Религијата за љубовта (каква е таа)

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Неможе да е црквата,таа е сврзана со православната вера,која не е вера на таква осквернета „љубов“,туку на чиста љубов.
Да не постоеше црквата, ќе постоеа крстоносните војни, инквизицијата и.т.н.?
НЕ!
Затоа, црквата е виновна за тоа.
Да бидеме реални, црквата повеќе е поврзана кон злото, одколку кон доброто...
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Да бидеме реални...љубовта несекогаш е позитивна...на пример љубовта кон алкохолот, кон дрогата, кон криминалот, кон убиствата и.т.н...со „еден“ збор: љубовта кон злото...

Едит: мислам дека темава треба да биде во „филозофија“...затоа што е..„филозофиите на религијата“...има друго мислење во врска со ова?
Да,во право си,љубовта не секогаш е љубов во вистинска смисла на зборот.Односно,љубовта како љубов е нешто најсовршено,во кое нема ниту трага лошо.Но,човекот преку своите лоши постапки,ја осквернува,па тогаш веќе и не станува збор за љубов.
Кога се зборува на една тема,нормално е кон неа да се надоврзат други помали,или па работи согледани до друг аспект на темата.
Инаку,кога веќе се зборува за вистинска љубов,која е опишана најгоре,што ќе кажеш?
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Е,баш ми е мило.Штом љубовта е твоја религија,тогаш твојата религија е православието:wink:......Православната вера е вера на љубовта.Само во неа се изразува во потполност значењето на љубовта....Незнам дали си верник,или не( а претпоставувам не си),но штом твојата религија е љубовта,тогаш дефинитвно зборуваме за православието:)
Одлична забелешка! Само не се согласувам дека православието е вера на љубовта, ХРИСТИЈАНСТВОТО е вера на љубовта. Сите кои го исповедаме Исусовото име сме ХРИСТОВИ. Инаку во се се солгасувам со тебе.
БОГ Е ЉУБОВ! АЛЕЛУЈА!
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Одлична забелешка! Само не се согласувам дека православието е вера на љубовта, ХРИСТИЈАНСТВОТО е вера на љубовта. Сите кои го исповедаме Исусовото име сме ХРИСТОВИ. Инаку во се се солгасувам со тебе.
БОГ Е ЉУБОВ! АЛЕЛУЈА!
:):):):):):):):):)
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Да не постоеше црквата, ќе постоеа крстоносните војни, инквизицијата и.т.н.?
НЕ!
Затоа, црквата е виновна за тоа.
Да бидеме реални, црквата повеќе е поврзана кон злото, одколку кон доброто...
Знаеш кога се збори за некоја тема убаво е да се знае значењето на термините кои ги користиш. Така на пример ти зборуваш за црквата и ја обвинуваш за некои работи, меѓутоа морам да ти кажам дека Бог црква ги нарекува своите верни следбеници, а не оние кои во Негово име убиваат и вршат полоши насилстваод неверниците. Господ вели дека многу кои во Негово име вршеле најразлични дела на Судниот Ден нема да ги признае за свои.
Така да треба да ги напаѓаш и обвинуваш лажните верници, а не црквата.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Знаеш кога се збори за некоја тема убаво е да се знае значењето на термините кои ги користиш. Така на пример ти зборуваш за црквата и ја обвинуваш за некои работи, меѓутоа морам да ти кажам дека Бог црква ги нарекува своите верни следбеници, а не оние кои во Негово име убиваат и вршат полоши насилстваод неверниците. Господ вели дека многу кои во Негово име вршеле најразлични дела на Судниот Ден нема да ги признае за свои.
Така да треба да ги напаѓаш и обвинуваш лажните верници, а не црквата.
Господ го вели тоа што го постои преку црквата. Технички, затоа што господ не постои, тогаш црквата може да се каже дека е господ.
Црквата исто така, е таа која што ја толкува библијата.
Вистинските верници веруваат во се она што ќе им го каже црквата.
Ако таа каже да убиваат, тоа и ќе го направат.
Зошто да ги обвинувам верниците, кога нивниот мозок бил „испран“, а тоа „перење“ почнало уште од нивната прва година, кога биле крстени...Зошто да ги обвинувам нив?
Виновен е оној кој ги натерал да не размислуваат со свој мозок, да веруват во се што ќе каже црквата...црквата е виновна, религијата е виновна...
Зошто да ги обвинувам нив?
 
K

kat.<3

Гостин
Љубовта е давање на се што е толку чисто,толку искрено и нежно.давање на срцето, она кое не бара ништо назад, но среќно е со она што му е дадено,тоа за него е најголемиот благослов.тоа срце среќно е зашто знае дека дало се за среќата на едно друго,единствено,срце чисто како водните лилјани во пролет.како кога знам дека само со него јас сум жива, и не ми треба ништо друго, во неговите очи јас гледам се што сакам,се за што се грижам,колку само никогаш не можам да се грижам помалку,да го сакам помалку тоа срце,и мојот глас да не може да престане да шепоти нежно благодарам за оние раце кои го држат нежно, како кога знам дека нема ништо што моето срце не би направило за неговата среќа,за нејзе јас живеам и дишам.поради тие бели крилја околу мене јас најсилно верувам,во мојот силен Ангел најсилно верувам.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Да бидеме реални...љубовта несекогаш е позитивна...на пример љубовта кон алкохолот, кон дрогата, кон криминалот, кон убиствата и.т.н...со „еден“ збор: љубовта кон злото...

Едит: мислам дека темава треба да биде во „филозофија“...затоа што е..„филозофиите на религијата“...има друго мислење во врска со ова?
Не знам дали постои такво нешто како љубов кон злото, може да е моментална навлеченост кон нешто, како хедонистичка потреба или деструктивна желба, ама љубов не :wink:.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не знам дали постои такво нешто како љубов кон злото, може да е моментална навлеченост кон нешто, како хедонистичка потреба или деструктивна желба, ама љубов не :wink:.
Можно е двајца, или повеќе луѓе, љубовта да ја сфаќаат на различни начини, да одлучуваат и размислуваат по различна „дефиниција“ ( поради ова повеќето пати имам побарано на се дефинира нешто ) за љубовта. Можно е дефиницијата од двајцата да биде точна, можно е и од двајцата да биде неточна...
Сакам да кажам дека можеби и ти си во право, но можеби и јас сум во право...:smir:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Добро, доволно фер. Ама гледај го првиот пост и сфати зошто јас не можам поинаку да ја перцепирам љубовта, освен како она силно позитивно чувство и виша сила.
Офтопик: Те бараат во темата Поука на денот.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Добро, доволно фер. Ама гледај го првиот пост и сфати зошто јас не можам поинаку да ја перцепирам љубовта, освен како она силно позитивно чувство и виша сила.
Офтопик: Те бараат во темата Поука на денот.
Сфачам...секој си има свое мислење...
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Господ го вели тоа што го постои преку црквата. Технички, затоа што господ не постои, тогаш црквата може да се каже дека е господ.
Црквата исто така, е таа која што ја толкува библијата.
Вистинските верници веруваат во се она што ќе им го каже црквата.
Ако таа каже да убиваат, тоа и ќе го направат.
Зошто да ги обвинувам верниците, кога нивниот мозок бил „испран“, а тоа „перење“ почнало уште од нивната прва година, кога биле крстени...Зошто да ги обвинувам нив?
Виновен е оној кој ги натерал да не размислуваат со свој мозок, да веруват во се што ќе каже црквата...црквата е виновна, религијата е виновна...
Зошто да ги обвинувам нив?
Не е точно.Јас верувам во Господ,но сигурно дека нема да исполнам нечија заповед,спротивна на Божјите.Умот и срцето кажуваат за исправноста на заповедта.Кога некој би чул некој друг да наредува убиство,тој нека се прокламира како верник,но не е.Така да,Бог не учи да бидеме разумни,а не да го слушаме и советот на глупавиот.Ако слепец води слеп,и двајцата ќе паднат во јама......
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не е точно.Јас верувам во Господ,но сигурно дека нема да исполнам нечија заповед,спротивна на Божјите.Умот и срцето кажуваат за исправноста на заповедта.Кога некој би чул некој друг да наредува убиство,тој нека се прокламира како верник,но не е.Така да,Бог не учи да бидеме разумни,а не да го слушаме и советот на глупавиот.Ако слепец води слеп,и двајцата ќе паднат во јама......
Ако го наптават тоа, тогаш тој ќе ти каже дека умот и срцето ти се под влијание на ѓаволот и ред други работи...
Бог ве учи? Директно? Не, туку преку неговите гласници, а што ако тие почнат да не ја кажуваат вистината? Да бидете разумни? т.е. да правите се` што тој ви наредува?
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Ако го наптават тоа, тогаш тој ќе ти каже дека умот и срцето ти се под влијание на ѓаволот и ред други работи...
Бог ве учи? Директно? Не, туку преку неговите гласници, а што ако тие почнат да не ја кажуваат вистината? Да бидете разумни? т.е. да правите се` што тој ви наредува?
Бог ке ти каже.Штом Тој цел живот те учи преку своите заповеди,што е лошо,а што не.Кога некој ќе спомне убиство,па макар била и црквата(а што не е моќно),сигурно дека нема да одиш да убиваш во име на црквата.....Тогаш јас во име на Бога,нема да убивам.Како гласат дессетте Божји заповеди?......
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Плус,веќе и самиот знаеш што треба,а што не треба да правиш,немора Бог да се јави и да ти каже,самиот,штом веќе си научил од претходно преку верата,ќе знаеш дека тоа е спротивно на Божјите заповеди.По плодовите ќе ги познаеш......Ниедно добро дрво не дава лош плод,и ниедно лошо дрво,не дава добар плод........
И,ова прочитај го....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom