Машински Факултет

T

Tetro

Гостин
А што велите за Мехатроника смерот на машиски. Ми фаќа доста око и тој. Има ли добри можности за работа со него?
Прашање едно: Дали знаеш што значи зборот мехатроника?
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Прашање едно: Дали знаеш што значи зборот мехатроника?
Па да, до некаде. Програмирање на машини е тоа во принцип нели. Не е класично машинство, има доста и електроника во него. Го гледав профилот на страната на МФ и ги гледав предмедите кои што ги има и ми се допаѓаат.
Туку прашањето ми беше кои се можностите за вработување?
 
T

Tetro

Гостин
Па да, до некаде. Програмирање на машини е тоа во принцип нели. Не е класично машинство, има доста и електроника во него. Го гледав профилот на страната на МФ и ги гледав предмедите кои што ги има и ми се допаѓаат.
Туку прашањето ми беше кои се можностите за вработување?
1. сите сакаат таму, тешко се влегува.
2. ѓи филтрираат во првите две години студентите. треба да имаш нерви, пари и среќа.
3. ако немаш се набројано во 2, бирај друг смер
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
1. сите сакаат таму, тешко се влегува.
2. ѓи филтрираат во првите две години студентите. треба да имаш нерви, пари и среќа.
3. ако немаш се набројано во 2, бирај друг смер
Еј не ми крши сеа вака филм. ^_^
Како и да е, се одлучив, ќе пробам тука, па ќе видме како ќе биде..
 
T

Tetro

Гостин
Еј не ми крши сеа вака филм. ^_^
Како и да е, се одлучив, ќе пробам тука, па ќе видме како ќе биде..
шо ти кршам сеа филм? камо да имаше информации вакви кога јас се запишав на факултет по првпат, досега ќе бев доктор како Војо Ушевски
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
jas smetam deka mehatronika kaj nas ne e toa sto treba da bide. vidi takvi fakulteti vo stranstvo da vidis sto se uci. i smetam deka so toj smer nema bas da si sposoben za toa so ke go vidis vo stranstvo deka se uci..ednostavno ne e toa toa
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
шо ти кршам сеа филм? камо да имаше информации вакви кога јас се запишав на факултет по првпат, досега ќе бев доктор како Војо Ушевски
Heh ok e. Фала за твоето мислење.
jas smetam deka mehatronika kaj nas ne e toa sto treba da bide. vidi takvi fakulteti vo stranstvo da vidis sto se uci. i smetam deka so toj smer nema bas da si sposoben za toa so ke go vidis vo stranstvo deka se uci..ednostavno ne e toa toa
Епа мислиш некој друг смер би бил подобар, еве на пример Термичко болји би било од Мехатроника?
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Ако реално гледаш на работите кај нас (Во Македонија) најголеми можности за вработување напредок во кариера и како сакаш кажи го според мене имаат следниве три смера: Производно инжењерство, МАтеријали и заварување и Термичко инжењерство , ама сметам дека кој смер и да се одбереш ( со исклучок на Менаџмент ) дека нема да се погреши :)
 
Член од
17 март 2009
Мислења
95
Поени од реакции
2
Здраво. Сакам и имам желба да се запишам на машински факултет при УГД (Транспорт, Организација и Логистика) но имам еден проблем тоа што не сум баш добар математичар... тука некаде на средина, па сакам да прашам дали би ми претставувало големи тешкотии во студирањето машински со оглед на таквото познавање од математика.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Ако реално гледаш на работите кај нас (Во Македонија) најголеми можности за вработување напредок во кариера и како сакаш кажи го според мене имаат следниве три смера: Производно инжењерство, МАтеријали и заварување и Термичко инжењерство , ама сметам дека кој смер и да се одбереш ( со исклучок на Менаџмент ) дека нема да се погреши :)
Зашто со исклучок на менаџмент???

Ти не си нормален бре! Сакаш да кажеш дека оној што има моторни возила, дека има поголеми шанси за успешна кариера од оној што е на менаџмент??? (хаха да, еве ти палец од мене)

Можеби не е чисто машинство и затоа излеа сите од другите смерови не го сакаат, ама верувај дека има иднина ако си добар студент. На крај краева не е и пресуден смерот за работа, како ќе се снајдеш е работата.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Значи вака, како прво голем број од луѓето не ни знаат што е всушност професијата менаџер, 80% од идните менаџери кога се запишуваат на факултет (безоглед дали е машински екониомски или сличо) сметаат дека кога ќе завршат факултет ќе бидат одма директори и затоа настанува голем проблем. За тоа дека немаш никаква иднина и шанси за успешна кариера , не мислев на тоа дека нема да биде успешен или незнам што туку дека сепак имаш помали шанси за успех зошто пазарот постепено се презаситува со менаџери и успеваат само најдобрите и најупорните. за да си добар менаџер треба да имаш некој особини кој што не се стекнуваат на ниеден факултет, треба да имаш харизма, да знаеш како да се однесуваш со луѓе и уште многу други работи. Сметам дека ако веќе сакаш да си менаџер дека треба да се запишеш на економски а не на машински, сепак во Македонија нема толку многу индустриски капацитети на кој им би требале менаџери.
А кога си кај тоа дека смерот не е пресуден за наоѓање работа во право си, дипломата само ти дава можност и ти ги зголемува шансите за да најдеш работа, а се друго е веќе до ксметот и тоа како ќе се снајдеш, а за тоа има многу примери :)
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Значи вака, како прво голем број од луѓето не ни знаат што е всушност професијата менаџер, 80% од идните менаџери кога се запишуваат на факултет (безоглед дали е машински екониомски или сличо) сметаат дека кога ќе завршат факултет ќе бидат одма директори и затоа настанува голем проблем. За тоа дека немаш никаква иднина и шанси за успешна кариера , не мислев на тоа дека нема да биде успешен или незнам што туку дека сепак имаш помали шанси за успех зошто пазарот постепено се презаситува со менаџери и успеваат само најдобрите и најупорните. за да си добар менаџер треба да имаш некој особини кој што не се стекнуваат на ниеден факултет, треба да имаш харизма, да знаеш како да се однесуваш со луѓе и уште многу други работи. Сметам дека ако веќе сакаш да си менаџер дека треба да се запишеш на економски а не на машински, сепак во Македонија нема толку многу индустриски капацитети на кој им би требале менаџери.
А кога си кај тоа дека смерот не е пресуден за наоѓање работа во право си, дипломата само ти дава можност и ти ги зголемува шансите за да најдеш работа, а се друго е веќе до ксметот и тоа како ќе се снајдеш, а за тоа има многу примери :)
Менаџер на индустриски погон, и директор, се сосема две различни професии.

Во Македонија за да бидеш директор, ти требаат врски. Не ти треба факултет (со ФОН на пример, хаха). Додека со смерот менаџмет, можеш да работиш многу професии (имаш наведено во информатор). Јас не сакам да бидам директор. Сакам само со моето стекнато знаење, да најдам пристојна работа. Никој не ти гарантира дека со смеровите кои ги наведе дека ќе најдеш подобра работа од смерот менаџмет. Да беше така, сите ќе идеа на ТИ или на ПИ, ама како што гледам само дијзајн и менаџмент се исполнети (можеби и уште 1).
И менаџментот на економски е буквално менаџмент. Тие учат премногу теорија. Тие немаат поима ни од математика ни од јакост. Ние сме далеку постручни за индустриски објекти.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Која струка од академски студии е најдобра и најперспективна.
Само да не биде како мехатроника.да филтрираат после 2 година :D
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
На машински има неколку филтри едниот е прва година (математика1/2 и статика/јакост),другите зависат од карактерот на студентот , дали е упорен или не како во народната се фатила баба на оро ќе го доигра ( бар кај мене така е :P), но битно е да поминеш прва на време , така ќе видиш дали ќе те биде или не а за смер ти е сеедно зависи што сакаш да бидеш кога ќе опораснеш :)
 
Член од
29 август 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
брат јас се имам изгорено на пмф, несакам да си играм ташак сеа со машински.И јас сакав на пмф да го играм орото да крај ама ти вика со 200 еу неможеш да играш ...Ме сфаќаш?
затоа прашувам какви се професорите?
Дали има шанси да ме примат мехатрониика или не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom