Турција

Статус
Затворена за нови мислења.

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
80% од возилата произведени во Турција извезени во ЕУ

80% од автомобилите, произведени во првите четири месеци од годинава во Турција, биле продадени во земји од Европската унија, објави електронското издание на турскиот весник „Турки“.
Турски автомобили биле продадени во вкупно 160 земји во светот и во 14 зони за слободна трговија.
За првите четири месеци од 2007 година извозот на автомобили на Турција изнесува околу 5 милијарди и 924 милиони долари. Возилата, извезени во земјите од ЕУ, донеле 4 милијарди и 763 милиони долари.
Единствена земја во Европската унија во која во тој период не се извезени автомобили е Кипар.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=78759
Очигледно не ја разбра поентата, и очигледно не разбираш многу.
Споредба друже, споредба, која автомобилска индустрија е поголема, Руската или Турската?

Турција почна да извезува комерцијални возила за САД

Извоз на турски автомобили во САД татковината на автомобилот
И Југославија на времето извезуваше Југовци за САД па што?
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
A sakas da ti postiram vo Bugarija kako ziveat vo nekoi mesta????
Kade sto ne znaat vo koja godina se naogaat?
Taka ako gi gledas rabotite,i vo USA ima mnogu siromasni luge,ima sekade,ama pak kako vo Bugarija ne e,tamu e ne-daj boze..

Stvarno vie bugarite nemate gordost:tapp:
Polaris, шо и да работете секогаш ке си останете изостанати. Како цело. како стандрт. Религиата ви пречи. А не ве сакат оти вие сте спрели развоиот на целиот балкан. И никогаш нема да ви приемат во ЕУ. Наи малко заради геноцидот врз ермрнците и курдите. За човековите орава. Да малце е слична, малце кажувам европскиот дел од ТР. Другиот дел е фереджета, шалвари. Жена и магаре да не си. Нема учене. Само машина за рагане на деца. Ова ли му викаш цивилизација, алоооооооо. И ако некои виде лицето на жената се едно га е е*ал. Ебати примитивците:pos2:

А, гледам по горе пишуваш "турски автомобили". Турци са проектирали и са баш ваши тие автомобили? Абе печалбата е за западните фирми дека користат бесплатниот труд на фесовете.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Очигледно не ја разбра поентата, и очигледно не разбираш многу.
Споредба друже, споредба, која автомобилска индустрија е поголема, Руската или Турската?



И Југославија на времето извезуваше Југовци за САД па што?

kako prvo Turcija sega izvezuva,a kako vtoro vie ja sporeduvate Rusija so Turcija,, a kako treto rusite zaedno so ermencite odat na pecalba vo Turcija ti kazav i po gore deka gi imam videno licno kako raboteja vo hotelite,,,toa znaci deka kvalitetot na zivotot vo Rusija e katastrofa, a za vremeto na komunizmot,nemaja lep da jadat,site pari odeja za oruzjeto,so cel da se sporedat so SAD,ama nikogas ne uspeaja pa i zaradi toa se raspadne SSSR,, ama deka imat jaka armija imat,jas toa ne go negiram,i ne vodam inaet kako sto vodis ti za Turcija,,, Rusija e golema zemja,i teritorijalno i so naselenijeto,taka da Rusija treba da se sporeduva so po golemi zemji kako sto e SAD,Kina indija,, ama pak toa go tvrdam,deka narodot vo Rusija ziveat vo bedotija,a vo Kina i Indija po beter se... Samo SAD nema problemi so nisto..

Polaris, шо и да работете секогаш ке си останете изостанати. Како цело. како стандрт. Религиата ви пречи. А не ве сакат оти вие сте спрели развоиот на целиот балкан. И никогаш нема да ви приемат во ЕУ. Наи малко заради геноцидот врз ермрнците и курдите. За човековите орава. Да малце е слична, малце кажувам европскиот дел од ТР. Другиот дел е фереджета, шалвари. Жена и магаре да не си. Нема учене. Само машина за рагане на деца. Ова ли му викаш цивилизација, алоооооооо. И ако некои виде лицето на жената се едно га е е*ал. Ебати примитивците:pos2:

А, гледам по горе пишуваш "турски автомобили". Турци са проектирали и са баш ваши тие автомобили? Абе печалбата е за западните фирми дека користат бесплатниот труд на фесовете.

ABE SMRDEN,BAREM NE SME VAKA KAKO VIE:tapp: EBATI COVEKOT EBATI:drk:
PO BETER I OD AJVANI,NE ZNAAT VO KOJA GODINA ZIVEAT



Part-1

Part-2


Part-3


Part-4
BUGARIJA-EU



Минималните плати во ЕУ од 112 до 1610 евра

Автор:
06 април 2010, 14:13
Извор: Макфакс

Луксембург
Статистичката агенција на Европската унија (ЕУ) Еуростат, објави дека минималната плата во ЕУ варира од 112 евра во Бугарија до 1610 евра во Луксембург.
Најниски минимални плати од 100 до 350 евра имаат Бугарија, Романија, Литванија, Летонија, Словачка, Естонија, Унгарија, Чешка и Полска.
Во втората група со минимални плати од 500 до 700 евра спаѓаат Португалија, Словенија, Малта, Грција и Шпанија.
Најголеми минимални плати од над 1150 евра имаат Велика Британија, Франција, Белгија, Холандија, Ирска и Луксембург.
Извештајот се однесува на 20, од 27-те држави членки на ЕУ, кај кои
е воведена минимална плата.
http://www.makfax.com.mk/#103727


Bugarija naj mizerna..​








Просечната плата во Турција поголема од минималната заработувачка во девет земји-членки на ЕУ

Анкара, 18 јуни (МИА) - Со просечната плата од 298 евра Турција се наоѓа пред девет земји-членки на ЕУ, објави турското електронско издание „Интернет хабер“, повикувајќи се на податоци на статистичката служба на Унијата, Евростат.

Во Бугарија минималната заработувачка е 92 евра, во Романија - 114 евра, во Летонија - 172 евра, во Литванија 217 евра. Словаците земаат минимум 217 евра месечно за својот труд, Естонците - 230 евра, Полјаците - 246 евра, Унгарците - 258 евра и Чесите - 288 евра.

Во другите балкански земји-членки на ЕУ - Словенија и Грција, просечната заработувачка изнесува 522, односно 668 евра.

Држава со највисока минимална плата во ЕУ е Луксембург со 1.570 евра, а по неа следува Ирска со 1.403 евра.
http://www.idividi.com.mk/vesti/svet/388847/


Минималната бруто плата во Турција следната година ќе изнесува 335 евра

Анкара, 30 декември (МИА) - Комисијата за минимална работна плата во Турција на вчерашната седница определи минималната месечна награда за трудот во првата половина на 2010 година во земјата да изнесува 729 турски лири (335 евра), соопштуват турските медиуми.

Согласно донесената одлука освен утврдената минимална бруто работна плата во Турција, следната година нето платата ќе изнесува 577 турски лири (264 евра).

Ова ќе биде цената со која ќе биде плаќан трудот на лицата над 16-годишна возраст. Под овој возрасен праг минималната месечна бруто награда ќе изнесува 621 турски лири (284 евра) и 500 турски лири за нето платата (229 евра).

Висината на минималната работна плата е определен, откако во предвид се зеде светската економска криза и актуеланата економска состојба во земјата.
http://www.idividi.com.mk/Biznis/Sve...2019/index.htm


For a stronger, cleaner, fairer world economy

Member Countries


TurkeyUnited KingdomUnited States


http://www.oecd.org/countrieslist/0,..._1_1_1,00.html





ОЕЦД: Турција шампион според економскиот раст во периодот 2011-2017
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) го соопшти својот извештај за ноември во кој се анализира економската состојба на земјите членки.
Posted 20.11.2009 11:38:07 UTC
Updated 20.11.2009 15:42:20 UTC

Во извештајот се истакнува дека економијата на Турција оваа година ќе се намали за 6-отсто, но воедно се прават позитивни прогнози за турската економија во периодот по 2010 година. Според тоа, во истиот извештај се вели дека Турција во 2010 година ќе оствари економски раст од 3-отсто, а во 2011 година од 4,6-отсто. Според извештајот на ОЕЦД, Турција во периодот од 2011 до 2017 година ќе оствари просечен годишен раст во реалниот национален доход од 6,7-отсто и дека на тој начин ќе стане шампион во економскиот раст меѓу земјите членки на ОЕЦД.



http://www.trtmacedonian.com/trtinte...6-62ebb9489aff

G-20 major economies

Kade e blgarija????

United States

European Union

United Kingdom

Australia

Germany

France

Japan

China

Russia

Turkey

Canada

големина, која изнесува 3000x1650 и тежи 2686KB.
Оваа слика е намалена. Кликнете тука за ја видите во оригиналната големина, која изнесува 3000x1650 и тежи 2686KB.

http://en.wikipedia.org/wiki/G-20_major_economies



http://www.istanbulsaraylari.com/
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Само се чудам Polaris, до кога ке одиш надвор от темата-Турциja.......:toe::toe::toe:
Што обшто има тука Бугариja,па и постираш едно и исто от 1 година ....
Ако сакаш да дискутираш за БГ-отвори нова-стара тема.... па дискутираj.
Остаj тиja,които сакат да дискутират за Турциja,па ти иди дискутираj за БГ като сакаш....:toe:
Ке си дозволам да отоговрам само на едно твое прашане.

"G-20 major economies

Kade e blgarija????"


Отговора го даваш сам ти
European Union:toe:
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Мухахахахахахахахахаха, :pos2:Турциа пред Канада. Турција пред Полска, Словачка и Унгариа:pos:

Дечко, кога последно си пил жолтите апчина?

Е заради вакви како тебе ми е интересен овои форум.

Аферим, Ашколсун, Машалла, Евалла:pos2::cuc:

Нека си ни жив и здрав. Дериозно ти посакувам друже:smir:
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Мухахахахахахахахахаха, :pos2:Турциа пред Канада. Турција пред Полска, Словачка и Унгариа:pos:

Дечко, кога последно си пил жолтите апчина?

Е заради вакви како тебе ми е интересен овои форум.

Аферим, Ашколсун, Машалла, Евалла:pos2::cuc:

Нека си ни жив и здрав. Дериозно ти посакувам друже:smir:

AKO SI 1% PISMEN,KE VIDIS DEKA OVIE ZEMJI SE KATASTROFA OSVEN KANADA,, A BAS MENE MI E INTERESEN OVOJ FORUM,ZATOA STO GLEDAM KOLKU NEPISMENI IMA,KOJ STO GI NEGIRAAT FAKTITE I DOKAZITE OD WIKIPEDIA I OD DRUGI WEB SAJTOVI:tapp::tapp: EBATI KLOSARITE :drk:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
AKO SI 1% PISMEN,KE VIDIS DEKA OVIE ZEMJI SE KATASTROFA OSVEN KANADA,, A BAS MENE MI E INTERESEN OVOJ FORUM,ZATOA STO GLEDAM KOLKU NEPISMENI IMA,KOJ STO GI NEGIRAAT FAKTITE I DOKAZITE OD WIKIPEDIA I OD DRUGI WEB SAJTOVI:tapp::tapp: EBATI KLOSARITE :drk:
Полска е катастрофа :pos2:
Абе Полска е една от државите,които немаха спад во БВП во време на кризата.... Бил си некогаш во Полска?
Е Братот е во Полска нека тоj да ти каже колко зле е Полска....:tapp:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Турција извезе едно Пежо 206 на него има профит 500$ Германецот еден BMW7 и на него ќари 50 000$. Ја сваќаш разликата нели ?
DOSTA TE BRE SE FALITE SO DURGI ZEMJI BREEEE:tapp::drk: KADE E BLGARIJA OD SETO OVA,,,DOSTA TE BRE VEKE,JA UPROPASTIVTE TEMITE:tapp: MODERATORI KADE STE BRE DA GI POCATITE BUGARCINJATA SO SUSPENZII I BANOVI.. SEKOGAS KOGA KE VIDAT DEKA NEMOZAT DA NAPRAVAT NESTO ODMA SO OFFTOPCII I SO DRUGI ZEMJI SE FALAT,,STO STE VIE BRE GERMANCI?? VIE DA MI KAZUVATE ZA BLGARIJA A NE ZA GERMANIJA,POSTO VIE NE STE GERMANCI..

Полска е катастрофа :pos2:
Абе Полска е една от државите,които немаха спад во БВП во време на кризата.... Бил си некогаш во Полска?
Е Братот е во Полска нека тоj да ти каже колко зле е Полска....:tapp:

Просечната плата во Турција поголема од минималната заработувачка во девет земји-членки на ЕУ

Анкара, 18 јуни (МИА) - Со просечната плата од 298 евра Турција се наоѓа пред девет земји-членки на ЕУ, објави турското електронско издание „Интернет хабер“, повикувајќи се на податоци на статистичката служба на Унијата, Евростат.

Во Бугарија минималната заработувачка е 92 евра, во Романија - 114 евра, во Летонија - 172 евра, во Литванија 217 евра. Словаците земаат минимум 217 евра месечно за својот труд, Естонците - 230 евра, Полјаците - 246 евра, Унгарците - 258 евра и Чесите - 288 евра.

Во другите балкански земји-членки на ЕУ - Словенија и Грција, просечната заработувачка изнесува 522, односно 668 евра.

Држава со највисока минимална плата во ЕУ е Луксембург со 1.570 евра, а по неа следува Ирска со 1.403 евра.
http://www.idividi.com.mk/vesti/svet/388847/


2010

Минималната бруто плата во Турција следната година ќе изнесува 335 евра

Анкара, 30 декември (МИА) - Комисијата за минимална работна плата во Турција на вчерашната седница определи минималната месечна награда за трудот во првата половина на 2010 година во земјата да изнесува 729 турски лири (335 евра), соопштуват турските медиуми.

Согласно донесената одлука освен утврдената минимална бруто работна плата во Турција, следната година нето платата ќе изнесува 577 турски лири (264 евра).

Ова ќе биде цената со која ќе биде плаќан трудот на лицата над 16-годишна возраст. Под овој возрасен праг минималната месечна бруто награда ќе изнесува 621 турски лири (284 евра) и 500 турски лири за нето платата (229 евра).

Висината на минималната работна плата е определен, откако во предвид се зеде светската економска криза и актуеланата економска состојба во земјата.
http://www.idividi.com.mk/Biznis/Sve...2019/index.htm


http://en.wikipedia.org/wiki/Turkey#Economy
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Просечната плата во Турција поголема од минималната заработувачка во девет земји-членки на ЕУ

Анкара, 18 јуни (МИА) - Со просечната плата од 298 евра Турција се наоѓа пред девет земји-членки на ЕУ, објави турското електронско издание „Интернет хабер“, повикувајќи се на податоци на статистичката служба на Унијата, Евростат.

Во Бугарија минималната заработувачка е 92 евра, во Романија - 114 евра, во Летонија - 172 евра, во Литванија 217 евра. Словаците земаат минимум 217 евра месечно за својот труд, Естонците - 230 евра, Полјаците - 246 евра, Унгарците - 258 евра и Чесите - 288 евра.

Во другите балкански земји-членки на ЕУ - Словенија и Грција, просечната заработувачка изнесува 522, односно 668 евра.

Држава со највисока минимална плата во ЕУ е Луксембург со 1.570 евра, а по неа следува Ирска со 1.403 евра.
http://www.idividi.com.mk/vesti/svet/388847/


2010

Минималната бруто плата во Турција следната година ќе изнесува 335 евра

Анкара, 30 декември (МИА) - Комисијата за минимална работна плата во Турција на вчерашната седница определи минималната месечна награда за трудот во првата половина на 2010 година во земјата да изнесува 729 турски лири (335 евра), соопштуват турските медиуми.

Согласно донесената одлука освен утврдената минимална бруто работна плата во Турција, следната година нето платата ќе изнесува 577 турски лири (264 евра).

Ова ќе биде цената со која ќе биде плаќан трудот на лицата над 16-годишна возраст. Под овој возрасен праг минималната месечна бруто награда ќе изнесува 621 турски лири (284 евра) и 500 турски лири за нето платата (229 евра).

Висината на минималната работна плата е определен, откако во предвид се зеде светската економска криза и актуеланата економска состојба во земјата.
http://www.idividi.com.mk/Biznis/Sve...2019/index.htm


http://en.wikipedia.org/wiki/Turkey#Economy
Изправи си грешните податоци и тогава можеме да зборуваме... :toe:
Тиja податоци за 100-тен пат ти реков дека имат грешки. Ама е полесно за тебе само COPY-PASTE.....
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
лелееееее како не ви е мака,цел ден да се зрачите пред копјутерот:tapp:
цнцнцнцнцнц ФМИ овие се точни информации од википедиа, а и јас од ТВ имам слушано за овие информации:toe:
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Просечната плата во Турција поголема од минималната заработувачка во девет земји-членки на ЕУ

Просечна не знам шо значи. Минимална знам. А сум од пиринско. Ве молам обиаснете ми, па да научам литературнио македонски. Ако вие не ми кажете таа недела ке одам во Делчево да ми обиаснат

И евалла на Jане Сандански. От Софиjа до Петрич, по Струма е исчистил сички турци. Не ги е утепал. Не сакал да е прос како них. Само им кажал "Правете шо сакате, продаваите, бегаите, ама ако догодина сте тука во Македониа ке ве исколам". И еве, долината на Струма е наи чиатио регион од джагали. Сполаи ти Jане.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Едно прашање до бугарите??? Зошто се мешате каде што не ви е местото??? Зошто ги негирате доказите?? Зошто не ве интересита како да се спасите од сиромаштијата??? Бугарија е дупка без дно бре серковци едни:tapp:
И немојте да солите памет дека сте имале подобри односи со Турција отколку Македонија со Грција..

Просечната плата во Турција поголема од минималната заработувачка во девет земји-членки на ЕУ

Просечна не знам шо значи. Минимална знам. А сум од пиринско. Ве молам обиаснете ми, па да научам литературнио македонски. Ако вие не ми кажете таа недела ке одам во Делчево да ми обиаснат

И евалла на Jане Сандански. От Софиjа до Петрич, по Струма е исчистил сички турци. Не ги е утепал. Не сакал да е прос како них. Само им кажал "Правете шо сакате, продаваите, бегаите, ама ако догодина сте тука во Македониа ке ве исколам". И еве, долината на Струма е наи чиатио регион од джагали. Сполаи ти Jане.

Навистина заслужуваш да бидеш баниран:toe::tapp:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
лелееееее како не ви е мака,цел ден да се зрачите пред копјутерот:tapp:
цнцнцнцнцнц ФМИ овие се точни информации од википедиа, а и јас од ТВ имам слушано за овие информации:toe:
Има грешки во податоците му.Коjто ги наjде,ке му кажам браво...
Това е прашане за наблудателни и немарзелими форумджии ,да побарат каде Polaris има грешки....
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Georgia's Tbilisi International Airport, which is operated by TAV Airports Holding, was selected as best among airports in Russia, the Caucasus, Eastern Europe and the Baltic countries.
http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=turkish-airport-wins-award-2010-04-30

Prevod

Gruzija-Tbilisi megunarodniot aerodrom,koj e upravuvan od TAV Airports Holding,bese izbran kako najdobar megu aerodromite vo Rusija,Kavkaz,istocna Evropa i baltickite zemji..


Bravo Bravo Bravo:smir::smir::smir::smir:




cncncncncncncncncncncnccn







ММФ: Турција во 2010 година со најголем раст меѓу европските земји



Според претпоставките на Меѓународниот монетарен фонд Турција во 2010 година ќе оствари најголем економски раст меѓу европските земји.


Меѓународниот монетарен фонд го објави извештајот посветен на економската состојба во светот во 2010 година, во кој се прогнозира дека оваа година турската економија ќе оствари раст од 5,2-отсто, а во 2011 година раст од 3,4-отсто. Порастот на потрошувачките цени во 2010 година во Турција, според Меѓународниот монетарен фонд ќе изнесува 9,7-отсто, а во 2011 година 5,7-отсто. Во извештајот Турција се вбројува меѓу земјите кои ги пребродија првите надворешни шокови од глобалната криза и се прогнозира дека по пат на нормализирањето на глобалната трговија и повторното зголемување на обртот на капитал постои можност Турција да закрепне многу побргу во споредба со некои други земји.

http://www.trtmacedonian.com/trtinternational/mk/newsDetail.aspx?HaberKodu=79e2e09c-5992-4126-81c5-4046a12229d0

Алал да им е на турците...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom