Слаткар(истика)

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Македонско и странско не е исто и никогаш неможеш да го споредуваш.:back:
Да, во краен случај убедена сум дека македонскиве текстови се многу подобри од странските..(не зборувам само за Слаткар, не се пуштајте одма.. зборувам општо за сите македонски песни)
Ок, за се има исклучоци, знам странски песни што се навистина добри.. но сепак за нашава македонска мизерна музичка сцена со пејачи шо можеш да ги изброиш на прсти,барем текстовине им имаат некаква поента(кажав,макар и била срање)..
Не викам дека не слушам странски песни, само кажав ако се обидеш да ги преведиш текстовине од песнине, ќе сфатиш дека Слаткар не е најлошиот.
И не ги споредувам песните како целина, туку текстовите ако не примети до сега..


п.с. :back:
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Не сакам да си ласкам ама за мене ли се однесуваше П.С.- от

Ако е така фала- ПОЛАСКАН СУМ:pipi:

Друже да не те разочарам ама она реплицираше на камиказа :\


Инаку дали знае некој кога продолжува турнеата на Слаткар низ сите градови низ Македонија и кога ке биде во Струмица,бидејки неможев да најдам ништо инфо.
 

Soulscar

Uber macedonische
Член од
29 мај 2009
Мислења
154
Поени од реакции
8
Ту абе ај таман се понадевав. ТИ бе со ми кажуваш пред време може ќе се предомислеше:helou:

Бај тхе уај - незнам кога продолжува турнејата
 
D

DartWader

Гостин
Више не се избацувам :) Секогаш ке има некој што ке го критикува а некој што ке го брани :wink:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Stre3T Danc@ - не ти одговара тоа - Хип Хоп Фрик пошо вистинските рапери одамна го хејтаат Слаткар зошто е за хејтање. И некој што вистински го сака рапот и се соживува со него нема да го поштува Слаткар.Зашто? Знаат тие што поштуваат андерграунд звук.

Девојче, ако имаш проблем со мојот ник и натпис тоа да ми го кажеш МЕНЕ, а не да ме цитираш јавно и да ми се правиш некоја реперчина што си има поим од квалитет и ќе ми нафрла туѓо мислење, а ние тука овците,а? Треба многу да `јадеш`, да слушаш поубаво кажано за да праиш муабет со мене за било што поврзано со рап. Од каде ти тебе декларација дека слушаш квалитетен рап? Стави се на ПП се ќе средиме ако имаш проблем со мене.
Јас лично не слушам само рап како музика.Ја почитувам целата култура, ја знам целата историја, слушам најразлични артисти. А и од каде одгатна ти дека јас САМО Слаткар го слушам? Од каде знаеш кои ни се правците тука на сите ние обични смртници кои го почитуваме? Практикувам и брејкденс, хип хоп танцување, графити и самата пишувам лирики и почитувам буквално се што е поврзано со оваа култура.
Stre3t Danc@ претставува уличен танчер, ако не си знаела и да, мислам дека тоа го применувам откако знам за себе. Хип хоп фрик? Да. Ретко кој хип хоп артист не го почитувам и не го ценам она кое го прави и дома имам цела колекција хип хоп траки кои ги слушам 24/7, како и најразлични видеа и најновите вести срвзани со сето ова.
Ама бидејќи ти си демек вистинската рЕперка у филмов, со некои зборови кои ги сметаш за хард кор стил (пошо, поштуе ау ау) итн. ќе ни кажеш дека андерграунд е вистинското нешто?
Ајде наброј ми ги твоите вистински рапери, оние андерграунд, а?
Кој артист (немора да е рапер) не прави песна од срце да ми кажеш, туку само онака ќе седне и ќе налупа некој текст, без ниедна цел..и да не заборавиме, на крајот кој не профитира од тоа? Наброј ми ЕДЕН кој не профитирал ни денар од своето дело, а сме чуле за него и се почитува од поединци. Демек има 2 правци во рапов. Не, нема. И никој нема да ме разубеди дека постојат. Цврсто стојам на тоа. И да тврдиш дека има 2 правци тие се вбројуваат под хип хоп, вакви или онакви.Твое е дали ќе го слушаш Слаткар, да те разубедувам нема..ама мое име спомуваш таму погоре..Проблем? Со мене лично решаваш.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Па токму тоа го правиш човеку. Се смееш на “слепите“ - сам си “слеп“. Кога Едо вика кучки во ред е, кога слаткар вика - не е во ред. Тоа ме тера дури да помислам и на некој антипатриотизам дури. И каква ти е таа констатација Слаткар ги заснова на вулгарности своите песни? Како му викаш ти на пријателот кој те изнервирал, “пријателу мој грешен, тоа што го стори не е во ред и јас морам да ја раздвојам твојата глава на два еднакви дела“ или му викаш “Педер еден глуп, не биди пичка ќе ти ебам тоа глаата“. :toe: Не знам, можеби ако си растел во некое скопско маало каде удираат електрошокови за секоја пцовка, можеби не зборуваш така, ама ја сите маало кои сум ги поминал, има прилично слободен говор. Лириката во рапот има прилично често вулгарности, нормално е.
Да да, во претходниот пост пишав Моус Уонтед, овде у внесеноста згрешив очигледно. :S

Живеам во Центар , маало полно со селски деца. Иако е центар на град... Сите се однесуваат и општат на тој начин , со пцовки со англиски зборови итн. Јас се обидувам да не ги користам освен кога е потребно ). И тоа е мојот личен говор , можеби за некого чуден , ама тоа е .
А што се однесува до паралелата помеѓу Слаткар и Едо Маајка e непотребна ... „Она сака кур“ во споредба со „Бомба“ која воедно е единствена песна од страна на Едо Маајка која е посветена на фуфиците е неизбежна. И двете се песни за таков тип на девојки , меѓутоа која е подеградирачка ?

П.С. до VeS , имаме ние добри текстови , ама далеку полоши од оние во странство , бар што се однесува до рапот.
Комерцијалниот рап само ни е само горе-доле на тоа ниво со странство, а покрај тоа не шишаат...
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Заборавив да додадам... Викате дека Слаткар станал комерцијала со новиот албум, ок. Зошто го браните Скитара во случајов? (најмналку го обвинувам, секоја чест за царот, но само давам пример) Се сеќавате кога двајцата заедно со Слаткар за прв пат направија трака како
:pipi:

Тогаш никој ништо не рече за траката, сите ја слушавме каква-таква :smir:
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
0
Слаткар не го мразам поради песните туку поради што е комерцијала . + 10 / 9 од неговите песни пее за пи4ки а он е најголема
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Слаткар не го мразам поради песните туку поради што е комерцијала . + 10 / 9 од неговите песни пее за пи4ки а он е најголема

Шо ти пречи комерцијалата?? :)

Секој бара начин за да направи некоја пара во животот :) For Better Life!
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Заборавив да додадам... Викате дека Слаткар станал комерцијала со новиот албум, ок. Зошто го браните Скитара во случајов? (најмналку го обвинувам, секоја чест за царот, но само давам пример) Се сеќавате кога двајцата заедно со Слаткар за прв пат направија трака како
:pipi:

Тогаш никој ништо не рече за траката, сите ја слушавме каква-таква :smir:
Тракава ја мразам ... и ни у пц ја неам..зашо не ја сметам за РАП... а за Скит не сум кажал и НЕ ќе кажам лош збор зашто е вистински ЅВЕР... ова не дека не с епојавува тука ... но има огромна разлика... и плус сега Скит почна да праи албум и првата трака чујте му ја само... ах.. тоа е веќе .. од старата е.о.. но слаткар се по и полошо праи... а старите траки на Е.О коа ќе ги чујам.. незнам.... и јас као и секој шо слуша рап се диви на Тие .... :helou:

Заборавив да додадам... Викате дека Слаткар станал комерцијала со новиот албум, ок. Зошто го браните Скитара во случајов? (најмналку го обвинувам, секоја чест за царот, но само давам пример) Се сеќавате кога двајцата заедно со Слаткар за прв пат направија трака како
:pipi:

Тогаш никој ништо не рече за траката, сите ја слушавме каква-таква :smir:
Тракава ја мразам ... и ни у пц ја неам..зашо не ја сметам за РАП... а за Скит не сум кажал и НЕ ќе кажам лош збор зашто е вистински ЅВЕР... ова не дека не с епојавува тука ... но има огромна разлика... и плус сега Скит почна да праи албум и првата трака чујте му ја само... ах.. тоа е веќе .. од старата е.о.. но слаткар се по и полошо праи... а старите траки на Е.О коа ќе ги чујам.. незнам.... и јас као и секој шо слуша рап се диви на Тие .... :helou:

Stre3T Danc@]Заборавив да додадам... Викате дека Слаткар станал комерцијала со новиот албум, ок. Зошто го браните Скитара во случајов? (најмналку го обвинувам, секоја чест за царот, но само давам пример) Се сеќавате кога двајцата заедно со Слаткар за прв пат направија трака како
:pipi:

Тогаш никој ништо не рече за траката, сите ја слушавме каква-таква :smir:[/QUOTE]

-
Тракава ја мразам ... и ни у пц ја неам..зашо не ја сметам за РАП... а за Скит не сум кажал и НЕ ќе кажам лош збор зашто е вистински ЅВЕР... ова не дека не с епојавува тука ... но има огромна разлика... и плус сега Скит почна да праи албум и првата трака чујте му ја само... ах.. тоа е веќе .. од старата е.о.. но слаткар се по и полошо праи... а старите траки на Е.О коа ќе ги чујам.. незнам.... и јас као и секој шо слуша рап се диви на Тие .... :helou:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Тракава ја мразам ... и ни у пц ја неам..зашо не ја сметам за РАП... а за Скит не сум кажал и НЕ ќе кажам лош збор зашто е вистински ЅВЕР... ова не дека не с епојавува тука ... но има огромна разлика... и плус сега Скит почна да праи албум и првата трака чујте му ја само... ах.. тоа е веќе .. од старата е.о.. но слаткар се по и полошо праи... а старите траки на Е.О коа ќе ги чујам.. незнам.... и јас као и секој шо слуша рап се диви на Тие .... :helou:
Оу оу, извини дечко едно питање...Ти хардкор андерграунд рап да не слушаш? песната не ја сметаш за рап...и ја се сметам за супермен, па ми фуфка да се фрлам од седми.
 

Soulscar

Uber macedonische
Член од
29 мај 2009
Мислења
154
Поени од реакции
8
Шо ти пречи комерцијалата?? :)

Секој бара начин за да направи некоја пара во животот :) For Better Life!
Рапот е направен да ги деградира комерцијалните вредности па сега ти види што пречи во сликава!??!?!?:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

Оу оу, извини дечко едно питање...Ти хардкор андерграунд рап да не слушаш? песната не ја сметаш за рап...и ја се сметам за супермен, па ми фуфка да се фрлам од седми.
Па добро како може да сметаш нешто дека е дел од музиката која ја сакаш ако истата е насочена против такви срања. Рапот е направен за да се избега од комерцијалните проповедања, ама не било која песна во која има рап, туу оние кои стварно потекнуваат на старата школа.

Бедно е што оваа музика се самоуништува со она за што беше створена да уништи.

А типот огоре е во право тоа не рап тоа е срање.:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom