Струјата поскапува до 50 отсто?

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Парното 60%, струјата 50%, бензинот, плинот континуирано,бараат и за лебот 15%-20% следно...дрвата за огрев ги "снема" од стовариштата...иде зима!?!
Имаше на времето една емисија...тражили сте ..гледајте...А пошто ќе нема дрва по планините ако продолжи вака..погледот ќе биде ептен на далеку на кај Африка..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имаше на времето една емисија...тражили сте ..гледајте...А пошто ќе нема дрва по планините ако продолжи вака..погледот ќе биде ептен на далеку на кај Африка..
Ќе бараме нов Мојсеј да не изведе од пустината и однесе во ветената земја.:vozbud::pos2:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
ОДЛУКАТА ДОНЕСЕНА ПРЕД ИЗБОРИТЕ
Владата решила да ја поскапи струјата
Ако Владата планира драстично да ја поскапи струјата, тогаш треба да подготви тарифен систем со кој ќе ги заштити најсиромашните, сугерираат експертите

Владата пред парламентарните избори донела одлука да ја зголеми цената на електричната енергија за околу 40 до 50 отсто, а одлуката ќе ја формализира наскоро, тврдат владини извори за „Дневник“. Притисокот за поскапување на струјата, што деновиве го врши претставникот на Меѓународниот монетарен фонд, Марк Грифитс, само одел во прилог на консензусот во Владата. Тој потенцирал дека Македонија вештачки ја одржува цената на струјата на пониско ниво од пазарната и со тоа го зголемува дефицитот во трговската размена, кој достигна рекордни 2,1 милијарди долари.

СТРОГА ТАЈНА

Дознаваме дека речиси сите министри од областа на економијата се согласувале со потребата од повисока цена на електричната енергија. Министерот за финансии Трајко Славески викендов и јавно потврди дека не е исклучено поскапувањето да се стави на дневен ред во Владата. Вицепремиерот Зоран Ставрески и министерот за економија Фатмир Бесими не коментираат. Кога ќе дискутираме на таа тема, ќе ги дефинираме работите - изјави Бесими.Ни од кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски, кој вчера се сретна со Марк Грифитс, не кажуваат какви биле заклучоците од разговорот за македонскиот енергетски сектор.Во Македонскиот електропреносен систем (МЕПСО) одбиваат да коментираат дали досега го разгледувале прашањето за поскапување на електричната енергија и дали до Регулаторната комисија за енергетика поднеле такво барање. Портпаролот на МЕПСО, Никола Стојанов, истакнува дека во формирањето на вкупната цена на струјата операторот учествува само со пет отсто, па затоа не бил клучен за тоа колку и дали ќе има поскапување. Во Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) тврдат дека досега не поднеле барање за поскапување на електричната енергија до РКЕ, а ниту разговарале за ова прашање со претставници од Владата. Во ЕЛЕМ информираат дека деновиве интензивно подготвуваат анализа на трошоците на компанијата, по што дефинитивно ќе знаат дали ќе достават вакво барање. И во ЕВН-ЕСМ планираат до крајот на годината да ги достават извештаите за вкупните приходи и расходи, врз основа на кои РКЕ треба да утврди дали ќе им дозволи повисоки цени. Според првичните анализи, било извесно дека зголемените трошоци ќе наложат поскапување на струјата.

НАГОРЕН ПРИТИСОК

- Струјата мора да поскапи. Тоа е реалност што во Македонија избегнуваме да ја прифатиме неколку години. Доколку Владата планира драстично да ја поскапи електричната енергија, тогаш треба да подготви тарифен систем во кој со рангирање ќе ги заштити најсиромашните слоеви - вели Атанаско Тунески, професор на Машинскиот факултет и поранешен директор на МЕПСО. Последното поскапување на електричната енергија се случи пред две години и изнесуваше 10 отсто. Оттогаш цената на меѓународниот пазар постојано расте, а домашното производство на електрична енергија континуирано се намалува. Во 2006 година Македонија годишно произведуваше 6.300 гигават-часа. Лани производството падна на 5.500 гигавати. Потребите на домашниот пазар се задоволуваат од увоз по многу повисоки цени од домашните. Споредено со цените во регионот, Македонија има најевтина струја. Во Бугарија мегават чини 70 евра, во Хрватска 80 евра, а во Словенија 90. Во Македонија тој се продава за 50 евра. Во изминатите две години Светската банка постојано и' сугерираше на Владата дека мора да го следи порастот на цената на електричната енергија на глобалниот пазар.



Пред изборите ? Па зошто дури сега ни кажуваат ? Ауууу да бе, па за време на избори не се кажуваат такви работи, негативно делуваат на моралот...:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Moze nekoj da presmeta kolkava e SKRIENATA DEVALVACIJA ????


I ne mi e jasno postojanoto baenje na : Makedonija ima najeftina struja???
Makedonija ima i najeftini lubenici, pa toa togas se istaknuva kako komparativna prednost, zosto so strujata ne e taka ???:)
Makedonija ima i najeftina rabotna raka, no toa se istaknuva kako konkurentska pogodnost, Makedonija ima i najeftini bedi od politicari i kvazi ekonomisti...pa nikomu nisto.... :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А бе шо се секирате, шпорето ќе си го уклучвам на 2 наместо на 4, на телевизоро ќе ги намалам глас боја и контраст за да не троши многу струја, наместо 100 вати ќе си клам 40 вати сијалици, уше малце ќе дојди зима и фрижидеро ќе се исклучи а јадењето ќе го чувам на балкун, а мониторо ќе го уклучвам од време на време да видам до кај сум со куцањето на текстот
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И во земјите членки на ЕУ, како на пример Полска, струјата се предвидува да поскапе најмалце за 40%.

Од истата причина како и кај нас, застарени централи, недоволна продукција и зголемена индустрија односно побарувачка. Па ќе мора да се увезува струја што е најскапата варијанта, се додека не се изградат нови централи или нуклерка која ќе ја задоволи побарувачката а за тоа ќе им бидат потребни најмалце 15 години.


Поради новите ЕУ прописи за емисија на ЦО2, струјата може да поскапи дури и до 100%
http://www.dziennik.pl/gospodarka/wsj/article205035/Przez_UE_prad_podrozeje_o_100_procent_.html
 
J

Johnny Stulic

Гостин
И во земјите членки на ЕУ, како на пример Полска, струјата се предвидува да поскапе најмалце за 40%.

Од истата причина како и кај нас, застарени централи, недоволна продукција и зголемена индустрија односно побарувачка. Па ќе мора да се увезува струја што е најскапата варијанта, се додека не се изградат нови централи или нуклерка која ќе ја задоволи побарувачката а за тоа ќе им бидат потребни најмалце 15 години.


Поради новите ЕУ прописи за емисија на ЦО2, струјата може да поскапи дури и до 100%
http://www.dziennik.pl/gospodarka/wsj/article205035/Przez_UE_prad_podrozeje_o_100_procent_.html
:je::je::je:Супер и во Полска поскапува добро е што не сме во ЕУ па да наебиме како Пољациве :je::je:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И во земјите членки на ЕУ, како на пример Полска, струјата се предвидува да поскапе најмалце за 40%.

Од истата причина како и кај нас, застарени централи, недоволна продукција и зголемена индустрија односно побарувачка. Па ќе мора да се увезува струја што е најскапата варијанта, се додека не се изградат нови централи или нуклерка која ќе ја задоволи побарувачката а за тоа ќе им бидат потребни најмалце 15 години.


Поради новите ЕУ прописи за емисија на ЦО2, струјата може да поскапи дури и до 100%
http://www.dziennik.pl/gospodarka/wsj/article205035/Przez_UE_prad_podrozeje_o_100_procent_.html
Prvo: ne sme vo EU i dodeka ne sme , a podolgo vreme ke bideme NADVOR...sto k.r ne boli za emisii na CO2 i slicni trici???? Neli sme nevaspitani,neizmieni i prosti FYR-ovci????
Vtoro: sto ke se pravi so taa nova para koja ke se ISCICA od narod???? Novi kapaciteti??? ne sum siguren...vsusnost siguren sum deka NE !! Najverojatno ,kako sega ke se uvezuva SKAPA struja i ke se pravat RAZLIKI vo cena za vo privatni...povlasteno privatni , dzepovi....
Treto: ako Gwujovistickava vlada...kako PRERODBENICKA i inovativna vo pristapot saka da napravi nesto brgu..toa e STEDENJETO NA ENERGIJA...ednostavno treba da gi simne site danoci (da gi vrakja 100% bez pardon) za lokalno proizvodstvo na sekoja instalacija koja stedi energija...vo bilo koj oblik....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Prvo: ne sme vo EU i dodeka ne sme , a podolgo vreme ke bideme NADVOR...sto k.r ne boli za emisii na CO2 i slicni trici???? Neli sme nevaspitani,neizmieni i prosti FYR-ovci????

Па и треба да не боли, уште сега да почне. Затоа што ќе биде касно и ПОСЛЕ, колку што е касно и СЕГА да се градат нови централи.

Бидејќи 90% од енергетиката во Полска се заснова на јаглен, сега тие централи треба да се затвораат поради новите еколошки прописи во ЕУ.
Тоа значи дека Полска ќе стане увозно ЗАВИСНА земја од ел.енергија и нема да може да контролира цена, затоа цената ќе РАСТЕ до 100%.

За да се изградат потребните енергетски капацитети, под услов да се почне денес, за да може да се одржи самостојно на сопствениот енергетски систем, ќе им бидат потребни најмалце 15 години за да ги изградат тие капацитети.
Сега и тие се во недоумица, дали да градат огромен број на централи за што ќе им треба многу долг временски период, или ќе изградат нуклерна централа која би покривала барем 1/3 ако не и половина од потребите на земјата.

Vtoro: sto ke se pravi so taa nova para koja ke se ISCICA od narod???? Novi kapaciteti??? ne sum siguren...vsusnost siguren sum deka NE !! Najverojatno ,kako sega ke se uvezuva SKAPA struja i ke se pravat RAZLIKI vo cena za vo privatni...povlasteno privatni , dzepovi....
Па нормално, дека струјата во приватни раце ќе биде цел на профит и богатење. Отколку задоволување општествени потреби.
Бидејќи за да се има пазар на електрична енергија потребни би биле многу приватни понудувачи.
А тоа преку ноќ не се создава и ќе потрае прилично долго, иако никој неможе точно да претпостави колку брзо и како ќе регираат компаниите во либерализацијата на пазарот за енергија.
Само судејќи според нашите балкански навики.

ЕСМ не требаше никогаш да се продава, туку да остане во државни раце.
Имаше и други начини за модернизирање и сл.

Treto: ako Gwujovistickava vlada...kako PRERODBENICKA i inovativna vo pristapot saka da napravi nesto brgu..toa e STEDENJETO NA ENERGIJA...ednostavno treba da gi simne site danoci (da gi vrakja 100% bez pardon) za lokalno proizvodstvo na sekoja instalacija koja stedi energija...vo bilo koj oblik....
Многу добра идеја. Паметно, искрено. Уште да има некој да чуе.

За сега само штедењето ни е опција, а во меѓувреме сите средства треба да се вложат во нови капацитети за производство на енергија.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Знаете дека регулаторната комисије е одговорна за цените на енергенсите.
Има формила по која ја пресметуваат цената.
Владата има мал маневарски простор и мислам дека го користи истиот што е можно подолго да се задржи стара цена.
Во меѓувреме качува плати и пензии колку толку да балансира.
Ама брате 15 години ние сме во лајна и тонеме надолу и сакаме преку ноќ европски плати.
Тоа до сега не се случило никаде.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Знаете дека регулаторната комисије е одговорна за цените на енергенсите.
Има формила по која ја пресметуваат цената.
Владата има мал маневарски простор и мислам дека го користи истиот што е можно подолго да се задржи стара цена.
Во меѓувреме качува плати и пензии колку толку да балансира.
Ама брате 15 години ние сме во лајна и тонеме надолу и сакаме преку ноќ европски плати.
Тоа до сега не се случило никаде.
Абе па вие,за една струја се засекиравте која поскапува само затоа што 30% од населението не ја плаќа,а сака да ја има.Струјата не е социјална категорија како производ и реално е да си се формира цена според пазарните вредности.Гледајте таму автомобилите,накитот па и алкохолот со цигарите да поефтини,а струјата може да оди до бесвест кога си имаме толку “лој“ од овци за свеќи.:smir:
А 500евра и не е баш европска плата.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
сакате Европа?
полека но сигурно - бујрум

е сега ќе се бањате еднаш на две недели,
тв само во евтина тарифа ( ќе има поголема социјализација)
рестрикција на користење 24/7 компијутер ( види горе)
кафето ќе го тргате уште незовриено ( повеќе време за кафе муабет)
легнување во 7 зимско и 10 летно време ( станување во рамките на нормалното време а не попладне)
нема да зборите многу на тмобилен( да не се арчи батерија, помало озрачување)
алишта перење еднаш на две недели ( така ќе се пазите да не се извалкате)

и пак ќе заживеат градовите пош нели поголема социјализација, да не се троши дома струја ќе излезеш в парк, пош ако имаме европски платена струја ќе неможеме да си дозволиме по кафулиња и дискотеки ( пош и таму кафето и пијачките ќе наскапат) и така се додека не почнеме да добиваме европски плати ( а за тоа ќе причекаме долги години)
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Се се накачува упм и само пари се перат тие политичарите се напунија со пари цела држава ќе ја растурат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас не знам што сте се толку испаничиле, поскапување , поскапување... мене то не ме интересира, то е нивна работа, јас на пример секогаш турам бензин за 500 денари. Та било литрото 20 та било 200 ја за толку турам и крај. Струјата? еми има сат дома и си пратам ко ќе дојди дека сум потрошил 1400 денари се гасам, синкир не мом да поминам недела две без струја, ќе си ручам еден ден дома леб пиперки и домати, утре ќе појдам кај вујна на ручек, задутре леб и маргарин после кај стрико ми на ручек и оп ете помина месецо и пак од нула почнуваш. Сите се жалат лебо поскапел дупло, јас велам, купвај дупло помалку, наместо еден леб, ќе си купиш пола.
значи поскапувањата влијаат на вас само ако и вие се вклучите во тоа оро ако прифатите дека ете поскапе и ај сега ќе им даваме појќе пари. Јас никогаш не давам појќе пари !
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Дека нечини со енергетика ни е на сите познато.

Каде е излезот? Што може да се направи и има ли начин владата да субвенционира дел од трошоците за струја и греење?

Хидро, ветер, сонце или има и други алтернативи. Белене дали е уште во игра за партиципација?

Идеи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom