Европско првенство - Шпанија шампион

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522

Raduljica: Mislim da sam dobio infarkt! :pos2::pos2:
Клупата на Србија после тројката на Теодосич:vozbud:
Лудница...
Пак ќе кажам ова е дефинитивно златна генерација!
Генерација која покажа дека може да му парира на секого, не дај Боже да имаше уште по некој од постарата генерација тогаш мислам дека немаше да има дилеми за злато!
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Многу поинтересно полуфинале од првото. Имаа среќа Србите. И Словенија да победеше немаше да биде незаслужено. И двата тима покажаа одлична и изедначена игра.
Неизоставен дел од секое натпреварување .
Али слободно можеш да кажеш и дека имаа поголемо срце .

како не изиграа..........освен фаули еден куп.....ги отепаа словенциве.....на крајов беше очигледно дека ептен се физички истоштени....по толку ќотек јадење кој не би бил........
Тресеш ! Словенците по повредите на Драгич и кога се увиде дека Смодиш не може да игра ги користеа Лакович и Лорбек по 40 минути . Кога си толку по статистиките примети дека со Хрватска Лакович играше 40 минути а Еразен 39 . Други играчи во ростер им беа Удрих, Домен Лорбек,Брезец,Слокар,Јагодник,Големац,Нахбар . Значи они вчера играа со 8 играчи, исто како што ја играа утакмицата со Хрватска . Значи уморот не е поради агресивната одбрана туку поради недостатокот од решенија на клупата . Кој не би бил физички истоштен ако за два дена игра 80 минути ? :toe:

србиве мислеа играт демек јака одбрана од старата школа .....ама јок .....придонесоа најмногу да биде натпреваров пролив......цела утакмица само слободни видовме......коњи......мавај ..секој напад фаул......
Ха ! До третата четвртина какви фаули им беа судени на србите тоа беше неверојатно . Ја глеав у кафич и бев прилично оддалечен од телевизорот али тоа беше нешто страшно за гледање . За пример ќе ти го посочам фаулот што му беше свирен на Величковиќ кога Нахбар се најде одма до аут линијата и почна да мафта со рацете небаре Убица го удира, а овој не го ни чепна .

.........за теодосич нема збор........ни тепич....ни трипкович.........снајпер.......да не беше неговиот добар шут за 3..........ќе свиреа........благодарение на него доби некоја жестина утакмицата ...ептен на крајот......
Шта би било кад би било ?


многу дискутабилни намерни лични......

пр. на брезец последните 30сек...на речиси изедначен резултат ми свири намерна....па се знае дека ќе оди на тактички фаул кога водеа словенциве......глупости......слободните и тројката на теодосич........и ајдееееееееее.......продолжение.......брезец е од завчера ....го земаа од мало да игра за словенциве и не знае кога треба да направи намерна !!!!

клучен момент за пресвртот........другото е минато........
Значи ако више сакаш да бараташ со термини ќе знаеш дека тоа не се вика веќе намерна него неспортска лична грешка . И да, тоа што го направи Брезец ( со помош на малце глума од Тео ) беше класичен пример за неспортска лична . Трча контра а овој го спречува од позади . Класична неспортска лична . Тоа што Брезец е дебил е сосема друга работа .


класичен пример како да добиеш утакмица со еден куп фаули.......ништо да не покажеш во играта со мизерен процент и шут.......а сепак на крајот у еден напад со тројка да ја добиеш утакмицата.............да ти пукне к...от од вакви натпревари ....тоа и на словенците им е јасно....но тоа е.........нема финале....
Тактика бато . Не знам шо не ти се свиѓа . Или ти за кошарка ги сметаш само Сакраменто Кингс од 2002/2003 и ран&ган испуцавање ?

ти не знаеш што зборуваш!

и не разликуваш јака кошаркарска одбрана од аикидо :toe:

само реплицираш без факти и на крај испаѓа дека не си ја гледал ни утакмицата и се доведуваш во контрадикторни ситуации!!!!!!

да не испадне дека јас сум шизофреничарот може да видат статистика сите (ти препорачувам )

http://www.eurobasket2009.org/en/cid_toT,ovGDH2EaLKL67XnPo2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2009.gameID_6370-50-A-1.html#{5E70D78D-E480-4F66-9B60-839D032EE21A}


може FIBA одпосле ги допиша фауливе ......

што се однесува за фаулите......србите PF 38.........арно ама ај со не знаеш англиски за математика си цар.........

затоа малце математика :

38 / 5= речиси 8 играчи од србија испаднаа од фаули..........8/12.....

и ова се малку фаули !!!!!!??????

....да имаше второ ОТ ..ивкович ке требаше да испадне на теренот да игра сам ......
Ама немаше второ продолжение, тапа муабети се ова .

Има долга клупа, многу логично е дека максимално ќе ја искористи . Макар и само за фаули, па не е луд па да прима лесни кошеви . А забележителен беше уморот при крај на словенците кога промашуваа од слободни Нахбар и Лакович кои се прилично сигурни од таа позиција . Се е тоа прерачунато од Ивковиќ , па не е он дилетант ко овој нашиов Арсиќ па да не знае кога треба да притисне а кога да пушти .


се бореле на теренот......:pos2: па секако ...и ја тоа викам цело време...38 фаули..........баш се бореа ....лактови....се пукаат аркади.:uvo:....рагби хокеј .........само не фер кошаркарска одбрана

уште кимоно има фалеше

повеќе од очајни беа цело време ова утакмица......и не заслужија да одат дури финале......да не беше првото полувреме перович да ги држи резултатски со одлично изведените слободни и на крајот теодосич со 3....другото тиња..........

и не биди робот....туку мисли со твојата глава........и биди објективен.....јас не навивав за Србија оваа првенство ама оваа утакмица не покажаа ништо..........
Ајде појасни ми го терминот фер кошаркарска одбрана пошо очигледно ја сум го пропуштил тој сегмент од играта .

И пак идеш со муабетите дека да не бил Коста немале да влезат у финале . Така можеме до бесвест пошо не глеам некој да ја спомене тројката на Јагодник при крај на регуларен дел кога само ја фрли топката а оваа влезе . Престани со хипотетиката и врати се во реалноста .




Шо да кажам друго, утакмица за памтење . Тука се раѓаат вистински играчи, тука се покажува кој има штих а кој не . Два пати ја глеав утакмицата и уште не ми се верува каква лудорија беше тоа . После долго време некоја инфаркт-утакмица и за среќа победа на Србија .

За сега, се оди според планот . Вечер само сум сигурен дека момците ќе изгинат на терен и дека нема до последна минута да стрепиме како ќе биде крајот .

Ќе биде што бити мора !!!
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
На Сител 3 се префрлија. Ти се посерам во телевизијата, Фарма давет.
 

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442
Ќе го даваат некаде финалето... на Сител има емисија Фарма, а на Сител 3 некој филм од на Хитлер времето :toe:
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Вечерва Шпанија победува:toe:
Не биди толку сигурен,вчера Словенците ја имаа победата во раце па србите победија..
Нека е со среќа и на двете држави па нека победи подобриот и посреќнито..:helou:
 
Член од
2 септември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
Најлошото финале на европско првенство што сум го видел досега. 30 разлика во финале, тоа е вистинска катастрофа. Ова покажува дека нивото на кошарката во Европа е во многу ниско ниво.
П.С. коментаторот на Сител ќе добие инфаркт, но нека добие пошто вчера претера со претераното навивање за Србија против Словенија. На примитивните коментатори од неговиот тип со закон треба да им се забрани коментирањето.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom