Библија v.s. Куран

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Dozvoleno ti e,pobratime.Dozvoli mi i ti mene,da ti kazam uste ednas,...

O Ahmede ! (Muhammede) Koja vojska bese protiv tebe ?
Pogledni ja Mesecinata i ravcepiigo celoto (shakkal-kamer).
Neka znaat onie koi baraat srekja ili nesrekja,deka ova e tvoe vreme a ne vreme na mesecinata.
Tvoeto vreme e takvo,za koe Musa a.s veli deka saka da zivee vo nego,a so Allah razgovaral !!!
O Ahmede ! Musa go vide tvoeto vreme,mu se pokaza utroto na tvoeto vreme !
Rekol Musa a.s: O Boze,dali e ova vreme na tvojata Milost !? Vo toa vreme mlitese Rahmet,Tebe tamu te vidov !

Togas Musa a.s sakase da protone vo toa more,i toa da go izvadi vo Muhammedovata a.s doba.
Mu rece Allah na Musa: Tebe toa ti go pokazav,da vidis kako toa se postignuva i slucuva, no ti si daleku od vremeto vo koe ke bide Muhammed. Povleci ja nogata, daleku e taa doba i klima.
...
.
Само Единиот БОГ (Елоах, Алах) знае, побратиме, колку мухамедански муслимани ја отвараат устата и велат “““ ние сите пејгамбери подеднакво ги почитуваме “““. Од секое такво отварање на уста, излегува невистината надвор! Бидејќи АЛАХ знае дека вие сте така васпитани да мислите и зборувате но според васпитанието мухамеданово (с.а.в.с) !

Кога христовите муслимани ќе речат “““ за нас сите пророци имаат нешто поучно, но само БОЖЈАТА вечна СВЕТЛИНА и ДУХ е нашиот единствен учител и Неговиот ИСЛАМ Е СОВРШЕНИОТ.“““ Тогаш знај побратиме, таквите ја зборуваат ВИСТИНАТА!
Лажливци неможат да влезат во рајот, побратиме! Зошто да речам дека исламот кој ни го покажа Муса (с.а.в.с.) е СОВРШЕНИОТ, кога не е?
Или пак зошто да речам дека исламот кој го практицираше Мухамед (с.а.в.с.) е Совршениот, кога не е!

Еден е само СОВРШЕН а тоа е БОГ чие Вечно СЛОВО се отелотвори во ИСУС и го покажа СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ!

На овој ИСУС му завидувале (и завидуваат) многу големи вооружани луѓе и пробувале да го копираат Неговото СОВРШЕНСТВО но без успех!

Кога луѓето на планетата земја само 50% би го обожавале Оној што се отелотвори во ИСУС колку што сунитите го обожаваат и копираат Мухамед (или Јудејците Мојсеј), на земјава би било рај!

Како и да е побратиме... ние сме навикнати сите да му вртат грб на Оној што наместо семе од маж се отелотвори во ИСУС, лицемерно изјавувајќи “““ ние го почитуваме “““ ! Но БОГ неспие побратиме и казната самите таквите ја нанесуваат.

Жалам за се што се случува а посебно кога патат дечињата чии родители ја релативизираат или дури омаловажуваат Милоста БОЖЈА отелотворена во ИСУС!

Таа побратиме е поголема од секое дрво и поголема од секој камен кој луѓето го обожаваат бакнувајќи, бидејќи обожаваниот го бакнувал!

О нека ги омекне БОГ (АЛАХ, ЕЛОАХ) скаменетите срца и нека им го открие Неговото Вечно СЛОВО кое е поголемо од секое дрво, книга и камен!

Иншалах
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Еден бог е како една ракија, ќе ја испиеш и после шо праиш?
Зато паганството е поубо оти има многу богови разновидни и разнолики. Па имаш страшни па арни па добри па лоши па љубезни па злочести.... Секој си е задолжен за еден сегмент од живото кај шо најубо се снаоѓа. Еден бог никако не може да биде совршен во сите аспекти на животот како шо нема совршена кола и да е спортска и да е теренска и да е компактна и да е караван и да е економична и да е ефтина за одржување..... така и еден бог не може да биде ефикасен како појќе богови.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ако така си веруваш, за тебе е тоа во ред - но ние веруваме само на едниот БОГ СЕДРЖАТЕЛ (ЕЛОАХ, АЛАХ) чиешто Вечно СЛОВО се отелотвори во ИСУС!
Само во Неговото (ИСУСОВОТО) Совршено срце, живее 100% ВИСТИНСКИОТ БОГ!
Вие имате безброј божанства - ние знаеме дека тоа се Ангели ГОСПОДОВИ но не се БОГОВИ бидејќи има само ЕДЕН СОВРШЕН БОГ, ЕДЕН СОВРШЕН ЗБОР, ЕДЕН СОВРШЕН ДУХ!
Други се вртат и бакнуваат дрво, трети пак камен, четврти нешто друго ... и викаат тоа е “куќа божја“! Навистина тие никогаш не ја знаеле вистинската Куќа Божја, како вие - многубожците - што не го знаете БОГА!

Но како и да е ... покрај се ... ние ве сакаме во ИМЕТО ГОСПОДОВО и едните идругите и третите!

БОГ Милостив секому да дари очи во срцето за да може секој да го види Оној што е поголем од секој Ангел, Пророк, Книга ...!

АМИН
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Ако така си веруваш, за тебе е тоа во ред - но ние веруваме само на едниот БОГ СЕДРЖАТЕЛ (ЕЛОАХ, АЛАХ) чиешто Вечно СЛОВО се отелотвори во ИСУС!
Само во Неговото (ИСУСОВОТО) Совршено срце, живее 100% ВИСТИНСКИОТ БОГ!
Вие имате безброј божанства - ние знаеме дека тоа се Ангели ГОСПОДОВИ но не се БОГОВИ бидејќи има само ЕДЕН СОВРШЕН БОГ, ЕДЕН СОВРШЕН ЗБОР, ЕДЕН СОВРШЕН ДУХ!
Други се вртат и бакнуваат дрво, трети пак камен, четврти нешто друго ... и викаат тоа е “куќа божја“! Навистина тие никогаш не ја знаеле вистинската Куќа Божја, како вие - многубожците - што не го знаете БОГА!

Но како и да е ... покрај се ... ние ве сакаме во ИМЕТО ГОСПОДОВО и едните идругите и третите!

БОГ Милостив секому да дари очи во срцето за да може секој да го види Оној што е поголем од секој Ангел, Пророк, Книга ...!

АМИН
Se otelotvori vo covek!!...Ova ne mi e jasno zarem bog imal potreba da se otelotvori vo covek???Zarem ne e toj koj sto nareduva,koj sto stvara, koj sto dava i koj sto zema?Zasto bog imal potreba da se otelotvori vo edno susestvo koj sto sam go stvoril???Ako toj se otelotvoril koj ostanal gore togas zarem Bog dal del od sebesi dolu del gore i del vo svetiot duh taka??Zamisli toj sto go stvoril neboto i zemjata,univerziumot,zvezdite planetite,sonceto,na kraj da ima potreba da se otelotvori vo covek!!!!!Ova e nesvatlivo za mene.Ako mozes malku da mi go objasnes ova Spiros.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Se otelotvori vo covek!!...Ova ne mi e jasno zarem bog imal potreba da se otelotvori vo covek???Zarem ne e toj koj sto nareduva,koj sto stvara, koj sto dava i koj sto zema?Zasto bog imal potreba da se otelotvori vo edno susestvo koj sto sam go stvoril???Ako toj se otelotvoril koj ostanal gore togas zarem Bog dal del od sebesi dolu del gore i del vo svetiot duh taka??Zamisli toj sto go stvoril neboto i zemjata,univerziumot,zvezdite planetite,sonceto,na kraj da ima potreba da se otelotvori vo covek!!!!!Ova e nesvatlivo za mene.Ako mozes malku da mi go objasnes ova Spiros.
Селам + Шалом !

И навистина liomkd, Творецот немал, нема и ќе нема потреба да го стори тоа, кога би бил бездушен крвожеден фашист, егоистички
европски цар, ненаситно гладен турски паша, ориентален диктатор,
корумтиран болшевистички командант или нешто слично.

Но Творецот кој беше во 100% чистото срце ИСУСОВО е многу повеќе од сё што човекот може да замисли. ТОЈ е Чиста ЉУБОВ!

Не човечко семе, нити земја, нити материја, нити книга, нити билошто друго, туку ВОЛЈАТА, МУДРОСТА, МИЛОСТА БОЖЈА - преку која е сё од БОГА создадедоно - се отелотвору во ИСУС!

Таа БОЖЈА Чиста ВОЛЈА, МУДРОСТ, МИЛОСТ е помеѓу Творецот и творбата единствениот спасителен мост!

На Него (ИСУС) а пред сё на ТОЈ во Него, се сопнуваат неверните книжници и мудреци од овој свет, неможејќи да ја сватат таа НЕБЕСНА надприродна ЉУБОВ !

Живиот יהיחБОГ (АЛАХ, ЕЛОАХ) да ти ја открие тајната на Срцето ХРИСТОВО - која е поголема од секој Ангел, Пророк, Книга, Камен, ..- тебе liomkd и на сите луѓе а посебно на сите деца кои мораат да патат поради духовната слепост на нивните родители!


АМИН
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Еден бог е како една ракија, ќе ја испиеш и после шо праиш?
Зато паганството е поубо оти има многу богови разновидни и разнолики. Па имаш страшни па арни па добри па лоши па љубезни па злочести.... Секој си е задолжен за еден сегмент од живото кај шо најубо се снаоѓа. Еден бог никако не може да биде совршен во сите аспекти на животот како шо нема совршена кола и да е спортска и да е теренска и да е компактна и да е караван и да е економична и да е ефтина за одржување..... така и еден бог не може да биде ефикасен како појќе богови.
si probal da izmesas povece rakii...imas zolta,bela,antika,stara zolta ,brljavka,prozoraca...krajot go znaes i sam
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
si probal da izmesas povece rakii...imas zolta,bela,antika,stara zolta ,brljavka,prozoraca...krajot go znaes i sam
Види за секоја прилика си имаш и пијачка, па сега зима ќе пиеш топла шљивка, па лете уз салата лоза, па некогаш коњаче, некогаш вотка... секоја прилика имаш избор, и да ти дојде некој на ггости ќе почниш да набројуваш “Сакате џин, виски, водка, шњивка, комова, бурбон, рум....“ додека многу просто и досадно звучи “имам само лозова...“
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Види за секоја прилика си имаш и пијачка, па сега зима ќе пиеш топла шљивка, па лете уз салата лоза, па некогаш коњаче, некогаш вотка... секоја прилика имаш избор, и да ти дојде некој на ггости ќе почниш да набројуваш “Сакате џин, виски, водка, шњивка, комова, бурбон, рум....“ додека многу просто и досадно звучи “имам само лозова...“
i so ti ce odbies lozata...ako ti stavat meze soodvetno ce nemozes da odolees na lozata
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Selam
Od pregolema ljubov nekoi lugje zalutaa i pocnaa da obozavaat covek,bozji poslanik Isa a.s.Isus koj sto bese na bozjiot pat kako i ostanatite poslanici,no zaboravija deka treba da se obozava samo Tvorecot.
On e milostiv somilosen ,i ne mu treba nitu krv nitu zrtva za da ni prosti,samo iskrena
molitva moze da ne spasi a sekako seznajniot go znae covekovoto srce.

Zasto bog spored tebe se pojavil vo covecki oblik na zemjata?

Od kade potrebata da mu imputirate na bog covecki osobini,neli e toa navreda za nego vo nekoi biblii se veli bog imal sin koj sto e zacnat od nego.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
pa zosto na sekoj kurban bajram vo cair na site banderi ovci i ovni visat?
За да се сподели радоста со сиромашните,оние кои што немаат, за да можат и тие да си направат ручек во бајрамските денови.За да се сподели радоста и со роднината и комшиите ( без разлика на религија),и да се истакне силната социјална,хуманитарна и братска страна на Исламот ,која често пати е толку оспорувана и криво толкувана од другите. Затоа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
i so ti ce odbies lozata...ako ti stavat meze soodvetno ce nemozes da odolees na lozata
А бе секој ден лоза... па и со соодветно мезе еден ден ќе ти пукни филмот и ќе рчиш.. дај бе да смениме тро.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
А бе секој ден лоза... па и со соодветно мезе еден ден ќе ти пукни филмот и ќе рчиш.. дај бе да смениме тро.
a be da smenime ama i vo loza i vo slivka i vo prozoraca ima alkohol samo procentot ne e ist....
drugar ti go pocna filmot

Omer el Faruk

o mugja....neli ne mi komentiras postovi ili tolku od besata
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Pozdrav prijatele Spiros. Te nemase nekoe vreme...

Само Единиот БОГ (Елоах, Алах) знае, побратиме, колку мухамедански муслимани ја отвараат устата и велат “““ ние сите пејгамбери подеднакво ги почитуваме “““. Од секое такво отварање на уста, излегува невистината надвор! Бидејќи АЛАХ знае дека вие сте така васпитани да мислите и зборувате но според васпитанието мухамеданово (с.а.в.с) !
Taka e prijatele Spiros,Allah obavesten e za sekoj list od drvoto sto pagja i bez Negova dozvola nitu listot pagja. TOJ e onoj KOJ se' znae.TOJ e ONOJ koj SE' GLEDA. Toj e ONOJ KOJ SE' MOZE. TOJ E ONOJ NA ZA KOGO GRANICA VO NISTO NE POSTOI I ZA NISTO NE E OGRANICEN,kako sto bile ograniceni za se' nesto SITE ALLAHOVI PEJGAMBERI A.S.

Se' sto pravele,pravele samo so NEGOVA DOZVOLA. Na nekoj od niv (Allahovite pratenici) mu bese dadeno edno,no za drugo ne.
Nikoj od niv neznaese koga ke bide sudniot den. a za toj den NIKOJ NE ZNAE,nitu Angelite nebesni nitu sinot (covekot),za toa znae SAMO OTECOT. A TOJ za NISTO NE E OGRANICEN.
Bog nema svoj Bog. Sozdatelot ne mu se moli na NIKOGO.
Sozdatelot gi znae Godisnite vreminja i znae vo koja doba smokvata raste.... (znaes na sto aludiram).

A jas 5 pati denes glavata na zemja ja spustam,prijatele moj,zemjata svedok da mi bide na sudniot den,deka ova so vistina go velam.Koga ke bideme proziveani,zemjata ke gi isfrli svoite tereti i ke prasa covekot: "Sto i e" togas taa vestite svoi ke gi kazuva.

Kako sto prepisuvas ti otelotvoruvanje na slovoto vo Isus,toa slovo otkako dozivea promena,povtorno se "otelotvori" i toa e denes KUR'ANOT od momentot na negovata objava,do SUDNIOT DEN KE OSTANE ONAKA KAKO STO BIL OBJAVEN. Bidejki posle Resulullah s.a.w.s nema poveke objavi nitu pratenici Bozji. Vie denes moze da se prasuvate sto bese Isus,covek li ili ne... mozete da rabotite okolu objasnuvanjeto na trojstvoto (zaludno). Moze da se prasuvate koj post e pravilen,dali treba riba da ne se jade ili kako... 30 razliciti crkvi postat na 30 razliciti nacini.
Ona sto se "otelotvori" kako konecno,KUR'ANOT,za site Muslimani sirum svetot,FARZOT e ISTI !
I nie (za da ne pocnes povtorno) ne ja obozavame Knigata,tuku go sledime nejzinoto upatstvo. Za sekoj kupen aparat dobivas upatstvo,kako da go odrzuvas. Sozdatelot e nas KREATOR i TOJ znae kako e za nas naj ubavo da go odrzime ona sto na NAEM ni go dal (Dusata i Teloto).
I nam ne ni e bitno tolku prospektot kolku aparatot i vrednosta poveke ja cenime na kreatorot na toj aparat i sposobnosta negova odkolku prospektot,no ako ne e prospektot,nema da znaeme kako da go socuvame aparatot.

Isus Jasno rekol,koga nekoj mu se obratil kako kon dobar gospodin,,, Isus rekol: "Zosto mene me narekuvas dobar ? Dobar e samo ALLAH !" Tolku bil skromen i ponizen,da e Isus denes prisuten (a ke bide InsAllah NASKORO,EDVAJ CEKAME) ke se razocara od vasite postapki.

Sekoj Islam e ISLAM,ako veke priznavas Islam Muhammedov,togas SAMO TOJ MOZE SOVRSEN DA BIDE,bidejki e KLUCEN I ZAVRSEN,POSLEDEN ALLAHOV DZ.S PRATENIK ! Nego (Na Muhammed a.s) mu bese objavena KONECNATA VISTINA,za SEKOJ Allahov pratenik a.s.
Dodeka kaj prethodnite imalo promena. Islamot na Musa a.s bil sovrsen,za toa vreme. Slovoto vo toa vreme bilo "otelotvoreno" vo Musa,bidejki i toj rabotel i zboruval samo po Bozja zapoved,kako sto mu bilo od Sozdatelot dadeno. Pravel i Cuda,zboruval ona sto od Sozdatelot mu bilo objaveno.
Kade e razlikata vo Isus i Musa ? Sakam da mi dades edna posebna pricina i dokaz !? A ne da tapkame vo mesto.

Ova e VISTINATA prijatele,koja,primetuvam,pocna da te stega.

Ako mislis deka si Bozji glasnik i deka ditektno od Boga dobivas biseri, ocekuvaj si ja propasta. Koga Iblis (gjavolot) se videl sebesi,zasluzen,podobar od Adem a.s togas padnal vo propast.

MOLI SE NA ONOJ NA KOGO I ISUS MU SE MOLEL,KAKO KE SE PRIBLIZIS DO NEGO,IMA UPATSTVO !
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Omer el Faruk

o mugja....neli ne mi komentiras postovi ili tolku od besata
:raz::raz::raz:

Исправка: Нема да ти ги коментирам глупостите,додека останатото и те како ќе го коментирам,без оглед дали се сложуваш или не, дали ти одат фуфки од мене или не. :mist:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom