iGENEA институтот потврдува: НИЕ СМЕ ПОТОМЦИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ!

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
ТЕОРИИ ЗА ПОТЕКЛОТО НА ИМЕТО ,,БУГАРИ,,

Што се однесува до потеклото на името ,,БУГАРИ,,има множество од теории кои сеуште се прифаќаат како хипотези,но не се сеуште непотврдени од специјалистите.
Најстарарата од тие теории,подржана и од професор Иван Шишманов,го сврзува потеклото на етнонимот ,,Бугари,, со реката Волга каде што извесно време претстојувале пра-бугарите.Друга теорија го сврзува името Бугари со туркскиот глагол ,,булг,, што значи ,,мешам,размешувам,, кое пак посочува кон толкувањето,дека прабугарите се мешан народ (коктел од народи).
Трета теорија посочува кон аварскиот збор ,,билгерон,, што во превод значи ,,покраинци,, т.е.дека прабугарите живееле во покраините на земјите,населувани от турките.
Нај новата теорија,лансирана од Б.Симеонов,тврди дека корените на името бугари се сврзани со тотемно животно,чија што кожа била користена како средство за трампа во трговијата на прабугарите со соседните племиња.
Кога бугарските историчари Васил Златарски и Јордан Иванов,во 1914 г. го посетуваат реонот на град Казан,при стариот град Булгар утврдуваат дека таму трговците на кожи биле нарекувани ,,БУЛГАРИ,,
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Друга теорија го сврзува името Бугари со туркскиот глагол ,,булг,, што значи ,,мешам,размешувам,, кое пак посочува кон толкувањето,дека прабугарите се мешан народ (коктел од народи).
,,

:pos2:

Комедија невидена, потврдено е потеклото на оние вистинските БУЛГ-АР племиња и тоа одамна.

Hondrokephalos Boulgaris


Но тоа име во очите и устата на грците имаше ушче специално значеiн'е: наi ненавистни за ниф варвари, л'уг'е не образоани, груби, коiи граничаат со звероите. За грците се словенцко беше грубо и бугарцко.



Грците исто така не разликуваа словенцките народности и сите словени
, особено тоi дел од ниф, шчо им причини наi големи неприiатности и се наог'аше во турцко време под нивната опека, они го презираа и го велеа со презреното за ниф име „бугари". Но тоа име искажуаше презреiн'ето на грците, а не и достоинства на бугарите, затоа се сопроводуаше со зборот тврдоглав или „хондрокефалос".



КРСТЕ ПЕТКОВ МИСИРКОВ



Г'рците наричали б'лгарина "хондрокефалос", което означава дебелоглав, в смис'л тв'рдоглав, т'п, прост. На Запад през средновековието еретиците наричали "бугри" (фр. bougres), което произлиза от bulgare (б'лгарин) и означавало нешто лошо. Според френската енциклопедија "Ларус" думата означава оск'рбителен термин, ругатнја. В речника на Бл. Мавров тја означава тип, нехранимајко, проклетник. Академик јордан Иванов в книгата си "Богомилски книги и легенди" пише, че в'в френскија език са останали и до ден днешен думи и изрази, идешти от името "б'лгарин" (bougre) с негативно значение

BOZHIDAR DINKOV

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Babylon French-English
bougre (m) n. fellow; damn; bugger

Babylon English-English

bugger
n. fellow, chap; person who commits sodomy

v. sodomize; bother
The etymology of this word is amusing, it returns to... Bulgarian !
To the Middle Ages (fine Xe S.), the Bulgarian ones went guilty to the eyes of Rome of the heresy bogomile (they did not believe where the pope said to them to believe). Have showed them to be sodomites, which charged the Latin term bulgarus of a sexual connotation.
The francized term became bogre then guy (= heretic, discharged, homosexual - much of significance for only one term!), bougrery being male homosexuality.
By extension one invented the bougress, designating the lesbian.
The scholars of the rebirth them replaced the bougrery term by a more elegant name because resulting from the Greek: pederasty.

Nowadays the sexual connotation of the term was largely erased, a guy is almost the equivalent of a strapping man.

Babel Forum


Сите други теории кои се наметнува се со цел да се разводни вистината, конкретно на денешна Р. Бугарија која е засегната по ова прашање.

Ни самите неможат да се дефинираат, за разлика од нив, крвните им браќа - Унгарците на пр. одамна раскрстиле со сличните теории.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Еве ви извадок од историска читанка на Костадин Паев,професор во Југозападниот Универзитет,,Св.Неофит Рилски,,којшто дава информации според историски изследванија за потеклото на прабугарите:




Авторот Петар Добрев,на основата на задлабочени јазични и други проучувања,базирајќи се на археолошки и документирани извори,ја лансира тезата,дека Прабугарите според своето потекло се поблиски до групата на Ирано-аланските племиња(коишто се индоевропски според својата јазична припадност)отколку до туркските народи.
Оваа теорија барем засега сеуште се води како хипотеза,т.е.не е ниту потврдена,ниту отфрлена.
Бугарските модерни историчари,сепак не ја прифаќаат како сериозна оваа теорија,но во последно време се признава сличноста на иранојазични елементи во Прабугарската етничка заедница.
Иранска теорија на Александар Илиев

НАЈНОВО ОТКРИТИЕ - објавено 07.10.2008

СОФИја. Коренот ни е персијски, а не сибирски. Предците ни биле силни лепотани од европски тип, а не кривоноги и со коси очи. Тоа го објави вчера историчарот проф. Георги Бакалов веднаш после патувањето по стапките на прабулгарите. Експедицијата за во Авганистан, Таџикистан и Узбекистан му била организирана од БАН и Софискиот универзитет.
Прародителите ни биле стројни и имале религиозни навики многу пред покрстувањето, заклучила екипата на Бакалов. Тој е категоричен, дека прататковците не ни се потомци на Атила. "Бугарите участвувале во походите на хуните, но во никаков случај не треба да се смета, дека припаѓаме кон нивните племиња", рекол Бакалов. Според раководителот на експедицијата културологот доц.д-р Александар Илиев предците ни доаѓаат од Иран.
Многу зборови во бугарскиот јазик се со персиско потекло. Тие ќе направат специјален филм за откритието , а догодина предвидуваат и втора експедиција во "новата татковина на бугарите". Екипата има замисла да после овие проучувања да предложи основни промени во учебниците по историја, затоа што сега децата добиваат грешна представа за потеклото на прабугарите.
http://paper.standartnews.com/bg/art...article=250802
 
F

FilipMacedon

Гостин
Запазете го она лепотани од европски тип од ПЕРСИЈА која е во АЗИЈА:tapp:
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
87
Zabelezano...

Mi se cini deka po nekolku ekspedicii sosedite ni istocni nejse ke zapocnat da si gi pobarat korenite si doma na lice mesto..






off topik
Eh moj grofe eh moj grofe
kje stois vezden ti vo kjoshe
6te stoi6 taka kato trska..
4e so kniga niama6 vrska
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Значи куртуливме, сега Иранците ќе ги убедуваат дека се Бугари.
:)
 

aGl

Access Denied
Член од
23 октомври 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Поминато е многу време, така да неможе точно да се знае, значи римјаните, турците поминале тука подолг период најверојатно сме измешани малце повеќе. Исто и со старословените, но да не заборавиме дека го населиле цел балкнаски полуостров повеќе на јужната страна (Грција).
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
:eek:ftopic:

Луге,jас само едно ке ви кажам:

Не знам дали воопшто сте дошле во Бугарија,ама тука (во Бугарија)немам видено во овие девет години луге со закосени очи,кои наликуваат на татари.

Покрај тоа има илјадници Бугари,кои имаат светол тен и сини очи.

Така да,сите овие теории не држат вода.

Повеке би рекол дека се е измислица,со цел величенје на бугарската историја пред покрстуванјето,отколку факт.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Па нормално дека има бели, ова е балкан... Турците ти личат на монголи? НЕ!

А инаку гледај ги машките (значи не само жените :wink:) и спореди ги со Македонците и сам одлучи, дали сме исти или слични.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Па нормално дека има бели, ова е балкан... Турците ти личат на монголи? НЕ!

А инаку гледај ги машките (значи не само жените :wink:) и спореди ги со Македонците и сам одлучи, дали сме исти или слични.



Хехе...:smir:ја долови поентата...

Реално да ти кажам,ретко Бугарин да е убав...

Има секако и симпатични Бугари,ама такви се на сто-двајца.
Не знам оти е тоа така...

Но,секако има и неубави Бугарки,ама такви се на сто-две.:wink:

Интересно,нели?:wink:

До модераторот:се извинувам за офф-топикот.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Хехе...:smir:ја долови поентата...

Реално да ти кажам,ретко Бугарин да е убав...

Има секако и симпатични Бугари,ама такви се на сто-двајца.
Не знам оти е тоа така...

Но,секако има и неубави Бугарки,ама такви се на сто-две.:wink:

Интересно,нели?:wink:

До модераторот:се извинувам за офф-топикот.
Vidi sega, devojcinjata se sekade poubavi a taka i treba da bide :wink:.
Inaku jas veruvam deka site balkanski narodi (so isklucok na madjirite od Elada) se so pretezno staro domorodno balkansko poteklo.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
:eek:ftopic:

Луге,jас само едно ке ви кажам:

Не знам дали воопшто сте дошле во Бугарија,ама тука (во Бугарија)немам видено во овие девет години луге со закосени очи,кои наликуваат на татари.

Покрај тоа има илјадници Бугари,кои имаат светол тен и сини очи.

Така да,сите овие теории не држат вода.

Повеке би рекол дека се е измислица,со цел величенје на бугарската историја пред покрстуванјето,отколку факт.

Демјане, Бугарите - машките толку се двојат од нас што неможеш да утнеш Бугарска фаца, препознатлива по носот,муцката,ушите или челото.
Благо речено, ептен СМОТАНО изгледат.




А Бугарските жени се ко црно на бело спротивност со машките им, многу се се надаренки и навистина се убави жени, тука немет спор. :smir:
 
A

anaveno

Гостин
samo sto postirav za pticite,ete ideja...
Poznata e teorijata deka beli-crni zaviselo od klimata,od geografijata.
Taka,mojot melanin e razlicen od na Kunta Kinte,bidejki toj ziveel na ekvatorot.
Pa zosto togas cavkite i gavranite i tuka i tamu se crni?

Dali praviloto za beli-crni vazi samo za humanoidite,bidejki sme mu najmili na Bog?

I toa humanoidite,se zaprasal li nekoj dali kaj belite e najden skelet koj nalikuva na crn?

Posle kolku godini Svedska pak ke ima plava fudbalska reprezentacija,i kolku % dosega obelele crncite vo USA?:toe:
 
F

FilipMacedon

Гостин
samo sto postirav za pticite,ete ideja...
Poznata e teorijata deka beli-crni zaviselo od klimata,od geografijata.
Taka,mojot melanin e razlicen od na Kunta Kinte,bidejki toj ziveel na ekvatorot.
Pa zosto togas cavkite i gavranite i tuka i tamu se crni?

Dali praviloto za beli-crni vazi samo za humanoidite,bidejki sme mu najmili na Bog?

I toa humanoidite,se zaprasal li nekoj dali kaj belite e najden skelet koj nalikuva na crn?

Posle kolku godini Svedska pak ke ima plava fudbalska reprezentacija,i kolku % dosega obelele crncite vo USA?:toe:
Во дилема сум по ова прашање,зачудува тоа што црните кои отишле на северот сеуште се црни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom