Дали Македонија треба да ја признае Република Српска?

Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Кирилица пишат на МТВ.
Барем нешто можеш да нуачиш од CNN како да ги браниш националните интереси.

За разлика од Србите кој само перат пари преку Македонија и не сопнуваат.
Америка пери пари во Македонија , но и дава донации.
И ако не си запознаен кое е писмото во Македонија престани да гледаш РТС има и МТВ ,А1 , Сител, Канал 5 и др македонски канали можеби ќе ти текне.


Постојат 3 фактора кој ја рушат храмонијата на Балканот.
Србија, Бугарија и Грција.
Не сум националист туку реалист и си го бранам и почитвуам своето.
А ти како што гледам си на страната на едниот фактор.

Ако некој се труди да ја намали омразата во БиХ ние не сме тие кој треба да ја загреваме бидејки како што е тргнало ќе се врнеме 2000 г назад систем Град држава.
Искрено Штипјани и Струмичани не се сакат многу , Битолчани и Скопјани итн
A bre coek so vrska ima pismoto na koe pisuvam so temava aj ti se molam??

SO ima vrska so tvojot muabet za nekoe perene pari na Srbija vo MKD???

Kako treto dali jas gledam RTS,OBN ,HRT,ili bilo koja druga televizija ne e tvoj problem i ne treba voopsto da te tangira.

Kako cetvrto ti povtoruvam dokolku imas nesto pametno da kazes za temava zosto treba ili ne treba da se priznae R.Srpska stori go toa pa da razgovarame.

Inaku samo da znaes imas pravo da si branis svoeto i toa pravo nema nikoj pravo da ti go odzeme samo pazi vakvi izjavi davaa i vo tretiot rajh pa znaeme do kaj dovede toa na mnogu lizgav teren si zaprasaj se malku da ne preteruvas vo histeicnoto gledanje vo se i vo sekogo kako srboman,grkoman,bugaroman koga si vo nedostatok na fakti i argumenti bidejki seuste ne si napisal nisto vo vrska so ovaa tema tuku samo se povtoruvas vo tvoite gluposti koi gi iznesuvas.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Srebrenica....cista ko tepsija.Malku li e?I republika srpska.Pa toa e drzava sozdadena po pat na etnicko cistenje.A da imalo cistenje i na Kosovo ko so srpskive propagandi melat ke bea li oni vo vakva situacija denes?
Interesno e, koga i da se javi nekoj nov pubertetlija, dlaboko zapoznaen so isparuvanjeto na Juga -Srebrenica e prva(i za zal edinstvena) na repertoarot na zverstva koi gi ima naucheno. 5+ za CNN.

Кирилица пишат на МТВ.
Барем нешто можеш да нуачиш од CNN како да ги браниш националните интереси.
За разлика од Србите кој само перат пари преку Македонија и не сопнуваат.
Америка пери пари во Македонија , но и дава донации.
И ако не си запознаен кое е писмото во Македонија престани да гледаш РТС има и МТВ ,А1 , Сител, Канал 5 и др македонски канали можеби ќе ти текне.
Постојат 3 фактора кој ја рушат храмонијата на Балканот.
Србија, Бугарија и Грција.
Не сум националист туку реалист и си го бранам и почитвуам своето.
А ти како што гледам си на страната на едниот фактор.
Ако некој се труди да ја намали омразата во БиХ ние не сме тие кој треба да ја загреваме бидејки како што е тргнало ќе се врнеме 2000 г назад систем Град држава.
Искрено Штипјани и Струмичани не се сакат многу , Битолчани и Скопјани итн
Abe dete, biva tolku frustracii, po zbor, da nachukash? I barem probaj malku po realno (koga vekje se deklarirash kako 'realen') i argumentirano da istapish. So kalimero logika, realno ne se diskutira. Koga (osven kaj site sosedi, normalno) vinata ke pochnesh da ja barash i vo sebe, ke mozeme da diskutirame. :smir:

Shto se odnesuva do temive za razno razni priznavanja, predlagam da se spojat vo nekoja nova, po filosofska, celina. So politichkata realnost, i taka imaat malku zaednichko.:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Koga (osven kaj site sosedi, normalno) vinata ke pochnesh da ja barash i vo sebe, ke mozeme da diskutirame. :smir:
Што има врска војната на Косово или војната во Босна со наша вина?

Или непризнавањето од соседите гомнари (кој јазик, кој народ, кој држава) со наша вина? Ај биди љубезен како што си убав, кажи ни, кај да ја побараме во нас.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Iksenofobija i nacionalna i verska omraza
Ксенофобија: претеран и ирационален страв од нешто што се перцепира како туѓо.

Македонците, србите и бугарите не се туѓи ниту странци едни за другите. Ако не 90%, тогаш најмалку 80% од лексиката во јазиците е идентична. Разликите во културата исто така се многу мали - споредени со она што е исто кај сите. До пред 150 години, поточно до реформите на Вук Караџиќ, писмо и богослужбата биле исти за сите.

Така да, не се работи за омраза кон туѓинци, туку кон своите. Исто како некој албанец да рече: не ги поднесувам Тоските од Јужна Албанија, зашто зборуваат поинаку од нас, и ги мразам арванитите од Атина, зашто се православни и се мажат и женат со грци.

Најтрагична е поделбата и омразата меѓу србите и хрватите - практично ист народ кој се разликува само по религијата.

Од поделбите и меѓусебната “ксенофобија“ (како ли е успеано во тоа да го гледаме своето како туѓо?) корист има единствено оној што доѓа во својство на “судија“ или “олеснувач“ во “мировниот процес“. Поделбите и изолираноста се сигурен рецепт за економска заостанатост која не може да биде надмината со никакви “донации“ и помош од страна.

Што има врска војната на Косово или војната во Босна со наша вина?
Има. Веќе е установено како факт дека сме виновни што се викаме Македонија. Војната во Босна и на Косово се исклучително поволен повод да бидеме држани во своевидно гето и своевидна меѓународна изолација, и тоа да биде солиден “аргумент“ во притисокот да смениме име. Заканите со федерализација еписибир.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Што има врска војната на Косово или војната во Босна со наша вина?

Или непризнавањето од соседите гомнари (кој јазик, кој народ, кој држава) со наша вина? Ај биди љубезен како што си убав, кажи ни, кај да ја побараме во нас.
Bash si fin. Samo nema tolku ljubeznost kaj mene(kolku shto ima ubavina).
Posebno koga ne chitash na kogo, ili na shto, repliciram. Eve ti vtora shansa.:smir:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Bash si fin. Samo nema tolku ljubeznost kaj mene(kolku shto ima ubavina).
Posebno koga ne chitash na kogo, ili na shto, repliciram. Eve ti vtora shansa.:smir:
Посебно кога немаш што да одговориш. Извини, што ти улетав така во муабет со човекот, некултурно од моја страна, стварно немаше смисла. Еве, одговори ми сега. Упрости ја демагогијата за барање на вината во самите нас.

Поклони се и почни. :smir:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Посебно кога немаш што да одговориш. Извини, што ти улетав така во муабет со човекот, некултурно од моја страна, стварно немаше смисла. Еве, одговори ми сега. Упрости ја демагогијата за барање на вината во самите нас.

Поклони се и почни. :smir:
Vaka moze da se provocirash so drugarchinjata od maalo. Mene mi projde toa vreme.:smir:

Shto se odnesuva do 'muabetot'. Da se kaze deka site(potochno Bugarija, Srbija i Grcija), osven nas, se vinovni za generiranje na kriza na Balkanot -e karakteristichno iskluchivo za onie nisko intelegentni 'patriotski grupacii' prisutni kaj site(bukvalno). Objektivno, sekoj e vo golema mera odgovoren za svoite problemi. I Srbija za Kosmet, kolku i nie za 2001, kolku i Grcija za Kipar itn. Shto ne znachi deka sekogash istive, i praktichno bile vo 'nasha' rezija.:toe:
Ova e onoj grub primer, kako odgovor na sekakvo grubo generaliziranje.

A ako te interesiraat nashite greshki podrobno, otvori tema. Siguren sum deka ke ima shto da se pishuva.:wink:
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Priznavanje na Republika Srpska??:vozbud::vozbud::vozbud:
Tie se odamna otpishani, site tie 'brakja' mozhat samo da :pusk:


Nashite greshki he..nemavme vistinska tranzicija, Demokratska Makedonija na chelo so yugo-komunjarite, pleme bez identitet i vera.
 
N

n/a

Гостин
Priznavanje na Republika Srpska??:vozbud::vozbud::vozbud:
Tie se odamna otpishani, site tie 'brakja' mozhat samo da :pusk:


Nashite greshki he..nemavme vistinska tranzicija, Demokratska Makedonija na chelo so yugo-komunjarite, pleme bez identitet i vera.
Заебани ти се тие отпишаните...
стално ги водат како такви,и стално `претставата` завршува на тројка Џорџевиќ.
:wink:
http://uk.youtube.com/watch?v=ahFvyC9dscA&feature=related
http://uk.youtube.com/watch?v=VTHTDpzA2Zs
Тројка...
интересен синоним. :vozbud:
 
P

PewDiePie

Гостин
STO DA JA PRIZNAEME SRPSKA?????PA VEKE JA IMAME PRIZNATO BOSNA BE NE SE GRIZETE :wink: TOA SRBITE TREBA DA SI GO SVATAT DEKA "SRPSKA" E VO BOSNA A KOSOVO E NEZAVISNO.ISTO KAKO STO SITE TREBA DA SVATAT DEKA SEVERNA SRBIJA JUZNA GRCIJA SE DO SOLUN I I ISTOCNA BUGARIJA(pirin) SE MAKEDONSKI.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Дали да ја признаеме Република Српска?

Прашањето е можеби упатено на погрешна адреса, но моментот е вистинскиот. Србија би можела да одигра извонредно силен потег доколку го постави кадешто треба и на начин на којшто треба да биде поставено.

Навистина е далеку од здравиот разум зошто за различни народи би се применувале различни принципи и правила. Зошто србите од Босна не би имале право на самоопределување? Зошто мора да бидат поделени со граници и бодликави жици од своите роднини преку Дрина?

Ако можеме да ја поздравиме и поддржиме желбата на албанците за самоопределување и за укинување на бариерите меѓу нив, зошто да не ги поддржиме и србите во нивните барања кои не се во ништо поинакви одошто албанските?

Не еднострано признавање, туку израз на морална и дипломатска поддршка би значело многу, не само за нив, туку првенствено за нас. Дека сме во состојба борбата да ја префрлиме од послушност кон еден или друг светски господар - на полето на принципите и правото.

Во тој случај ќе имаме и темел на кој би ја префрлиле борбата со Грција на сосема поинакво поле од денешното мизерно “преговарање за името“...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
126
Поени од реакции
10
А да си го признаеме ние пак Тајван???

Може овој пат во пакет со Тибет, а?

Или, ако одиме по таа логика, да фатиме да признаеме се по ред, се што бара независност. Почнувајќи од Курдистан, завршувајќи со Квебек.

Може да признаеме и независен Тексас. И тие едно време бараа независност.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
126
Поени од реакции
10
Може и независна Северна Ирска???

Тоа би бил страшен потег. После одма ќе ни ги врата и егејска и Пиринска, само да престанеме да признаваме „независност“ по светов.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Треба да се признае Република Српска. Потоа на ред е Западна Македонија.:nenene::nenene::nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom