ОВИЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ!

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Јас неможам да разберам.
Присуството на Бугарија во Македонија и обратно може да биде на едно повисоко духовно и културно поле.
Негирањето не е решение.
Од двете страни на границата ние пееме исти песни, говориме без преведувач и се молиме на исти богови и неможе да се разбереме.
За чии интереси бе баче, за чии ?
За интересите на Бугарија и Македонија не е сигурно.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
?!
За Мара Бунева собирањето? Па штом ние ја прогласивме за Бугарка затоа што убила Србин, зошто да не дојдат да и оддадат почит тие кои ја прифаќаат како своја? Додуша лани излезе дека сепак не била Бугарка туку Македонка од најчистите што умрела за Македонија, ама не е тоа муабетот.
Што ти пречат тие, Серпико? И ти да не беше со тие идиотите што маваа по „лепотаните“?
Ќе улетам ко падобранец на мислењево, не сум ја прочитал дискусијата 2 страни наназад па се извинувам доколку погрешно толкувам, меѓутоа..Анастазија, дали ги имаш видено тие “панихиди“ со свои очи да видиш што се пее и вее, па зашто се најавуваат 4 автобуси да дојдат на чествувањето во Скопје од националистичката партија на Каракачанов кој води отворена антимакедонска кампања и во рамките на Бугарија, но што е полошо..и во рамките на ЕУ, па не прикажува како крадци на историја, не' негира како националност итн.

И со кое право таквите луѓе кои ни го реметат мирот и толеранцијата, не' нарекуваат 'србокомунисти' бидејќи нам ни пречи нивниот начин на дејствување спрема Македонците.

Таквите провокации можат многу лесно да се надминат, но повеќе изгледа на тоа дека намерно им се потребни за да не' испровоцираат бидејќи сакаат да има инциденти и да дојде до тепање, како после би можеле да прават пропаганда во своите медиуми.

А никој од нас неможе да остане мирен и невидлив кога купче идиоти се собираат во центарот на градот и те понижуваат...дома.

НЕ! :nenene:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Хех. Да, бев таму и видов. И не знам што е спектакуларното што очи ти бодеше. Колку автобуси ќе имало??? Што збориш пер, ко Латас да ти е духовен водич звучиш, со муабетиве кој ќе дојде и што ќе праи.. Пф...
Тогаш кога беше тепањето немаше 4 автобуси и го немаше Латас. И јас ако добро се сеќавам, тоа беа средовечни луѓе и старци. Што се вее? Бугарско знаме? Па какво треба да се вее? Нели е Бугарка?

И јас многу пати сум го нарекла народецов србокомунисти. И југоносталгичари. И србомани.. Не знам уште како не...
Така сметам дека е и така ќе си кажам... Со тоа ти го нарушувам мирот? Па пази, и толеранцијата ти ја нарушувам? Ајде...

п.с.
Јасно. Макар и да не одговориш, за мене како да си одговорила. Мене ми е доволно, па за други незнам.
Да?!
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Хех. Да, бев таму и видов. И не знам што е спектакуларното што очи ти бодеше. Колку автобуси ќе имало??? Што збориш пер, ко Латас да ти е духовен водич звучиш, со муабетиве кој ќе дојде и што ќе праи.. Пф...
Тогаш кога беше тепањето немаше 4 автобуси и го немаше Латас. И јас ако добро се сеќавам, тоа беа средовечни луѓе и старци. Што се вее? Бугарско знаме? Па какво треба да се вее? Нели е Бугарка?

И јас многу пати сум го нарекла народецов србокомунисти. И југоносталгичари. И србомани.. Не знам уште како не...
Така сметам дека е и така ќе си кажам... Со тоа ти го нарушувам мирот? Па пази, и толеранцијата ти ја нарушувам? Ајде...

п.с.


Да?!

Кога нас Македонците не малтретираат Татарите скоро секоја година на Роженскиот Манастир и на секој начин на кој стасаат , од такви луге што и подлегнале на Бугарската Пропаганда во Македонија нај ме боли :uvo:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Хех. Да, бев таму и видов. И не знам што е спектакуларното што очи ти бодеше. Колку автобуси ќе имало??? Што збориш пер, ко Латас да ти е духовен водич звучиш, со муабетиве кој ќе дојде и што ќе праи.. Пф...
Тогаш кога беше тепањето немаше 4 автобуси и го немаше Латас. И јас ако добро се сеќавам, тоа беа средовечни луѓе и старци. Што се вее? Бугарско знаме? Па какво треба да се вее? Нели е Бугарка?

И јас многу пати сум го нарекла народецов србокомунисти. И југоносталгичари. И србомани.. Не знам уште како не...
Така сметам дека е и така ќе си кажам... Со тоа ти го нарушувам мирот? Па пази, и толеранцијата ти ја нарушувам? Ајде...

п.с.


Да?!

Смири доживљај, немам намера да се расправам туку да посочам.

И да не се согласиш, тоа нема да биде поради објективност.


Тие панихиди се збирштина на мал дел бугарофили како Канзуров, за кој доволно е да пастираш во Гугл и ќе излезат неговите антимакедонски статии.

Покрај бугарски знамиња, се веат партиски знамиња на ВМРО-БНД.

Плус, јас не се согласувам ете некој да си ја прогласува Бунева за бугарка, без разлика на различни тези, едноставно преку давањето и' бугарски карактер истото се пренесува на сите македонци и македонските револуционери.

 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
?!
За Мара Бунева собирањето? Па штом ние ја прогласивме за Бугарка затоа што убила Србин, зошто да не дојдат да и оддадат почит тие кои ја прифаќаат како своја? Додуша лани излезе дека сепак не била Бугарка туку Македонка од најчистите што умрела за Македонија, ама не е тоа муабетот.
Што ти пречат тие, Серпико? И ти да не беше со тие идиотите што маваа по „лепотаните“?
Братот прилично добро ти ги образложи причините за револт кон провокациите од БНД. Јас само да додадам, за твој личен мир, дека не бев во идиотите кои мавале по "пензионерите". Конечно, доколку некој ми дојде дома и ми ја навредува фамилијата, ќе го почестам со бразилско кафе и крушевски локум. :back:

За скоро легнувам, а утре баш би сакал да продолжи конструктивната дискусија со Атал, Топорчо и било кој друг кој ќе се смета за повикан.
 
E

emission

Гостин
Седнал дедо на бучка,на бучка, Седнал дедо на бука,на бука (??)
да си шие торбичка, торбичка. да си шие торбичка, торбичка
Зашо му е торбичка, торбичка, Зoшто му е торбичка, торбичка
да си сбира жел'дче, жел'дче, да си собира желадче, желадче
да си чува гуденце, гуденце, да си чува гуденце, гуденце
Зашо му е гуденце, гуденце, Зошто му е гуденце, гуденце
да му дава масчица, масчица, да му дава масчица, масчица
да си храни бабата, бабата да си храни бабата, бабата
За ова ли некој го интересираше дали било сходно?
Јас мислам дека ова се сосема различни јазици , камоли некој да рече дека се слични. Мислам дека ова е уште еден убедлив доказ кој докажува дека Македонскиот е дијалект на Бугарскиот и од таму следува дека и Македонците се Бугари.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
во оригиналната песна се пее „масленце“ а не „масчица“...
 
Член од
22 октомври 2008
Мислења
167
Поени од реакции
6
Хех. Да, бев таму и видов. И не знам што е спектакуларното што очи ти бодеше. Колку автобуси ќе имало??? Што збориш пер, ко Латас да ти е духовен водич звучиш, со муабетиве кој ќе дојде и што ќе праи.. Пф...
Тогаш кога беше тепањето немаше 4 автобуси и го немаше Латас. И јас ако добро се сеќавам, тоа беа средовечни луѓе и старци. Што се вее? Бугарско знаме? Па какво треба да се вее? Нели е Бугарка?

И јас многу пати сум го нарекла народецов србокомунисти. И југоносталгичари. И србомани.. Не знам уште како не...
Така сметам дека е и така ќе си кажам... Со тоа ти го нарушувам мирот? Па пази, и толеранцијата ти ја нарушувам? Ајде...

п.с.
Да?!
Кој ти е филмот и зошто се правиш слепа ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Него каде била таа јазичната рафинерија од каде се добиле денешниве деривати...??

Така било тоа... од утре и Русите ќе речат Полскиот е дијалект на Рускиот .. и секој за секого по редослед.

Ама па кога ќе идеш кон изворот... излегува дека сите се дијалекти на Македонскиот..нек си ебат матер :tv:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ама па кога ќе идеш кон изворот... излегува дека сите се дијалекти на Македонскиот..нек си ебат матер :tv:

Неминовен факт кој го кажуваат сите светски слависти во непосредни разговори со нив.:toe:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Бугарскиот е де факто дериват од Македонскиот јазик, исто како и српскиот. Тој отаде Варна, е замешан со Чувашкиот(оригиналниот бугарски јазик).
Орелски криља как да си метнех...
Тези всички биле Блгари.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Орелски криља как да си метнех...
Тези всички биле Блгари.
Би рекол повеќе биле Власи одколку Бугари,побарај нешто од Ѓорѓи Пулевски им бил скоро современик,па ќе ти објасни кој сте и што сте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom