Заушки

buba18

God is a DJ
Член од
8 јануари 2009
Мислења
358
Поени од реакции
10
Да да во струмица е полно , сеуште не сум фател ,,(не дај боже)
Му препорачувам кој е од Струмица да не оди на Базен АКВАРИУС таму е полно 3 другарчиња се фатија од таму ... :tapp:
pa od strumica i nakaj vie selata se prenese:pirava balinci...pa i vo gevgelija.
vo nasiot klas ima cetvorica
fala bogu sto ne fativ i jas
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Слушам повеќе теории за заушките, и сеуште не ми е јасно дали МОРА да се прележат, т.е. дали МОРА во текот на животот да се заболе од заушки...
Друго нешто што ме интересира е во врска со вакцината за генерациите 1990та до 1992ра, дали СИТЕ се неефикасни, или само дел од нив...

Јас не сум прележал ни заушки ни сипаница, а имам веќе 17години...
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Нормално дека НЕ МОРА а и НЕ ТРЕБА бидејќи задолжително по закон треба сите деца да се вакцинираат.

Друго е прашањето какви вакцини влегувале во МК (кој кого подмитувал за да купи Индиски вакцини), дали однемало поради неодговорност пак на истите, и од друга страна дали на организмот делувала така како што треба.

А доколку особата не е вакцинирана (или неправилно вакцинирана) прилично голем е процентот истиот да заболи.
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Се сеќавам дека летото 2008 кога имаше епидемија фати другарка ми и мене ми се всели стравот :uvo: Не сум прележела :nesvest:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ако си вакциниран, имаш имунитет или само помали шанси да го набациш чудово?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Ако си вакциниран, имаш имунитет или само помали шанси да го набациш чудово?
Вакциниран сум, па имам заушки. :( Кружат гласини дека вакцините од 91-94 година биле погрешни или така нешто. :toe:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Вакциниран сум, па имам заушки. :( Кружат гласини дека вакцините од 91-94 година биле погрешни или така нешто. :toe:
Брат, тешко нас:)
Јас си поминав со полесно.Имав температура која повремено ми се појавува, многу ме боли грлото и спијам ненормално многу..
Инаку во Прилеп, '92 има многу заболено од заушки.Така ми рече вчера мене матичната.Среќа ме заобиколија мене.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Страшна работа е ова лани другар од клас фати само точно не знам како.За среќа немаше стерилност.Пупу не дај боже да фатам
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Брат, тешко нас:)
Јас си поминав со полесно.Имав температура која повремено ми се појавува, многу ме боли грлото и спијам ненормално многу..
Инаку во Прилеп, '92 има многу заболено од заушки.Така ми рече вчера мене матичната.Среќа ме заобиколија мене.
Па ко си прележал веќе, секако дека ќе те заобиколат. :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Ни сум прележал, ни сум видел како изгледаат.Досега не ме фатиле, се надевам нема да ја имам таа среќа:pos:
Аха, ами зошто ти беше ова:
Јас си поминав со полесно.Имав температура која повремено ми се појавува, многу ме боли грлото и спијам ненормално многу..
? :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
5
Ако си вакциниран, имаш имунитет или само помали шанси да го набациш чудово?
Jas bev vakciniran pa go nabaciv pak!
Samo ako si vo kontakt so zabolen a najlosoto e sto zauskite se prenesuvaat vo vtoriot del od infekcijata nemas pojma deka imas zauski setas izleguvas i posle tri do cetiri dena pocnuvas da potekuvas zad usi!

Iskustvoto e neopislivo posebno ako si masko!
tri nedeli vo karantin, jas tolku vreme ne izlegov!Ama ne e samo to bolkata, pa temperatura pa mora da lezis inaku rizikuvas da se prosirat na nepozelno mesto:nesum: i togas stvarno da stanes sterilen!
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Аха, ами зошто ти беше ова:
? :)
Нормална настинка...
Веќе втор ден ми е ова.Се надевам не се заушки.Бев на доктор и немам никакви други симптоми на заушки, ни некакви болки кај вилицата...
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Да се надевам дека ќе ме одминат и мене. Нешто пред крајот на првото полугодие(последните 2 недели) се рашири гласина дека во нашата гимназија имало заушки и другарката до мене што седи мислеше дека го носи вирусот бидејќи нејзините другарки фатиле и ме преплаши. Но за среќа таа не е фатила уште што ми ги намалува шансите и јас да сум фатил :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom