Слаткар(истика)

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
А оти сТаклар има "квалитетни" песни??? И сТаклар не е рапер (беше дури постоеше Единствена Опција,ама кога беше на Видо брат му ) сеа е шминкер.То е разликата сега.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
А оти сТаклар има "квалитетни" песни??? И сТаклар не е рапер (беше дури постоеше Единствена Опција,ама кога беше на Видо брат му ) сеа е шминкер.То е разликата сега.
зошто не е рапер? зошто е шминкер? што е дефиниција за рапер? јас мислев дека рапот е цитирање на бит во позадина, макар и текстот да е “Јовано Јованке“...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Марио не слушаш рап брат и неможеш да ни дефинираш рапери кога имаме пораснато со рап и слушаме цел живот. Некој работи треба да ги осетиш со сите сетила за да си достоен да коментираш. Реков - Ок поштувајте си го Слаткар ама со тоа што го нарекуваш рапер не брукаш нас раперите.
Edit - Епа рапот не е само зборење на бит. Рапот е начин на живот искажан преку песна - со лириковни вештини, на добар бит со добро флоу. - најпросто кажано. Сепак рапот е многу многу повеќе и од тоа. Го знаеш муабетот - Паталц не гаталец. Слаткар е нешто како Сабина. Промашај. Поинаку неможам да ти објаснам. КАко и да е вие што го поштувате факат ќе го поштуете и понатака само не го нарекувајте рапер реков не вреѓате нас со тоа.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Нема врска муабетот...и јас ке рецитирам текст веќе напишан од некој друг.Ама тука се губи квалитетот и смислата на рап музиката...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Марио не слушаш рап брат и неможеш да ни дефинираш рапери кога имаме пораснато со рап и слушаме цел живот. Некој работи треба да ги осетиш со сите сетила за да си достоен да коментираш. Реков - Ок поштувајте си го Слаткар ама со тоа што го нарекуваш рапер не брукаш нас раперите.
Rapping (also known as emceeing, MCing, spitting (bars), or just rhyming) is the rhythmic spoken delivery of rhymes, wordplay, and poetry. Rapping can be delivered over a beat or without accompaniment. Rapping is a primary ingredient in hip hop music.

сума сумаре: рапер не е оној кој израснал на улица, оној кој го искусил тешкиот живот во едно маало, татко му да бил пијаница а мајка му курва, рапер не е оној чии песни се искрени и вистински и те тераат да заплачеш бидејки се наоѓаш во нив, рапер е оној кој рапува, било да е во поп/транс/dnb песна...

тоа што вие го замислувате за рапер, е збунката со hip-hop...каде хип-хопот е култура, диџејување/рапување/графити/брејкденс/битбокс се само дел од културните столбови на хип-хопот...

јас никаде не реков дека слаткар е квалитетен рапер, или пак дека ја следи хип-хоп културата, или дека песните му се закон, туку јебешга, се наведува како рапер...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.765
Поени од реакции
9.935
Кој ѓавол ме натера да пуштам видео да гледам од дебилов ццц...профи профи профи гад демнит...песнава нема ниту смисла ниту стихови добри ниту ритам ниту...не сум по рап ама имам слушнато квалитетен рап...песнава сигурно не припаѓа во таа категорија.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Добро бате јас ги знам тие работи.Али има разлика меѓу хип хоп и рап!Не е дека мора да си уличар за да си рапер,али работата е тоа никој друг да не ти пишува текстови и да не ти кажува за што да рецитираш...Се се работи за самиот себе..да е излезено од твојот ум,а не од на Јован Јованов,па да рецитираш за дун*и и такви срања,за то колку пари имаш и слично.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
сума сумаре: рапер не е оној кој израснал на улица, оној кој го искусил тешкиот живот во едно маало, татко му да бил пијаница а мајка му курва, рапер не е оној чии песни се искрени и вистински и те тераат да заплачеш бидејки се наоѓаш во нив, рапер е оној кој рапува, било да е во поп/транс/dnb песна...
Mногу ми е контрадикторно цитираното.
Не стигаш до искрени и вистински лирики, кои допираат ако си израснал како татино кремче, можејќи да си дозволиш студио и сам да си правиш траки. Ја нема овде инспирацијата.
Напротив.

рапер e оној кој израснал на улица, оној кој го искусил тешкиот живот во едно маало, татко му да бил пијаница а мајка му курва,

Тоа те тера да пишуваш. Тоа е инспирацијата. :smir:
Тоа придобива публика и не мислам за хормонско растроени парис хилтон wannabes.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Кој ѓавол ме натера да пуштам видео да гледам од дебилов ццц...профи профи профи гад демнит...песнава нема ниту смисла ниту стихови добри ниту ритам ниту...не сум по рап ама имам слушнато квалитетен рап...песнава сигурно не припаѓа во таа категорија.
Види вака.Ова сТаклар и Тони Фен се само една бледа копија на амреикасниот рап....запримети му ги спотовите на 2та и некој спот од американските артиси ке го видиш истото..само кај нас е мн бледо и бедно.
Го глумат 50цент и Г унит...Греота.:nenene:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Види вака.Ова сТаклар и Тони Фен се само една бледа копија на амреикасниот рап....запримети му ги спотовите на 2та и некој спот од американските артиси ке го видиш истото..само кај нас е мн бледо и бедно.
Го глумат 50цент и Г унит...Греота.:nenene:
Mислиш американската комерцијала. Оти американскиот рап е сосема трето од американската комерцијала. :smir:

А, Слаткар, како продадено фејкерче не достигнува ни едното ни другото.
Само „Да полетам“ му вреди. Ништо друго.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Добро бате јас ги знам тие работи.Али има разлика меѓу хип хоп и рап!Не е дека мора да си уличар за да си рапер,али работата е тоа никој друг да не ти пишува текстови и да не ти кажува за што да рецитираш...Се се работи за самиот себе..да е излезено од твојот ум,а не од на Јован Јованов,па да рецитираш за дун*и и такви срања,за то колку пари имаш и слично.
Mногу ми е контрадикторно цитираното.
Не стигаш до искрени и вистински лирики, кои допираат ако си израснал како татино кремче, можејќи да си дозволиш студио и сам да си правиш траки. Ја нема овде инспирацијата.
Напротив.

рапер e оној кој израснал на улица, оној кој го искусил тешкиот живот во едно маало, татко му да бил пијаница а мајка му курва,

Тоа те тера да пишуваш. Тоа е инспирацијата. :smir:
Тоа придобива публика и не мислам за хормонско растроени парис хилтон wannabes.
нема инспирација, не реков дека има, не ме сфаќате шо сакам да кажам....ми е гајле он за шо збори, ниту пак ме интересира кој му ги пишува песните...рапер не е оној кој има добри инспиративни лирики, ниту оној кој собира публика, рапер е оној кој рапува без разлика шо гомна јаде, кој му ги смислил, дали битот е добар или е многу мелодичен или пак е комерцијалиста....

рапер е оној кој рапува...жал ми е што морам да го сместам слаткар таму, но тоа е тоа....тој рапува и е рапер...а дали е добар и вреден и песните дали му се добри и дали е клошар сељак идиот џанкер кој пее за пички курви наркотици пијанства и глупости ми е гајле....исто како што оној што кова железо за да го продаде и оној што кова железо зошто му се сака и двајцата се ковачи на железо....
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Мене искрено ништо не ми се бендисва од сТаклар.Немат никаква смисла песните негови.Да иначе зборам за американската комерцијала,оти андерграундот е сосема дуга ствар и најдобра т.е. тоа е тоа за рап музиката.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Мене искрено ништо не ми се бендисва од сТаклар.Немат никаква смисла песните негови.Да иначе зборам за американската комерцијала,оти андерграундот е сосема дуга ствар и најдобра т.е. тоа е тоа за рап музиката.
се слушате ли што зборите??? гледате ли какви генерализации правите??? до фчера емо беше оној кој има емо стил, а денес андерграунд музика стана стил!!! андерграунд музика е музика која нема тендеции да стане популарна, па затоа артистот не се рекламира!! басхантер имаше класична комерцијална песна, ама не се рекламираше и тоа го правеше андерграунд артист, ама кога виде дека на луѓето им се свиѓа песната, направи уше дузина и си склопи легален албум!
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
нема инспирација, не реков дека има, не ме сфаќате шо сакам да кажам....ми е гајле он за шо збори, ниту пак ме интересира кој му ги пишува песните...рапер не е оној кој има добри инспиративни лирики, ниту оној кој собира публика, рапер е оној кој рапува без разлика шо гомна јаде, кој му ги смислил, дали битот е добар или е многу мелодичен или пак е комерцијалиста....

рапер е оној кој рапува...жал ми е што морам да го сместам слаткар таму, но тоа е тоа....тој рапува и е рапер...а дали е добар и вреден и песните дали му се добри и дали е клошар сељак идиот џанкер кој пее за пички курви наркотици пијанства и глупости ми е гајле....исто како што оној што кова железо за да го продаде и оној што кова железо зошто му се сака и двајцата се ковачи на железо....

Јас не мислев да те контрам. Слаткар се класифицира како рапер, точно.
Иако од погоре тврдеа обратно.

Сакав да доловам што е добар темел за добар рапер.
Слаткар очигледно не поседува нешто слично.

Од рапер до рапер има разлика. Исто како од свирач до свирач, фудбалер од фудбалер..

Се сфаќаме битно. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom