Влашко лоби

F

FilipMacedon

Гостин
Ова тема ја планирав одамна,но еве сега ја отварам.
Темава ни случајно не ја отварам за да покажеме нешто против Власите
Поентата на темава е да ги разоткриеме врските на Влашкото лоби и да видиме како функционира ова лоби во нашата држава

Ке почнам од главата на влашкото лоби

Штерјо Наков, македонски елитен бизнисмен, основач на Вест, сопственик на Фершпед,на спортски клубови, врвни хотели(Александар Палас и Метропол), Лотарија на Македонија, винарска визба(Сковин)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Абе има и сиромашни власи, не се сите „такви“ :)
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
За да има лоби,било какво,треба да има за што да се лобира.Власите се староседелци на овие простори.Ги има во сите балкански држави.Немаат матична држава,немаат национална политика.Вклопени се во општествата на државите во кои живеат,ги чувствуваат како свои и не работат против нив.Мене друго не би ме интересирало.
Штерјо Наков?Македонски елитен бизнисмен,да.И што?
Трифун,Фиат,Рамковниот...Ајде да ги разоткриваме и нивните врски и да видиме до каде ке стигнеме.
Нема поента темава.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Само 5-10% од власите во Македонија не се вработени :toe:
Vo Stip nema Vlav koj ne e vraboten.Neka mi prostat pripadnicite na ova malcinstvo,mnogu gi cenam i mi se mnogumina prijateli,no vo nivnite firmi retko moze da vleze nekoj drug.Ova e primer koga edno malcinstvo stanuva golemo so edinstvoto i vzaemnoto pomaganje edni na drugi.Ova go imat prezemeno od Evreite,koi iako malubrojni,gospodarat so svetot.
 
F

FilipMacedon

Гостин
За да има лоби,било какво,треба да има за што да се лобира.Власите се староседелци на овие простори.Ги има во сите балкански држави.Немаат матична држава,немаат национална политика.Вклопени се во општествата на државите во кои живеат,ги чувствуваат како свои и не работат против нив.Мене друго не би ме интересирало.
Штерјо Наков?Македонски елитен бизнисмен,да.И што?
Трифун,Фиат,Рамковниот...Ајде да ги разоткриваме и нивните врски и да видиме до каде ке стигнеме.
Нема поента темава.
Се слагам околу тоа староседелци,но Романија веќе целосно ги асимилира со тоа што им дозволува школување во Букурешт,значи пак си ја одбраа Романија за влашка матична држава
 
K

KomitaMKD

Гостин
Vo Stip nema Vlav koj ne e vraboten.Neka mi prostat pripadnicite na ova malcinstvo,mnogu gi cenam i mi se mnogumina prijateli,no vo nivnite firmi retko moze da vleze nekoj drug.Ova e primer koga edno malcinstvo stanuva golemo so edinstvoto i vzaemnoto pomaganje edni na drugi.Ova go imat prezemeno od Evreite,koi iako malubrojni,gospodarat so svetot.
Нема што да се простува кон единството и помагањето треба сите да се стремат и тоа не е некаков минус.А за споредбата со евреите мислам дека не е така затоа што власите не владеат со никого колку што знам јас.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Нема што да се простува кон единството и помагањето треба сите да се стремат и тоа не е некаков минус.А за споредбата со евреите мислам дека не е така затоа што власите не владеат со никого колку што знам јас.
Taka mi dojde da gi sporedam poradi edinstvoto koe vladee pomegu nivnite pripadnici.Ne vladeat so nikogo,tocno,tie se narod koj blagodarejki na sloznosta uspeal da opstane.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Kolku znam vlasite samo vo makedonija , neznam dali vo srbija mozat da bidat vlasi i formalno, od druga strana tie se ovde prvo makedonci , potoa kako hiper cuvstvo na pripadnost tie se VLASI... za razlika od mnogute drugi "makedonci".......i sto pa vas kur ve boli za kakov se dozivuva sterjo nakov ???? :)
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Vo Stip nema Vlav koj ne e vraboten.Neka mi prostat pripadnicite na ova malcinstvo,mnogu gi cenam i mi se mnogumina prijateli,no vo nivnite firmi retko moze da vleze nekoj drug.Ova e primer koga edno malcinstvo stanuva golemo so edinstvoto i vzaemnoto pomaganje edni na drugi.Ova go imat prezemeno od Evreite,koi iako malubrojni,gospodarat so svetot.
Вработеноста кај цинците е 99%! А сега си имаат и телевизија - Алфа.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Вработеноста кај цинците е 99%! А сега си имаат и телевизија - Алфа.
И што?Проблем е тоа што се работливи,што се држат?
Ти има објаснето некој од каде потекнува тој збор,цинци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom