Јас сум од иднината

Статус
Затворена за нови мислења.

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Верзијата на податоци во твојата база на податоци ( if any ) е премногу стара.
Најверојатно тоа е причина за овој пост.
Совет: Пробај да ја апдејтираш и да ја знаеш моменталната верзија што ја користиш кога ја користиш...
Шо ми кажа?:nesum:
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
1
Абе Роно, како не ти скурчи 50 страни, жити се?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
:tapp::tapp:dobro bre forumdzii zarem ne osekate deka detevo ve dupi veke dva dena. se istite zborovi gi upotrebuva, a:tapp:vsusnost nisto ne kazuva.
Sakam kazam, neznam recam
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Edinstven nacin nesto da vi dokazam e da vi pustam nekoja slika, vetiv, ke go napravam. Da se vidime, nemoze zaradi nekoi pricini koi nesakam da vi gi navedam. Blagodaram sto napravi eden osvrt okolu nasevo druzene.
Не. ( си слушнал за..фотошоп на пример? )
Ако тоа што го кажуваш е вистина, тогаш постојат многу докази со кои можеш да го докажеш тоа. Ако не е вистина, тогаш не постојат докази дека не е вистина. Исто така доколку нема докази дека е вистина, тогаш тоа не е доказ дека тоа е е вистина..но поради тоа, и тоа што е речиси невозможно да се докаже непостоењето на нешто со премногу општи податици, следи дека тоа што нема докази за постоењето и вистинитоста на нешто, се зема како тоа нешто да не е вистинито и да не постои. Т.е. не е вистинито се додека не се докаже дека е вистинито.
Тоа што го напишав е само поглед на тоа „каде сме“, и барање, и поттикнување за барање, на докази кои ќе ми докажат дека навистина си од 2036 година. Доколку не ми го докажеш тоа, тогаш јас ќе мислам дека тоа што го пишуваш не е вистина, не поради тоа што шансите некој да дојде од не толку блиска иднина се многу мали, туку поради тоа што нема докази дека тоа што го пишуваш е вистинито. Без докази нема да „поверувам“ ниту дека името од џени грл е Фросина, а ниту дека ти доаѓаш од 2036. ( од ова се гледа дека веројатноста нема влијание на моите мислења, кога постојат доказите )...а со докази, би „поверувал“ дека таткоми е вонземјанин, и би поверувал дека сега јас сум пред компјутер...

И, имаш докази?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:za Agora: stom tolku mnogu se trudis da mu dokazes na Rono deka ne mu veruvas, znaci podsvesno i mu veruvas. :pos2:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
155
Поени од реакции
8
Не. ( си слушнал за..фотошоп на пример? )
Ако тоа што го кажуваш е вистина, тогаш постојат многу докази со кои можеш да го докажеш тоа. Ако не е вистина, тогаш не постојат докази дека не е вистина. Исто така доколку нема докази дека е вистина, тогаш тоа не е доказ дека тоа е е вистина..но поради тоа, и тоа што е речиси невозможно да се докаже непостоењето на нешто со премногу општи податици, следи дека тоа што нема докази за постоењето и вистинитоста на нешто, се зема како тоа нешто да не е вистинито и да не постои. Т.е. не е вистинито се додека не се докаже дека е вистинито.
Тоа што го напишав е само поглед на тоа „каде сме“, и барање, и поттикнување за барање, на докази кои ќе ми докажат дека навистина си од 2036 година. Доколку не ми го докажеш тоа, тогаш јас ќе мислам дека тоа што го пишуваш не е вистина, не поради тоа што шансите некој да дојде од не толку блиска иднина се многу мали, туку поради тоа што нема докази дека тоа што го пишуваш е вистинито. Без докази нема да „поверувам“ ниту дека името од џени грл е Фросина, а ниту дека ти доаѓаш од 2036. ( од ова се гледа дека веројатноста нема влијание на моите мислења, кога постојат доказите )...а со докази, би „поверувал“ дека таткоми е вонземјанин, и би поверувал дека сега јас сум пред компјутер...

И, имаш докази?
mnogu interesno razmisluvane, do pred malku me sporeduvavte so luge zavisni od razni materii na koj mu se potrebni lica vo beli mantili, me sporeduvavte so potpolno neobrazovani licnosti. Sega odednas edni vakvi osvrti i viduvana?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Za Spidio: sigurno deka ne sum poglup od tebe, dva dena da go molam detevo za sekakvi gluposti
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Druze edno intimno prasanje do tebe a i do site so tvojot stav...

GLUP SI ?!?!:vozbud:
Според Ајнштајн, човечката глупост е бесконечна.
Најверојатно, сите сме глупи ( доколку твојата глупост = со таа на Ајнштајн ).
Што значи дека одговорот на твоето прашање е:
Да
Прашање до тебе.
Колку информативен ќе ти биде одговорот на твоето прашање, т.е. колку тој може да докаже некој став и/или слично, тесно поврзано со оваа тема?
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:za Agora: stom tolku mnogu se trudis da mu dokazes na Rono deka ne mu veruvas, znaci podsvesno i mu veruvas. :pos2:
Во моето размислување не користам верување, туку само знаење и поради тоа што моето знаење не е 100%, предпоставки за нешто што е можно да биде вистина и јас да го дознаам тоа и да дознаам дека тоа не е вистина.

Не се трудам да докажам дека не верувам, туку се трудам да докажам дека не користам верување, и деказа да знам дека нешто е точно и е вистинито, ми требаат докази. Без разлика колкава е веројатноста за да биде вистинито тоа што доказите докажуваат дека е вистинито.
 

spidio

SOBEDEBEL
Член од
18 јуни 2007
Мислења
200
Поени од реакции
2
Za Spidio: sigurno deka ne sum poglup od tebe, dva dena da go molam detevo za sekakvi gluposti
Aaaaa, znaci na forumov ima 550 lujge so razgovarame so tipacov i 2-3 ko tebe so izleguvaat so mislenja od tipot na : "ABE VI KAZUVAM DEKA VE LAZE, VERUVAJTE MI AMAN!!! "
tvojot zbor protiv negoviot, ili ko so bi rekol Ag0rA - IMAS DOKAZ ??
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
mnogu interesno razmisluvane, do pred malku me sporeduvavte so luge zavisni od razni materii na koj mu se potrebni lica vo beli mantili, me sporeduvavte so potpolno neobrazovani licnosti. Sega odednas edni vakvi osvrti i viduvana?
Да напоменам дека формалното образование на личноста немора да има влијание на знаењето на личноста!

Моите постови се последица на тоа што сега најдов слободно време да направам нешто во кое што уживам слично како што уживаат оние кои те споредуваат со личности кои што ти ги спомна.
Ова ми е еден вид на пауза помеѓу забавувањето на начин со учење, моментално во врска со програмирање на програмабл интелиџент компјутерс ( PIC ) -ови...еден вид на „одморување на мозокот“...
Ова го правам за забава :).
 
Член од
23 август 2008
Мислења
155
Поени од реакции
8
Да напоменам дека формалното образование на личноста немора да има влијание на знаењето на личноста!

Моите постови се последица на тоа што сега најдов слободно време да направам нешто во кое што уживам слично како што уживаат оние кои те споредуваат со личности кои што ти ги спомна.
Ова ми е еден вид на пауза помеѓу забавувањето на начин со учење, моментално во врска со програмирање на програмабл интелиџент компјутерс ( PIC ) -ови...еден вид на „одморување на мозокот“...
Ова го правам за забава :).
Mi se dopagaat tvoite razmisluvana. Vo minatoto imalo i pogolemi misliteli i zatoa ne me iznenaduva. Mozebi vakvite razmisluvana koisto gi iskazuvas se rezultat tokmu na spojot so minatoto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom