Која музика не сакате да ја слушате воопшто?

Кој вид на музика не сакате да го слушате


  • Вкупно гласачи
    442
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
Море, слушај ваму. Ја сакам метал највише, ама слушам и други ствари, вклучувајќи и рап. И не сери многу, а другпат размисли малце пред да напишеш дебилен пост.



:pov:
Ја стварно не ги сваќам ова металциве:pos2:(смешно ми е да го кажам зборот, многу инфантилно делува), чоек најпоштено ќе си испостира, ќе си даде свое мислење и веднаш ќе биде исплукан затоа што различно мисли. Сега и мене може не ми се свиѓаат пола и повеќе од постовите на темата, али на крај памет не ми дојде да се расправам со некој зошто така напишал.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Turbofolk defenitivno da ja ostaime muzikata e napravena samo za "brakja" Srbi.Najlosoto nesto izmisleno vo poslednive 20 godini.Od kade nikna samo Lepa Brena
Аххххх како промаши само тој што го пукаше Аца Лукас. Ако испадне здрав и жив сега, ке биде истиот што беше 2 Pac во рапот. Ке почне да пее песни од стилот Турбо-гето-дрога-куршум-фолк. :pos2:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
Се гледа по потписот :pos2:

:uvo:
Да бидам искрен ја не се срамам да кажам, дека неколку пати во годината милувам да отидам на турбо фолк, таквата музика е добра логистика за добри пијанки. И да бидам уште поискрен ако треба да бирам дали ќе одам на метал или на турбофолк, тогаш дефинитивно го бирам ова второво, ако не ради музиката, топ жени има и сегде фрчат миничи, а на метал журка што фрчи, телеча глава у публика :pos2:(тоа почитувачите на Канибал Корпс си знаат). И да бидам најискрен, ја морам да ти откријам една тајна, ја сум најголемиот почитувач на животот и делото на Синан Сакич, и овој простор од мојот пост му го посветувам токму на него :helou::helou::helou:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.114
Поени од реакции
5.870
Еве ја користам оваа можност да признаам дека и јас сум голем почитувач на турбо-фолкот. Омилена песна ми е "Сунце да ти скинем" од Sinan of a Down.

 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
CC немаат телечи глави..... може Gorgoroth или други нафурани блек метал бендови.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Да бидам искрен ја не се срамам да кажам, дека неколку пати во годината милувам да отидам на турбо фолк, таквата музика е добра логистика за добри пијанки. И да бидам уште поискрен ако треба да бирам дали ќе одам на метал или на турбофолк, тогаш дефинитивно го бирам ова второво, ако не ради музиката, топ жени има и сегде фрчат миничи, а на метал журка што фрчи, телеча глава у публика :pos2:(тоа почитувачите на Канибал Корпс си знаат). И да бидам најискрен, ја морам да ти откријам една тајна, ја сум најголемиот почитувач на животот и делото на Синан Сакич, и овој простор од мојот пост му го посветувам токму на него :helou::helou::helou:
некој не те тера да слушаш метал,едно е да речеш да не ти се свиѓа метал ради музиката самa себе,не можеш да поднесеш агресивни гитари.. и ред други причини ,а друго дека тоа била погрешна идеологија ,они клале телешки глави,тоа нема врска со музиката,тоа е само сценски настап. а дек си ти чул за тоа дека промовира нови концепти? ја не сум, просветли ме! и пак оноа ''мрсни бради ,коси .. мешање баби и жаби, остај тоа настрана, музика си е сама за себе елемент, а тоа изгледот е дгуга ствар,ствар на вкус и лично убедување.а баш у оваа темна македонија мош треба да почнеш да слушаш метал, да го убиеш монотонија, земи слушај Rhapsody of Fire, Iron maiden,Helloween,Blind Guardian,Windir... a околлу жените у металот, на колку концерти ти си бил па да тврдиш тоа? сеа мош тука кај нас у мкд помалце има жени по такви дешавки али тоа не е случај за останатио дел од светот.ако ти е за мување жени си идеш на друго место дека музиката не е битна.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
некој не те тера да слушаш метал,едно е да речеш да не ти се свиѓа метал ради музиката самa себе,не можеш да поднесеш агресивни гитари.. и ред други причини ,а друго дека тоа била погрешна идеологија ,они клале телешки глави,тоа нема врска со музиката,тоа е само сценски настап. а дек си ти чул за тоа дека промовира нови концепти? ја не сум, просветли ме! и пак оноа ''мрсни бради ,коси .. мешање баби и жаби, остај тоа настрана, музика си е сама за себе елемент, а тоа изгледот е дгуга ствар,ствар на вкус и лично убедување.а баш у оваа темна македонија мош треба да почнеш да слушаш метал, да го убиеш монотонија, земи слушај Rhapsody of Fire, Iron maiden,Helloween,Blind Guardian,Windir... a околлу жените у металот, на колку концерти ти си бил па да тврдиш тоа? сеа мош тука кај нас у мкд помалце има жени по такви дешавки али тоа не е случај за останатио дел од светот.ако ти е за мување жени си идеш на друго место дека музиката не е битна.
Ај сеа да ти објаснам со попрости зборови не сакам метал, сметам дека во оваа музика нема никаква уметност и дека е само издеравање и глумење лудило.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ај сеа да ти објаснам со попрости зборови не сакам метал, сметам дека во оваа музика нема никаква уметност и дека е само издеравање и глумење лудило.
А според тебе во која музика има уметност?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
А според тебе во која музика има уметност?
Сметам дека класичната музика тука е неприкосновена, а од останатите жанрови морам да ја спомнам гоата, неверојатно е чувството кога слушаш како милион кристални мелодии се испреплетуваат во траката, коа би морал да ти опишам преку слики ондак тоа би биле вселени и планети. Еве ти слушни нешто од Астрал, според мене ова е една од најдобрите траки на Астрал Сега луѓево на форумот за да не добијат погрешен впечаток дека не го сакам секој звук кој што излегол од гитара морам да кажам дека ги обожавам Нирвана, нив ги слушам одкоа почнав да одам.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ај сеа да ти објаснам со попрости зборови не сакам метал, сметам дека во оваа музика нема никаква уметност и дека е само издеравање и глумење лудило.
Свирење на инструментите во металот со таа прецизност на таа брзина не е уметност ??
Сакаш да кажеш дека турбофолкот со цицкотресењето има повеќе уметност отколку металот .. :nesvest:
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Ај сеа да ти објаснам со попрости зборови не сакам метал, сметам дека во оваа музика нема никаква уметност и дека е само издеравање и глумење лудило.
па можеше културно да си кажеш дека не сакаш метал, не си првиот. една работа е да си речеш дека не сакаш метал, шо е ок. а друга работа да образложуваш со невалидни аргументи оти го нејќеш металот.

Сметам дека класичната музика тука е неприкосновена, а од останатите жанрови морам да ја спомнам гоата, неверојатно е чувството кога слушаш како милион кристални мелодии се испреплетуваат во траката, коа би морал да ти опишам преку слики ондак тоа би биле вселени и планети. Еве ти слушни нешто од Астрал, според мене ова е една од најдобрите траки на Астрал Сега луѓево на форумот за да не добијат погрешен впечаток дека не го сакам секој звук кој што излегол од гитара морам да кажам дека ги обожавам Нирвана, нив ги слушам одкоа почнав да одам.
друга работа , види сакаш да кажеш дека goa trance e подобра музика од метал? у музика шо не се употребува ниеден инструмент , освен клавијатури евентуално, за тебе можеби, тоа си е ок, али ти генерализираш , шо е лошо.ја слушам trance ногу, али никогаш не би се осмелил да речам дека тоа е поквалитетна музика, у никој случај. и немој со такви коментари '' слушни астрал па да видиш шо е музика'' астрал у нивниот домен трансот се ок, не можеме да ги споредуваме со метал или рок, сосема е различно. по горнио пост ти спомнуваш два вида ''квалитетна музика '' според тебе класика и trance ја ги поштувам и двата вида ,секоја чест ,али тебе измеѓу тие два вида тебе ти фали ногу музика за преслушување , за да дадеш било какво мислење од областа на квалитетната музика или на тема музика воопшто
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
Свирење на инструментите во металот со таа прецизност на таа брзина не е уметност ??
Сакаш да кажеш дека турбофолкот со цицкотресењето има повеќе уметност отколку металот .. :nesvest:
Ај сеа кај се фати со свирењето, епа ај и за тоа да ти кажам два три збора, не си ти крив не си слушал доволно музика. Иначе има еден чоек по име Пако де Лусија, викаат најдобар гитариста на свет бил, штета не си му бил на настапите во Скопје, еднаш дојде пред десет години а вториот пат мислам дека беше лани, хм чудна работа овој човек можеби ги има отсвирено најдобрите сола на свет, а неговата музика нити е агресивна нити е мрачна, нити можеш да слушнеш дерење у сред песна, нити сатанистички текстови, хм се прашувам зошто, можеби затоа што се бави со музика, а не со куропецање. Човекот е жив бог, создава совршенство, и сеа пред да ми извадиш некое недоквакано магаре што земало електрична гитара во рака, и што секој ден си го мава по трипути на сатаната ај ѕирни го ова, обрати внимание на делот пред крај од 05:04 па натака инаку оваа песна се вика Ентре дос аквас, верувам ја знаете, и ја има посветено на неговата мајка. Сега има уште неколку виртуози како што е Џо Сатриани, исто и за него ќе кажам вселени, Ал ди Меола, Џеси Кук со Tempest, инаку многу ми се допадна начинот како ја преработи шпанската романса, многу емотивно у секој случај. Е сега да се вратам на споредбите метал - турбофолк, точно е тоа дека во турбо фолкот нема уметност, али има многу девојчиња у кратки фустанчиња што е исто многу битен детал од целокупната атмосфера, тоа го кажав во претходните постови, така да заклучок од целото ова горе напишано би било: на турбофолк идам ради добар провод и зезање, ради мој ќеиф си слушам по малку трансче, малку рокче, малку попче, некад и класика а некад и прогресивни музики, и ред други жанрови, не можам сите да ги набројам, али коа кењам брате слушам метал:toe:
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Музиката сама по себе си е уметност.Вие овде не се препуцавате дали има или нема уметнички делови во некој жанр од музикиве туку си кажувате кој шо слуша и шо смета дека е најдобро.
У некој пост прочитав дека класичната музика е права уметност....Трансот е најблиско до класничната музика...
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Добро како прво не можам да се изначудам како сте успеале да напишете 18 страни од кои 13 се со препукувања ова чини ова не чини...сетете се дека над 50 или јебига кој знае колку видови на музика и секој може да пушти плеј на тоа што сака да слуша.
Напиши твојот став и не мора да се замараш дали тој под тебе слушал техно,рап или рок..........:smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
па можеше културно да си кажеш дека не сакаш метал, не си првиот. една работа е да си речеш дека не сакаш метал, шо е ок. а друга работа да образложуваш со невалидни аргументи оти го нејќеш металот.
:salut::salut::salut:

друга работа , види сакаш да кажеш дека goa trance e подобра музика од метал? у музика шо не се употребува ниеден инструмент , освен клавијатури евентуално, за тебе можеби, тоа си е ок, али ти генерализираш , шо е лошо.ја слушам trance ногу, али никогаш не би се осмелил да речам дека тоа е поквалитетна музика, у никој случај. и немој со такви коментари '' слушни астрал па да видиш шо е музика'' астрал у нивниот домен трансот се ок, не можеме да ги споредуваме со метал или рок, сосема е различно. по горнио пост ти спомнуваш два вида ''квалитетна музика '' според тебе класика и trance ја ги поштувам и двата вида ,секоја чест ,али тебе измеѓу тие два вида тебе ти фали ногу музика за преслушување , за да дадеш било какво мислење од областа на квалитетната музика или на тема музика воопшто
Ај вака, ќе ти го образложам мојот одговор низ неколку точки за да не ти биде многу комплицирано:
  1. Тоа што ти си слушал транс, и сега не се осмелуваш да кажеш дека е поквалитетна музика си е твој проблем, јас слушам транс и мене ми се допаѓа музиката. Тоа што за мене металот е гомно(сите врсти) а за тебе е религија е друга ствар, тоа си е твој став и ја го почитувам без оглед на тоа што не се слагаме околу него. Треба да си ја знаеш онаа изрека, пред да се впуштиш во ваков разговор, дека околу вкусовите не се дискутира, можеби пола или повеќето од форумов не слушаат транс и би ми рекле дека повеќе радо би слушале машина за сечење дрва отколку транс, но сепак тоа си е нивни став и мене на крај памет не би ми било да ги убедувам: ти не си у право, слушај транс, трансот е права работа за тебе.
  2. Втора ствар, а тоа е дека мене воопшто и не ми беше намерата да и објаснувам на девојката што е права музика, јас ставив само еден клип од астрал и и реков да го слушне и евентуално да ми даде мислење за музиката. Пошто ако више плукаш, бар знај на што плукаш. Ја конкретно и не сум толкав лаик кога се работи за металот, како помал ги имав слушано Металика, Ајрон Мејдн и едни како се викаа...Хеловин така нешто, овие ми беа некоја пософт варијанта. Па дури си имам и омилена метал песна, The Black Winter Day од Аморфис, ги гледав на Таксират, кога бев втора у средно.
  3. За инструментите. Тоа е точно дека помалку се употребуваат инструменти при правење на транс траки, но сепак оние кои што професионално се бават со продукција, а особено па оние кои што прават гоа употребуваат клавијатури за да креираат соодветни мелодииски линии што не е случај со некои други правци во трансот како фулон или псај, од тука произлегува моето мислење дека гоата е права уметност. Можеби инструменти и не се употребуваат толку, но затоа има милиони плагинови кои што се обработувани и праени до тој степен, така што звукот е совршен, и по мое мислење многу подобар отколку кога би бил отсвирен у живо.
  4. Сега од кај ти се најде за толку компетентен да ми објаснуваш на мене колку музика ми фали измеѓу класика и гоа. Прво ај да ти ја објаснам врската помеѓу овие два жанра, а тоа е емоцијата бе друже, од сите ебани музички жанрови кои што ги ијам слушано во животов, овие два опфаќаат најемоционални мелодии во себе. И сега во однос на таа музиката што ми фали, имам слушано буквално се од Битлси на кои им ги имам сите албуми па се до Лед Цепелин и Пинк Флојд, така да не мислам дека тука си во право.
  5. Околу Астрал, да точно е тоа дека се добри али не у последно време, премногу почнаа да мешаат стилови, гоа и фулон, со еден збор се искомерцијализираа ради кеш. Не се за џабе изјавите дека најдобрата гоа е некаде од 96 до 2000. Меѓутоа освен Астрал има и други артисти како што се Параматма, кои инаку се македонци, и според мене ја праат најдобрата психоделична гоа на свет, нешто налик на Спејс Трајб али подобро. Покрај нив би ги спомнал и одличните Атриом и Енце кои сепак праат помрачен псај и би ви ги препорачал на вас металците мислам дека ќе ви се свиѓаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom