Слаткар(истика)

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Зирнете де низ темава...Не е Слаткар ЕДИНСТВЕН што превзел музика од некој туѓ автор во Македонија.

Ако Тоше Проески превзел некој инструментал од туѓа странска песна и го препеал со негов текст, тоа треба да ги оспори неговите квалитети????
Или пак Владо Јаневски, Каролина и остали од Мак сцената.

Туку мора да се се*е Слаткар не знае да направи, треба ова...треба она....
тачно не е слаткар единствен, на пример другарчето негово Врчак, си ги украде сите можни инструментали шо му се по песните, и сеа сите се шема.. да на туѓа слава он прави пари. Таман. Слаткар собра инструменталката од пинк флојд, додаде само кикче и добошче хат два.. и толкуу.. и почна да си рецитира жута штампа.. Така се губи квалитет, место да биде негово дело, он импровизира. Fail:tapp:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
тачно не е слаткар единствен, на пример другарчето негово Врчак, си ги украде сите можни инструментали шо му се по песните, и сеа сите се шема.. да на туѓа слава он прави пари. Таман. Слаткар собра инструменталката од пинк флојд, додаде само кикче и добошче хат два.. и толкуу.. и почна да си рецитира жута штампа.. Така се губи квалитет, место да биде негово дело, он импровизира. Fail:tapp:
До кога со вакви постови? :tapp:
Ти овде збориш за Слаткар или за Врчак?
Ко прво, Слаткар и Врчак не се `другарчиња` ..Слаткар повраќа на самото име Раде Врчаковски, нема никаква допирна точка со него. Пак ќе кажам, човек што не го познавате најдовте да го плукате.
Љубомора? Сеир? Немање попаметна работа? Вие знаете :wink:
Fail за Жолта Штампа? :pos2: :lud: :uvo: Секоја чест за тебе што најде да судиш за квалитет. :cuc: Еве наречи го и плагијатор, навредувај го колку сакаш.. Кога ќе најдеш зборови да ми го опишеш флоу-то и лириките кои ги изнел во самата трака, можеме да збориме за квалитет.
А секоја чест за Че, што го видоизмени битот..И за Слаткар кој ги напомена најбитните имиња во историјата на македонскиот хип хоп, ги занемарил сите фрки што ги имал порано со било кој од нив, ги напомена најдобрите пријатели и луѓето со кој постојано соработува, па сега траката е Fail. :smir:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
тачно не е слаткар единствен, на пример другарчето негово Врчак, си ги украде сите можни инструментали шо му се по песните, и сеа сите се шема.. да на туѓа слава он прави пари. Таман. Слаткар собра инструменталката од пинк флојд, додаде само кикче и добошче хат два.. и толкуу.. и почна да си рецитира жута штампа.. Така се губи квалитет, место да биде негово дело, он импровизира. Fail:tapp:
Само таа од Пинк Флојд што го превзеде почетокот инструменталот. Слушни го текстот барем, доста е интересен. Не знам сега што се запнавте за тоа. Затоа ти викам, тоа што превзел инструменталот од некоја песна, не го прави Слаткар неквалитетен.:smir:
Доста познати артисти во светот краделе инструментали, па никому ништо. Не сум ЗА крадење на инструментали од песните, но сепак тоа не е причина да се оспорува квалитетот на еден артист.:smir:
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
хмммм...мислев на плагијат...лошо потенцирав

Тоше Проески - Ледена / Despina Vandi - Christougenna
Kаролина - Се Лажам Себе / Ozzy Osbourne - I Just Want You
Kаролина - Чуден Дожд / The Weather Girls - It's Raining Men


ова се дел...
И поради ова ги оспоруваш нивните квалитети?:smir:

посети ја темава:helou:
Брате незнам што пишува во темата плагијати но за песните на Тоше -ледена како и немаш ни благодарам се купени авторските права.За Каролина незнам но дали Слаткар ги купил авторските права од Pink floyd ?
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
Брате незнам што пишува во темата плагијати но за песните на Тоше -ледена како и немаш ни благодарам се купени авторските права.За Каролина незнам но дали Слаткар ги купил авторските права од Pink floyd ?
Не знам дали ги откупил авторските права, а и не важно тоа, но не оспорувам дека Тоше е легенда и легенда ќе остане понатака, него ете гледаш и Тоше превзел инструментал од друга песна, а сепак бил тоа што сите го знаеме, ЛЕГЕНДА. Не се проценува квалитетот на еден артист во тоа дали ќе направи песна сам или ќе превземи друг инструментал. Слаткар не ги откупил авторските права од Пинк Флојд, но сепак процени го квалитетот на Жолта Штампа и свати што сака да каже со таа песна.
Во претходниот пост (не знам дали беше твој) Слаткар бил тиња затоа што не бил способен сам да направи песна. Па затоа има композитори, нели?:smir:


Не го споредувам Слаткар со Тоше затоа што далеку е од споредба тоа. Тоше е еден и единствен и така ќе остане во иднина.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Не знам дали ги откупил авторските права, а и не важно тоа, но не оспорувам дека Тоше е легенда и легенда ќе остане понатака, него ете гледаш и Тоше превзел инструментал од друга песна, а сепак бил тоа што сите го знаеме, ЛЕГЕНДА. Не се проценува квалитетот на еден артист во тоа дали ќе направи песна сам или ќе превземи друг инструментал. Слаткар не ги откупил авторските права од Пинк Флојд, но сепак процени го квалитетот на Жолта Штампа и свати што сака да каже со таа песна.
Во претходниот пост (не знам дали беше твој) Слаткар бил тиња затоа што не бил способен сам да направи песна. Па затоа има композитори, нели?:smir:


Не го споредувам Слаткар со Тоше затоа што далеку е од споредба тоа. Тоше е еден и единствен и така ќе остане во иднина.
Со ова сакаш да кажеш собери 100 евра и стани звезда ? :pipi:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Само таа од Пинк Флојд што го превзеде почетокот инструменталот. Слушни го текстот барем, доста е интересен. Не знам сега што се запнавте за тоа. Затоа ти викам, тоа што превзел инструменталот од некоја песна, не го прави Слаткар неквалитетен.:smir:
Доста познати артисти во светот краделе инструментали, па никому ништо. Не сум ЗА крадење на инструментали од песните, но сепак тоа не е причина да се оспорува квалитетот на еден артист.:smir:
Слаткар го прави неквалитетен тоа што го промени стилот за пари. Енд оф стори. Не дека предходно беше којзнае што.

До кога со вакви постови? :tapp:
Ти овде збориш за Слаткар или за Врчак?
Ко прво, Слаткар и Врчак не се `другарчиња` ..Слаткар повраќа на самото име Раде Врчаковски, нема никаква допирна точка со него. Пак ќе кажам, човек што не го познавате најдовте да го плукате.
Љубомора? Сеир? Немање попаметна работа? Вие знаете :wink:
Fail за Жолта Штампа? :pos2: :lud: :uvo: Секоја чест за тебе што најде да судиш за квалитет. :cuc: Еве наречи го и плагијатор, навредувај го колку сакаш.. Кога ќе најдеш зборови да ми го опишеш флоу-то и лириките кои ги изнел во самата трака, можеме да збориме за квалитет.
А секоја чест за Че, што го видоизмени битот..И за Слаткар кој ги напомена најбитните имиња во историјата на македонскиот хип хоп, ги занемарил сите фрки што ги имал порано со било кој од нив, ги напомена најдобрите пријатели и луѓето со кој постојано соработува, па сега траката е Fail. :smir:
вака.. пред да продолжиме на понатамошна дискусија.. чуј ги Сафра, Фатаморгана, Виши Ментал од САФ, па види што е квалитет.

Е сега, да сум љубоморен, не сум уопште, и јас сум артист, само во друг жанр на музка, не се ограничувам само на еден жанр, слушам буквално се, по мое расположение.

Друго, тоа другарчиња беше во метафорична смисла, т.н колеги, како сакаш наречи ги.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ок, разбирам дека женските го сакаат зашто е симпатичен...... и тако даље, само неможам да сватам кај му е уметнаста??? Ако има некој од неговите штитеници што може да ми појасни, плс. можда би ми помогнало!
Не сваќам кај е уметноста во: На колена п**** сисај или спуштисе доле или ...... милиони пцовки кои секој што не е нем може да ги каже!
Може догодина со него треба да се претставиме на Евровизија:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
Слаткар го прави неквалитетен тоа што го промени стилот за пари. Енд оф стори. Не дека предходно беше којзнае што.
Тоа е твое мислење дали го прави неквалитетен. А тоа што премина во комерцијала го направи за пари. Од љубов не се живее мислам јас:smir:

Ок, разбирам дека женските го сакаат зашто е симпатичен...... и тако даље, само неможам да сватам кај му е уметнаста??? Ако има некој од неговите штитеници што може да ми појасни, плс. можда би ми помогнало!
Не сваќам кај е уметноста во: На колена п**** сисај или спуштисе доле или ...... милиони пцовки кои секој што не е нем може да ги каже!
Може догодина со него треба да се претставиме на Евровизија:tapp::tapp::tapp:
Брат, не му се песни само Спушти се доле и Дали сакаш кој се со Тони Зен и нормално дека ќе се покемрцијални. Види ми го мојот пост пред 1 или 2 страни и слушни ги тие поквалитетние неискомерцијализирани нумери.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Ги читам Вашите коментари и не ми се верува што читам! Мислите сите дека по начинот на кои Слаткар пишува дека го знаете што човек е?! Мислите дека Слаткар е еден најобичен нафуран Скопјанец кој моментално има слава ??
Мислите дека можете да го пресудите и да го судите неговото творештво?!
Не го знаете човекот бе луѓе! Не знаете како размислува , незнаете од каде црпи инспирација за неговите песни , а сите го судите затоа што конечно се појави некој на нашава естрада кој твори САМ ЗА СЕБЕ , а не други да му пишуваат текстови. И Слаткар го раскажува својот живот ! Да можевте да го гледате светот како него , ќе беше супер за сите! Слаткар , иако е рапер , иако таква музика твори , јас го почитувам ненормално!!! Тој човек од маалски рапер , стана познат во целава Македонија , не заради тоа што е симпатичен (за некого убав) дечко , туку стана славен / популарен по прекрасните текстови кои ги твори сам , по тоа што дели иста судбина со многу луѓе во оваа мала земја , и најважно од се` , не се срами да каже како живеел и колку е среќен што воопшто успеал да направи нешто во животов , со неговите 20 години! И јас го ценам неговиот труд!
Зашто?! Има 20 годишни кои се чекаат на мама и на тато , мама и тато им купуваат коли , мама и тато ги вработуваат во фирми , амбуланти , насекаде каде што незнаат да ракуваат и зезнуваат нешто , ама затоа мама и тато им помагаат да се извадат после!
Можете да ме плукате и мене и него за ваквото мислење , ама Слаткар е предобар човек , одличен творец , и пред се - нормална особа!
И ако не верувате , еве повелете , слушнете една негова песна од новиот албум.
Благодарам многу!
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Мене ми е многу интересно кога кукаат вака на песниве. А зошто не напише некоја песна колку пари прави сега? Зошто СИТЕ имаат песна таква? Па скоро сите во Македонија немаме пари па не пишиме песна, секој знае да плаче :smir:
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Да го знаеше пред да биде славен , ќе ти беше се јасно.Јас го знам и затоа го почитувам! И што се однесува на неговите пцовки , сите ги користиме , само тој има храброст да ги каже во јавност.:smir:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да го знаеше пред да биде славен , ќе ти беше се јасно.Јас го знам и затоа го почитувам! И што се однесува на неговите пцовки , сите ги користиме , само тој има храброст да ги каже во јавност.:smir:
Да сите пцуеме но не на антички :smir:, не пред деца, а уште помалку пред цела Македонија.
Прашањето ми беше зошто сега не пишит песни за која пара ја прајт?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Да го знаеше пред да биде славен , ќе ти беше се јасно.Јас го знам и затоа го почитувам! И што се однесува на неговите пцовки , сите ги користиме , само тој има храброст да ги каже во јавност.:smir:
хаха браво ... така е ..некој се прави фраер на кришни места.. некој јавно и не му боли к*рот така е ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom