Студирање во странство

Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Јас сум заинтерсиран да студирам во Америка или Австралија, доколку има некој кој учи или учел да објасни како одат процедурите, цените, учењето и такви работи.
За да студираш во Америка треба да имаш малку подебела сметка во банка.Како странски студент квотите се енормно високи вклучувајќи ги и оние на комјунити колеџите.За оние со перманент или резидент статус е полесно,затоа што добиваат многу лесно стипендија.Макар да Америка е гломазна и имаш мал милион типови на колеџи и нивни рангирања.
Од некое минијатурно зградиче со неколку смера,па се до гиганти како Принстон на пример.
Од Македонија,да те информирам ако си веќе студент, единствено признат без поништување на ниеден испит е Електро.
Од Економски, како најпопуларен а и од другите, ти поништуваат некои,незнам точно кои.Ќе прашам ако те интересира.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5
Jas sakam da idam u Germanija ili u UK ali skolarinite im se haos
20000 Evra i 11000 Funti:vozbud:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
познавам една што се заврши постдипломски во франција, во скопје дипломира со многу висок просек на архитектура, ама кажувала дека во франција за македонец тешко се наоѓала работа (поради врската на французиве со грците) дали е тоа точно?
Не би рекла. Во принцип Французите не се замараат. Не е дека не сакаат, ама ни дека не мразат... Сепак, едно нешто можам да ти гарантирам - одличен просек ВО Франција (значи не Македонската диплома која не ти ја ни гледаат) значи дека ќе имаш добра и доброплатена работа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Jas sakam da idam u Germanija ili u UK ali skolarinite im se haos
20000 Evra i 11000 Funti:vozbud:
Во Германија? Нема шанса освен ако си гледал за приватен универзитет. Во Германија секоја покраина може да одлучи дали студентите на државните универзитети, а тоа се сигурно над 90 од сто од сите универзитети во Германија, ќе треба да платат секој семестар за студиите а и тоа максимално по 500 Евра. Значи има покраини каде што не плаќаш ништо освен такса за администрација која може од 50 до 150 Евра да се движи, зависит од универзитетот, а има и покраини каде што плаќаш 500 Евра за семстар плус таксата.

Еве ја студирем во Нирнберг / Баварија и плаќам 500Евра за студиите плус 42 Евра административна такса. Значи годишно плаќам околу 1100 Евра. Значи за 5 години студирајне ќе ми се соберат околу 5500 Евра кој требам да ги платам.

Во покраините каде што конзервативците се на власт се плаќа а во покраините со социалдемократска власт не се плаќа.

Иначе за Германија ако имате некоје прашајне можете слободно да прашате.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ќе можеш ли да ми кажеш што треба да се направи за да се аплицира на некој државен медицински универзитет во Германија. Кои услови треба да ги исполнам, колкава е партиципацијата и дали има можност од на пример некој медицински факултет надвор од Германија, да се префрлам на некој друг медицински факултет што се наоѓа во Германија?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Ќе можеш ли да ми кажеш што треба да се направи за да се аплицира на некој државен медицински универзитет во Германија. Кои услови треба да ги исполнам, колкава е партиципацијата и дали има можност од на пример некој медицински факултет надвор од Германија, да се префрлам на некој друг медицински факултет што се наоѓа во Германија?
Секој универзитет си имат свој услови. Најдобро би било да прашаш во твојот сегашен универзитет дали има договори за соработка со некој универзитет во Германија.

Иначе овде бараат германска матура задолжително. Пошто е поинаква од македонската мислам дека во секој случај треба да положиш испити за да студираш во Германија. А можно е и да одиш уште една година овде на школо и ако положиш тука имаш право да студираш во Гер, барем така знам од една друга Македонка.

За медицина морам да ти кажам дека е многу тешко да се запишеш и со германска матура пошто бараат матура од 1,0 до 1,4 зависит од универзитетот.

Ако си веќе запишан во Германија на медицина е релативно лесно да се префрлиш на друг универзитет.

Иначе ја имам германска матура и не сум сигурен кој услови бараат за студенти од Македонија.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Јас аплицирав деновиве во Британија и Шведска. Сега чекам резултати :)
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Дали молекуларна биологија и генетика ги има како посебни смерови на некој факултет? Кој назив се стекнува со завршувањето на молекуларна и кои се понудените опции за постдипломски? Многу прашувам:)но ме интересира се до детал :icon_lol:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Ах Грујо Грујо,.... гледате сега што е минусот што не е МК во ЕУ, а да беше во повеќето земији во ЕУ партиципацијата ќе беше 0 ден. (или со можност за кредит, кој се исплаќа после завршувањето).

За медицина е мн. тешко да те примат во Дојчланд, а ако те примат забрави да имаш време за работа....
 
M

MIL

Гостин
Jas studiram nadvor od Makedonija potocno vo Belgrad i da vi kazam prekrasno pominav medicina sum zapisan bas toa sto go sakav e najzastapeno a toa e praksata koja mi treba za vo idnina i preku koja se osozrevam gledam kako go izdrzuvam toa i ucam se poveke i poveke dodeka kaj nas e samo bubanje a praksa e minimalno i zatoa posle studentite kako izgubeni stojat vrz pacientot zadovolen sum definitivno
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Дали има некој што студира во Загреб? Би сакала таму да студирам...
ME! :)

Јас аплицирав деновиве во Британија и Шведска. Сега чекам резултати :)
Svedska uste e besplatno?

Jas sakam da idam u Germanija ili u UK ali skolarinite im se haos
20000 Evra i 11000 Funti:vozbud:
Germanija e 500 evra semestar na nekoi fakulteti. Baska prva godina na angliski mozes da ja ucis.
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
Дали молекуларна биологија и генетика ги има како посебни смерови на некој факултет? Кој назив се стекнува со завршувањето на молекуларна и кои се понудените опции за постдипломски? Многу прашувам:)но ме интересира се до детал :icon_lol:
pa genetika kako smer nema..barem ne vo programite sto se po 4 godini, imanekade kade e vklucen vo smerot ama studiite se 6 godini i direkno si magister...ili 4 godini molekularna pa pak odelno 2 god magistratura genetika :)

sto ucis tamu?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom