ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Мојата теорија за БОГ:

БОГ постои како психичка состојба во секој од нас.
Тој не постои како физичко битие кое го контролира целиот универзум.

Инаку БОГ не е створен само за мачкање очи туку има и своја посебна корист.
Тоа не може да се опише, Еве еден пример : Кога некој се наоѓа во безизлезна ситуација и бара некаков излез тој се моли на БОГА.
Ако може некој да даде суштинско објаснение за ова ве молам постирајте.
Позз
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Незнам како го замислувате вие господ. Во него луѓето веруваат бидејќи универзумот е огромен простор и луѓето бараат заштитник како господ во кој бараат емотивна утеха кој ќе ги заштити од се и сешто. Господ можете да си го претставите секако но тој не е човек, тоа постои само во вашите глави кои ви ги полнат некои луѓе со преданија кои ги пренесуваат од поколенија на поколенија.И како сакате сватете но сето тоа е измислица и подобро би било да не бидете наивни како порано кога се воделе војни врз основа на тоа што боговите така им заповедале :tapp: .И уште еднаш ќе речам не се отклонувајте само на религијата, таа постои само за емотивна утеха на лиѓето.

П.С. Не сакам да повредам никого со мојот пост, но тоа е мое размислување.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Дедо боже има долга бела брада и тој живее во облаците. Кога се капи тогаш врни а кога е љут тогаш грми.
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
38
Поени од реакции
0
Совршенство не постои!
Никој и ништо не е совршено! Нема ништо што некој го прави совршен а некој несовршен! Сите сме еднакви, а господ и сите тие религии се резултат на нашата способност да мислиме, а не знаеме доволно! Некој ден, далеку во иднината, можеби ќе се докаже како настанало се(можеби нема), ама сигурно не е господ! Ако е он, кој го создал него?! После, како господ го создал Адам според неговиот образ ако тој нема форма, значи нема образ? И ако нема форма, значи дека нема како да размислува или пак на нас судбината да ни ја одредува! За да постоиме мора да има некаков баланс - спротивна сила на Господ. Таква постои? Ѓаволот? Не верувам ни во него! Но ако постои господ, мора и ѓаволот!
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
EVE GO GOSPOD



МАМАТА У ПИ4КА НА СИТЕ ШТО МИСЛАТ ДЕКА ОВА Е МОНТАЖА!!!
Зашто не е баниран коа пцуе се да му ебам >.< МОНТАЖА НЕ Е АМА И ОД ОБЛАЦИ БОГ НЕ БИДУЕ! ГОСПОД НЕ ПОСТОИ!

еве неколку прашања па ко воли нек изволи...

Дали е Бог совршен?
Како може да е совршено нешто што не постои? Прво треба да биде пронајден доказ дека постои. СИГУРЕН ДОКАЗ!
Дали е Бог сеприсутен?...Дали е безграничен?
Дури и да постои (а не постои) како може некој да биде сеприсутен? Можеш ти да бидеш и кај мене и кај тебе дома у исто време? Не.. епа така ни тој неможе. А за безграничен не те сваќам како мислиш безграничен.
Дали е Бог премудар?
Да бил мудар немало да ги збрка сите... па коа ќе видиш и мудар бил бе. Од никој и нишо станал највечи фраер у маало а и пошироко! Никој не го видел а сите му веруваат! Мудар бил!
Дали Бог е создател на се што е?...Дали се е дел од Бога?
Да не се онаквеле твоите ќе си настанел ти? Да не се десел големиот колапс ќе настанела земјата? НЕ! Ако ти создадеш нешто ќе дозволиш тоа да биде уништено? НЕ! Епа земјава се уништува а ако постои Бог кој ја создал онда тој и ќе се грижи за неа.
Дали е сезнаен односно знае се?
Ај ако знае нека каже колку пати дневно си го дркам...
Дали Бог го создаде човекот по ликот свој?
Скраја да е бегај таму не сакам толку грд да бидам!
Е вака :) Ќе ти додаам со болдирани црвени букви одговор у цитираното :)
 

Bobi_kr_palanka

Dwayne The Flash Wade
Член од
26 јули 2008
Мислења
350
Поени од реакции
150
Имаше едно филозофско мислење за ова. Тоа што не си го видел не постои. Значи ако не си ја видел Америка тогаш таа не постои. И неколку филозофи ја подржувале оваа теорија но не за долго бидејќи сите сватиле дека е глупост.
A ти го имаш видено?
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
прашањава ми беа наменети за овие богобојазниве и очекував одговори од нив али Томи се истрча божем оскар ќе му доделам...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
еве неколку прашања па ко воли нек изволи...

Дали е Бог совршен?
Дали е Бог сеприсутен?...Дали е безграничен?
Дали е Бог премудар?
Дали Бог е создател на се што е?...Дали се е дел од Бога?
Дали е сезнаен односно знае се?
Дали Бог го создаде човекот по ликот свој?
И што со овие прашања?Ако ти одговорам после ќе ми даваш логично-научни одговори дека не постои?Па кој вели дека можиме логично да го објасниме Господ,да му мериме тежина, висина и агрегатна состојба.А и Господ не е поставен како страшило па да се плашиме од него.
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
хаххаа имало таленти на форумов:vozbud:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
прашањава ми беа наменети за овие богобојазниве и очекував одговори од нив али Томи се истрча божем оскар ќе му доделам...
Е сори брачко ама не пишуваше ТОМИ НЕ ОДГОВАРАЈ >.< Не биди бот, коа поставуваш прашања на ФОРУМ може да одговара кој сака...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428
"Дали е Бог совршен?
Дали е Бог сеприсутен?...Дали е безграничен?
Дали е Бог премудар?
Дали Бог е создател на се што е?...Дали се е дел од Бога?
Дали е сезнаен односно знае се?
Дали Бог го создаде човекот по ликот свој?"


Да
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Совршенство не постои!
Никој и ништо не е совршено! Нема ништо што некој го прави совршен а некој несовршен! Сите сме еднакви, а господ и сите тие религии се резултат на нашата способност да мислиме, а не знаеме доволно! Некој ден, далеку во иднината, можеби ќе се докаже како настанало се(можеби нема), ама сигурно не е господ! Ако е он, кој го создал него?! После, како господ го создал Адам според неговиот образ ако тој нема форма, значи нема образ? И ако нема форма, значи дека нема како да размислува или пак на нас судбината да ни ја одредува! За да постоиме мора да има некаков баланс - спротивна сила на Господ. Таква постои? Ѓаволот? Не верувам ни во него! Но ако постои господ, мора и ѓаволот!
Вака, различно е да се толкува Господ по христијанска религија и по сопствени идеологии. Според христијанската религија, Господ е совршен, а ние сме несовршени. Он, го создал Доброто и Злото, за да ние, можеме да направиме избор. Ни` ги простува гревовите, ако за нив се покаеме. Господ не е материја, затоа што тогаш не би бил совршен. Сите се стремат кон чистата форма, затоа што таа е совршена. Тој е во се` и се` е Бог. Колку повеќе знаеме за она што Бог не е, толку повеќе знаеме за Бога. Доколку ја следиме се` позрелата идеја на монотеизмот во нејзините понатамошни резултати, таа ќе не доведе до само еден заклучок:Дека не треба воопшто да се споменува името на бога,дека не треба да се зборува за бога. Тогаш бог станува тоа што потенцијално е во монотеистичката теологија Безимено Едно, неискажливо пелтечење кое се однесува на единството кое лежи во основата на појавниот свет, бог станува основа за севкупното постоење, бог станува вистина,љубов, правда, Бог сум јас, доколку сум човек. Најистакнатиот пример на таквата промена се наоѓа во библиската приказна за тоа како бог му се прикажал на Мојсеј.Кога Мојсеј му вели на бога дека Евреите нема да му веруваат дека тој го пратил, се` додека не им го каже божјото име,тогаш бог прави отстапка. Тој му вели на Мојсеј дека неговото име гласи"Јас се сторувам е моето име". Тоа "јас се сторувам" значи дека бог не е конечен дека не е личност, дека не е "предмет". Најадекватниот превод е дека "моето име е безимен". Забраната да се прават какви и да е слики на бога, да се каже неговото име напразно, и конечно, да се изговори неговото име воопшто, ја има истата цел-човекот да се ослободи од идејата за бог како татко, за бог како личност. Во најновиот развој на теологијата, таа идеја се разви и понатаму, до начелото дека човекот не смее дури ни да му припише на бога никаков позитивен атрибут. Да речеш за бога дека е мудар дека е силен, добар одново имплицира дека е тој личност, најмногу што можам да кажам е што бог не е, да искажам негативни атрибути, да заклучам дека тој не е неправеден, не е нељубезен, не е ограничен. Колку повеќе знам за тоа што бог не е, повеќе знам за бога.
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
38
Поени од реакции
0
ЛЕЛЕ... ме мрзи да ти читам!
Абе, бесполезно е ова! Почнувам да мислам не знам шо за луѓево вакви глупости коа ми пишвате.... Никогаш нема да ме убедите дека постои, нити јас вас! Затоа, најбоље.. затворете ја темава пошо ме нервира...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Епа, потруди се да сфатиш барем половина од напишаното. Ако те нервира темата, имаш уште мал милион други кои можеби нема да те нервираат.Не мора секогаш некој да убеди некого во својот став... Најчесто не ни успева тоа. Но, попатно од дискусиите се учат многу работи. Тоа е поентата на полемизирањето, а не да се нервираш и да губиш лепота :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom