде никаква закана.:toe:
Пак ќе ти кажам дека несакам да имаме несогласувања и да се провоцираме, имаме простор за дискусија бидејќи имаме и теми за кој се согласуваме, да ја насочиме енергијата во таа насока!
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Очигледен пример дека воопшто не се разбираме! Никаде јас нереков дека ти ми наметнуваш било што, туку реков дека единствено имам проблем само со оние кој се обидуваат да ми ја наметнат нивната воља! Сите останати кој ме почитуваат ќе бидат почитувани и од мене! Нема овде никаква закана.:toe:
Пак ќе ти кажам дека несакам да имаме несогласувања и да се провоцираме, имаме простор за дискусија бидејќи имаме и теми за кој се согласуваме, да ја насочиме енергијата во таа насока!
Ок :) доволно беше .
Иако не гарантирам ама ај сепак .... давам свечен пионерски збор .
Ќе видиме колку ќе стојам на него .
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Не го повикувајте Бог, бидејќи го нема
09.11.2010


Бог, повеќе не ни е потребен во теориите за настанокот и еволуцијата на вселената, но и на нас самите, краток е заклучокот на најновата книга од Британскиот научник, Стивен Хокинг, со наслов “Големиот дизајн” (The Grand Design).


Стивен Хокинг


Тешко болниот научник, веќе со децении се наоѓа во страшни болки и речиси целосно е парализиран, но неговиот недопрен ум од болеста, досега изнел повеќе брилијантни научни постулати. Неговата нова книга “Големиот дизајн”, е претставена, а самиот автор, во неа ги коригира своите поранешни размислувања, претставени во научните трудови, а во јавноста познати во книгата “Кратка историја на времето”. Хокинг, тогаш ја приближил верата и науката, сугерирајќи како постоењето на Бог не е неспоиво со научните размислувања. Сега, се одлучил на сосема нова претпоставка, а сè втемелено на научни истражувања во изминатите десет години.


Крајно е време.


Не е потребно да се повикува Бог таму каде го нема, вели Хокинг. Големиот Биг Бенг е само последица на гравитациските делувања. Вселената “Нешто”, спонтано ќе се роди од “Ништо”. На новите ставови, го поттикнале истражувањата и откритијата на планетите и планетарните состави околу другите ѕвезди. Јасно е дека нашата планета не е сама во вселената, како и фактот дека постојат и други планетарни состави, а некои од планетите се наоѓаат во т.н. хабитабилни зони, кои овозможуваат создавање на живот, кој го познаваме и на Земјата. Вселената не е хаос, туку е простор – време – материја, создадена според законите на физиката. Постоењето на слични услови и облици на создавање, било каде во вселената, е јасен знак дека Земјата повторно мораме да ја оддалечиме” уште еден чекор” од своевидниот центар на вселената. Секој пат, кога во текот на историјата, сме имале потреба од факти, истражувања и теории, сме морале да го направиме тоа со доста мачнини. Сега, нас нè очекува ново мачно поглавје, во кое е јасно, дека Бог немал вмешано прсти во создавањето. Бог, не бил потребен за да се создаде нашата вселена и да еволуира во ваква каква што е сега!

Сигурно во вселената постојат многубројни цивилизации, но во овој момент, ние мораме да внимаваме да Не оствариме контакт со нив, заради нашата сигурност и заштита. Човештвото мора да се развива технолошки и социјално, за да биде подготвено за колонизирање на други светови. Едно од фазите на социјалните односи и однесување е илјада години на егзистирање и верување во Бог (какво и да има име во светските религии). , Според Хокинг, ние тоа ќе мора да го промениме за многу кратко време.

Без потреба од Бог, нашето општество ќе изгледа сосема поинаку, можеби најпосле ќе се спознаеме самите себе и ќе почнеме да се цениме повеќе, како и реалноста и вистината од (боговите), имагинациите и заблудите.


Извор
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
245
Поени од реакции
12
А кај се фактите или ова е само негово лично мислење, филозофско?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
не дека не ги почитувам неговите ставови ..
ама
Сега, се одлучил на сосема нова претпоставка
ај ќе видиме за некоја година можеби во наредните 10 ќе му текне пак сосема нова претпоставка :)

Јас само едно знам, дека ништо не знаеме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom