Како го разбирате светото тројство?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ajde,eve jas onoj koj ucel samo "osnovno"a ti koj si "Nacitanko"...Objasni mi go sega ova!!

Otecot,sinot i duhot vikate deka se edno!
Stom se edno...togas tie site treba isto da znaat,isto da bidat silni,isti prava,ista moc..isto nakratko kazano SEEE!!

e,Sega kazimi ti Advokatu...Zosto Isus ne znael koga e Sudniot den??

Koga go prasale koga e Sudniot den..on odgovoril..deka nitu angelite nebesni nitu sinot,ne znae za toa..samo Otecot!!

E,sega ako Isus e eden od trojstvoto zosto ne znael koga e Sudniot den???

Odma ova dokazuva deka Isus se razlikuva od Otecot!!

a stom se razlikuva..ne se edno..se dve!!

ajde advokatu..pocni da popuvash!
А бе знаел... само во моментот не му текнувало
После се сетил (али то не го запишаа)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Abe tup ... ne e isus eden od trojstvoto ... nego otecot sinot i svetiot duh metafora e toa abdalovich

Isus e prorokot ama voedno e toj bog kako sto i ja i ti i site sme bog bidejki toj e vo nashite dushi , del od svetiot duh e vo nas i vo nego se krie tvorecot aman ..aj git :uvo:

Ako bas sakas da znaes pa tvojot od Kuranot pa ich pa ne e vistinskiot prorok pa ja ne ti palamudam ...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Abe tup ... ne e isus eden od trojstvoto ... nego otecot sinot i svetiot duh metafora e toa abdalovich

Isus e prorokot ama voedno e toj bog kako sto i ja i ti i site sme bog bidejki toj e vo nashite dushi , del od svetiot duh e vo nas i vo nego se krie tvorecot aman ..aj git :uvo:

Ako bas sakas da znaes pa tvojot od Kuranot pa ich pa ne e vistinskiot prorok pa ja ne ti palamudam ...
Koj te uceshe vaka be ..popceto u crkva te uchese,
za ovaa tvoja Hristijanska etika??

Vikash Isus ne bil,eden od trojcata...nego sinot bil??

ne Povrat Poshija!!
Gluposti...More daj be reshetese ednash site na edno bidete...sto e za vas Isus???

ako prasham trojaca Hristijani ke dobijam tri razlicni odgovori,a za Isto prashanje..ke ti pocnata..Bog,sin,duh,bogocovek...pa sto e be Ludze...Isus go koristite za DZOKER??
Kako be ne vi e Sram!!??

Epa vaka ...ISTIOT POST VAZI ZA TEBE..PREDHODNIOT..SAMO NA MESTO ISUS..STAVISI TAMU SINOT..I TOLKU OBJASNIMI...Zosto Sinot ne znael???

No vaka...ajde mesash babi i zabi....ne bil Isus,bil ovoj onoj,dobro....aj da go ostavime ova!!

A..SV,DUH...zosto i on ne znael koga e Sudniot den!??

lelel..DISKRIMINACIJA!!!!

ne samo sinot..nego i Duhot..i...op...odam Tri razlicni licnosti!!

i sega vasahata Risjanska logika...doadza do zaklucok.deka ovie tri razlicni licnosti se EDNO!!E..alal vi Logika!!

e..sto vi naperavil Paganinot KONSTANTIN!!

se vi ispomeshal!!

P.s.a,toa za vo Quranot,Isus(Isa.a.s.)Mnogu jasno e kazano sto e i kako e i koja mu bila Misijata!

Nego za da razberish Quranot...Otvorigo srceto i Razumot...i Frligi Predrasudite..pa zemi i citaj..
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Abe tup ... ne e isus eden od trojstvoto ... nego otecot sinot i svetiot duh metafora e toa abdalovich

Isus e prorokot ama voedno e toj bog kako sto i ja i ti i site sme bog bidejki toj e vo nashite dushi , del od svetiot duh e vo nas i vo nego se krie tvorecot aman ..aj git :uvo:

Ako bas sakas da znaes pa tvojot od Kuranot pa ich pa ne e vistinskiot prorok pa ja ne ti palamudam ...
Nema potreba od napagjanje i vregjanje. Vprocem i ednata i drugata religija uci na dobro odnesuvanje edni kon drugi.

Za ona sto ne e razbirlivo,moze maski (osven ako ne sme mazi) da se razgovara,kulturno i so respekt.
Preku ubavoto ponasanje pokazeteja i prestaveteja religijata.

Koga sum veke tuka,ke go napisam ona sto go napisav i vo temata "Sveto Trojstvo".

Bog e EDEN. Ona sto vo Hristijanstvoto se spomnuva kako s.duh,toa e Bozje svetlo,koe Sozdatelot go vsaduva vo srcata na odbrani luge,kako sto bile Bozjite pratenici. Isa a.s (Isus) bil Bozji pratenik.
Tolku e ednostavno.
A da se objasni ona sto Hristijanite nastojuvaat,tri vo eden ili eden vo tri... Ne deka imam nesto protiv. Volja Allahova bila sekoj vo sto saka da si veruva. So sprotivnosta se uci sprotivnosta. Za da se dokaze majstorijata na Hirurgot nekoj treba prethodno da ja skrsi nogata.
No toa e navistina neobjasnivo i nadvor od coveckata mok. A Sozdatelot ne ni dal takvo nesto,zatoa sto i ne e pravo da me povika mene na odgovornost na Sudniot den a ednostavno me ogranicil toa da go svatam i nesvatlivo e.
Da se objasni trojstvoto... Hmmm..... Ke me ubedi vo toa nekoj koga bi mi nacrtal Kruzen Cetiriagolen Triagolnik.
Ako toa uspee nekoj da go nacrta,veruvam i vo toa sto se trudite da go objasnite.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
kad bi bog htio, svi bi ljudi bili iste vjere, pa zar ces ti moj poslanice, druge siliti da prime islam?!
(kur an)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ti treniras po doma neli ?

Ko prvo odgovri kade toa nekoj go prasal svetiot duh za sudniot den ?

Kade nekoj go prasal sinot za svetiot duh ???

Sinot ne e Isus ...

Koga se veli sin bozji se misli i toj e sin bozji , ISus i jas i ti i petko site sme sinot kapiras sea ????

Ne taka ko so oglav ko konj da razmisljas SINOT mora da e samo Isus , ne, toa ne e rezervisano samo za nego nego SINOT sme site nie.

A ova se izpozbuni okolu svetiot duh sozemi se pa prasaj da ti pojasnam i toa
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
kad bi bog htio, svi bi ljudi bili iste vjere, pa zar ces ti moj poslanice, druge siliti da prime islam?!
(kur an)
Smislata e taa.
"Vo verata NEMA PRISILBA-Praviot pat jasno se razlikuva od zabludata." (Kur'an).
No,toa si e veke druga tema...
Kako sto kazav... da ne bese bakarot nemase da ja znaeme vrednosta na Alhemijata. Osven vo nokta (Mrakot/Temninata),Mesecinata nemoze sjajot da go pokaze.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Vinston,neznam zosto so Halid se raspravate. Kazi mu ednostavno deka se slozuvas so nego.
Te.Kazi mu deka Isus bil samo Bozji pratenik,kako sto i Islamot uci.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.687
Поени од реакции
43.738
@ Halid ibn Velid

Еднаш ова веќе го имав кажано на форумов , ајде уште еднаш , и во Куранот има контрадикторнсти , така да незнам зашто си се фатил само за Библијата во која истите се застапени . :toe:
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
@ Halid ibn Velid

Еднаш ова веќе го имав кажано на форумов , ајде уште еднаш , и во Куранот има контрадикторнсти , така да незнам зашто си се фатил само за Библијата во која истите се застапени . :toe:
Syn.
Ke ti bidam blagodaren ako mi kazes kade vo Kur'anot vide kontradikcija ili link daj mi ako veke si napisal... me interesira,pa ako moze,da gi objasnime.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.687
Поени од реакции
43.738
Syn.
Ke ti bidam blagodaren ako mi kazes kade vo Kur'anot vide kontradikcija ili link daj mi ako veke si napisal... me interesira,pa ako moze,da gi objasnime.
Ај кажи ми кој бил првиот Муслиман зашто во Куранот 3 различни одговори добивам . .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom