Библија v.s. Куран

Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Постои огромна разлика. Уште во самата основа , не е исто еден и три.:toe:
А дали во човечката логика 2 = 1 ? Ти ќе ми речеш “не“. Ама јас одма ќе ти дадам контра-пример: дали бо бракот мажот и жената функционираат како туѓинци или како едно?

И друго, како си сигурен дека човечката и Божјата логика функционираат на идентичен начин?
Плус има разлика помеѓу книга објавена од Бога и напишана од мноооооогу автори.
Самото по себе, книга напишана од многу автори не е еднакво на книга необјавена од Бога
 
O

Omer el Faruk

Гостин
А дали во човечката логика 2 = 1 ? Ти ќе ми речеш “не“. Ама јас одма ќе ти дадам контра-пример: дали бо бракот мажот и жената функционираат како туѓинци или како едно?
:) Како само мудро го одбегнувате моето прашање.Нејсе, тоа е доказ сам по себе дека нешто не ви штима. А сега на твоите забелешки: Споредбата тие катастрофа! Вероватно си слушнал за поимот наука,конкретно за математиката.Таа јасно вели дека 2 не може да биде 1. А за 3 муабет да не правиме. Ама нејсе, батали тоа науката на страна,кажи ми дали мажот и жената го сметаш за едно физичко тело или за две? Инаку во бракот има многу сопружници кои што функционираат како туѓинци. Па и ова не го сметам за нешто посебно сериозно од твоја страна. Барај некое друго објаснување.:)

И друго, како си сигурен дека човечката и Божјата логика функционираат на идентичен начин?
На ова треба ти да одговориш,а не јас.Кај вас функционираат на идентичен начин,не кај нас. Или Исус не беше човек?


Самото по себе, книга напишана од многу автори не е еднакво на книга необјавена од Бога
:pos2: Знаеш што ми е најинтересно кај вас. Кога некој ќе ве праша каква книга е Библијата,веднаш гордо велите: " Божја книга ,чедо мое!" - А кога после некој ќе ве праша за некои нејзини контрадикторности,посегнувате: "Ама тоа не е за обичниот верник, тоа е за посебни боговдахновени луѓе,кои со пост и искрена молитва добиле Божје откровение за нејзинот толкување!"

Те молам,доста веќе со детски приказни, дури и кај нив овие финти не палат. Дај засучи ракави и објасни ми мене како можел вашиот Бог толку погрешно да ги инспирира авторите на Библијата,па тие да изнапишат толкави контрадикторности. Или Бог не бил доволно инспириран во инспирацијата на другите?

Конкретно: Земи го Матеј: Прва глава и ѕирни во родословот Исусов,во некои преводи во 11 пасус пишува дека Јосија го родил Јехонија,а во некои како рускиот превод Јосија го родил Јоакима а овој Јехонија. Не може во една Божја книга на едно исто место Јехонија да биде и син и внук на Јосија.

Ова е само вовед во нелогичноста на ова поглавје,а има уште многу во истото. Ќе ти повторам и тебе,наместо да посегнуваш по реторички дискусии дај зафати со одговорот на толку едноставно и наместо поставеното прашање.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
вашиот Бог
Откаде сега наш-ваш? Па нели Бог, оној што го создаде небото и земјата и се што постои, оној кој е причина семето да никне и да роди плод, сонцето и ѕвездите да ни го осветлуваат патот, Оној кој “ниту еден поглед не може да го опфати, но тој опфаќа се видливо“ е еден и единствен? И нели книгите со Божјиот збор се едни за сите? Нели и во Куранот е запишано:
И верувајте во она што ви го испратив (Куранот) кој е потврда на она што е со вас (Тората и Инџилот) ..
(2.41)
Па така, ако има противречност во Библијата, значи дека противречен е и Куранот, зашто тој е потврда, а не укинување на Библијата.

Конкретно, за противречноста која ја спомнуваш:

Конкретно: Земи го Матеј: Прва глава и ѕирни во родословот Исусов,во некои преводи во 11 пасус пишува дека Јосија го родил Јехонија,а во некои како рускиот превод Јосија го родил Јоакима а овој Јехонија. Не може во една Божја книга на едно исто место Јехонија да биде и син и внук на Јосија.
Руската библија е една од ретките кадешто се спомнува Јоаким како генерација меѓу Јосија и Јехонија. Но, токму тоа е во согласност со она што е запишано во Стариот завет, во Првата книга летописи, глава 3:

15 Јосиови синови беа: првенецот Јоанан, вториот Јоаким, третиот Седекиј, четвртиот Салум.
16 Јоакимови синови беа: Јехониј, негов син, и Седекија, негов син.
Макар да неконсистентноста е повеќе од историски карактер и се однесува повеќе на родословот на јудејските владетели одошто на религијата, сепак не смета да се разјасни.

Едно од можните објасненија кое го дава Floyd Nolen Jones, во книгата “Хронологија на Стариот Завет“е дека најверојатно Јосија го назначил својот внук Јехонија како наследник на тронот од политички причини, зашто синот Јоаким војувал со Набукодоносор, и поради тоа во списокот на владетели е прескокната една генерација.

Причината зошто пак името е изоставено во Новиот Завет е можеби и сличноста во изговорот или транскрипцијата:

15The descendants of Josiah: firstborn, Johanan; second, Jehoiakim; third, Zedekiah; fourth, Shallum.
16The descendants of Jehoiakim: Jehoiachin (Jeconiah) his son, Zedekiah his son
Како што реков, овие детали воопшто не ги сметам за битни по прашањето на религијата.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
jas bi im preporacal na tkn pravoslavci i ostanati risjani koi tvrdat deka go obozavaat i sfakaat bog na pravilen nacin da ja procitaat knigata BIBLIJATA, KURANOT I NAUKATA od Moris Bikaj prevedena i otpecatena na makedonski jazik izdadena od logos A, ili TRIJUMF ISTINE prevedena na bosanski od D-r Muhamed Abdul Kadir Melkavi.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Исламот е настанат од христијанството...Исус во Мека фрлил камен и рекол тука ке дојде нов пророк,кој ке ви каже што да правите...и полсе 5 века се појавува Мухамед како пратеник божји(истата личност за која зборел Исус)...Затоа и во коранот го има Исус(ИСА) и Мојсеј(Муса)...Тоа значи дека и Библијата и Куранот се многу слични...Односно тоа е една иста вера,со други имиња...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Исламот е настанат од христијанството...Исус во Мека фрлил камен и рекол тука ке дојде нов пророк,кој ке ви каже што да правите...и полсе 5 века се појавува Мухамед како пратеник божји(истата личност за која зборел Исус)...Затоа и во коранот го има Исус(ИСА) и Мојсеј(Муса)...Тоа значи дека и Библијата и Куранот се многу слични...Односно тоа е една иста вера,со други имиња...
A што барал Исус во Мека? Што? Каде виде ти дека Исус пребивал таму? Никогаш не бил, ти гарантирам, ехеј....
А тоа дека е иста вера со други имиња, мало морген, се работи за две сосем различни вери, нема потреба од (само)залажување.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
vidi razlicni se vo dogmite i ritualite ama vo eticki aspekt se isti i ednata i drugata vera veli ne pravi loso, pravi dobro, sprecuvaj zlo!
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
interesna tema
no jas imam samo edno da kazam deka nie muslimanite i vie hristijanite imame sosema mal del na razliki vo nasite veri!!!:vozbud:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
kuranot ne e izvadok od biblijata!!!!!!!
kuranot e sveta kniga koja bila sozdadena vo vremeto na muhamed!!!
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
I КУРАНОТ И БИБЛИЈАТА СЕ СВЕТИ КНИГИ ЗА ДВЕТЕ ВЕРИ!!!
НО
ВО КУРАНОТ НЕМА НИЕДНА ПРОМЕНЕТОСТ ОД ДЕНОТ КОГА Е НАПИАСАН ПА СЕ ДО ДЕНЕС
..
ЗАТОА ВИ ВИКАМ ...БИБЛИЈАТА ,,Е,, СВЕТА КНИГА НО ИМА МНОГУ ПРОМЕНИ КОИ СЕ СЛУЧУВАЛЕ..ТИ ТЕКИЊА???:tapp:
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
I КУРАНОТ И БИБЛИЈАТА СЕ СВЕТИ КНИГИ ЗА ДВЕТЕ ВЕРИ!!!
НО
ВО КУРАНОТ НЕМА НИЕДНА ПРОМЕНЕТОСТ ОД ДЕНОТ КОГА Е НАПИАСАН ПА СЕ ДО ДЕНЕС
..
ЗАТОА ВИ ВИКАМ ...БИБЛИЈАТА ,,Е,, СВЕТА КНИГА НО ИМА МНОГУ ПРОМЕНИ КОИ СЕ СЛУЧУВАЛЕ..ТИ ТЕКИЊА???:tapp:
Промени во Библијата????????
Дај не биди смешен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom