Студирање во странство

A

Antigona

Гостин
Ок прочитав скоро се.
Сега сум четврта година средно значи завршувам и сакам да се запишам на некој факултет во странство(по можност подалеку од Балканов).Сакам да студирам информатика или компјутерско инжинерство.
Има можност во некоја држава на некој универзитет каде што би добивал стипендија и годишно би ме чинело мах околу 100-300е?+парт-тиме работа како би ги покривал другите трошоци.
Не би можел да си дозволам да плаќам повеќе од 300е годишно.Би работел и би направил се за да студирам во странство.Одличен ученик сум 5.00 и имам положено FC(First Certificate English) итн итн...


Помош?
Тогаш единствена опција ти е да престојуваш кај некој роднина или познаник,, за да не плаќаш за кирија. Имај во предвид дека дел од трошоците идат за превоз , автобус , воз и слично. Доколку веќе си запишан како студент на некој од универзитетите во Германија , тогаш ќе добиеш од универзитетот semester ticket за бесплатно да се клористиш воз, автобус, шинобус ,кој би те коштал околу 200 евра со важност од 6 месеци , а после 6 месеци пак си плаќаш и ти давааат тикет за наредните 6 месеци и така.
 
П

Пепси_

Гостин
Моментално учам средно земјоделско училиште 2 година....и сеа имам голема желба да одам во словенија таму да се запишам на факултет земјоделски односно винарство (енолог де)....Ме интересира дали има таков факултет и дали јазикот се учи лесно (граматика), и дали како странец е тешко да се снајдеш сам потполно оти тоа ми е најголемит страв шо би го имал :)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Јас аплицирав деновиве во Британија и Шведска. Сега чекам резултати :)
ке може ли подетално да ми кажете како да аплицирам во Шведска конкретно во универзитетот каде сте аплицирале?. ве молам многу сум заинтересиран за тоа?! фала однапред!!!...
 
П

Пепси_

Гостин
Моментално учам средно земјоделско училиште 2 година....и сеа имам голема желба да одам во словенија таму да се запишам на факултет земјоделски односно винарство (енолог де)....Ме интересира дали има таков факултет и дали јазикот се учи лесно (граматика), и дали како странец е тешко да се снајдеш сам потполно оти тоа ми е најголемит страв шо би го имал :)
Аман бе никој нема да каже некој збор ? ајде ајде знам дека има некој :) :smir:
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.112
Поени од реакции
989
Zdravo!
Sakam da studiram vo Germanija,dali moze nesto konkretno za fakultetite?sto struki ima? samo na germanski e nastavata? blagodaram
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
Шо услови треба да се исполнат за да студира македонец во Хрватска, поточно во Сплит, на електро факултет? Како е животниот стандард таму? Колку поскапо од Македонијава ни би дошло? Фала! Чао! Пријатно! :D
Ne znam konkretno za Elektro vo Split, no znam opsto deka za stranski drzavjani sekako plakas polna skolarina, koja iznosi se' zavisi od samiot fakultet. Najdobro da vidis na web stranicata na fakultetot, a bi ti preporacal i da se rasprasas za FER vo Zagreb dokolku te interesira bas elektrotehnika.
Jas studiram vo Varazdin, kadesto skolarinata za stranski drzavjani barem dosega bese okolu 1000 evra po godina. Sreka, jas sum i hrvatski drzavjanin pa studiranjeto go plakam normalno kako domasen student. Ti da ne imas slucajno drzavjanstvo?

Sto se odnesuva do zivotniot standard, so samoto toa sto si redoven student ti sleduva i pravoto za dobivanje kreditna karticka (popularno narecena x-ica ili iksica) so koja dobivas subvencija od drzavata za hranenje vo odredeni restorani/menzi, npr. ne plakas polna vkupna cena za rucek tuku mnogu pomalku, a razlikata od polnata cena ti ja zemaat od iksicata (npr. vkupna cena na rucek e okolu 40 kuni, plakas 10 ili pomalku, a od iksicata ti odzemaat okolu 30 kuni). Ako zivees vo stan mesecno na iksicata dobivas okolu 750 kuni ili 102 evra, barem tuka kaj mene, sto ti e navistina dovolno, ako si smesten vo dom (a mozebi i stranskite drzavjani ne znam) dobivaat mesecno okolu 130 evra.
Sto se odnesuva do zivotniot standard, definitivno e poskap od Makedonija gotovo za se', a pogotovo na Jadranot vo odnos na kopneniot del, no mozes da se snajdes ako go imas vo predvid olesnuvanjeto za prehrana, i uste plus ako imas stipendija uste dodaten plus. Primer kirija vo mojov grad te stoji prosek okolu 120-140 evra mesecno, negde pomalku negde poveke zavisno od lokacija, a vo Split e verojatno dosta povisoka.
Voglavno, ima za sekogo po nesto, ako uste nesto te interesira kazi.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
јас сум заинтересиран за студирање медицина на балканов (софија, белград, љубљана)..пааа ако може некој да пише како е за упис таму, студирање едно-друго.
ФАЛА! :)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
јас сум заинтересиран за студирање медицина на балканов (софија, белград, љубљана)..пааа ако може некој да пише како е за упис таму, студирање едно-друго.
ФАЛА! :)
За во Белград најдобро ќе ти биде да најдеш некој роднина ако имаш таму да те пише дека кај нив ќе престојуваш и дека имаш поддадено за државјанство поевтино ќе те фати.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
За во Белград најдобро ќе ти биде да најдеш некој роднина ако имаш таму да те пише дека кај нив ќе престојуваш и дека имаш поддадено за државјанство поевтино ќе те фати.
а иначе како е за упис, цени и сл. ?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Harvard Wants You

................................
This week, 10 girls from Stefanovski’s school in Macedonia find out if they’ve made it to Harvard. Since Stefanovski was accepted in 2008, NOVA has sent a student to Harvard every year.
“I think it’s a common occurrence now that a lot of high-achieving students from other schools are transferring to our school junior year just to take advantage of opportunities that come of applying to schools in the U.S.” says Stefanovski....................................http://www.thecrimson.com/article/2011/3/31/harvard-students-international-school/
 
A

Antigona

Гостин
Zdravo!
Sakam da studiram vo Germanija,dali moze nesto konkretno za fakultetite?sto struki ima? samo na germanski e nastavata? blagodaram

Да, на германски е наставата за Bachelor Degree, а за Master има и на англиски. Сите документи заедно со апликацијата прво се праќаат во Берлин во интернационаоаната канцеларија таму и кога од таму ке ти одобат, твоите документи ке бидат испратени до универзитетот кој сам си го одбрал.


Јас би ти препорачала да студираш во Hochschule бидејки таму наставата се изведува со максимално 20 студенти , а во Universität на предавања има по 500 и повеке студенти и концентрацијата лесно може да опадне , не поради тоа што германците се тивки , внимателно го слушаат предавањето ,,туку поради фактот што одвреме на време се слуша отварање на шишиња со вода, бидејки не е забрането да се пие вода, сок и слично додека си на предавање , па крцкаат шишиња и го одвлекуваат вниманието.

Што се однесува до струки, имаш се и сешто за студирање. Моја неостварена желба остана да студирам авијација , но сепак завршив електротехника таму.

Доколку не знаеш германски, првата година ке го учиш јазикот така да ке ти биде дадена виза за 1 година, после таа година ке ти дадат виза за 2 години за да продолжиш со студиите.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
999
Поени од реакции
392
Здраво.. Сакам да студирам во Русија,и ако има некој од тука што студира во Русија да ми каже како е,и со стипендиите како иде,знам дека Руската амбасада доделува 15(мислам дека беа) стипендии,ако има некој од овде што студира во Русија нека каже како е таму,колку пари ќе ти требаат од прилика месечно за таму,зашто ми кажаа дека храната не е платена,платено е школувањето и смештајот,а останото си го плаќаме сами..
 
I

Intex

Гостин
Здраво.. Сакам да студирам во Русија,и ако има некој од тука што студира во Русија да ми каже како е,и со стипендиите како иде,знам дека Руската амбасада доделува 15(мислам дека беа) стипендии,ако има некој од овде што студира во Русија нека каже како е таму,колку пари ќе ти требаат од прилика месечно за таму,зашто ми кажаа дека храната не е платена,платено е школувањето и смештајот,а останото си го плаќаме сами..
Нема веќе такви стипендии. Умре тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom