Хрчаци

А

Ајсшутер

Гостин
Хрчакот е околу 200-250 денари, јас купив и аквариум (може да се користи ем за риби ем за хрчаци), тој беше 300 денари а имаше и еден кафез, поголем беше и внатре имаше 300 матракуки за хрчаци (тркало, куќичка, некави скалички и сл.); пилевината е 30 денари а пакетчето е огромно, а храната исто се продава пакувана и е 80 денари а пакетчето е некаде со големина колку смоките Стоби Флипс :)
Епа ваќа што е тоа матракуки и пилевина врска немам и каква е храна т.е од што е може ли сам да си ја приготвиш или мора да ја купуваш ?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па има мислења дека не може да преживеат без вода, други пак викаат дека водата ја примале преку зеленчукот а трети па викаат дека веќе некое време им живеат и без вода.
Јас од каде што го купив хрчакот ми кажаја никако вода и благо, другарми имаше повеќе ги тестираше од благо одма умират :D а вода не смеј ке му давас повеке моркови зелка и слично нешто што содржи вода и така ќе си надокнадва.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Епа ваќа што е тоа матракуки и пилевина врска немам и каква е храна т.е од што е може ли сам да си ја приготвиш или мора да ја купуваш ?
Па такви дополнителни работи во аквариумот: куќичка, тркало, уште нешто имаше ама не ми текнува. Тој кафез мислам дека беше околу 600 денари.

Пилевина се струготини од дрво, тоа каде што се шеткара хрчакот во аквариумот, а храната т.е пакетчето се состоеше од семки, пченка, гравчиња, сончоглед, такви работи. Инаку може да му се даваат и моркови, зелена салата и слично ама јас тоа барем сега за сега не го планирам.

Јас од каде што го купив хрчакот ми кажаја никако вода и благо, другарми имаше повеќе ги тестираше од благо одма умират :D а вода не смеј ке му давас повеке моркови зелка и слично нешто што содржи вода и така ќе си надокнадва.
Да, благо знам дека не сака, а ова со водава сум во недоумица... Ај ќе му ја тргнам.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Ама јас имам и мачор да не го изеде на хрчакот:helou:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
ја кога го купив хрчакот со аквариум имаше едно како епрувета за да пие вода и да не биде цела пуна со многу ладна вода,а и да не јаде само сува храна.......Иначе и ја имав до сега хрчаци.Првите два беа машко и женско,ама женското ми умре затоа што беше гризнато изглеа бидејќи нејкеше да се пари=)..............Третото еден ден беше здрвено,предтоа не личеше на болно (ненадејна смрт) :nesvest:










 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14


Вчера си купив хрчак и забележав дека на форумов нема таква тема, па решив да отворам една токму за нив.

Сте чувале ли хрчак? Сакате ли да чувате?
Како се однесуваше, како се викаше, колку време го чувавте?
Да имав, дури и го спарив, и роди хрчачиња, па пола ги изеде...
:ija:
После умре од неразјаснета причина...
Најверојатно стрес од правосмукалката :toe:
Инаку тоа беше пред 10год... Сега се чудам, како сум можела некогаш да чувам глодар во соба :toe:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Ја чував еден, ми умре, највероватно од старост, стар го купив, ама му давав вода да пие, сега друг чувам, исто така му давам вода да пие.
Дај нека каже некој со сигурност дали треба да му се дава вода, немој првиот да ми умре заради пиење вода. Се осеќам виновно.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
и ја стварно појма немам го имам више 2 недели ич му немам давано вода,само јаболка моркови,овошје што содржи вода, и сега за сега е ок
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Дај нека каже некој со сигурност дали треба да му се дава вода, немој првиот да ми умре заради пиење вода. Се осеќам виновно.
и ја стварно појма немам го имам више 2 недели ич му немам давано вода,само јаболка моркови,овошје што содржи вода, и сега за сега е ок

Zeko & Prijatelji напиша:
a vodu MORA piti obavezno! Najvece su gluposti ti ljudi koji izjavljuju da ce zivotinjica uginuti ako pije vodu
svakom zivom bicu treba voda
Му давам и јас вода и супер е, сега за сега.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
КАКО МОЖЕ БЕ ВОДА ДА НЕ МУ СЕ ДАВА... АЈ ТИ НЕМОЈ ДА ПИЕШ ВОДА ДА ВИДАМ ДАЛИ ЌЕ ПРЕЖИВЕЕ...:tapp:
Ај ти научи нешто за хрчаци па после дојди да солиш памет :smir:
 

The_Freelancer

Хиперактивен интелект
Член од
7 октомври 2008
Мислења
438
Поени од реакции
16
ne sum cuval ni ednoto ni drugoto, bratucetka mi imase hrcak i kolku so znam tecnosti primale preku hrana, ne pijat direktno, no mnogu se mili hrcacite, dodeka morskoto prase mi e nekako samo golem glusec so vlakna :baeh::baeh:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
1. Земи поголем стаклен аквариум или кафез од жица. Ставете клацкалка, тунел или тркало со што ќе му овозможите на хрчакот да биде активен. Хрчаците посебно го сакаат тркалото.

2. Чувајте само еден хрчак во кафезот, бидејќи не се многу дружељубиви животинчиња.

3. Исполнете го кафезот со струготини/пилевина што ќе го грее хрчакот. Тој ќе си одбере еден агол од кафезот што ќе му биде “тоалет“.

4. Давајте му за јадење мешана храна. Заедно со онаа што ја има во секој "Pet Shop" дадете му овошје, зеленчук, варено јајце или парче кашкавал ( само да не е со премногу оштар и јак вкус ).

5. Не бидете во заблуда дека хрчакот не смее да пие вода. Ставете му чинивче со вода и менувајте ја барем секој втор ден.

6. Чистете го кафезот секоја недела. Отстранете ја сета плевина и темелно исчистете, бидејќи урината на хрчакот е со многу непријатна миризба.

7. Внимавајте на здравјето на хрчакот и со време детектирајте ги болестите од кои може да заболи овој вид, вклучувајќи дијареа, видливи тумори, преладеност итн.

8. Хрчаците не се тип на животни кои се приврзуваат, покажуваат љубов и се внимателни со својот “стопан“, па може да се случи и поприлично силно да ве каснат ако сакате да си играте со нив. Не се многу чувствителни животни, живеат препуштајќи се на инстинктот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom