Можеби ќе ви се најде (Windows финти)

  • Креатор на темата ZeroStyle
  • Време на започнување

*OSS*

Commentless.
Член од
13 мај 2007
Мислења
818
Поени од реакции
45
Хмм тоа за ставање пасс на фолдери, мене не ми излегува Save As: .bat :nesvest: HELP? :icon_eek:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
vo save as namesti na all files i kaj imeto dopisi .bat moronski e objasnato ama mislam svati
 
Х

Ханзо

Гостин
4екаме мсн финти4ки 6абан, казикако даблокирам плс?
Зошто луѓево со свеж виндоус секогаш се извинуваат за латиницата, ко да немаат една минута да си стават кирилица пред да отворат кајгана? :tapp:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Де, бе, како да откријам пасс? 10х кис4е
 
Z

ZeroStyle

Гостин
И да напишам од мсн нема да напишам како да најдеш лозинка или слично. И не пишував више зошто нема логика кога 5 луѓе ја читаат темата,а јас пола саат се мучам џабе :(
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
те бе и ја ја читам ама мрзе ме да пишувам....

пс. имаше некој корисни финти....другите ги знаев :smir:
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
хаха мислиш дека не читаат, сите читаат ама не кажуваат се прават хакери
 
Член од
5 април 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Подобрување на перфомансите преку My Computer

1. Со десен клик на My Computer
2. Кликните на "Advanced"
3. Погледајте под "Performance"и отворете "Settings"
4. Исклучете ги сите или некои од опциите..
Fade or slide menus into view
Fade or slide ToolTips into view
Fade out menu items after clicking
Show Shadows under menus
Slide open combo boxes
Slide taskbar buttons
Use a background image for each folder type
Use common tasks in folders
 
Член од
5 април 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Забрзување на компјутерот преку "prefetch" (cache)

Ова е одлична техника во ХР која може да го убрза вашиот компјутер.
1. Стартувајте "regedit".
2. Пронајдете го клучот [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory ManagementPrefetchParametersEnablePrefetcher];​
3. Поставете ја вредноста на "0" - "Disable", и на следните клучеви...
-->1-App launch prefetch,
-->2-Boot Prefetch,
-->3-Both
4. Рестартирајте го комјутерот.
 
Член од
5 април 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Забрзување на пренос на податоци

Win XP не ги поставува правилно DMA мод на IDE каналите. Повеќето CD-ROM-oви го подржуват овој начин на работа, ама XP повеќето ги става во PIO (спор) начин на работа. DMA нема да го убрза вашиот CD-ROM, ама ќе користи помалку процесорска снага и со тоа ќе ги убрза преносите на податоци.
Еве како:

1. Отворете Device Manager (My Computer-Hardware-Device Manager)
2. Кликнете на знакот плус поред "IDE ATA/ATAPI Controllers" и два пати кликнете на "Primary IDE Channel"
3. Под "Advanced Settings" проверете ја Device 1 поставка. Вероватно е подесена на PIO transfer mode.
4. Поставете го на "DMA if available".
Исто проверете и за "Secondary IDE Channel" ако е во PIO .

Доколку ова не помогне, во повеќето случаеви ќе помогне реинсталација на IDE каналите кој не сака да ги прифати DMA , на следниот начин:

Десен клик на IDE каналот, потоа uninstall и притиснете ОК.
Рестартирајте го компјутерот и погледнете сега дали IDE каналот го прифатил DMA мод.

Во некои случаеви највише што ке добиете е MultiWord, ама во секој случај е многу подобро од PIO мод.
 
Член од
5 април 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Добар трик како да се поставите самите како Анти-Вирус.

Одете во Start->Find и најдете ги сите фајлови со екзистенција .exe и .dll , селектирајте ги сите , одете десен клик врз нив и изберете Properties.
Под Аttributes, селектирајте Read-Only и кликнете ОК!
Од сега фајловите со .exe и .dll кои се мета на вирусите, нема да можат да се менат, затоа што е направено само да се читат т.е Read-Only.
Оваа заштите единсветно ви претставува проблем кога треба да ги апдејтувате програмите, али само ќе идете на програмата која треба де биде апдејтувана , десен клик , па Properties и ќе го дешиклирате Read-Only . Кога ќе заврши Апдејтот , ставете го повторно Read-Only
ВАЖНО: Доколку незнаете како да ги најдете фајловите .exe и .ddl , одете Start - Search , изберете ја опцијата AllFilesandFolders и потоа каде што пишува “AllOfPartOfTheFileName“ пишете: *.*exe , исто така ќе ги најдете и .ddl фајлоовите *.*ddl
 
Член од
5 април 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Автоматски гасење на компјутер (без програм)

Идеш Start/Run
Пишуваш: shutdown -s -t
???

Тие прашалниците значат секундите. И кога ке пресметаш за колку време сакаш да се изгаси. пример сакаш да се изгасе за 2 саата (пуштеш си некој филм), значи сметаш
овака:
60(секунди)х60(минути)=3600 (1 саат)
3600+3600=7200, значи пишуваме за 2 саата 7200 секунди.
Те ја целосната команда за 2 саата:
shutdown -s -t 7200
Shutdown ти е командата да се изгасе после -s ти е дека сакаш да се изгасе (можеш да ставеш и r ако сакаш да се рестартира) а -tзначи дека ставаш тајминг. па после која вредност да биде времетооо...
Еј да!!! како забравив да Ви кажам. Ако па сакате да ја прекинете операцијата впишете shutdown -a и готово. А доколку сакате на друг начин да ја изгасете операцијата. НЕМА! Нема Х , нема го во taskmanager-от... единсвена опција е со оваа команда.
 

VINX

Rhymesaya'
Член од
13 ноември 2007
Мислења
108
Поени од реакции
0
А мсн финти?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom