Можеби ќе ви се најде (Windows финти)

  • Креатор на темата ZeroStyle
  • Време на започнување

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Како да се заштите од вируси доколку немате инсталирано антивирус..

start->search->all files and folders и во all or part of the file name пишете *.exe и search.
истото направето го пак но наместо .еxe,пишете *.dll и search.
Кога ке заврши пребарувањето селектирајте ги сите најдени фајлови(ctrl + a),па десен клик и properties.Селектирајте го read only па apply и ok.

Ова ке ви помогне во заштитата,но доколку сакате да правите update на некоја програма ке треба да се одштиклира read only...


се надевам дека ке му се најде од корист на некого.. :wink:
Да те поправам.

Р.Ѕ. Вака е повеќе замарање :)
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Не можете да видите сигурносни страни(security sites) ? :)

отворете notepad и пастирајте го ова:

regsvr32 SOFTPUB.DLL
regsvr32 WINTRUST.DLL
regsvr32 INITPKI.DLL
regsvr32 dssenh.dll
regsvr32 Rsaenh.dll
regsvr32 gpkcsp.dll
regsvr32 sccbase.dll
regsvr32 slbcsp.dll
regsvr32 Cryptdlg.dll

зачувајте го:file->save as->all file types како secyrefix.bat
само 2 клик на него и треба да можете да ги отворите..

:salut: :)
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
Не можете да видите сигурносни страни(security sites) ? :)

отворете notepad и пастирајте го ова:

regsvr32 SOFTPUB.DLL
regsvr32 WINTRUST.DLL
regsvr32 INITPKI.DLL
regsvr32 dssenh.dll
regsvr32 Rsaenh.dll
regsvr32 gpkcsp.dll
regsvr32 sccbase.dll
regsvr32 slbcsp.dll
regsvr32 Cryptdlg.dll

зачувајте го:file->save as->all file types како secyrefix.bat
само 2 клик на него и треба да можете да ги отворите..

:salut: :)

Можеш да објасниш како работи ова???
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Еве некои скриени аппликации vo XP


за да уклучите некоја апликација само одете на Start > Run


=========================================

1) Character Map = charmap.exe (very useful for finding unusual characters)

2) Disk Cleanup = cleanmgr.exe

3) Clipboard Viewer = clipbrd.exe (views contents of Windows clipboard)

4) Dr Watson = drwtsn32.exe (Troubleshooting tool)

5) DirectX diagnosis = dxdiag.exe (Diagnose & test DirectX, video & sound cards)

6) Private character editor = eudcedit.exe (allows creation or modification of characters)

7) IExpress Wizard = iexpress.exe (Create self-extracting / self-installing package)

8) Microsoft Synchronization Manager = mobsync.exe (appears to allow synchronization of files on the network for when working offline. Apparently undocumented).

9) Windows Media Player 5.1 = mplay32.exe (Retro version of Media Player, very basic).

10) ODBC Data Source Administrator = odbcad32.exe (something to do with databases)

11) Object Packager = packager.exe (to do with packaging objects for insertion in files, appears to have comprehensive help files).

12) System Monitor = perfmon.exe (very useful, highly configurable tool, tells you everything you ever wanted to know about any aspect of PC performance, for uber-geeks only )

13) Program Manager = progman.exe (Legacy Windows 3.x desktop shell).

14) Remote Access phone book = rasphone.exe (documentation is virtually non-existant).

15) Registry Editor = regedt32.exe [also regedit.exe] (for hacking the Windows Registry).

16) Network shared folder wizard = shrpubw.exe (creates shared folders on network).

17) File siganture verification tool = sigverif.exe

18) Volume Contro = sndvol32.exe (I've included this for those people that lose it from the System Notification area).

19) System Configuration Editor = sysedit.exe (modify System.ini & Win.ini just like in Win98! ).

20) Syskey = syskey.exe (Secures XP Account database - use with care, it's virtually undocumented but it appears to encrypt all passwords, I'm not sure of the full implications).

21) Microsoft Telnet Client = telnet.exe

22) Driver Verifier Manager = verifier.exe (seems to be a utility for monitoring the actions of drivers, might be useful for people having driver problems. Undocumented).

23) Windows for Workgroups Chat = winchat.exe (appears to be an old NT utility to allow chat sessions over a LAN, help files available).

24) System configuration = msconfig.exe (can use to control starup programs)

25) gpedit.msc used to manage group policies, and permissions



pozz :wink:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Отварање на забранети страни.


Со ова програмче(.бат фајл) или па

Start->Run->cmd

Внеси:

ping www.google.com

Ќе ти даде IP адреса на страната и пиши ја IP адресата во URL барот на интернет пребарувачот и ќе ја отвори забранетата страна :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Порано најдов еден трик за како да се направи некоја страна да не се отвора.Ама пусто време помина и заборавив:)
Некој има да го знае триков да пиши тука?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Порано најдов еден трик за како да се направи некоја страна да не се отвора.Ама пусто време помина и заборавив:)
Некој има да го знае триков да пиши тука?
Пребарај во софтверски проблеми :helou:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
мммм...wow...што е забрането во странава?

Хммммммм...:pos: :pos: :pos:

Пример е кајгана.ком/гугл.ком бре

Програмот е на пример во школите на информатика имаме забрана за посета на 95% од страните па со ова може да се посетат сите страни. Таа страна што сакаш да ја посетиш ја пишуваш место кајгана и понатаму....
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
зависи која верзија на Windows ја користиш и кој Service Pack.....
на постарите е попросто---без наводници----

1. вака оди во Старт -> Run -> пиши "cmd"
2. кога ќе ти се отвори Command Promt пишуваш "net user"
ќе ја добиеш листата на user-и...
3. пишуваш "net user Administrator *" (не секогаш Administrator-от е потпишан како Administrator, запазете ја и звездичката после Administrator) со ова ви се појавува текст во кој пишува "Type a password for the user:" многу логично следното што правите е пишувате новиот password..ќе ви побара да го повторите password-от...

ова јас го користев (и се уште го користам) за компјутерите на информатика кај мене во школо...ние мораме да се логираме како Guest али не и ја...е мене ми беше проблем како да го дознаам password-от на админот...бидејки со тоа што го мењав ме откриваа..гледаа дека е сменет...ако некој знае како да ДОЗНАЕ password на админ, без да го промени, обевезно нека пише!!!!
ова за Виста го има???
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
35
Поени од реакции
1
Отварање на забранети страни.


Со ова програмче(.бат фајл) или па

Start->Run->cmd

Внеси:

ping www.google.com

Ќе ти даде IP адреса на страната и пиши ја IP адресата во URL барот на интернет пребарувачот и ќе ја отвори забранетата страна :)
fala bratce :)


sea informatika :zlo: hehheeh
 

RainMaker

Д Хантр
Член од
21 август 2008
Мислења
89
Поени од реакции
3


4.Рестартирање на Windows-от без рестартирање на компјутерот

Кога го притискате Shutdown копчето за да го исклучите компјутерот држете притиснато Shift. Toгаш ќе се ресетира windows-от но не и компјутерот. Oваа постапка е позната и како hot reboot.
А што се дешава кога ќе се рестартира windows-от,се бришат некои програми и сл.?
ај нека ми каже некој
фала однапред:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom