Како го разбирате светото тројство?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Он одговорил “За човек не е можно-но за Бог се е можно“.

Jas ova ne go sfakam bas taka deka po negova milost ke bide spasen ...

Za Bog se e mozno ... ako covek go najde Bog vo sebe toj stanuva Bog sto znaci ke bide spasen... a obicen covek gresnik ( bez dobri dela ) nema da bide spasen bidejki e odalecen od Boga odnosno ne e samiot Bog po postapkite bozanski a ne zemski .

I normalno nema carini :smir: carinite zemski sami si gi minuvame gresime ili ne krajot ke kaze :tv:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Одличен прилог. Вака детален опис на митарствата има дадено и романскиот монах Клеопа. Па сега, кој сака, нека повели, нека се запознае со она кое ја чека душата после телесната смрт...

... за да не биде отпосле „..па ние не знаевме, никој не ни кажа...„.
Па од описот на митарствата заклучувам дека тие се само продлабочен опис на Божјите заповеди (крадење, лажење, клевета, блуд и прељуба...)
Така да малку заканувачки мио делува ова “... за да не биде отпосле „..па ние не знаевме, никој не ни кажа...„ Мислам, сите знаеме што не треба да правиме, нели?

Е сега ме интересњира, дали ако си православен, МОРА да веруваш во постоењето на овие “царини“ односно, дали ако не верувам во ова не сум вистинска верничка?

Поздрав
 
N

n/a

Гостин
Чакри...царинарници...
разно-разни глупости и догми...
O fuck off... !!!
Доста глупости.
Религијата е за слабите духом и за рајата.
Нема такви работи.
Еве ви го правиот одговор и најдете се во него:
http://uk.youtube.com/watch?v=RGR4SFOimlk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Eh sea djavoloviot monolog samo potvrduva deka ima Bog ... cim on djavolot postoi u filmot kako moze da nema Bog kako opozit ?

den i nok

crno belo

Argumentot ne e na mesto a deka postojat energetski kanali postojat :tv::tv:

toa dokazale drevnite kinezi koi lecat so igli na primer , a za bioenergeticari od Rusija da ne praam muabet
 
N

n/a

Гостин
Eh sea djavoloviot monolog samo potvrduva deka ima Bog ... cim on djavolot postoi u filmot kako moze da nema Bog kako opozit ?

den i nok

crno belo
Добро...
:toe:
Јас сум од кај ѓаволот тогаш.
И нејќум бе да одам во смрдениот рај.
Мора да е многу досадно таму.
:toe:
Нема секс,нема пиење,нема коцкање,нема опасна музика...
нема курви,преваранти,тепачки,убици...
нема брзи коли...

само некои дундалиња што си пеат молитви и одмараат дур околу нив се е зелено и тече мед и млеко.
Нервно ќе се оболам у такво опкружување за макс. 2 дена.
Нејќум таму.
Пуштете ме во пеколот...
Ееееејјјјј!
Слушаш ли ти на портата,шабан?
Ме згрешија...за у пеколот сум јас.
Прати ме на право место.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Добро...
:toe:
Јас сум од кај ѓаволот тогаш.
И нејќум бе да одам во смрдениот рај.
Мора да е многу досадно таму.
:toe:
Нема секс,нема пиење,нема коцкање,нема опасна музика...
нема курви,преваранти,тепачки,убици...
нема брзи коли...

само некои дундалиња што си пеат молитви и одмараат дур околу нив се е зелено и тече мед и млеко.
Нервно ќе се оболам у такво опкружување за макс. 2 дена.
Нејќум таму.
Пуштете ме во пеколот...
Ееееејјјјј!
Слушаш ли ти на портата,шабан?
Ме згрешија...за у пеколот сум јас.
Прати ме на право место.
Очекуваш да имаш нервен систем таму? :tv:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Леле човече...Страшно.
Фала за текстов, ама откако го прочитав се осеќам безнадежно, ако Теодора си имала застапник горе, преподобен Василиј, кој мене ќе ме застапува? На секое митарство би си имала по некоја сопка, уфффф...:nesvest:
rubyred, митарствата се човекова измислица, православно усно предание. Тие не се дел од Божјиот Збор - Библијата. Тие не се дел од изворното христијанство што го проповедале Христос и апостолите.
Не се секирај, доколку си христијанка, тебе лично Исус ќе те застапува, како што вели Светото Писмо...

"Кој ќе ги обвини Божјите избраници? Бог ли, Кој ги оправдува? Кој е оној кој ќе ги осуди? Христос Исус ли, Кој умре - но уште и воскресна - Кој е од десната страна на Бога и Кој се застапува за нас?"
(Римјаните 8:33-34)

"Дечиња мои, ова ви го пишувам за да не згрешите; и ако некој згреши, имаме Бранител (Посредник) при Таткото: Исус Христос, Праведникот."
(1 Јованово 2:1)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Добро...
:toe:
Јас сум од кај ѓаволот тогаш.
И нејќум бе да одам во смрдениот рај.
Мора да е многу досадно таму.
:toe:
Нема секс,нема пиење,нема коцкање,нема опасна музика...
нема курви,преваранти,тепачки,убици...
нема брзи коли...

само некои дундалиња што си пеат молитви и одмараат дур околу нив се е зелено и тече мед и млеко.
Нервно ќе се оболам у такво опкружување за макс. 2 дена.
Нејќум таму.
Пуштете ме во пеколот...
Ееееејјјјј!
Слушаш ли ти на портата,шабан?
Ме згрешија...за у пеколот сум јас.
Прати ме на право место.
A tebe od inat ke te prati BOG u rajot a okolu tebe ke bidat bugarcinja fini na oblacinja i ke ti vikaat VMRO BDNE hahahaha

ne moze ti se zaebavas se si ima za sekoj personal hell a ako si eptem losh u idniot zivot ke te pretvori u Asparuh Todorov od Svilengrad i ke bidesh bakal :pos2:

samo ti baraj si go gavolot :wink:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
e vaka ke se raspravaat na veronauka dvajca li se trojca li se cetvorica li se eden li e???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па од описот на митарствата заклучувам дека тие се само продлабочен опис на Божјите заповеди (крадење, лажење, клевета, блуд и прељуба...)
Така да малку заканувачки мио делува ова “... за да не биде отпосле „..па ние не знаевме, никој не ни кажа...„ Мислам, сите знаеме што не треба да правиме, нели?

Е сега ме интересњира, дали ако си православен, МОРА да веруваш во постоењето на овие “царини“ односно, дали ако не верувам во ова не сум вистинска верничка?

Поздрав
Постоењето на „царините„ не е ствар за верување или неверување, туку тие царини се факт-настан кој и се случува на секоја човекова душа и душата, напуштајќи го телото, на патот кон духовниот свет, кон привремениот суд, неизбежно мора да ги помине споменатите царини-митарства. А ние веруваме во она кое не го гледаме, а не во она кое неизбежно ќе ни се случи, нели?
Колку ми е познато, само мајката Божја ги нема поминато тие страшни митарства (за Илија, Енох и разбојникот од крстот-не сум сигурен), по лична интервенција од нејзиниот Син, кој на Успението Богородичино, доаѓа и ја зема душата од мајка си и ја поштедува од малтретрирањата демонски на царините. Погледни ја фреската „Успение на пресвета Богородица„...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
rubyred, митарствата се човекова измислица, православно усно предание. Тие не се дел од Божјиот Збор - Библијата. Тие не се дел од изворното христијанство што го проповедале Христос и апостолите.
Не се секирај, доколку си христијанка, тебе лично Исус ќе те застапува, како што вели Светото Писмо...

"Кој ќе ги обвини Божјите избраници? Бог ли, Кој ги оправдува? Кој е оној кој ќе ги осуди? Христос Исус ли, Кој умре - но уште и воскресна - Кој е од десната страна на Бога и Кој се застапува за нас?"
(Римјаните 8:33-34)

"Дечиња мои, ова ви го пишувам за да не згрешите; и ако некој згреши, имаме Бранител (Посредник) при Таткото: Исус Христос, Праведникот."
(1 Јованово 2:1)
Со фактиве навистина “маваш“ како тој од аватарот...Рушиш.
Особено ова е силен противаргумент “
"Кој ќе ги обвини Божјите избраници? Бог ли, Кој ги оправдува? Кој е оној кој ќе ги осуди? Христос Исус ли, Кој умре - но уште и воскресна - Кој е од десната страна на Бога и Кој се застапува за нас?"
(Римјаните 8:33-34)“

Се прашувам, ако имало такви царини, зошто Бог не ги спомнал ни во Стариот Завет, ниту во Новиот Завет, туку и ги оставил на византиската царица Теодора?
Никогаш ова не ми беше логично, иако, јасно, делува застраѓувачко, мислам она, демони се грабаат за тебе 40 дена...
Абе на Евзони ќе окапеш само саат време па полудуваш...а не 40 дена...Впрочем, зар затоа Исус се даде за нас? Да не судат демони и зли духови?

Потпоолно се согласувам со тебе.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Постоењето на „царините„ не е ствар за верување или неверување, туку тие царини се факт-настан кој и се случува на секоја човекова душа и душата, напуштајќи го телото, на патот кон духовниот свет, кон привремениот суд, неизбежно мора да ги помине споменатите царини-митарства. А ние веруваме во она кое не го гледаме, а не во она кое неизбежно ќе ни се случи, нели?
Колку ми е познато, само мајката Божја ги нема поминато тие страшни митарства (за Илија, Енох и разбојникот од крстот-не сум сигурен), по лична интервенција од нејзиниот Син, кој на Успението Богородичино, доаѓа и ја зема душата од мајка си и ја поштедува од малтретрирањата демонски на царините. Погледни ја фреската „Успение на пресвета Богородица„...
Мики, а од каде знаеме дека тие митарства се факт-настан како штп велиш, и од каде знаеме дека сите души, освен Мајката Божја и уште 2-3 личности ги имаат поминато?
Никогаш не ја гледав логиката во ова, како што напишав во претходниот пост.
Која е тогаш смислата на Исусовата откупна жртва ако мораме да минуваме низ сето тоа? Зли дуси да се грабаат за нашата душа?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„... зашто нашата борба не е против крв и тело, туку против началствата, против властите, против световните управители на темнината на овој век, против поднебесните духови на злобата...„ (Послание до Ефесјаните, 6.12)

Еве каде се споменати митарствата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom