Помош за избор на лаптоп

Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
И јас го гледам тој модел од Тхоум, али го немаат на лагер и нема ни да го добијат, или го има негде?

Дома имам 2 Тошиби, и сум презадоволен, издржливи и квалитетни. Само Тошиба!
Mоментално го нема*,ама би требало да го донесат во Понеделник,кога обично им иде робата:wink:

*Се' испродале мајке им...
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Моментално ти пишувам од MacBook Pro. Искуството е неспоредливо со било која друга машина. Квалитет на материјали, избор на хардвер, батеријата па да не ти ја спомнувам. За софтверот... ма ич не ти праам муабет. Срам ми е да го споредувам OSX со Win. :)
Види на што ќе фрлиш мерак, па пиши ми... Ќе најдеме нешто за убава цена ;)
.
Внуче не се враќам наскоро во Македонија инаку ќе ти напраев промет ако понудеше некоја прифатлива цена :smir: вака ќе морам да порачам он-лајн.

Ги гледав и цените на официјална страница од ејпл беа за малку поскапи од Амазон, највероватно ќе биде овој што и го покажав претходно не ми се расфлаат премногу пари.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Моментално ти пишувам од MacBook Pro. Искуството е неспоредливо со било која друга машина. Квалитет на материјали, избор на хардвер, батеријата па да не ти ја спомнувам. За софтверот... ма ич не ти праам муабет. Срам ми е да го споредувам OSX со Win. :)
Види на што ќе фрлиш мерак, па пиши ми... Ќе најдеме нешто за убава цена ;)


Плаќаш за јаболчето, тоа е факт. Али немој да се лажеш дека ја плаќаш пола цена за тоа. Чисто провери, на пример, колку кошта HP EliteBook со слични перформанси како некое Јабуче. Ќе видиш дека цената не е толку различна.
Едноставно, не го споредувај Јабучетo, како high-end систем со лаптопине од 25 000 денари.
Мене лично од ко почнаја да користат интел процесори ... Ич не ме радват поке ... Имав гледано и видеа а богме и читано споредби мегу интелските јаболка и г4 јаболката .. и сите хард кор јузери на јаболкото кажват дека г4 -ките и работеле побрзо и биле по пријатни за користење ... а пак на г4 -ките и батериата поке држела ...

Така да сум за јаболко ... али за Г4 ка ... не за овие новите ... Само шо кај нас се многу ретки .
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Така да сум за јаболко ... али за Г4 ка ... не за овие новите ... Само шо кај нас се многу ретки .
Не знам како работеле PowerPC-ата, немам користено никогаш. Али, да биле толку подобри, Apple немало да ги замени, нели? Не е дека Јабучарите праат така лесно компромиси ради цена. На крај краева, цената и не е така мала :)

Извини, али мене муабетот "Г4 беа боље" ми звучи на школски пример на табиетот "порано се беше подобро". :smir:

Во секој случај... Што ќе правиш денеска со Г4 систем? Прастара технологија. Јебага, PowerPC 7448 има 200 MHz FSB :)
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Не знам како работеле PowerPC-ата, немам користено никогаш. Али, да биле толку подобри, Apple немало да ги замени, нели? Не е дека Јабучарите праат така лесно компромиси ради цена. На крај краева, цената и не е така мала :)

Извини, али мене муабетот "Г4 беа боље" ми звучи на школски пример на табиетот "порано се беше подобро". :smir:

Во секој случај... Што ќе правиш денеска со Г4 систем? Прастара технологија. Јебага, PowerPC 7448 има 200 MHz FSB :)
Нај сериозно да прајме муабет ... колега мој има Г3 на 333 ... со 66 магистрала ... Јас имам MSI GX610 ( Turion tk53 1700 дво јадрен со 2 г рам ) на свежа инасталациа на Хп и фото шоп неговото макче Го крева и работи фотошопот побрзо од мојава животиња ... А богме побрзо и На другар мој Hp - То со C2D на 2.0 . Не финтата само да зборам сериозно .
Е сега зошто ги замениа ... Па имам гледано статистики дека со 2 до 3 пати е поскапо производството на PPC CPU . Самите компании кои ги произведваја се одкажаја да ги произведват ... не е до јабучарите толку ...

А за колку се побрзи ... Гледај и мене ми е чудно сметано дека најдобрата Г4 е на 1.8 и е едно јадро ... а Овие интелските се двојадрени на исти или поголеми брзини ... Еве еден од тие тестојте шо ги има гледано шо ми се чини нај реален .






Па сам процени ... Јест да тука победва интелскиот ... ама не Г4 не е многу далеку назад .
А сепак е едно јадро на 1.4 Гхз
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Па сам процени ... Јест да тука победва интелскиот ... ама не Г4 не е многу далеку назад .
А сепак е едно јадро на 1.4 Гхз
Дека не се држи лошо, не се држи лошо. Тоа е факт :)
Е сеа, има неколку битни детали кои што треба да се земат предвид за да биде валиден тестот.
Хардвер: Многу е битно кои процесори се во прашање.
Софтвер:
Претпоставувам се работи со исти верзии на сите програми, иначе би бил бесмислен тестот.
Страшно многу е битно која верзија на OS X се користи. Чисто ради оптимизација. Пошто, ако се користи верзија која што беше во преодниот период (кога Јабучарите почнаа да користат Интел процесори), логично е дека ОС-от е максимално оптимизиран за РРС. Реално, OS X оптимизиран за Интел платформа е дури 10.6(.1).
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Macbook Pro 2.0 Gig Intel Duo. 1 Gig RAM. iBook G4. 1.42 Power PC се во прашање во однос на хардвер а осот е ист на двата . И не гледам никаде да пиши за кој точно станва збор ама мислам дека 10.2 ama не сум сигурен .. Требало да кажи ама не гледам да има напишано.
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
Тошиба ко лудо не џабе рекле :vozbud:користам и задоволна сум!!!
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Внуче, рече дека имас MBP. Ме интересира како си задоволен од батеријата, колкав екран има и колку рам/хард, пошто ваљда ќе зимам следнава недела, таа понудата за студенти што е 13 инчен со 2гб рам и 160 хард за 65000, па ме интересира да не си го надградил рамот (ако да колку каде). И ако имаш Windows ставено колку држи под него батеријата и како работи.

Некои ми предлагаат Lenovo T400, али ја сепак ќе идам со MBP.

Поздрав

ПС јас имам powerbook g3 на 666 па ако е некој заинтересиран нека повели
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Внуче, рече дека имас MBP. Ме интересира како си задоволен од батеријата, колкав екран има и колку рам/хард, пошто ваљда ќе зимам следнава недела, таа понудата за студенти што е 13 инчен со 2гб рам и 160 хард за 65000, па ме интересира да не си го надградил рамот (ако да колку каде). И ако имаш Windows ставено колку држи под него батеријата и како работи.

Некои ми предлагаат Lenovo T400, али ја сепак ќе идам со MBP.

Поздрав

ПС јас имам powerbook g3 на 666 па ако е некој заинтересиран нека повели
Не верував, али со мое малтретирање на машината (верувај ми, тоа е големо малтретирање :) ) батеријата иде без проблем над 6 саата. Кога некој понормален би седнал на него, сигурен сум дека ќе ги издржи осумте саати. :)
Машинчето е со 17" TFT, 2.8 GHz Core2Duo 6MB Cache, 4 GB DDR3, 500 GB HDD... и се останато :)
За надградба на рамот, искрено, размислувам. Би идел на 8, но стварно не сум сигурен каде. Е сега, не знам тебе за што ти треба. 2 гига звучат многу малце на РС, но не Мек може и да се доволни. Јас, конкретно, сакам да стаам 8 затоа што ми треба по некојај виртуелна машина од време на време заради тестирање на софтверот (сепак треба да се покријат сите три системи).
А, за лагано користење 2 се доволни.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Лаптопџии, ќе може ли мал совет :)? Планирам да земам нов лаптоп, рошкав малце на нет, и го најдов овој модел на сони. Има ли некој искуство со FW серијата? Мене ми треба асален дисплеј (15 -16 инчен, хард диск со 500гб, 4гб рам, и батеријата да трае преку 2.5 сати (не мора да е на High Performance). Ени суџесчнс? :salut:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Лаптопџии, ќе може ли мал совет :)? Планирам да земам нов лаптоп, рошкав малце на нет, и го најдов овој модел на сони. Има ли некој искуство со FW серијата? Мене ми треба асален дисплеј (15 -16 инчен, хард диск со 500гб, 4гб рам, и батеријата да трае преку 2.5 сати (не мора да е на High Performance). Ени суџесчнс? :salut:
Сериозно да разговараме Сони-то ке го преплатиш ... Истата конфигурациа кај кој и да е друг производител ке биди со 10000 помалце ... ако не и повеке .
ОСвен тоа за парите за кои ке земеш сони( како ова кое си го ставил ) можеш да земеш macBook а макчето ке ти врши 4 пати повеке работа .
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Сериозно да разговараме Сони-то ке го преплатиш ... Истата конфигурациа кај кој и да е друг производител ке биди со 10000 помалце ... ако не и повеке .
ОСвен тоа за парите за кои ке земеш сони( како ова кое си го ставил ) можеш да земеш macBook а макчето ке ти врши 4 пати повеке работа .
Хмм го разгледував и Dell Studio 1555, не изгледа лошо. Иначе MacBook не земам затоа што дисплејот е 13 инчен, а поголемите се доста поскапи :).
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Хмм го разгледував и Dell Studio 1555, не изгледа лошо. Иначе MacBook не земам затоа што дисплејот е 13 инчен, а поголемите се доста поскапи :).
Мој совет е да не гледаш на Купи лаптоп пошто на повеке пати ми се има случено да видам кај нив драстично повисоки цени одколку кај конкуренциата ...
За Мак мислам дека дуна се застапници ...
За Делл види по страниците разбуричкај по нетов .
Сигурен сум дека тој дел и за поефтино ке го најдиш
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Каде нудат најдобри цени за лаптоп компјутери? Не ми требаат нешто посебни перформанси.. за пишување текстови во word и слично, битно ми е да е што е можно да е помала цаната..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom