Официјална посета на Македонците, во Македонија!

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
добровечер првин абц.

колку поста вечерва мислиш да напишиш, во кои ќе контрираш?

а за инфо на јутубе се вртеше еден клип каде калаш викаше дека е македонец...btw
Убава вечер,како и секоја вечер,така и оваа вечер јас ви велам ДОБРОВЕЧЕР!
Јас мислев дека Хунза бил тој на јутуб,а ваму излезе дека е Калаш,или што се 1000 километри за деца.:)

Tvojov post mi izgleda ko da go pisuval nekoj srbin, grk ili bugar, pa ke gi ucis koj kako treba da se izjasnuva i koj na koj narod bi trebalo da pripagja:uvo:
A Mirot sto e bel i plavook, so spleskano teme karakteristicno samo za Mijacite, za tebe bil madzirska antropoloska karakteristika :uvo:
Hunzite i Kalashite se na 1000 km oddalechenost, pa taka sto nivniot jazik evoluiral vo tekot na 2300 godini vo razlicni pravci, no nitu Kalashite negiraat deka Hunzite im se brakja, nitu pak Hunzite go osporuvaat toa na Kalashite. Dvete etnicki grupi megjusebno se smetaat za srodni i naslednici na atickite Makedonci vo Pakistan. I dvata jazika, sodrzat slovenski elementi.
Fakt e deka nitu Kalashite, nitu Hunzite ne se cisti Makedonci, tuku 50% Makedonci. Istoriskite izvori kazuvaat deka vo grupnite vencavki sto Alexandar gi organiziral vo Baktrija, Makedoncite od falangata gi zenel so persijki, a pritoa i samiot Alexandar se ozenil so persiskata princeza Roxana. No, pak toa gi pravi nasi brakja.
Toj mladiot crniot so kapceto e najucheniot od Kalashite.
Значи Курдите од Персија имаат повеќе Македонско потекло како и Калашите кој и повеќе изгледаат Македонски одколку Атика и Газанфер.Само во недостаток на нешто вистинско ај да си земеме што се нашло по пат,среќа што Мир не е црнец,ќе беше ептен дебилно,нели?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
АБЦ ти си отечение грешних.
Чоек, ако си земал бугарски пасош и тука сакаш да си ја испереш совеста, да ти кажам дека нема да ти успее.
Духот на дедо ти кој го прогласи за Бугар стално ќе ти биде над глава и дење и ноќе.
Можда затоа и неспиеш и пишуваш ко луд по било која тема.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ ти си отечение грешних.
Чоек, ако си земал бугарски пасош и тука сакаш да си ја испереш совеста, да ти кажам дека нема да ти успее.
Духот на дедо ти кој го прогласи за Бугар стално ќе ти биде над глава и дење и ноќе.
Можда затоа и неспиеш и пишуваш ко луд по било која тема.
А што ако не сум зел Бугарски пасош,а сум член на ДПМНЕ,дедо ти ќе се превртува?Можда сите треба да сме истомисленици,или?
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
E тоа е веќе лоша вест,оти Калашите и Хунзите се со различен јазик иако и обата народа предпочитаат Античко Македонско потекло а и по изглед се различни.Овие што сакаат да ни се представат Македонци и што ние односно вие ги довлечкавте овде се доста поразлични од нас а и повеќе ми удараат на Маџири.Еве како изгледа Калашинче моме Македонче,па читателите нека пресудат сами кому ќе му го понудат Македонскиот престол :toe::
Друже изгледа ти не си ја разбрал Македонштината, Македонецот, Македонското.
Првин мора да разбереш зашто Александар Македонски го освоил и го ОБЕДИНИЛ светот ( се сеќаваш на реченицата ПРИДРУЖИНИ СЕ ИЛИ УМРИ ), па после ќе сватиш дека секој кој ќе се декларила како Македонец е мој и твој брат.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Луѓе, мислам дека нешто се случува...

На странскиот сајт, кајшто е објавена веста за посетата на Хунзите во Македонија, има форум, на која се дускутира живо. Многу Грци, нели, трујат, па решив да им пишам.

На 22. страна зборам што зборам и може да видите дека добивам одговор од Грците во рок од 5 минути, не повеќе. Јасно, нели, некои од нив се платени само за тоа...

Но, на 23. страна го поставувам прашањето зошто Грција сакала да се избрише терминот „Македонија“ од употреба во 1982. На тоа никој жив не ми одговара.

Можеби им спамувам, но не добивам одговор од нив... Доста голем пропуст од нив.

Како што гледате, таму е линк и до документот, и до преводот, кој пак е на истиот сајт... И таму нема никаков солиден, издржан коментар од нив.

Можеби не можат ништо да кажат зашто очигледно се фатени?

...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Друже изгледа ти не си ја разбрал Македонштината, Македонецот, Македонското.
Првин мора да разбереш зашто Александар Македонски го освоил и го ОБЕДИНИЛ светот ( се сеќаваш на реченицата ПРИДРУЖИНИ СЕ ИЛИ УМРИ ), па после ќе сватиш дека секој кој ќе се декларила како Македонец е мој и твој брат.
Всушност јас сум ја разбрал суштината многу поубаво од тебе и затоа знам дека и Хитлер го освоил светот работејќи според истата “девиза“ за придружување.Работата не е да се освои светот и да се обедини за година,две или пет,па после ништо да не остане од тебе и твојот народ за да го бараш спасот во Касандра со Ранду.Работата е да се опстои на она што го имаш денес за и тоа да не го изгубиш веќе утре.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Всушност јас сум ја разбрал суштината многу поубаво од тебе и затоа знам дека и Хитлер го освоил светот работејќи според истата “девиза“ за придружување.Работата не е да се освои светот и да се обедини за година,две или пет,па после ништо да не остане од тебе и твојот народ за да го бараш спасот во Касандра со Ранду.Работата е да се опстои на она што го имаш денес за и тоа да не го изгубиш веќе утре.
vo prevod velis "Sedi traj, kjuti, oti mozi i poloso da e ..."
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Убава вечер,како и секоја вечер,така и оваа вечер јас ви велам ДОБРОВЕЧЕР!
Јас мислев дека Хунза бил тој на јутуб,а ваму излезе дека е Калаш,или што се 1000 километри за деца.:)



Значи Курдите од Персија имаат повеќе Македонско потекло како и Калашите кој и повеќе изгледаат Македонски одколку Атика и Газанфер.Само во недостаток на нешто вистинско ај да си земеме што се нашло по пат,среќа што Мир не е црнец,ќе беше ептен дебилно,нели?


Atika ne e Hunza, zenata e persijka, samata si kaza. Ako plavookiot Gazanfer ne e od evropsko poteklo, koj ke e?:toe:Azijatite nemaat plavi oci, edinstveno sto moze da imaat se zeleni. A sestra mu na Mir na sto ti lici?

A deka lugeto od Hunza i od Kalasha licat na Makedonci, licat. I sto pati ti objasnuvav deka tie se 50% Makedonci, a 50% persijci, no izgleda vistinata ne ti odgovara, pa moras da go negiras antickoto poteklo na sovremeniot makedonski narod. I nisto ne e cudno, stom si zel veke bugarski pasos.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Всушност јас сум ја разбрал суштината многу поубаво од тебе и затоа знам дека и Хитлер го освоил светот работејќи според истата “девиза“ за придружување.Работата не е да се освои светот и да се обедини за година,две или пет,па после ништо да не остане од тебе и твојот народ за да го бараш спасот во Касандра со Ранду.Работата е да се опстои на она што го имаш денес за и тоа да не го изгубиш веќе утре.
Серкослав..(се извинувам на речник), но мораше ли бе и на темава, не ми се верува. Го отупе секаде, леле каков гњаватор.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
48
Поени од реакции
2
Убава вечер,како и секоја вечер,така и оваа вечер јас ви велам ДОБРОВЕЧЕР!
Јас мислев дека Хунза бил тој на јутуб,а ваму излезе дека е Калаш,или што се 1000 километри за деца.:)
Значи Курдите од Персија имаат повеќе Македонско потекло како и Калашите кој и повеќе изгледаат Македонски одколку Атика и Газанфер.Само во недостаток на нешто вистинско ај да си земеме што се нашло по пат,среќа што Мир не е црнец,ќе беше ептен дебилно,нели?
Немој така, човече божи,
Ние во Пирина и Егеја се надаме да ни дојдат добрите гости -
принцот и принцесата.
Чекаме само от Вино-жито и ОМО-Илинден да ги поканат.
Подготвили сме веке почетната фаланга и лавровите венци.:smir:
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
48
Поени од реакции
2
vo prevod velis "Sedi traj, kjuti, oti mozi i poloso da e ..."
Друже, ние од Македонија сме видели и по-лошо од лошото.
Нека сега се повеселим. Зер не секој ден ти иде на нозе
самиот Височајш Принц. :toe:
/ Е, ке треба со преводач да се разбираме ама ова са бели ках'ри /
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Борис,
Македонија во тоа време била цивилизација како денеска што е англосаксонската.
Нормално е да се наоѓаат истурени делови од неа по светот.
Од колено на колено таа цивилизација кога згасна по поразот од Римјаните се возобнови во Византија.
Па се јавија реформаторите на јазикот и писмото кои со своите мисии го дадоа на исто говорните.Реформаторите ќе беа неми ако немаа богат материјал.
Од тој извор и вие Бугарите се напивте.
Да не беше така ќе пиевте грчка вода и ќе говоревте грчки.

Не седи на каменот ладен, да не ти збори газот грчки.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Друже, ние од Македонија сме видели и по-лошо од лошото.
Нека сега се повеселим. Зер не секој ден ти иде на нозе
самиот Височајш Принц. :toe:
/ Е, ке треба со преводач да се разбираме ама ова са бели ках'ри /
Izvini ne razbrav sto pisuvas, nesto ne ti e vo red tastaturata nekoi cudni znaci kucas ....
 
Член од
16 март 2008
Мислења
124
Поени од реакции
7
Луѓе, мислам дека нешто се случува...

На странскиот сајт, кајшто е објавена веста за посетата на Хунзите во Македонија, има форум, на која се дускутира живо. Многу Грци, нели, трујат, па решив да им пишам.

На 22. страна зборам што зборам и може да видите дека добивам одговор од Грците во рок од 5 минути, не повеќе. Јасно, нели, некои од нив се платени само за тоа...

Но, на 23. страна го поставувам прашањето зошто Грција сакала да се избрише терминот „Македонија“ од употреба во 1982. На тоа никој жив не ми одговара.

Можеби им спамувам, но не добивам одговор од нив... Доста голем пропуст од нив.

Како што гледате, таму е линк и до документот, и до преводот, кој пак е на истиот сајт... И таму нема никаков солиден, издржан коментар од нив.

Можеби не можат ништо да кажат зашто очигледно се фатени?

...
Одлично им реплицираш,само така продолжи
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
vo prevod velis "Sedi traj, kjuti, oti mozi i poloso da e ..."
Не е во тоа штосот бе,туку не треба да го бараме идентитетот во некои Маџири кој изјавиле дека потекнуваат од личниот ковач на Александар вработен кога Александар го освоил Египет.

Atika ne e Hunza, zenata e persijka, samata si kaza. Ako plavookiot Gazanfer ne e od evropsko poteklo, koj ke e?:toe:Azijatite nemaat plavi oci, edinstveno sto moze da imaat se zeleni. A sestra mu na Mir na sto ti lici?
A deka lugeto od Hunza i od Kalasha licat na Makedonci, licat. I sto pati ti objasnuvav deka tie se 50% Makedonci, a 50% persijci, no izgleda vistinata ne ti odgovara, pa moras da go negiras antickoto poteklo na sovremeniot makedonski narod. I nisto ne e cudno, stom si zel veke bugarski pasos.
Сестрата ми личи на “стара мома“ прегорена за мажење,а за Атика,значи пак нешто се врти окулу Курдите.

Еве направи споредба меѓу овие:
http://www.tanec.com.mk/images/repertoar/Nevestinsko/Krste-P.Misirkov-Cestvuvanje-Predstava-(34).jpg
и овие:
http://farm1.static.flickr.com/163/398678959_de48fef630.jpg?v=0
Сличноста е евидентна нели?Токму затоа велам дека корените ни се овде во Мариово на пример а не кај Калашите или понајмалку кај Хунзите.

Немој така, човече божи,
Ние во Пирина и Егеја се надаме да ни дојдат добрите гости -
принцот и принцесата.
Чекаме само от Вино-жито и ОМО-Илинден да ги поканат.
Подготвили сме веке почетната фаланга и лавровите венци.:smir:
Друже, ние од Македонија сме видели и по-лошо од лошото.
Нека сега се повеселим. Зер не секој ден ти иде на нозе
самиот Височајш Принц. :toe:
/ Е, ке треба со преводач да се разбираме ама ова са бели ках'ри /
Е,па токму АBC е тука да ви ја посочи вистината на целата замислена приказна окулу посетата на Македонскиот “престолонаследник“ пред се од кого е замислена,финансирана и креирана а се разбира и спроведена од Македонската влада која работи како марионета на некоја Хазарска група окулу која светот се врти.Одкако ќе го прочитате подолниот текст објавен во наш медиум пред извесно време можеби на многумина ќе ви стане јасно што навистина се случува со Македонија и кој ги влече конците посебно доколку малку подобро обрнете внимание на странските фирми кој ги потенцирав со црвена боја на текстот:

Едната е што постојат малку елементи со кои би се извлекол идентитетот на античките Македонци од периодот на Александар Македонски. Втората е што ќе се добие на меѓународен и на внатрешнополитички план - вели Илија Ацевски, социолог. Според него, идејата не е штетна, но од друга страна не нуди многу.
- Дали му треба на некого оваа идеја да ја употреби во политичка смисла и да ни го одвлече фокусот на вниманието многу подалеку од Македонија - прашува Ацевски.
Билјана Ванковска, професорка на Филозофскиот факултет, пак вели дека идејата е неиздржана.
- Домот на културата треба да биде наменет за поширок круг луѓе и во тој дел треба да бидеме поинвентивни. Да се испрати екипа од експерти што би истражувале во овие далечни краеви, а потоа сето тоа да се презентира во поголемите центри како Њујорк, на пример, би имало повеќе ефект отколку да се пропагира култура во земја што ја тресат внатрешни немири и постои тероризам - вели Ванковска.
Според неа, не треба во се да ги следиме Грците, туку треба да бидеме поинвентивни и креативни во нашиот пристап согласно нашите средства.
Во владините кругови и кај некои експерти идејата дошла преку британските компани НМ „Ротшилд“ и „Нордерн секјуритис“ и извесен Македонец од Лондон, кој, како близок пријател на синот на пакистанскиот претседател, го промовирал ваквиот проект.
Почесниот конзул во Швајцарија, Владимир Ралев, кој има бизнис во Пакистан, позитивно ја оцени ваквата идеја, која ќе покаже дека државата Македонија има слух за Ханзите, кои си ги бараат своите корени.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=1066&ArticleID=69969
 

Kajgana Shop

На врв Bottom