Нека ни е честито и да не ги заборавиме - СДСМ го продаде името за власт!

Член од
12 септември 2008
Мислења
359
Поени од реакции
4
Dete,Republika Makedonija bese primena vo OON kako FYROM,nikoj toa ne go negira.Elaborirani se pricinite za toj cin i gotovo.No,ako Makedonija nemase svoe ustavno ime ,svoj identitet i svoj jazik,zosto site 122 zemji vo svetot ja priznaa kako Republika Makedonija,bez obzir na kratenkata so koja e primena vo OON?
Јас не реков дека Македонија нема свое уставно име, индентитет и јазик, а зошто ја признале 122 земји Македонија па тоа нив треба да ги прашаш а не мене бидејќи они знаат а не јас !!!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.842
Поени од реакции
5.509
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Амди Бајрам го знае името[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] На вчерашната лидерска средба за името беше и Амди Бајрам, лидерот на една од ромските партии кои се во власта. Неофицијално, уште пред почетокот на средбата само Амди го знаел предлогот за името. Тој присуствуваше на четиричасовната дискусија во Клубот на пратениците во Скопје заедно со лидерите на сите парламентарни партии.
Тој, заедно со другите партиски лидери, се вклучил во дискусијата околу заземањето заеднички став во спорот за името со Грција, но вчера не сакаше да открива детали.
Според Бајрам, вчерашната лидерска средба е висока државна работа и, како што ни рече, се знае кој треба да даде изјава за јавноста.
"Не можам да ви кажам ништо, ниту да ви дадам изјава. Извинете, но за државни прашања се знае кој дава изјави. Тоа се премиерот Никола Груевски и претседателот Бранко Црвенковски", ни изјави телефонски пратеникот Амди Бајрам.
Неофицијално, лидерите на помалите парламентарни партии од власта кои биле на вчерашната средба имале забрана од премиерот да даваат каква било изјава за медиумите. (Е.З.)
[/FONT]


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]www.vest.com.mk
[/FONT]
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Е тек сеа сум сигурен дека отидовме јабана. Само не знам дали Северна, Горна или нешто друго.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
FOKUS: Toga{ se {pekulira{e i za va{ite raziduvawa so na{ata ambasadorka vo Va{ingotn, Qubica A~ovska, no i so Xon Bitov?
TUPURKOVSKI: Jas vo Amerika imav problem so lobito okolu Xon Bitov. U{te od na{ite prvi kontakti vo januari 1992 godina koga otidov vo SAD, lobito be{e opredeleno ne za priznavawe na Makedonija, tuku za ekonomska podr{ka na RM. Nie se razidovme, no razlikite dojdoa do izraz osobeno na 15, 16 i17-ti maj vo Va{ington koga lobito predlo`i da se napravi edna pres turneja na predsedatelot Gligorov, a jas imav obezbedeno prva sredba so {efot na Stejt Deparmentot, Xejms Bejker. Za prv pat treba{e da se sretne na{iot predsedatel so nego. Ja imavme obezbedeno politi~kata elita na SAD vo Senatot i vo Kongresot i do tie sredbi i kone~no dojde. No, toa be{e eden ogromen sudir na tro{ewe na energija vo koe {to predsedatelot Gligorov ne intervenira{e vo polza na RM, tuku gi za{titi interesite na lobito. Toga{ lobito napravi napori da go onevozmo`i sostanokot so Butros Gali vo Wujork, bidej}i jas go organizirav, moi bea kontaktite i vrskite. Seto toa mi be{e soop{teno od kancelarijata na generalniot sekretar, no jas toa go onevozmo`iv i sredbata se slu~i.


KRUPNA ISTORISKA GRE[KA NA GLIGOROV

FOKUS: Vo sekoj slu~aj, ne se valorizira{e podr{kata od Bu{ senior vo taa 1992 godina? Veruvam deka na Va{ington mu bilo janso na kde duva veterot od Skopje.
TUPURKOVSKI: Javnosta vo Makedonija nikoga{ ne dozna deka pismoto od Bu{ go izlobirav jas so toga{niot zamenik na podsekretarot na SAD za Balkanot, Ralf Xonson. Toa pismo mene mi be{e prateno 24 ~asa pred da bide upateno na Gligorov. Jas mu go upativ na predsedatelot. Gligorov, a toj pismoto go preprati na lobito. I lobito za da napravi konfuzija i da stekne nekakva zasluga za toa, pismoto mi go isprati mene so pokrien broj na faks, zatoa {to originalno proizleze od kaj mene vo Va{ington. Takvi detski i infatilni igri vo edni istoriski migovi, mene ne me impresioniraa. Pismoto stigna vo Makedonija i neznam kolku tuka be{e afirmirano, no prvi~niot signal od oficijalen Va{ington e deka Makedonija ima prespektiva i deka mo`eme da vr{ime pritisok za priem vo OON. Na taa osnova deluvav i siguren sum deka ako be{e poslu{ano, vo otsustvo na edinstvena nadvore{na politika na Evropa, koga Francija i Velika Britanija kako postojani ~lenki na Sovetot za bezbednost bea bez obvrska da ja podr`at Grcija, a da ja respektiraat povelbata na OON, Makedonija }e be{e ~lenka pod ustavnoto ime. Se u{te vo Grcija nema{e ideja na koj na~in }e mo`e da se zloupotrebi suverenoto pravo na eden narod i na edna zemja da gi opredeli svoite dr`avni atributi. Se u{te nema{e jasna politi~ka linija, nitu pak podr{ka za nejzinata nejasnotija.
FOKUS: Posledicite od ovie gre{ki gi ~uvstvuvame i sega?
TUPURKOVSKI: Sekako deka istorijata toa }e go oceni kako krupna istoriska gre{ka i li~no }e mu ja prepi{e na predsedatelot Gligorov. Jas sum siguren deka na toa podocna kumuva{e i podr{kata na Vladata, na politi~kata garnitura na Branko Crvenkovski.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
FOKUS: Posledicite od ovie gre{ki gi ~uvstvuvame i sega?
TUPURKOVSKI: Sekako deka istorijata toa }e go oceni kako krupna istoriska gre{ka i li~no }e mu ja prepi{e na predsedatelot Gligorov. Jas sum siguren deka na toa podocna kumuva{e i podr{kata na Vladata, na politi~kata garnitura na Branko Crvenkovski.

FOKUS: Taa struktura na SDSM e majstor za manipupalcija so javnoto mislewe. Iako postojano se povtoruva{e deka Makedonija nema da go promeni svoeto ime, deka 100-na dr`avi ne priznale ve}e pod ustavnoto ime ... I sega naedna{ istite politi~ari, isti eksperti, isti novinari naedna{ svrtea od 5-ta brzina vo rikverc. I narodot sega treba da go svari toa bez potres?! Koga razgovarav so vas pred tri godini na ovaa tema, koga tie patriotski se udiraa vo gradi kako }e se so~uvaat imeto, vie rekovte deka 'vlasta samo ne podgotvuva za promena na imeto koe porano ili podocna }e se odigra, zatoa {to tie svesno ili nesvesno ve}e go prifatila toa'. A vo prethodniot period vie bevte nare~en velepredavnik, zatoa {to ste soslu{ale nekakva takva ponuda od evropski faktori?
TUPURKOVSKI: Prvo jas nikoga{ ne sum pregovaral za imeto i nikoga{ ne bi si go dozvolil toa. Zna~i drugi prifa}aj}i ja konkretnata sodr`ina na privremenata spogodba prifatija deka pod pokrovitelstvo na ON }e pregovaraat na kompromisot. [tom se bara nekoe kompromisno re{enie, jasno bilo u{te toga{ deka eden den }e stigne ponuda so koja {to mo`ebi i nie nema da bide sre}ni. Isto taka bidej}i e kompromis vo pra{awe i Grcija nema da bide sre}na, no Grcija diplomatski postapi mnogu pomudro i ne' naditri. Grcija na po~etokot ekstremno stoe{e na pozicijata deka ne smee da ima ni{to od zborot Makedonija vo imeto na severniot sosed, a nie pojdovme od pozicija na ustavnosto ime. Dvi`ej}i se kon kompromis, Grcija deneska prifa}a deka nie sme Makedonija, no bara nekoja geografska odrednica, a nie stoime i ponataka na pozicijata na ustavnoto ime. Koga ste prifatile na toj na~in da razgovarate so takov mandat, sosema e sigurno deka me|unarodnata zaednica na krajot }e ve natera da go platiote cehot na va{ite sopstveni odluki.

Intervjuto e od pred shest meseci...
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Јас не реков дека Македонија нема свое уставно име, индентитет и јазик, а зошто ја признале 122 земји Македонија па тоа нив треба да ги прашаш а не мене бидејќи они знаат а не јас !!!
Ne te prasuvam,tuku samo ti kazuvam,deka nie za sverot sme Republika Makedonija i nisto poinaku.
 
P

PewDiePie

Гостин
СДСМ се предавници на нацијата никој веќе нема да гласа за нив,проклети комуњари!!!!
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
СДСМ се предавници на нацијата никој веќе нема да гласа за нив,проклети комуњари!!!!
Ne zaboravaj deka "prokletite komunjari" napravija Republika Makedonija da bide priznaena vo svetot pod ustavnoto ime.
Jas licno ne se naogam zasegnata pod taa navreda koja na sekoj nacin sakate da ja naglasuvate,no sto e mnogu ,mnogu e.Zarem svoite "uspesi" gi kriete zad navredite i omalovazuvanjata.
Nemam protiv VMRO DPMNE da bidat na vlast i 100 godini,no jas i site gragani vo Republika Makedonija se zadovolni,obezbedeni finansiski i na nikogo nema da mu bide griza za toa koj e na vlast.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Ne zaboravaj deka "prokletite komunjari" napravija Republika Makedonija da bide priznaena vo svetot pod ustavnoto ime.
Jas licno ne se naogam zasegnata pod taa navreda koja na sekoj nacin sakate da ja naglasuvate,no sto e mnogu ,mnogu e.Zarem svoite "uspesi" gi kriete zad navredite i omalovazuvanjata.
Nemam protiv VMRO DPMNE da bidat na vlast i 100 godini,no jas i site gragani vo Republika Makedonija se zadovolni,obezbedeni finansiski i na nikogo nema da mu bide griza za toa koj e na vlast.
Epa i BMPO da bea togas na vlast Makedonijake bese priznaena pod istoto ime,ah sestro slatka dali ne znaes deka nie sme eksperimentalni zajci,drugite sto ke kazat taka ke bide ovde a ne nekoj si pijanica BC ili premier vo zalet NG...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
318
Поени од реакции
8
Site krupni politicki transofrmacii vo ovaa drzava se odvivaa vo vremeto na edna partija.... privatizacija,ime,zname,grb,osamostojuvanje,ekonomija...se znaci vo globala najcesto vo vremeto na edna partija....nema da ja imenuvam.....no taa partija napravi premnogu steta...vrpocem taa partija i nivnite togasni eksperti ne ubeduvaa deka FYROM e privremeno resenie koe trae privremeno 15 godini....taka da....mislam deka ...se e jasno vo toj pogled...dajte zaklucok koja e taa partija!!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Кога се работи за Македонија немојте да ги споредувате СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
Овие вторите можда прости и сељачишта ама трчаа по Хрватска да ги спасат младите Македонци кои КИРО ГЛИГОРОВ ги прати.
Тие “сељачиштата“ се организираа да удрат на ЈНА за да Македонија добие независност.
Тие истите се залагаа за независна Македонија додека комуњарите одеа на советување кај Милошевич.
Ќе го парафразирам Денко Малевски: ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ЈА ВИДАМ МАКЕДОНИЈА КАКО НЕЗАВИСНА ДРЖАВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ЗАЛГАМ ЗА ИСТАТА.Собрание на Р.Македонија.
Тие комуњарите постојано не плашеа од војни од умирачки ако Македонија се одвои од Југослаивја.
И ?
Да не ги осудувам.
Осудени се за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО на Македонија.

1. Киро Глигоров
2. Бранко Црвенковски
3. Љубчо Георгиевски
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Кога се работи за Македонија немојте да ги споредувате СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
Овие вторите можда прости и сељачишта ама трчаа по Хрватска да ги спасат младите Македонци кои КИРО ГЛИГОРОВ ги прати.
Тие “сељачиштата“ се организираа да удрат на ЈНА за да Македонија добие независност.
Тие истите се залагаа за независна Македонија додека комуњарите одеа на советување кај Милошевич.
Ќе го парафразирам Денко Малевски: ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ЈА ВИДАМ МАКЕДОНИЈА КАКО НЕЗАВИСНА ДРЖАВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ЗАЛГАМ ЗА ИСТАТА.Собрание на Р.Македонија.
Тие комуњарите постојано не плашеа од војни од умирачки ако Македонија се одвои од Југослаивја.
И ?
Да не ги осудувам.
Осудени се за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО на Македонија.

1. Киро Глигоров
2. Бранко Црвенковски
3. Љубчо Георгиевски
Da i ovie vtorive vodat albanofilska politika i podkleknuvanje na eu i nato istite tie sto se najgolemite anti-sloveni. Ne odi zaedno so tvoeto pan-slovensko mislenje.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
359
Поени од реакции
4
Ne zaboravaj deka "prokletite komunjari" napravija Republika Makedonija da bide priznaena vo svetot pod ustavnoto ime.
Jas licno ne se naogam zasegnata pod taa navreda koja na sekoj nacin sakate da ja naglasuvate,no sto e mnogu ,mnogu e.Zarem svoite "uspesi" gi kriete zad navredite i omalovazuvanjata.
Nemam protiv VMRO DPMNE da bidat na vlast i 100 godini,no jas i site gragani vo Republika Makedonija se zadovolni,obezbedeni finansiski i na nikogo nema da mu bide griza za toa koj e na vlast.
A како само комуњарите да са се залагале за независна Македонија како други да немало !!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Da i ovie vtorive vodat albanofilska politika i podkleknuvanje na eu i nato istite tie sto se najgolemite anti-sloveni. Ne odi zaedno so tvoeto pan-slovensko mislenje.
Тоа е апсурдот на овие газе лижачи.
Имаш фукнција едноставна.
IF EU AND NATO > CHANGE YOUR NAME

Едно со друго не се трпи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom