Можеби ќе ви се најде (Windows финти)

  • Креатор на темата ZeroStyle
  • Време на започнување

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Подобрување на перфомансите преку My Computer

1. Со десен клик на My Computer
2. Кликните на "Advanced"
3. Погледајте под "Performance"и отворете "Settings"
4. Исклучете ги сите или некои од опциите..
Fade or slide menus into view
Fade or slide ToolTips into view
Fade out menu items after clicking
Show Shadows under menus
Slide open combo boxes
Slide taskbar buttons
Use a background image for each folder type
Use common tasks in folders
море друже почетниче (барем во кајгана)...ние овде првин гледаме и ги разлгедуваме другите теми...па затоа би те советувал и ти да го правиш истото...бидејки ако си ги разгледал, би видел дека ова веќе е препорачано во друга тема, т.е. во темата “Минимално зголемување на брзината на компјутерот“ http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=20790
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Најдов многу јака фора кога доаѓа во прашање забранетото влегување во Task Manager поради вируси, црви и друг малициозен софтвер....

само си отвараш Run и пишуваш(копираш) следново!!!

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

и толку..лол :pos::pos::pos:
(May the force of opening TM be with you)
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
И да напишам од мсн нема да напишам како да најдеш лозинка или слично. И не пишував више зошто нема логика кога 5 луѓе ја читаат темата,а јас пола саат се мучам џабе :(
де бе друже што се натажи па ти толку, ти само си мислиш дека 5 луѓе ти ја читаат темава, btw баш е интересна само ти продолжи...
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Ај ај стаи некој мсн финти...сите ја читаат ако некој не пишува на неа не значи дека не ја чита. Ај плс :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Прескокнување на Shut Down Windows дијалогот

Можете да го прескокнете Shut Down Windows дијалогот што се појавува секојпат кога ќе одберете Start/ShutDown, односно исклучување/рестартирање на компјутерот. Најпрво, креирајте нова кратенка и додадете

C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE User,ExitWindows

на командната линија.

Именувајте ја кратенката, кликнете на Next, па на Finish и ставете ја на лесно достапна локација (вашиот QuickLaunch бар е добро место ако имате Windows 98 или IE4 Desktop Update).
Кога ќе ја стартувате кратенката во иднина, Windows-от ќе се исклучи без и да ве праша. (Ако е отворена некоја апликација, ќе бидете запрашани дали сакате да ги снимите отворените датотеки).


Скриени трикови на Windows тастатура

[WIN +M] Спуштање на сите прозорци
[WIN + R] Го стартува дијалогот за стартување апликации (Run) во Start менито.
[WIN + F1] Го стартува помош мени-то
[WIN + E] Ja стартува Explorer апликацијата.
[WIN + F] Го стартува Find Files за пребарување на одреден фајл во компјутерот.
[CNTL+ WIN + F] Го стартува Find Computer за пребарување на компјутер на мрежата.
[WIN + TAB] Се префрла на таскбарот каде можете да изберете прозорец.
[WIN + BREAK] Го прикажува Systems Properties панелот од (control panel)


Рестартирање на Windows со едно (двојно) кликнување на иконата

Направете кратенка каде што сакате. Кликнете, значи, со десното копче и одберете New>Shortcut. Во командната линија напишете:

rundll.exe user.exe,exitwindowsexec

Потоа кликнете на Next, именувајте ја кратенката Restart (или како преферирате) и кликнете на Finish.
Ставете ја кратенката на достапно место. Најзгодно е на десктопот или на Quick Launch toolbar-от.
Отсега па натаму, вашиот компјутер може да го рестартирате со едно (двојно) кликнување.

Креирање икони без име

Дали имате икона на десктопот што зборува самата за себе? Вие можете да го тргнете нејзиниот натпис преименувајќи ја иконата со карактери што не се печатат.
Кликнете со десното копче на иконата што сакате да биде безимена и одберете Rename. Уверете се дека Num Lock-от е вклучен (се наоѓа во горниот дел на нумеричката тастатура), а потоа држете ја притисната типката Alt додека пишувате 0160, карактер кој случајно не се појавува на екранот. Притиснете Enter и ете ја вашата безимена икона.

Ако ви треба уште нешто, слободно прашајте :helou:
 

VINX

Rhymesaya'
Член од
13 ноември 2007
Мислења
108
Поени од реакции
0
Јас уште си чекам нешто за мсн.... :(
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Демек Secrets of the trade...:)
у6те 4екам месене финти4ки бе би4!!!

Како што ти кажа ZeroStyle сигурно нема да најдеш некоја програма за пробивање лозинки и сл.

кажи што конкретно те интересира, може ке се најде нешто
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Најдов многу јака фора кога доаѓа во прашање забранетото влегување во Task Manager поради вируси, црви и друг малициозен софтвер....

само си отвараш Run и пишуваш(копираш) следново!!!

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

и толку..лол :pos::pos::pos:
(May the force of opening TM be with you)
Е јас не ја знаев оваа фора, па морав формат да правам поради забрана за Task Manager, ама :toe:
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
shutDown so eden klik.
vaka otvorete eden shortcut
ke se otvori ova

ke go pisete ova

%windir%\System32\Shutdown.exe -s -t 0
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
ejj epten mi se sviga temavaaaa...aj stvarno nesto za MSN finticiiii..ajdeeeee
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow
nikoj ne me ferma....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom