Дали мастурбирањето е грев?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Со тоа што не и давам значење на црквата и не идам што знам на колку време у црква и не го убивам секој кој што ке рече нешо против господ.Со тоа сметам дека ја не сум ограничен во поглед кон религиозни ствари.
Очигледно е дека не расликуваш две нешта: 1. поставувањето на личното однесување во одреден ред; 2. своеглавото однесување, без никаков ред.

Glodaragz напиша:
А зашто би бил ограничен во секој поглед????за било што мислев.И зашто не би вршел работи што црквата мисли дека се гревови, кога сум атеист?
Она кое го „мисли„ Црквата, е духовно-етичко учење, кое нислучајно не се однесува само на членовите на Црквата, туку се однесува на целиот род човечки.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Она кое го „мисли„ Црквата, е духовно-етичко учење, кое нислучајно не се однесува само на членовите на Црквата, туку се однесува на целиот род човечки.
Ако добро те сфатив сепак мислам дека грешиш бидејки црквата наметнува ствари...кога ке почнат на пари да ставаат и кони или текстови ко:"веруваме во бога" или "со господ напред" ке видам тогаш на колку луге ке им се допага тоа....Сепак ако добро те сфатив беше ова може грешам во поглед кон твоето прашање т.е одговор.Али сепак ми беше во план да го кажам ова што го кажав.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Очигледно е дека не расликуваш две нешта: 1. поставувањето на личното однесување во одреден ред; 2. своеглавото однесување, без никаков ред.



Она кое го „мисли„ Црквата, е духовно-етичко учење, кое нислучајно не се однесува само на членовите на Црквата, туку се однесува на целиот род човечки.
Црквата да мислеше на нешто-освен на земањето пари-кај ќе бевме сега.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Јас верувам дека сите оние што зборат дека е тоа грев најмалку еднаш неделно го маваат освен за време на постовите.

Аман те бе луѓе и дишењево дан е грев? Па за смеење станува сето ова.

Кој ќе дојде да каже дека тоа е грев? Господ? Ма дај бре смешки.

Да беше грев немаше да постои рајот.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Абе црквата се приметуе дека сака да ја наметне верата.Кај некој идиоти ке успеат...Па ке станеме ко муслиманите у толку и толку саат мора во црква ако не отидеш еднаш ке гниеш у пекол :D ЛОЛ глупости
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако добро те сфатив сепак мислам дека грешиш бидејки црквата наметнува ствари...кога ке почнат на пари да ставаат и кони или текстови ко:"веруваме во бога" или "со господ напред" ке видам тогаш на колку луге ке им се допага тоа....Сепак ако добро те сфатив беше ова може грешам во поглед кон твоето прашање т.е одговор.Али сепак ми беше во план да го кажам ова што го кажав.
Кажа..и остана жив.

Црквата да мислеше на нешто-освен на земањето пари-кај ќе бевме сега.
Каде ќе бевме сега, според тебе?

Абе црквата се приметуе дека сака да ја наметне верата.Кај некој идиоти ке успеат...Па ке станеме ко муслиманите у толку и толку саат мора во црква ако не отидеш еднаш ке гниеш у пекол :D ЛОЛ глупости
Чудна работа: мене никој не ми ја наметна(л) верата, туку таа е мој личен слободен избор и токму заради тоа, не се чувствувам како идиот.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Кажа..и остана жив.



Каде ќе бевме сега, според тебе?



Чудна работа: мене никој не ми ја наметна(л) верата, туку таа е мој личен слободен избор и токму заради тоа, не се чувствувам како идиот.
Е, убаво кажа. И наш избор е да :drk: колку сакаме, па не сме идиоти заради тоа, и :drk: не е никаков грев.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа ќе го прифатам само како твој, личен, приватен став.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„Глобалниот„ став е јасен: онанирањето е грев и неможе да се оправда со никакво покритие.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
„Глобалниот„ став е јасен: онанирањето е грев и неможе да се оправда со никакво покритие.
Од каде бе глобален став, зар не гледаш само тука колку антиглобалисти има!:pos2:
Сега признај, од кога прејде од антиглобалисти во глобалисти:pos2:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
А дали постои некој глобален став? Никогаш не ги генерализирај лугето.
Najglobalen stav :) e deka sekoj ima slobodna volja! I sekoj covek si go bira zivotot, i nikoj nikogo ne treba da osuduva ili da se podbiva so nego. sakate :drk: sakate :cuc: . Samo mislam deka na krajot vo sekoj slucaj ke ima sud za delata!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А што ќе правиме на Судот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom