Linux или Windows?

Кој оперативен систем е подобар?

  • Windows

    Гласови: 196 69,8%
  • Linux

    Гласови: 85 30,2%

  • Вкупно гласачи
    281
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Ме интересира мислење за овие оперативни системи. Јас сум на Линукс и не планирам да се вратам на виндоус. Нема вируси, нема ерорс и ништо слично.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Windows Vista Ultimate 64-Bit all the way. (Yeah Microsoft mini-fanboy:pos2:)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Windows дефинитивно :helou:
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
99
Поени од реакции
8
:tapp::tapp::tapp:ја бате инсталирав кубунту пред некој ден и да ти казам право преку ку* ми е немозам никако да се конектирам на нет (адсл).:tapp::tapp::tapp:
а баш сакав да го научам :tapp:
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
еј грешка гласав за виндос...........
Убунту е направено полесно од виндос ....
На мене пред многу години пи рекоа дека линукс има одличен хелп
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.322
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
Windows бидејќи уште од 6 години користам.
 
V

[vladimir]

Гостин
Windows дефинитивно
Имав Linux Ubuntu една недела и воопшто не сум задоволен, знам дека има многу понапредни верзии ама сепак премногу е ограничен затоа пак сум на стариот добар Windows xp
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Никогаш нема да добиеш асален одговор на оваква тема (па вклучувајќи го и овој) поради неколку причини:

1. Најголемиот дел од луѓево тука не знаат за ништо друго освем она што им дошло со компјутерот (Windows)
2. Најголемиот дел од оние коишто знаат дека постои, никогаш не се обиделе да го испробаат асално, за да се уверат кое е подобро
3. Најголемиот дел од оние коишто, сепак, се обиделе да го испробаат после второто кликање се откажале, поради тоа што не е исто како Windows...премногу се инертни да научат нешто ново.
4. Нели имаше тема... кој е подобар?


е, да... фрли поглед на аватарот, јасно ке ти биде кој тврдам дека е подобар :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.322
Пошто ти си бунтовник без причина :)

Повеќе користам Linux, сум имал шанса да го користам асално, го користам асално и многу повеќе го користам од Windows-oт. Ама пак ми е тиња. Го користам само затоа што морам да го користам за работата што ја работам. Windows-от е далеку по user-friendly. Linux-от со секоја операција ми причинува фрустрации. Мистериозно ми се исклучува Opera-та во сред работа, Firefox-от се закочува, flash анимациите ми ја успоруваат истата машина што на Windows работи перфектно, не можам да работам .NET Framework апликации, не можам да копирам со CTRL+C и пастирам со CTRL+V. Во принцип ниеден shortcut не ми работи ако имам вклучено кирилична поддршка. И тоа не е се, ама ме мрзи да ги пишувам сите недостатоци кои веќе ги имам напишано по другиве теми.


Секако, се ми е up to date, а ова не ми се случува само на мене туку на сите колеги кои своето работно време го поминуваат пцуејќи го Linux-от и копнеејќи за Windows.

Overall, Windows е далеку подобар за „нормални“ корисници.

За рутирање, за хостирање, за домен менаџмент и за други серверски работи (кои не се фураат во графичка околина) - Linux е подобар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom