Кои се позитивните работи што ги направи НИКОЛА ГРУЕВСКИ?

Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
zasto windows ti e svetski dokazan brend ako ne ti e jasno i go koristat 90% od naselenieto vo svetot ova go kazav vo predhoden post.
a sega decava ke rabotat na LINUX aloo bre koj raboti na linux. imase edna inicijativa preku enter za rabota so linux zaedno so edni bitol4ani - propadna i inicijativata i bitol4anite a ako sakas rasprava sto e podobro linux ili windows poveli imas posebni forumi kade sto ke ja postavis taa tema i nekoj ekspert ke ti odgovori so da ti kazam
значи немој ти мене да ми кажуваш што е подобро затоа што цел живот ги користам двата...
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
EVE STO PISIVA VO VEST:да
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]се потврди договореното меѓу компанијата и претходната македонска Влада. Бизнисменот Гуштеров за "Вест" изјави дека на претходните две средби со Груевски добил потврда дека новата Влада ќе ја превземе и забрза реализацијата на обврските кои произлегуваат од договорот потпишан пред неколку месеци и најави дека денеска очекува да се дефинираат деталите околу поставувањето на камен - темелникот на првиот производствен капацитет во зоната Бунарџик.[/FONT]

1) zna4i Bu4ko bil toj sto PRV pregovaral so Johnosn Controls i uspeal da gi dovede
2) Gruevski trebalo da go mrdne ZADNIKOT i da pusti bageri i da se zabrazaat rabotite
Доктор Хаус од твојот болдиран текст се гледа дека обврските на претходната влада не се исполнети.Човекот на А1 просто го молеше
Андоновски да предземе нешто да не се посрамотиме.Меѓутоа во долниот текст кој ти ‘‘случајно‘‘ не го постира се гледа дека Сашенце не сакало да троши државни пари за ЏК али затоа сака да ги инвестира по ‘‘бачила‘‘
Цитат
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]-‘‘Поранешниот заменик министер за економија Саша Андоновски, задолжен за координација на реализацијата на владините обврски на Бунарџик кај себе не наоѓа вина за оддолговлекувањето.
- Поради изборите немаше услови да почнат работите на теренот, а подоцна не сакав да се потпишувам на налозите за префрлање на пари за проектот бидејќИ се работи за државни пари. Роковите беа кратки и одлучив тоа да и го оставам на новата влада, - вели Андоновски И дополнува дека не станувало збор за износи за кои е потребно да се распишува тендер за нивно трошење, но не сакаше да прецизира колку пари чекале на неговиот потпис.
[/FONT]‘‘

1)Ако некој му ги довел на послужавник ЏК на Бучко дали тоа значи дека тој преговарал со нив и тоа е негова инвестиција ?!
2)Да останеше сдс на власт јас сум сигурен дека од оваа инвестиција немаше да остане ништо.Бидејќи сите претходни реномирани фирми што дојдоа си заминаа со неверојатни приказни за тоа како си поминале тука.За доказ ќе почнам со АУДИ а ќе завршам со холандската банка.
Да останеше ЏК во време на сдс влада тоа ќе беше рамно на чудо.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Бидеќи мојата компанија беше една од изведувачите за монтирање на компјутерите, мислам дека 7 монитори се поврзуваат на еден компјутер, значи нема компјутер за секое дете. Инаку компјутерите се со линукс софтвер, и доколку се вгради некаков софтвер што верувам дека го има би можело да се изведува наставата.

Но моето мислење е дека ако компјутер за секое дете, значи буквално за секое пред себе да има монитор тастатура и глувче е нешто што е супериорна работа, тоа одамна би било воведено во САД, но тоа таму не е така. Таму компјутеризирани училници има, но сепак не се сите, не е финтата со сила да се протуркаат компјутерите, туку работата е учениците да учат на повеќе начини.

Јас повеќе преферирам учениците да учат да пишуваат повеќе на хартија отколку на тастатура, според мои очекувања - ако во целост се применуваат компјутерите - учениците нема никогаш да се научат да пишуваат, и плус како што увидов на клупите кои не се соодветни за овие работи, нема простор за ставање тетратка или пак да се пишува нешто на нив, а сметајте дека сите училници се опремени со компјутери и учениците шетаат од една во друга бидејќи повеќе не постојат класови со своја училница, туку кабинетска настава - по ходниците на секој одмор е гужва невидена како што ми кажуваа, а училниците се заклучуваат. Секој ученик седи на клупа според реден број, а не на пример со својот другар/другарка. Тоа е невидена катастрофа. Прашувајќи ме мене овој проект е катастрофа невидена и не предвидувам среќен крај.
Самиот проект е изведен од тотални дилетанти за архитектура и дизајн со што е направена непоправлива грешка во изведба на овој проект кој ќе значеше многу доколку се спроведеше како што треба.Вака на овој начин е направена само компјутерска аверзија која ќе ја стекнат децата со користење на истите компјутери пред нив.Софтверот е погрешно избран,компјутерите се криминално набавени и веќе застарени па нивната вредност е веќе доведена на 50% одколку што е платено,и ред други работи.:toe:
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
wow pa 90% od naselenieto koristi windows za koj ima milioni programi za koj ima milion aplikacii i uste sto znam jas STO NE
a linux e nov seuste ne doakazan softver koga i linux bi bil onolku zastapen kolku windows sigurno i toj bi se naplakjal
Koga stanuva zbor za kompjuterizacijata,znam edno osnovno uciliste vo Stip koe megu prvite se "kompjuterizira" uste pred krajot na minatata ucebna godina.Sega so pocetokot na ovaa vo ucilisteto postojat samo kabli i stekovi.Od kompjuteri ni traga.
Vo skolstvoto ne mozat da se dogovorat koi ucebnici ke se koristat,a kamoli nesto drugo.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Koga stanuva zbor za kompjuterizacijata,znam edno osnovno uciliste vo Stip koe megu prvite se "kompjuterizira" uste pred krajot na minatata ucebna godina.Sega so pocetokot na ovaa vo ucilisteto postojat samo kabli i stekovi.Od kompjuteri ni traga.
Vo skolstvoto ne mozat da se dogovorat koi ucebnici ke se koristat,a kamoli nesto drugo.
Тие компјутери се веројатно во некое друго училиште за сликање... Па и тоа да се компјутеризира.:tapp:
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Доктор Хаус од твојот болдиран текст се гледа дека обврските на претходната влада не се исполнети.Човекот на А1 просто го молеше
Андоновски да предземе нешто да не се посрамотиме.Меѓутоа во долниот текст кој ти ‘‘случајно‘‘ не го постира се гледа дека Сашенце не сакало да троши државни пари за ЏК али затоа сака да ги инвестира по ‘‘бачила‘‘
Цитат
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]-‘‘Поранешниот заменик министер за економија Саша Андоновски, задолжен за координација на реализацијата на владините обврски на Бунарџик кај себе не наоѓа вина за оддолговлекувањето.
- Поради изборите немаше услови да почнат работите на теренот, а подоцна не сакав да се потпишувам на налозите за префрлање на пари за проектот бидејќИ се работи за државни пари. Роковите беа кратки и одлучив тоа да и го оставам на новата влада, - вели Андоновски И дополнува дека не станувало збор за износи за кои е потребно да се распишува тендер за нивно трошење, но не сакаше да прецизира колку пари чекале на неговиот потпис.
[/FONT]‘‘

1)Ако некој му ги довел на послужавник ЏК на Бучко дали тоа значи дека тој преговарал со нив и тоа е негова инвестиција ?!
2)Да останеше сдс на власт јас сум сигурен дека од оваа инвестиција немаше да остане ништо.Бидејќи сите претходни реномирани фирми што дојдоа си заминаа со неверојатни приказни за тоа како си поминале тука.За доказ ќе почнам со АУДИ а ќе завршам со холандската банка.
Да останеше ЏК во време на сдс влада тоа ќе беше рамно на чудо.
a znaes li deka za vreme na izborna kampanja ne treba da se potpisuva nisto zasto ke se svati deka e reklama za odredenata partija vo primerov toa e sDSM i mene mi e krivo sto ne go potpisa toa par4e hartija no posle ke se jadea govna deka potpisala za vreme na izbori
vtora rabota imaj malku logika Bu4kovski se javuvase vo 5 saabajle i imase teski pregovori zaedno so gusterov za JC da vleze vo Makedonija kako investicja i od kaj pa tebe ti padnalo na um deka nemase da bide uspesna investicijata ustvari nema da se ostvari stavi malku prstot na umot
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
A ima li pozitivno?
најмногу што влечат кон позитива се законите за патриотски фискални и овој за алкохолот, може да се земе и законот од претходната вмровска влада за возење после 11, како и казните од 400 евра па нагоре :helou:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Koga stanuva zbor za kompjuterizacijata,znam edno osnovno uciliste vo Stip koe megu prvite se "kompjuterizira" uste pred krajot na minatata ucebna godina.Sega so pocetokot na ovaa vo ucilisteto postojat samo kabli i stekovi.Od kompjuteri ni traga.
Vo skolstvoto ne mozat da se dogovorat koi ucebnici ke se koristat,a kamoli nesto drugo.
и кој е крив за тоа?
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
најмногу што влечат кон позитива се законите за патриотски фискални и овој за алкохолот, може да се земе и законот од претходната вмровска влада за возење после 11, како и казните од 400 евра па нагоре :helou:
daj ne se brukaj i ti so ova sto go kazuvas ...pa ti si direkt zasegnat od toj zakon sto e donesen da ne se vozi posle 23h
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Проектот компјутер за секое дете според мене е чист промашај.
Кога градиш куќа поставуваш темел на куќата и ондак идеш даље.
Македонија со 40% невработеност е како куќа без темел, а проектов со компјутериве е исто како да си ставил акавариум или плочки во непостоечката кујна во непостоечка куќа.
Значи не збориме за карабина збориме за обичен плац на кој нема ни темели ни цигла.
Ондак.
Груевски вика требало средното образование да биде задолжително.
Тоа е абсурд.
Тебе стомакот ако ти е празен последно нешто што ќе ти падне на памет е да читаш книга.
Даље.
Разгалените мамини синови и татини ќерки треба да го мрднат гзот од омилените им кафиќи и правец на нива со мотика и копач да рмбаат.
Земете ги Струмичаните за пример.
Зошто се најбогата општина?
Многу јасно зошто рмбаат дење и ноќе ко црнци.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Проектот компјутер за секое дете според мене е чист промашај.
Кога градиш куќа поставуваш темел на куќата и ондак идеш даље.
Македонија со 40% невработеност е како куќа без темел, а проектов со компјутериве е исто како да си ставил акавариум или плочки во непостоечката кујна во непостоечка куќа.
Значи не збориме за карабина збориме за обичен плац на кој нема ни темели ни цигла.
Ондак.
Груевски вика требало средното образование да биде задолжително.
Тоа е абсурд.
Тебе стомакот ако ти е празен последно нешто што ќе ти падне на памет е да читаш книга.
Даље.
Разгалените мамини синови и татини ќерки треба да го мрднат гзот од омилените им кафиќи и правец на нива со мотика и копач да рмбаат.
Земете ги Струмичаните за пример.
Зошто се најбогата општина?
Многу јасно зошто рмбаат дење и ноќе ко црнци.
Jas mslam deka REsen e najbogata opstina :smir::smir:
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
[acko]®;1632343 напиша:
значи немој ти мене да ми кажуваш што е подобро затоа што цел живот ги користам двата...
jas ti gi poso4uvam svetskite iskustva be 4ove4e kako ne mozis da svatis znaes kolkavi se 90% od naselenieto da koristi windows a nie tuka kao nekoj izbeglici zaedno so onie od banglades da koristime LINUX HELLOOOYY!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom