Собранието го донесе законот за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20%

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Инаку прва СДС-овска реакција (навреда) кога некој не го дели нивното мислење е дека се бугари.
Забелешкава ти е реална и веќе видена како стандарден одговор од секоја „нападната„ со факти сдсм-офца..
А познавам и лично баеги стари подржувачи на сдсм од Струмица кои имаат БГ пасоши..иако градот е прогласен за сдсм-овска тврдина..???
пс
Не е згодно сега да им ги набројувам имињата..но повеќето се спортисти
:salut:
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
да ми го пушат стојко парламентарците.кој сака како сака нека си зборува.се е еби ветер.закони!
што се тоа закони
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.718
Поени од реакции
5.400
Колумна на Теута Арифи вреди да се прочита
тука
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Колумна на Теута Арифи вреди да се прочита
тука
Vredi od dve pricini:
-da svatite deka Teuta i sistemot zad nea se vo momentov , a i vo idnina POJAKI vo sekoj pogled od nas FYR-ovcite na celo so Gwujo..
-deka Teuta go gleda ovoj prostor kako albanski t.e. NIE, kade VIE....... sega zakrpeni od "prerodbenicite" , posle site prethodni raznorazni krpenja...,sme samo edna minliva faza, koja eve ne traese ni 100 godini.....( trepnuvanje so oko..vo istoriski smisol..)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
теута арифи прво нека прочита нешто за тие што ги цитира и идолизира.
винстон черчил е еден од организаторите на `масакрот` на гали поле.само заради неговиот `пркос` и англиска препотентност испратил во смрт илјадници војници.тој ли ќе го земаме за пример?браво:)
`Ама затоа и бил Черчил човек што се водел со високи демократски принципи, кој учествувал во градењето на светскиот мир и кој докажал дека големите политички победи лежат во мудроста на преговарањето и достојните компромиси.`
да, неговата спремност за компромис со познатата реченица`we shall never surrender`.
теута ако смета дека ние сме неписмени тогаш тоа е нејзин проблем.
`За волја на вистината никогаш сум немала илузии дека политичките лидери на малите балкански народи би направиле черчиловски чекор, бидејќи немаат ниту таков интелектуален габарит, а уште помалку вистинска храброст за големи политички чекори.`
и јас тоа викам....рамковниот е далеку од храброст и голем политички чекор.
и да...да не заборавиме дека теута е членка на партијата што е на власт и пишува за опозицијата?!?!?!?!
оваа е отидена со паметот.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Јас мислам дека и без таа и таква помош...тие одлично го „разбираат„ звукот на чкрапалото од било кое и да е оружје..вперено во нив...
:tapp:
ooo vidi vidi opasen tip ...a da te pukam jas tebe so zolja moze onaka samo za zabava :D
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
ooo vidi vidi opasen tip ...a da te pukam jas tebe so zolja moze onaka samo za zabava :D
Оооооооооо зољашу кај си бе...??? :pos2: Се забавуваш А??? Само ти пукај, а кога тебе ќе те пукаат одма трчаш да му се жалиш на Солана и Буш и одма почнуваш да плачеш и кукаш пред камерите на CNN и BBC... :tv:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
so zakonot albanskiot stanuva vtor sluzben jazik :)
Alji Baba... А што не почнеш да пишуваш на форумов на тој твој нов службен јазик ??? Ќе видиш дека нема да има никаква смисла. Сам си напишал, сам си прочитал... Ако сакаш да кажеш нешто ќе мора да напишеш на вистинскиот јазик, на Македонскиот!!! Инаку се ти паѓа во вода... разбираш !? :uvo:
 
H

HITCH

Гостин
САКАМ ДА БИДАМ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА ИЛИ ПОЛИЦИЈА И ДА ГИ ИСЧИСТАМ ПЛАНИНИТЕ ОД ДРУГАРЧИЊАТА НА АЛИ АХМЕТИ

ПАМТЕТЕ ВО ЖИВОТОТ ГО ДОБИВАТЕ ОНА ШТО ГО САКАТЕ, ОНА ЗА ШТО СЕ БОРИТЕ И ОНА ШТО ГО ЗАСЛУЖУВАТЕ
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
zakonot e vo soglasnost so zakon za lokalna samouprava mislam, taka da o stip i strumica mislam deka nema osnov za takvo nesto

Pa kaj si ti be ?Pa dali znaes kolku cekav da napises nesto na temava? Pa ne si svesen be vrtiopas :) Zoso be sega ne napises deka ovie se predavnici na Makedonstinata ?Eh pusti mu portokalovi ocila :(Pred nekoe vreme (dodeka bea onie kuminjarchinjata na vlast ,me udavi na MSN kako oni ke bidat zapameteni kako najgolemi predavnici ako probaat da go sprovnat OVOJ ISTIOT ZAKON vo sobranie?A sega vidi naednas ``zakonot bil vo soglasnost so lokalna samouprava`´ znaci pak se obiduvas da ja prefrlis krivicata na SDSM, zatoa sto vo nivno vladeenje se donese zakonot za lokalna samouprava ,ama nikako ne se donese ovoj predavnichki zakon!

Isti l...a se i ednite i drugite ,samo sto na narodot od ovie komunjarchinjata mu se zbogtisa ,samo koga li ke se osvesti sega istiot toj narod za ovie ke vidime.Neslavno ke zavrsite i ednite i drugite.

P.S po donesuvanje na ovoj zakon ,ocekuvam nekoe spektakularno apsenje za da mu se svrti vnimanieto na Makedoncheto ko po obicaj! Isto ko so apsenjeto na Zaev ,a vo pozadina se rabotese na noviot kredit od Svetskata banka duri 70 mill lapnaa ,pa neli be budzetot e poln be?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pa kaj si ti be ?Pa dali znaes kolku cekav da napises nesto na temava? Pa ne si svesen be vrtiopas :) Zoso be sega ne napises deka ovie se predavnici na Makedonstinata ?Eh pusti mu portokalovi ocila :(Pred nekoe vreme (dodeka bea onie kuminjarchinjata na vlast ,me udavi na MSN kako oni ke bidat zapameteni kako najgolemi predavnici ako probaat da go sprovnat OVOJ ISTIOT ZAKON vo sobranie?A sega vidi naednas ``zakonot bil vo soglasnost so lokalna samouprava`´ znaci pak se obiduvas da ja prefrlis krivicata na SDSM, zatoa sto vo nivno vladeenje se donese zakonot za lokalna samouprava ,ama nikako ne se donese ovoj predavnichki zakon!

Isti l...a se i ednite i drugite ,samo sto na narodot od ovie komunjarchinjata mu se zbogtisa ,samo koga li ke se osvesti sega istiot toj narod za ovie ke vidime.Neslavno ke zavrsite i ednite i drugite.

P.S po donesuvanje na ovoj zakon ,ocekuvam nekoe spektakularno apsenje za da mu se svrti vnimanieto na Makedoncheto ko po obicaj! Isto ko so apsenjeto na Zaev ,a vo pozadina se rabotese na noviot kredit od Svetskata banka duri 70 mill lapnaa ,pa neli be budzetot e poln be?
Ајде бе и ти,отидоа 2 милјарди и 700 милиони со ребалансот,а сега ти мрчиш за некакви пишливи 70 милиони,итоа кредит.Ќе рипне парното и струјата и ете ти 100 а не само 70 милиони.:toe:
 
A

Ali Pasha

Гостин
САКАМ ДА БИДАМ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА ИЛИ ПОЛИЦИЈА И ДА ГИ ИСЧИСТАМ ПЛАНИНИТЕ ОД ДРУГАРЧИЊАТА НА АЛИ АХМЕТИ

ПАМТЕТЕ ВО ЖИВОТОТ ГО ДОБИВАТЕ ОНА ШТО ГО САКАТЕ, ОНА ЗА ШТО СЕ БОРИТЕ И ОНА ШТО ГО ЗАСЛУЖУВАТЕ
Епа секоја чест до модераторите, мојот ироничен одговор (последица) кон овој глупав пост го избришале, а „причината“ остана нечепната за да потврди што се земјата држи „врз плеќи“.
Како да заборавија дека водачите на UÇK се дел од власта и се исплашија да ги видат овие букви на ваква тема.
Но спијте мирно „Македонци“, албанскиот јазик, еве и докажано не е втор службен јазик. Тоа го докажаа и модераторите, избришајќи пост со само еден збор на албански - UÇK.
Или пак немале иста смисла (или воопшто немале) за хумор како мојата, па не им се допадна шегата.
Ова ме потсетува на крајот на еден стар виц со папагалот, неговиот сопственик и комшијата...
...Комшијо, знаеш ти...

ПАМТЕТЕ ВО ЖИВОТОТ ГО ДОБИВАТЕ ОНА ШТО ГО САКАТЕ, ОНА ЗА ШТО СЕ БОРИТЕ И ОНА ШТО ГО ЗАСЛУЖУВАТЕ

само copy - paste на болдираното, и ете ви добар виц... знаеш ти...
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
ОНА и УЧК се террористички организации и во било која земја ќе бидат уапсени или со малце среќа убиени од властите.И да треба да се исчистат планините од ОНАквите стаорци.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ОНА и УЧК се террористички организации и во било која земја ќе бидат уапсени или со малце среќа убиени од властите.И да треба да се исчистат планините од ОНАквите стаорци.
Cisti se......moze uste nekoj izguben germanec ili piroman da se setka.....drugite se veke po kabineti, kladilnici, kafani i bordeli :)
Do tolku li budali gi smetas...da se glupiraat po nekoi vukojebini...???
 
A

Ali Pasha

Гостин
ОНА и УЧК се террористички организации и во било која земја ќе бидат уапсени или со малце среќа убиени од властите.И да треба да се исчистат планините од ОНАквите стаорци.
Темата не е за ОНА, туку за јазикот што го зборуват над 20% (или кратко и јасно - албанскиот јазик), и јас само се обидов малку да пробам од „новите привилегии“ да го сменам зборот ОНА со UÇK, во еден пост кој што немаше врска со темата (т.е. беше wireless), и да му најдам врска (барем мене ми изгледаше како шега), ама очигледно некој не мислеше така, па ми ја фрли шегата во канта, а овој WIRELESS-от остана неизбришан.
А верувам и твојот пост истотака! (... ке остане неизбришан, и е wireless)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom