Амбасадорот Василевски изгонет од Белград

Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
никој не зборува за норвешка и исланд зборуваме за хрватска, бугарија и унгарија колку што знам и тие ви се соседни земји, дали е признавањето од страна на македонија или од страна на една од нив е сосема исто
Vidi Islanda :)

http://www.index.hr/vijesti/clanak/island-na-koljenima-za-pomoc-moli-rusiju/405061.aspx

Island na koljenima za pomoć moli Rusiju


ISLAND, država donedavno hvaljena kao "nordijski tigar" i najugodnije mjesto za život, nalazi se pred ekonomskim slomom od kojeg ga može spasiti samo Rusija. Iako su takve naslovnice samo prije nekoliko godina izgledale kao znanstvena fantastika, one danas predstavljaju znak da ekonomska kriza izazvana krahom hipotekarnih kredita za posljedicu može imati potpuno preslagivanje svjetskog gospodarskog i političkog poretka.
Islandski premijer Geir Haarde je izjavio kako je njegova vlada poslala molbu Rusiji za zajam od 4 milijarde eura, a čija je svrha sanacija islandskih banaka čiji dug trenutno šest puta nadmašuje godišnji BDP Islanda.
Haarde je izjavio kako njegova zemlja jednostavno nema izbora, jer su "neke druge države" - pri čemu većina komentatora misli na SAD i EU - nisu htjele ili mogle priskočiti Islandu u pomoć.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ali vi ste ubjedljivo u najgorem polozaju. Siromasni ste, vojno slabi, trecinu stanovnistva cine Albanci, u zapadnu Makedoniju makedonska policija ni ne ulazi. Bugarska, Grcka, Albanci zele vase teritorije, a sad ste dobili neprijatelja u Srbiji.

Ako Srbija povuce priznanje o imenu Makedonija, to ce biti veliki udarac za Makedoniju.
Ај не досадувај веќе..
Македонија има свои интереси и има право да ги застапува.
Во случајот со Косово нам не ни одговара ниту да признаваме ниту да не го сториме тоа... Но, ние не сме Грција и како што рече, слаби сме (jebi ga nismo Srbe).
Во Македонија живеат 25 % Албанци со кои мораме да живееме (sega svakas zasto ti vikaat ne boli kurac za Republika Srpska??), а ќе живееме и ќе се почитуваме едни со други колку што можеме, оти не сме деца на Милошевиќ и не сакаме да ја загубиме западна Македонија во која сеуште живеат освен Албанци и многу Македонци.
Друг фактор е евроинтеграцијата и кога ќе ти каже некогаш некој посилен треба да процениш што е поумно.
Бевме против Америка кога ја бомбардираа Србија (ја палеа амбасадата некои лудаци) и на крајот добивме воена агресија од страна на протекторатот Косово кој беше контролиран баш од таа Америка и Европа.
Кажи ми зошто да страдаме заради Србија??? Кога вие сте биле толку солидарни спрема Македонија и Македонците. Сме биле заедно во Југославија???? Па, зашто тогаш не тртирате како расколници и неќете да ни ја признаете нашата света Македонска црква а се пењавите со некакво "православно братство"? Зошто само ние сме должни да бидеме браќа со сите плачковци?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Vidi Islanda :)

http://www.index.hr/vijesti/clanak/island-na-koljenima-za-pomoc-moli-rusiju/405061.aspx

Island na koljenima za pomoć moli Rusiju


ISLAND, država donedavno hvaljena kao "nordijski tigar" i najugodnije mjesto za život, nalazi se pred ekonomskim slomom od kojeg ga može spasiti samo Rusija. Iako su takve naslovnice samo prije nekoliko godina izgledale kao znanstvena fantastika, one danas predstavljaju znak da ekonomska kriza izazvana krahom hipotekarnih kredita za posljedicu može imati potpuno preslagivanje svjetskog gospodarskog i političkog poretka.
Islandski premijer Geir Haarde je izjavio kako je njegova vlada poslala molbu Rusiji za zajam od 4 milijarde eura, a čija je svrha sanacija islandskih banaka čiji dug trenutno šest puta nadmašuje godišnji BDP Islanda.
Haarde je izjavio kako njegova zemlja jednostavno nema izbora, jer su "neke druge države" - pri čemu većina komentatora misli na SAD i EU - nisu htjele ili mogle priskočiti Islandu u pomoć.
Де бе... ај уствари по твој јазик за да ме разбереш:


Jebo te, nabijem ih na kurac i Ruse i svi koji te tapsaju po ramena, a nema ih nikud kad ti trebaju. Jeli, jos ces da se krstis u njima?

Udri brigu na veselje. Nema drugo.

Поздрав од Македонија.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ах, колку е убаво кога Албанец ќе застане зад Македонија :smir:
:smir:

Ali vi ste ubjedljivo u najgorem polozaju. Siromasni ste, vojno slabi, trecinu stanovnistva cine Albanci, u zapadnu Makedoniju makedonska policija ni ne ulazi. Bugarska, Grcka, Albanci zele vase teritorije, a sad ste dobili neprijatelja u Srbiji.

Ako Srbija povuce priznanje o imenu Makedonija, to ce biti veliki udarac za Makedoniju.
Vidi da ti ja malo ono...kako se kaze...kazem malu pricu.

Najgori polozaj?? Mi smo jos cjeli kao drzava...Works fine for me..
Siromasni? Druze, ja mjesecno sam placen vise nego tvoja familija preko cjelu godinu...vojno slabi jer nemamo nekih planova da ratujemo. Ko ce mi kurac ARM ako necu rat?? A kad bude rat, vjeruj imamo vise muskaraca sa jajama nego srbi. Da te potsjetim samo, taj Car Lazar je reko da ce za jedan dan pobjediti Kosovo...ali nije. Trecina stanovnistva jeste su albanci, pa sta?? Reko sam, mi smo cjeli kao drzava, vi niste. Sta je najgore, ima sanse da izgubite i Vojvodinu...

A reko sam ti, Srbija nek povuce priznanje. Ne treba nam. Nama treba da ratifikovamo ime u OON. Kad to bude, boli me kurac sta Srbija misli....The case is closed. Niste vi nikakav faktor...nikad niste ni bili. I u vreme Yugoslaviji, Hrvat je bio na vrvu...misli malo.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
Ај не досадувај веќе..
Македонија има свои интереси и има право да ги застапува.
Во случајот со Косово нам не ни одговара ниту да признаваме ниту да не го сториме тоа... Но, ние не сме Грција и како што рече, слаби сме (jebi ga nismo Srbe).
Во Македонија живеат 25 % Албанци со кои мораме да живееме (sega svakas zasto ti vikaat ne boli kurac za Republika Srpska??), а ќе живееме и ќе се почитуваме едни со други колку што можеме, оти не сме деца на Милошевиќ и не сакаме да ја загубиме западна Македонија во која сеуште живеат освен Албанци и многу Македонци.
Друг фактор е евроинтеграцијата и кога ќе ти каже некогаш некој посилен треба да процениш што е поумно.
Бевме против Америка кога ја бомбардираа Србија (ја палеа амбасадата некои лудаци) и на крајот добивме воена агресија од страна на протекторатот Косово кој беше контролиран баш од таа Америка и Европа.
Кажи ми зошто да страдаме заради Србија??? Кога вие сте биле толку солидарни спрема Македонија и Македонците. Сме биле заедно во Југославија???? Па, зашто тогаш не тртирате како расколници и неќете да ни ја признаете нашата света Македонска црква а се пењавите со некакво "православно братство"? Зошто само ние сме должни да бидеме браќа со сите плачковци?
Pa vi ste uz neprijatelje Albance, Grke, Bugare..sad dobili i Srbe kao neprijatelje.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
Де бе... ај уствари по твој јазик за да ме разбереш:


Jebo te, nabijem ih na kurac i Ruse i svi koji te tapsaju po ramena, a nema ih nikud kad ti trebaju. Jeli, jos ces da se krstis u njima?

Udri brigu na veselje. Nema drugo.

Поздрав од Македонија.
Jel ti vidis da se promjenila situacija od 1999? Amerika je sad na koljenima, u ogromnim vojnim, ekonomskim, politickim problemima, a na celu Rusije, nije vise pijani Jeljcina, sa narodom koji nema sta da jede, nego je sad Rusija velika svjetska sila.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Pa vi ste uz neprijatelje Albance, Grke, Bugare..sad dobili i Srbe kao neprijatelje.
Грешка.

Србите отсекогаш биле притаени непријатели.

Само во изминативе 15 години бевте преокупирани со други ствари други ратишта, иако секоја шанса за нанесување штета на Македонија не ја пропуштивте.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
:smir:



Vidi da ti ja malo ono...kako se kaze...kazem malu pricu.

Najgori polozaj?? Mi smo jos cjeli kao drzava...Works fine for me..
Siromasni? Druze, ja mjesecno sam placen vise nego tvoja familija preko cjelu godinu...vojno slabi jer nemamo nekih planova da ratujemo. Ko ce mi kurac ARM ako necu rat?? A kad bude rat, vjeruj imamo vise muskaraca sa jajama nego srbi. Da te potsjetim samo, taj Car Lazar je reko da ce za jedan dan pobjediti Kosovo...ali nije. Trecina stanovnistva jeste su albanci, pa sta?? Reko sam, mi smo cjeli kao drzava, vi niste. Sta je najgore, ima sanse da izgubite i Vojvodinu...

A reko sam ti, Srbija nek povuce priznanje. Ne treba nam. Nama treba da ratifikovamo ime u OON. Kad to bude, boli me kurac sta Srbija misli....The case is closed. Niste vi nikakav faktor...nikad niste ni bili. I u vreme Yugoslaviji, Hrvat je bio na vrvu...misli malo.
Mozda si ti i placen dobro, ali vecina Makedonaca u prosjeku zivi dosta losije nego vecina ljudi u Republici Srpskoj i Srbiji.
Vi ste samo formalno cijeli kao drzava, a u zapadnoj Makedoniji Skoplje nema nikakvu vlast.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Mozda si ti i placen dobro, ali vecina Makedonaca u prosjeku zivi dosta losije nego vecina ljudi u Republici Srpskoj i Srbiji.
Vi ste samo formalno cijeli kao drzava, a u zapadnoj Makedoniji Skoplje nema nikakvu vlast.
To mozemo do sutra diskutirati ako hoces, meni prija, i znam da sam u pravo. Sa nase plate imamo bas ljepi zivot. 200 eura plata, a cio dan na kavu, cure, bmw, mercedesi ovo ono. Svako ljeto na odmoru, Diesel farmerice...snadji se pa zivi znas ono....to sto hocemo, imamo. Ne treba nam vise.

A u zapadnoj Makedoniji normalno da Skoplje nema nikakvu vlast. Jer je ipak zapadna Makedonija dio Republike Makedonije. Tamo Makedonija ima vlast.

A to sta ti hoces da kazes da Makedonija gubi teritoriju, to grezis. Srbija je izgubila teritorije. Takve price o Makedoniju su tvoretina Srpske politike. Makedonija ce uvjek biti cjela. Jebiga druze, istina je. Eto ja sam ti albanac pa ti kazem. Ne volim i necu da se Makedonija podjeli.

I sta cemo sada???
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Mozda si ti i placen dobro, ali vecina Makedonaca u prosjeku zivi dosta losije nego vecina ljudi u Republici Srpskoj i Srbiji.
Vi ste samo formalno cijeli kao drzava, a u zapadnoj Makedoniji Skoplje nema nikakvu vlast.

Не бе, не...
Ти нешто грешка си.
Косово не е у западна Македонија..
А Скопље не е у Србију. :tv:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
u zapadnoj Makedoniji Skoplje nema nikakvu vlast.
Ко то каже, клевече и лаже,
нашу че осјетит пест. :salut:

Има има...

Админи, проверете ова џукелава што ИП адреса има? Ми смрди на Васил Глигоров...
 
P

PewDiePie

Гостин
Гнаси српски ги мразам од дното на душата а Америка е со нас бе "србенде" и вие и русите можете само да го залапате.
 
N

n/a

Гостин
Mozda si ti i placen dobro, ali vecina Makedonaca u prosjeku zivi dosta losije nego vecina ljudi u Republici Srpskoj i Srbiji.
Vi ste samo formalno cijeli kao drzava, a u zapadnoj Makedoniji Skoplje nema nikakvu vlast.
Druze...
aj ih ostaj,hajvani mali...
nista ne razumeju i cijelo vreme se kurce.
Gledaj svoja posla i ne zamjeraj im.
Mozes zamjerat covjeku koji je pri svesti i ima kontrolu nad onome sta cini, sramota je i za te da obracas paznju ovim hajvanima.
:toe:
To ti je isto kao pijanom covjeku zamjerat zasto nezna stajat pravo.

Budi mi zdrav,ziv i veseo,DB ce i onako obavit svoj posao ovdje.
Zakuhali su djavoljevo kolo... pitat cu ih kad budu htjeli izlazit iz njega.
Sad za sad ih pusti. :wink: :back:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ко то каже, клевече и лаже,
нашу че осјетит пест. :salut:

Има има...

Админи, проверете ова џукелава што ИП адреса има? Ми смрди на Васил Глигоров...
:)

Смрдит...от прее
 

Kajgana Shop

На врв Bottom