Студирање во странство

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Vo viena mi e 20 evra od semestar hahahahha. Btw ima li nekoi nasinci u Wien, da napravime edna Makedonska zurka :) . Ja tuka znam se na se 3ca sto studiraat a se od Mkd

Јас имам друагрка во Виена, на мастер е сега, и знам дека само од нејзиниот клас од средно има уште неколку Македонки таму, заедно што отидоа...
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Исто важи и за Словенија, некој ако се интересира, слободно нека опита :wink:
Јас се интересирам :)
Прво на кој факултет си? Јас ќе идам на факултетот за информатика и компјутерство.. Мене за таму ми требаат информации што.. како..:/
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Јас се интересирам :)
Прво на кој факултет си? Јас ќе идам на факултетот за информатика и компјутерство.. Мене за таму ми требаат информации што.. како..:/
На истиот :)
Додај ме на МСН за подетално ;)
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Има некој во Шведска или Франција што студира? Да објасне малку како оди пријавувањето за факултет, каков е животот, и слично... Плииис. :smir:
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Има некој во Шведска или Франција што студира? Да објасне малку како оди пријавувањето за факултет, каков е животот, и слично... Плииис. :smir:
Франција -> Анастазија :)
 

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Има некој во Шведска или Франција што студира? Да објасне малку како оди пријавувањето за факултет, каков е животот, и слично... Плииис. :smir:
Мене ме примија во Шведска, почнувам од август со студии. Сега единствено што знам да ти кажам е дека роковите за аплицирање за есенскиот семестар се затворени, за Франција тука ти е Анастазија.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Има ли некој од тука што студира во Англија, да ми каже какви се условите за студирање на медицински науки? Дали постои некаква школарина за странски студенти?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Има ли некој од тука што студира во Англија, да ми каже какви се условите за студирање на медицински науки? Дали постои некаква школарина за странски студенти?
Како што знам за студенти надвор од ЕУ е некои 8.000 - 10.000 фунти. Одбери факултет и разгледај им ја веб страната.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Има ли некој од тука што студира во Англија, да ми каже какви се условите за студирање на медицински науки? Дали постои некаква школарина за странски студенти?
Ау! веднаш се одкажи ако не си државјанин на ЕУ се плаќа околу 8.500 фунти. 10.000 евра на година. 60.000 евра за цело студирање. Немаш право на работа ако не си држ. на ЕУ, а и да си имаш право само 20 саата а животот е околу 1500 евра на месец во лондон.

конкуренцијата е ОГРОМНА за медицински науки. се полагат посебни тестови за медиц. наук. логичен тест (нешто како за интелигенција) и плус стручен. многу се тешки.

али пред се конкуренцијата е страшна и мн. е тешко да се влезе за не-англиски државјани, особено за оние надвор од еу.

боље ич не се занимавај.

разгледај на друго место, франција, италија па и германија ако ги знаеш соодветните јазици
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ау! веднаш се одкажи ако не си државјанин на ЕУ се плаќа околу 8.500 фунти. 10.000 евра на година. 60.000 евра за цело студирање. Немаш право на работа ако не си држ. на ЕУ, а и да си имаш право само 20 саата а животот е околу 1500 евра на месец во лондон.

конкуренцијата е ОГРОМНА за медицински науки. се полагат посебни тестови за медиц. наук. логичен тест (нешто како за интелигенција) и плус стручен. многу се тешки.

али пред се конкуренцијата е страшна и мн. е тешко да се влезе за не-англиски државјани, особено за оние надвор од еу.

боље ич не се занимавај.

разгледај на друго место, франција, италија па и германија ако ги знаеш соодветните јазици
Или скандинавија. Имаат поволни услови за странци (бесплатно е, а некаде наставата е на Англиски). Сепак, месечно ке ти одат некои 800-1000 евра од прилика на секојдневни трошоци.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ау! веднаш се одкажи ако не си државјанин на ЕУ се плаќа околу 8.500 фунти. 10.000 евра на година. 60.000 евра за цело студирање. Немаш право на работа ако не си држ. на ЕУ, а и да си имаш право само 20 саата а животот е околу 1500 евра на месец во лондон.
конкуренцијата е ОГРОМНА за медицински науки. се полагат посебни тестови за медиц. наук. логичен тест (нешто како за интелигенција) и плус стручен. многу се тешки.
али пред се конкуренцијата е страшна и мн. е тешко да се влезе за не-англиски државјани, особено за оние надвор од еу.
:icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek:
Имаш право, подобро да не се занимавам со запишување таму. Мене ми имаат кажувано дека е доста тешко, посебно за медицина, ама не знаев дека до толку била работава.
Инаку во врска со конкуренција, би можел да конкурирам за некаква стипендија, оти имам претходно познавање со медицински термини, искуства во болниците итн., ама ипак како што велите, треба да си некој голем гениј за да конкурираш таму и исто така пак ќе ти требаат пари и тоа многу пари. Фала што ми кажа.:helou:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
:icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek:
Имаш право, подобро да не се занимавам со запишување таму. Мене ми имаат кажувано дека е доста тешко, посебно за медицина, ама не знаев дека до толку била работава.
Инаку во врска со конкуренција, би можел да конкурирам за некаква стипендија, оти имам претходно познавање со медицински термини, искуства во болниците итн., ама ипак како што велите, треба да си некој голем гениј за да конкурираш таму и исто така пак ќе ти требаат пари и тоа многу пари. Фала што ми кажа.:helou:
Друже, конкурирај за стипендија. Верувај ми дека имаш повеќе шанси како странец, и тоа од Македонија, земја која според нив е на ранг на оние од Африка, одколку некој Англичанец, Германец и слично. Тие факултети бараат оригиналност, несекојдневност. Не се откажувај уште сега.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Мислам дека не дават стипендија.

Дават стипендија само за државјаните на ЕУ (и тоа во висина на партиципацијата т.е. 3500 фунти) толку е партиципацијата за држ. на УК и ЕУ.

А за држ. на УК дават и стипендија за живот.

Како држ. на МК можеби можеш преку некои друѓи здруженија, но тие не оперират во Англија, барај ги во МК или некаде другаде. - за такви немам слушнато до сега.

Не сакам да звучам песимист, обиди се но немој многу да се затрескаш, подобро додека е време и тоа посериозно гледај за други држави.

А, доколку пак учиш во Шкотска а си држ. на ЕУ, партиципацијата е 0.
 
I

Intex

Гостин
Некој да ми каже нешто подетално за студирање во Финска. Студентски живот, колку се плака од семестар и сл.
Аман бе луге, скоро 3 месеци никој не ми одговорил на барањето. Ајде некој да каже општо за Скандинавија, не мора да е Финска, може и Шведска. Колку се плака месечно, кои се условите за запишување, визи, ова - она. И дали има студентска работа и ако има, колкав дел од месечните трошоци се покриваат со неа?
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
1
дали има некој што студира во Словенија....ме интересира дали би можела да се префрлам од втора година?
и каколку се плаќа за семестар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom