Македонски бугари, прашање до нив...

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Еј да ги прашаме бугариве што мислат колку бугари има во Македонија? Дванаесет ипол милиони или четриринесет милиони и шесто илјади? :pos2::pos2:
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Еј да ги прашаме бугариве што мислат колку бугари има во Македонија? Дванаесет ипол милиони или четриринесет милиони и шесто илјади? :pos2::pos2:
Има повеке бугари одколку македонци во БГ:smir:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Znaci nema da vlezete u shengen u 2009 ta ???

Pa koj kur se rastrcale za ovie licnive karti ne mi e jasno
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Znaci nema da vlezete u shengen u 2009 ta ???

Pa koj kur se rastrcale za ovie licnive karti ne mi e jasno
Ceska vo EU e primena vo 2004 godina a od 01.04.2008 nivnite vizi vazat nasekade pa duri za nas Makedoncite i vo Svajcarija ama da pojasnam za nekoi moze samo da se raboti vo Ceska ili ako e Slovacka vizata tamu.Se drugo so lichnite karti e samo GOLA VODA,lazenje i zimanje pari,prodavanje na identitot...
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Оваа игра со Бугарски пасоши не е ни малку наивна. Тука не се работи за празен стомак, мерак за шетање без граници. Кај повеќето што ги знам, приказната е сосем поинаква:
Завршил средно училиште и сака да студира. Е сега, Бугарија нуди многу поволни услови за студирање, дури и стипендии...????
Најголемиот дел, можеби и сите, набрзо доаѓаа со Бугарски лични карти. Добро, велеа дека така морало, за да можат да добиваат стипендии, бенефиции.
До тука ги разбирам.
Ама кога завршија и се вратија, на основа на личната карта си земаа и пасоши. Сакале да шетаат, и тое е ОК. Ама, набрзо почнаа премногу да ја глорифицираат Бугарија, нејзините предности, култура...Почнаа шират муабет како лесно се добива Бугарски пасош. Инфекцијата започна.
Тогаш веќе се јавија гладните, а Бугарите со широки раце ги пречекуваа и делеа државјанства и пасоши.Јаничарите ја завршија работата.
Сега прашање е дали имаме корист од 250000 Македонски Бугари, и дали ќе гласаат за Македонците во Бугарија, сигурен сум, НЕ, еве зошто:
1. Како може еден јаничар одроден, кој шета по Македонија, го јаде овој леб и го труе народов дека ние у ствари сме Бугари, ама не сме се разбудиле, да гласа за Македонци во Бугарија, нема теорија.
2. Оние другите, кои ги земаа пасошите после и кои се пишаа Бугари за да шетаат без визи во Европа, не им е гајле за Македонија, а камоли за Македонците во Бугарија.
Најголема добивка , за жал има Бугарија. За жал, пак добро не обработија. Ако ја следите проблематикава подолго, ќе видите дека сега за бугарски пасош се чека и до 4 години, порано беше експресно брзо. Значи, критичната маса потребна е достигната.
Ние уште не се изборивме да се признаат Македонците во Бугарија, а потрчавме да се прогласиме за Бугари. Чист автогол, самоубиство од заседа.
Сега ајде некој нека спомне Мекедонци во Пирин. Ќе рипне Бугарија и ќе рече: ние имаме 250000 Бугари во Македонија, има 250000 Грци ( многу Егејци се изјасниле како Грци -потпишале изјава во Атинската канцеларија за врски за да добијат Атинска виза, Атињаните сигурно ќе ги искористат и тие списоци), има 400000 Албанци, па Турци, па Роми , па Власи...
Кои Македонци,кои сте вие, каде сте, колку сте ????
Вршиме колективно самобришење на свеста и историјата, и криви ни се и Бугарија, и Атина и други.
Веќе стварно немам идеја како овој народ конечно да се освести , да се исправи и да каже : ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ.
Додека се освестиме, отиде името, отиде народот....
Дај да не се заебаваме, ако има Македонци, дајте идеи да се освестат јаничарите, оти кога ќе завршат 90 минути утакмица, после не е битно дали си имал шанса или не. Победникот добива 3 бода.Сите го слават шампионот.
чета со интерес дискусиите во каигана и мислам дека от се написано оваа е наиј близо до истината относно пасошите за големо сожаление на македонија,само дополнение-до критичната маса треба оште малко и веке не се т'рси количество на пасошите а качество на хората/образование социално положение/./за тиа дека дават пари за пасош е друга тема/.а треба да се мисли дека в македонија има бугарски граждани,докато в бугарија македонски нема или са единици,македонци е нештто различно от македонски граждани,както и б'лгари е нешто различно от б'лгарски граждани.винаги е по лесно да браниш правата на гражданите си отколкото на малцинството си,пресен пример русија -"заштити" в осетија/јужна/руските граждани а не руснаците. и друго со ваше разрешение некои от вас питал ли се как се зема македонски пасош от бугарија и каква документација се сака.ако некого сум обидил со написаното ви молам извините ме не сум го сакал.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
чета со интерес дискусиите во каигана и мислам дека от се написано оваа е наиј близо до истината относно пасошите за големо сожаление на македонија,само дополнение-до критичната маса треба оште малко и веке не се т'рси количество на пасошите а качество на хората/образование социално положение/./за тиа дека дават пари за пасош е друга тема/.а треба да се мисли дека в македонија има бугарски граждани,докато в бугарија македонски нема или са единици,македонци е нештто различно от македонски граждани,както и б'лгари е нешто различно от б'лгарски граждани.винаги е по лесно да браниш правата на гражданите си отколкото на малцинството си,пресен пример русија -"заштити" в осетија/јужна/руските граждани а не руснаците. и друго со ваше разрешение некои от вас питал ли се как се зема македонски пасош от бугарија и каква документација се сака.ако некого сум обидил со написаното ви молам извините ме не сум го сакал.
Да бе, како се зима македонски пасош? Може да има луге дека ке сакат да си земат ваков. Аиде некои да каже как станува. Примерно от ОМО ке сакат. Може и некои бугари. Бредварително благодарја.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Pa najbiten e Shengen u pricava so licnite karti bugarski i uste pobitno dali imate pravo da rabotite vo EU i sto ?

Da ne trosat djabe pari lugevo po licni karti ako nemaat nekoj char
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Не бе зимат пасоши за да после кога ќе се легализира ОМО Илинден ооооп пратеници у парламент...ооооп права за македонците!!! оооп имало македонци во бугарија, имало македонски јазик...оп бугарскиот јазик диалект оти никој не го зборува сите шопски зборат....се е испланирано ...шо се сеќирате вие.....и оп на бугарите у газ ова таквото!!!!:pos2:
Ќутете сега не им кажувајте...шо мислите з`ш не сакат да легализират ОМО....ехеее:tv: гладаш премиерот македонец им стане...и после ќе ни го:pusk:...

:salut:
 
H

HITCH

Гостин
Не бе зимат пасоши за да после кога ќе се легализира ОМО Илинден ооооп пратеници у парламент...ооооп права за македонците!!! оооп имало македонци во бугарија, имало македонски јазик...оп бугарскиот јазик диалект оти никој не го зборува сите шопски зборат....се е испланирано ...шо се сеќирате вие.....и оп на бугарите у газ ова таквото!!!!:pos2:
Ќутете сега не им кажувајте...шо мислите з`ш не сакат да легализират ОМО....ехеее:tv: гладаш премиерот македонец им стане...и после ќе ни го:pusk:...

:salut:
:pos2::pos2::pos2: па ако тоа е планот нека биде ама Татариве да не речат после един народ казвајте се че сте Татари тоа е веќе опасно
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Ма шо сакат нека кажат кога ќе бидеме повеќе од нив...да не мислиш татари има многу ...ми половината се турци нели ги прекрстија од алим у палмен...он целиот изгорен кога ќе го погледнеш, па бугар ќе ми се прави!!! И така бугарите во бугарија ке станат малцинстов и оп ќе си го земеме своето!!!

Патем ако државата ни беше толку многу загрижена зошто зимат татарски пасоши луѓево, ќе сменеше закон луѓето барем коли понови да си внесуват...оти некои зимат пасош само за да возат поубава кола...еми сори ама за 500 евра шо ќе купиш лада кај нас на запад ќе возиш кола ипол!!! Може да не е најнова но ќе е подобра од лада....ама и државата го :drk:!!!!!! Сите сме си виновни!!! Ај шо не ни дават виза не ни дават....ако бевме народ -целина - здружени можеа да ни се фатат за таквото....ама еве и еден грб неможеме да смениме...сеуште петокрака ни стои па и тежи мама и стара на грбов....сите екс ју републики си имат свои грбови си ги вратија старите...нашево стои гајле нема.....друже тито ни ти се кунемо....абе ај да не се нервирам многу...уште тоа ми треба сега....ајде па па од мене..:back:
:helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom